GNS3 VM Kurulumu

Bu yazımızda VMware Workstation üzerinde GNS3 VM kurduktan sonra, ağ bağlantısını yapılandırarak çalışabilirliğini test edeceğiz.

GNS3 VM Kurulumu

Windows 10 Üzerinde GNS3 VM 2.2.5 Nasıl Kurulur?

GNS3 ağ simulator programı ile çok daha detaylı ve karmaşık network tasarımları yapabilirsiniz. GNS3 programı üzerinde gerçek Cisco Router IOS‘larını kullanarak gerçek bir ağ senaryosu oluşturabilir ve test edebilirsiniz.

Daha gelişmiş ağ tasarımlarına giriş yaptıktan sonra, GNS3 programının kendi bünyesindeki Yerel Sunucu (Local Server) bilgisayar donanımlarını fazla tüketmeye başlayacaktır.

Bu sorunu çözmek ve daha fazla performans elde etmek için, GNS3 VM yapılandırarak Cisco Router/Switch aygıtlarını daha verimli ve performanslı kullanabilirsiniz. Bu yapıda, programa eklediğiniz tüm IOS imajları tek bir yerde toplanır.

Daha önceki yazılarımızda, Linux/Ubuntu ve macOS işletim sistemleri üzerinde GNS3 VM kurulumlarını gerçekleştirdik;

Bu yazımızda, bir Windows PC üzerinde VMware Workstation Pro yazılımı içerisine GNS3 VM’yi import edeceğiz ve çalıştıracağız.

VMware Workstation Üzerine GNS3 VM Import Etme ve Ağ Bağlantısı

Kurulum adımlarına geçmeden önce, bilgisayarınızda VMware Workstation ve GNS3 programları kurulu olması gerekmektedir. Gerekli programları kurduktan sonra, artık bilgisayarınızda bir GNS3 Sunucu’su yapılandırmaya başlayabilirsiniz.

NOT: GNS3 VM’nin son sürümü 2.2.5‘tir. Bu yazıdaki adımları takip ederek 2.1.21 sürümünü de bilgisayarınıza kolayca kurabilirsiniz.

   Adım 1

GNS3 VM.ova güncel sürümünü indirmek için GNS3 sitesini ziyaret ettikten sonra aşağıdaki görüntüdeki gibi ekranla karşılaşacaksınız. For Optimal Performance (Optimum Performans İçin) kısmındaki Download VM for GNS3 linke tıklayınız.

GNS3 Server İndirme

   Adım 2

İndirme penceresi açıldığında 3 adet seçenek göreceksiniz. Bunlar: VirtualBox, VMware Workstation ve VMware ESXi‘tir.

Biz bu yazımızda, Windows 10’da VMware yazılımı ile bir kurulum yapacağımız için VMware Workstation seçeneği altındaki Download butonuna tılayarak .OVA dosyasını bilgisayarınıza indiriniz.

VMware Workstation

   Adım 3

Bilgisayarınıza indirdiğiniz arşiv dosyasını klasöre çıkartınız. Daha sonra, GNS3 VM.ova dosyasını VMware programına entegre etmek için çift tıklayınız.

VM.ova Dosyasını Açma

   Adım 4

Bu dosyayı hangi uygulama ile açmak istediğinizi soran pencerede VMware Workstation programını seçerek devam ediniz.

.OVA Dosyasını VMware ile Açma

   Adım 5

VMware Workstation programı açıldı ve Import penceresi ile karşı karşıyayız. Kurulumu harici bir diske yapmanızı tavsiye ederiz. Bunu yapmak için Browse (Gözat) butonuna basarak kurmak istediğiniz lokasyonu belirtiniz.

Import Virtual Machine

   Adım 6

Bir Portable HDD veya SSD disk üzerinde yeni bir klasör oluşturunuz ve lokasyonu seçerek OK butonuna tıklayınız.

Sanal Makinenin Lokasyonunu Seçme

   Adım 7

Kurulum lokasyonunu belirttikten sonra, Import butununa tıklayarak entegrasyonu başlatınız.

Import İşlemini Başlatma

   Adım 8

GNS3 VM entegre ediliyor…

VM İmport Ediliyor

   Adım 9

GNS3 Server entegre edildikten sonra sanal makinayı çalıştırınız.

Sanal Makineyi Çalıştırma

   Adım 10

GNS3 VM ilk açılış ekranı aşağıdaki gibidir.

GNS3 VM

   Adım 11

GNS3 Server açılıyorken bekleyiniz.

VM Açılıyor

   Adım 12

Yükleme işlemi başarıyla tamamlandı sanal makine bir IP adresi alamadıysa bu sorun Virtual Network Editör ile alakalı bir durumdur.

GNS3 sanal makineyi kapatınız ve Virtual Network Editör programını açınız.

ETH0 is Not Configured

   Adım 13

Sanal makine ağ kartı ayarlarını açınız ve alttaki görüntüde gördüğünüz gibi ağ bağdaştırıcı ayarını VMnet0 olarak yapılandırınız. Daha sonra, VMnet0’ı sanal ağ editöründe Bridged ağ olarak yapılandırınız ve ayarları kaydediniz.

VMnet0 / Bridged Bağlantısı

   Adım 14

Sanal GNS3 sunucuyu tekrar çalıştırdıktan sonra, fiziksel ağdan 192.168.1.100 IP adresi aldığını aşağıdaki görüntüden inceleyebilirsiniz.

GNS3 VM IP Adresi

   Adım 15

Fiziksel bilgisayarımızdan CMD komut isteminden Ping ile bağlantı testi yaptığımızda, Host PC ile GNS3 VM arasındaki bağlantının sorunsuz olduğunu görebilirsiniz.

Ping Testi

Windows 10 GNS3 VM Ağ Bağlantısı ⇒ Video

VMware ile GNS3 Server kurulumu yapmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda, Windows 10’da VMware sanallaştırma programı ile GNS3 Server kurulumu ve konfigürasyonu nasıl yapılır inceledik. Ağ tasarımları yaparken Router/Switch IOS imajlarını Server üzerine Upload etmeyi unutmayınız. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Cisco Router Temel Yapılandırma
♦ Cisco Router Modları
♦ Cisco Router Arayüz Yapılandırma
♦ Cisco Switch Temel Yapılandırma
♦ GNS3 Layer 3 Switch Ekleme

   IOS İmajını İndir


Bu yazıda kullanılan Cisco Router IOS imajını alltaki butona tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz…

IOS İndir

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: