Mac/macOS’ta VMware Fusion Üzerinde Clone Oluşturma

Bu yazımızda, Apple Mac bilgisayarlarınızda VMware Fusion 12 Pro ile oluşturduğunuz sanal makinelerinizi hızlı bir şekilde kopyalamak veya çoğaltmak için nasıl clone oluşturulur inceleyeceğiz.

Mac/macOS'ta VMware Fusion Üzerinde Clone Oluşturma

Mac’te VMware Fusion 12 Pro Üzerinde Clone Kullanarak Sanal Makine Kopyalama / Çoğaltma

macOS işletim sisteminde sanal makineler oluşturmanıza ve guest işletim sistemleri kurmanıza izin veren VMware Fusion sanallaştırma yazılımının harika özelliklerinden bir diğeri de Clone (Klon)’dur.

Mac’inizde çalıştırdığınız guest işletim sistemlerini kopyalamanın en kolay yöntemi olan Clone sayesinde yeni sanal makineler oluşturmaya gerek duymadan varolan sanal sistemlerinizi kolayca çoğaltarak mevcut projelerinize onları dahil edebilirsiniz.

Hazır bir sanal makine için clone almak veya yapmak için öncelikle guest sisteminizin kapalı durumda yani çalışır ve suspended (askıda) olmaması gerekir. Sanal makine çalışır durumdayken clone almaya çalıştığınızda Fusion yazılımı size uyarı verecektir.

Fusion yazılımında bir VM’yi çoğaltmak için Full Clone ve Linked Clone olmak üzere iki tür yöntem vardır.

  1. Full Clone: Klonlanan sanal makineden tamamen bağımsız olarak çalışan ve ana sanal makine ile hiçbir şey paylaşmayan yapıdır. Tam klon ile kopyalanan bir VM’nin disk’teki kapladığı alan ana sanal makine ile aynıdır. Bu durumda host bilgisayarınızın disk alanı, ana sanal makinenin disk alanı kadar azalacaktır.
  2. Linked Clone: Hızlı bir şekilde sanal makineleri çoğaltmak için kullanılan bu yapı, host bilgisayarın disk alanında yer kaplamaz fakat ana sanal makineye bağımlıdır ve sürekli olarak kaynakları paylaşır. Bağlantılı klon kullanılarak kopyalanan bir sanal makine, ana sanal makinenin snapshot’ından oluşturulur. Bu yüzden host diskinde sadece sanal makine verilerini içeren bilgiler oluşturulur.

Clone türleri sistem performansı açısından karşılaştırıldığında Linked Clone yapısının garantili bir disk alanı koruması sağlamasından dolayı sistem performansı Full Clone yapısına göre daha azdır. Bu yüzden Full Clone ile çoğaltılan bir sanal bilgisayarın sistem performansı daha fazla olacaktır.

Full Clone (Tam Klon) Oluşturma

Mevcut bir Windows 10 veya Ubuntu guest işletim sistemini çoğaltmak istediğinizde her sistemin birbirinden bağımsız bir şekilde çalışmasını istiyorsanız Full Clone oluşturmalısınız.

   Adım 1

Windows 10 guest makineniz çalışır durumdayken Clone oluşturmaya çalıştığınızda aşağıdaki görüntüdeki gibi sanal makine açık veya askıdayken işlemi gerçekleştiremeyeceğinizi bildiren bir uyarı göreceksiniz.

Bu durumda, uyarı penceresini kapatmak için OK’a tıklayınız ve ardından guest işletim sisteminizi kapatınız.

Clone Hatası

   Adım 2

Guest makinenizi kapattıktan sonra araç menüsünde Virtual Machine / Create Full Clone seçeneğine tıklayınız.

Create Full Clone

   Adım 3

Sanal makinenin klonunu nereye kaydetmek istediğinizi soran pencerede konumunuzu seçiniz ve Save (Kaydet) butonuna tıklayınız.

Klon Konumunu Seçme

   Adım 4

Belirttiğiniz konumda Windows 10 ana sanal makinenizin bir kopyası oluşturuluyorken bekleyiniz. Bu işlem host bilgisayarınızın donanım performansına bağlı olarak biraz zaman alabilir, bu yüzden işlemi sonlandırmayınız ve bekleyiniz.

Sanal Makine Klonlanıyor

   Adım 5

Windows 10 sanal bilgisayarınız için yeni bir clone oluşturduktan sonra sanallaştırma programının Library (Kütüphane) açınız ve VM’lerinizin konumunu açmak için üzerlerinde Show Finder (Finder’da Göster) tıklayınız.

Sanal makinelerinizin kurulu olduğu konumda ana sanal makinenizin ve klonlanan makinenizin dosya boyutlarını incelediğinizde host bilgisayarınızın diskinde kapladığı alanı görebilirsiniz.

Disk'teki Dosya Boyutlarını Kıyaslama

   Adım 6

Klon ile kopyaladığınız Windows 10 sanal bilgisayarınızı çalıştırdığınızda herhangi bir sorun olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Tam Klonlanmış Guest Sistemin Sorunsuz Çalışması

Full Clone Silme

macOS sisteminde Fusion üzerinde clone oluşturma işleminden sonra eğer host bilgisayarınızın diskinde yer açmak istiyorsanız ve ona ihtiyacınız yoksa silmeniz gerekebilir. Çünkü Clone ile kopyalanan bir VM’nin disk üzerinde kapladığı alan ana makinenin disk boyutu kadar olduğu için host diskinizde çok fazla yer kaplar.

Sanal makine kütüphanesini açınız ve oluşturduğunuz klonun üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra Delete (Sil) seçeneğine tıklayınız ve son olarak açılan uyarı penceresinde dosyaları temizlemek için Move to Trash (Çöp Kutusuna Taşıyın) butonuna tıklayınız.

Tam Klonu Silme

Linked Clone (Bağlantılı Klon) Oluşturma

Bağlantılı klon oluşturmanın en büyük faydalarından biri ana sanal makinenin boyutu kadar host diskinde yer kaplamamasıdır. Bu yüzden, hızlı bir şekilde sanal makineleri çoğaltmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

   Adım 1

Aynı şekilde guest işletim sisteminiz kapalı durumdayken araç menüsünden Virtual Machine / Create Linked Clone seçeneğine tıklayınız.

Create Linked Clone

   Adım 2

Linked Clone için guest makinenin dosyalarının kaydedileceği konumu belirtiniz ve Save butonuna tıklayınız.

Yedekleme Konumunu Seçme

   Adım 3

VM’lerinizin kurulu olduğu konuma gidiniz ve dosya boyutlarını kontrol ettiğinizde bağlantılı clone ile kopyaladığınız guest makinenizin host diskinde çok az yer kapladığını görebilirsiniz.

Bağlantılı Klonun Disk'teki Dosya Boyutunu Görüntüleme

   Adım 4

Linked Clone ile oluşturduğunuz Windows 10 guest makinenizi çalıştırdığınızda herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bağlantılı Klonlanmış Sanal Sistemin Sorunsuz Çalışması

Linked Clone Silme

Bağlantılı klon, ana sanal makinenin anlık görüntüsünden oluşturulduğundan dolayı yalnızca kütüphaneden silmeniz yeterli değildir. Bu yüzden, ana makinenin snapshot’ını da silmeniz gerekir.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta, eğer ana makinenin snapshot’ını silerseniz, Linked Clone ile oluşturduğunuz guest makine çalışmayacaktır.

   Adım 1

Aynı şekilde Fusion sanal makine kütüphanesini açınız ve oluşturduğunuz VM üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra Delete tıklayınız. Remove Virtual Machine (Sanal Makineyi Sil) uyarı penceresi açıldığında artık guest makinenin dosyalarına ihtiyacınız olmayacağı için Delete Permanently (Kalıcı Olarak Sil) butonuna tıklayınız.

Bağlantılı Klonu Silme

   Adım 2

Windows 10 ana sanal makinenizi görüntüleyiniz ve Snapshot Yöneticisini açınız.

Snapshot Yöneticisini Açma

   Adım 3

Linked Clone of Windows 10 adlı snapshot’ı seçiniz ve onun üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra Delete Snapshot seçeneğine tıklayınız. Açılan uyarı penceresinde silme işlemini onaylamak için tekrar Delete seçeneğine tıklayınız.

Bağlantılı Klonun Snapshot'ını Silme

   Video

   İlgili Yazılar


Fusion’da Snapshot Kullanımı
Mac Üzerinde Windows 10 Kurulumu
Sanal PC’ye macOS Kurulumu
VM’ye macOS Kurulumu
macOS Monterey İndir

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir