GNS3 uBridge Root Access Hatası Çözümü

Linux sistemler üzerinde ağ simülatör programını kullanırken eğer “Root Access requires root access or the capability to interact with network adapters” uyarısı alıyorsanız, uBridge klasörünün erişim iznini değiştirmek zorundasınız.

GNS3 uBridge Root Access Hatası Çözümü

GNS3’te uBridge Nedir?

GNS3 üzerinde uBridge, VMware Workstation sanallaştırma programı üzerindeki sanal makineleri GNS3 programına entegre etmek için kullanılır. Ayrıca, çeşitli teknolojiler arasında bağlantı sağlamaktadır.

uBridge, Ethernet, UDP tünelleri ve TAP interfaces (arayüzler) destekler ve ayrıca paket yakalama desteği de vardır.

Root Access requires root access or the capability to interact with network adapters Hatası Çözümü

Linux sistemler üzerinde Graphical Network Simulator kurulumundan sonra, programı çalıştırdığınızda uBridge Root Access hatası alıyorsanız bu sorunu gidermek oldukça basittir.

GNS3’ü başlattığınızda uBridge bilgi penceresi gördüğünüzde muhtemelen No (Hayır) seçeneğine tıkladığınız için bu hatayı almış olacaksınız. Çünkü, simülatör programı uBridge klasörüne Root erişimi ile bağlantı sağlaması gerekir.

uBridge Root Access Hatası Çözümü

Eğer Linux tabanlı Ubuntu işletim sistemini kullanıyorsanız, büyük ihtimalle bu hata karşılaşacaksınız. Önceki yazımızda, Ubuntu Üzerine GNS3 Kurulumu nasıl yapılır adım adım inceledik. Bu yazımızda ise Ubuntu üzerinde uBridge hatası nasıl giderilir inceleyeceğiz.

uBridge hatasını çözmek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

GNS3 programını çalıştırınız ve çalışma ortamına bir adet Cisco Router ekleyiniz. Cisco Router’ı çalıştırdığınızda, aşağıdaki görüntüdeki gibi bir hata ile karşılaşacaksınız ve Router çalışmayacaktır.

Root Erişimi Hatası

   Adım 2

GNS3 programını kapatınız…

GNS3 Kapatma

   Adım 3

Programı tekrar açtığınızda, aşağıdaki gibi uBridge bilgi penceresi ile karşılaşacaksınız. Bu pencerede Yes (Evet) butonuna tıklayarak devam ediniz.

uBridge Uyarı Penceresi

   Adım 4

uBridge penceresi sizden Root parolanızı girmenizi istiyor. Root parolanızı yazınız ve OK (Tamam) butonuna tıklayınız.

GNS3'ü Yönetici Olarak Çalıştırma

   Adım 5

Cisco Router’ı tekrar başlatınız.

Cisco Router'ı Çalıştırma

   Adım 6

Aşağıdaki görüntüdeki gibi, bu hata çözülmüş olacak ve Cisco Router çalışacaktır! Eğer hata devam ederse, Terminal’i açınız ve aşağıdaki komutları uygulayınız.

cd /usr/bin/
sudo chmod 777 ubridge

sudo chmod 777 ubridge

   Son Söz


Bu yazımızda, Linux sistemler üzerinde çalışan Cisco simülatör programı için sıkça karşılaşılan uBridge sorunu nasıl giderilir adım adım inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


VPCS Yapılandırma
Switch Temel Yapılandırma
Router Konfigürasyonu Yedekleme
Router Arayüz Yapılandırma
Router Adı Değiştirme

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir