Mac/macOS Üzerinde VMware Fusion 12 Pro Kurulumu

Bu yazımızda, Mac bilgisayarları üzerinde kullanılan macOS Big Sur 11 işletim sistemi üzerinde sanal makine oluşturmanıza izin veren VMware Fusion nasıl kurulur inceleyeceğiz.

Mac/macOS Üzerinde VMware Fusion 12 Pro Kurulumu

Sanal Windows veya Linux Çalıştırmak için VMware Fusion 12.1.2 Nasıl Kurulur?

Windows ve Linux/Ubuntu gibi işletim sistemleri üzerinde sanal bilgisayar çalıştırmak için genellikle VMware Workstation veya VirtualBox sanallaştırma programlarından biri kullanılır. Fakat, Apple Mac bilgisayarlarında macOS işletim sistemlerinde Windows ve Linux gibi sanal bilgisayarlar çalıştırabilmeniz için VM Fusion kullanmanız gerekir.

Fusion, VMware firmasının Apple sistemleri için geliştirdiği bir sanallaştırma programıdır ve bu program size bilgisayarınızda Windows ve Linux tabanlı işletim sistemlerini sanal olarak kullanmanıza izin verir.

Bu sanallaştırma programı Apple’ın Boot Camp programı ile kıyaslandığında kullanıcılar için daha kullanışlı ve daha performanslıdır.

Fusion sanallaştırma programının en güncel versiyonu 12 Pro’yu bilgisayarınıza indirdikten sonra, host bilgisayarınızda sanal makineler oluştururak Windows, Linux, Solaris veya NetWare gibi işletim sistemlerini kurabilir ve kullanabilirsiniz.

Bu sanallaştırma programını VMware resmi websitesinden indirebilir ve 30 gün ücretsiz olarak kullandıktan sonra satın alabilirsiniz.

Nasıl İndirilir ve Kurulur?

Fusion sanallaştırma yazılımını farklı platformlar üzerinden indirebileceğiniz gibi, VMware’in resmi websitesinden de bilgisayarınıza kolayca indirebilirsiniz. Fakat, bu yazılımı indirmek istediğinizde resmi websitesini ziyaret etmenizi öneririz.

   Adım 1

Fusion sanal makine programını indirmek için öncelikle https://www.vmware.com/products/fusion/fusion-evaluation.html adresini ziyaret ediniz ve ardından websayfasını aşağıya kaydırınız ve Fusion 12 Pro for macOS 10.15+ kısmındaki Download Now (Şimdi İndir) seçeneğine tıklayınız.

VMware Fusion İndirme

   Adım 2

Mac bilgisayarınızda İnternet üzerinden bir program indirmeye çalıştığınızda macOS sisteminiz sizi aşağıdaki görüntüdeki gibi uyaracaktır. Çünkü, Apple, kullanıcılarının sistem ve veri güvenliğini son derece iyileştirmiştir.

VMware websitesi güvenilir bir kaynak olduğu için indirme işlemini başlatmak için uyarı penceresinde Allow (İzin Ver) tıklayınız.

VMware Üzerinden İndirme İşlemine İzin Ver

   Adım 3

Safari web tarayıcısında indirme işlemi başladığında sahip olduğunuz İnternet hızına göre program indirilecektir. Bilgisayarınıza indirilen dosyanın uzantısını kontrol ettiğinizde DMG olduğunu görebilirsiniz.

macOS sistemlerde EXE yerine genellikle DMG ve PKG dosya uzantıları kullanılır.

DMG Dosyası

   Adım 4

DMG dosyasını açmak için Dock üzerinde Downloads (İndirmeler) klasörünü görüntülemek için Open in Finder (Finder’da Aç) seçeneğine tıklayınız.

Downloads Açma

   Adım 5

Downloads (İndirmeler) konumunda indirdiğiniz kurulum dosyasını çift tıklayarak açınız.

Fusion Kurulumunu Başlatma

   Adım 6

Program sihirbazı açılmadan önce macOS sisteminizde dosyanın bütünlüğü doğrulanacaktır. Bu işlemden sonra sihirbaz açıldığında kurulumu başlatmak için Fusion simgesine tekrar çift tıklayınız.

Program macOS Tarafından Doğrulanıyor

   Adım 7

Sanallaştırma programını İnternet’ten indirdiğiniz için sisteminizde aşağıdaki gibi bir uyarı çıkacaktır. Programı güvenli bir siteden indirdiğinize eminseniz, dosyanın açılmasını onaylamak için Open (Aç) tıklayınız.

Dosyayı Çalıştırmayı Onayla

   Adım 8

Uygulama klasörüne programın dosyalarının kopyalanabilmesi için macOS sisteminizin kullanıcı hesap bilgilerini giriniz ve devam ediniz.

Kullanıcı Hesabı Bilgilerini Yazma

   Adım 9

Fusion Pro başlatılıyorken bekleyiniz.

Program Sihirbazı Başlatılıyor

   Adım 10

Kurulum sihirbazı açıldığında sağ üst köşede bir bildirim göreceksiniz. Program ile ilgili uyarılar, sesler veya işaretler almak istiyorsanız, Options (Seçenekler) açınız ve Allow tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 11

Eğer VM Fusion Pro’yu satın aldıysanız, “I have a license key (Lisans anahtarım var)” seçeneğini etkinleştiriniz ve ürün anahtarınızı yazınız.

VMware sanallaştırma yazılımını 30 gün boyunca ücretsiz olarak kullanmak ve deneyimlemek istiyorsanız, alttaki seçeneği etkinleştiriniz ve Continue (Devam Et) butonuna tıkladıktan sonra hesap bilgilerinizi yazınız.

30 Gün Denemek İstiyorum Seçeneğini Seçme

   Adım 12

Kurulum sihirbazının son aşamasında Fusion programını denediğiniz için teşekkür mesajını ileten pencerede Done (Bitti) butonuna tıklayınız.

Kurulum Sihirbazını Kapatma

   Adım 13

Programın System Events (Sistem Olayları) kontrol etmesine izin veriniz, çünkü uygulama içinde belge ve verilere ulaşabilmeniz gerekiyor.

Uyarı penceresinde OK’a tıkladıktan sonra Unable to access Accessibility (Erişilebilirliğe Erişilemiyor) penceresinde tekrar OK’a tıklayınız.

Programın Sistem Erişimini Onayla

   Adım 14

Accessibility Access (Erişilebilirlik Erişimi) penceresinde Fusion Pro yazılımına izin vermek için Open System Preferences (Sistem Tercihlerini Aç) tıklayınız.

Sistem Tercihlerini Aç

   Adım 15

Security & Privacy (Güvenlik & Gizlilik) penceresinde sisteminizde değişiklik yapmak için gerekli izinleri açmanız gerekir. Bu yüzden, bu pencerenin sol alt köşesindeki kilit simgesine tıklayınız ve sisteminizin kullanıcı hesap parolasını yazınız.

Güvenlik & Gizlilik

   Adım 16

Accessibiliy (Erişebilirlik) tıklayınız ve VM Fusion programının bilgisayarınızı kontrol etmesine izin vermek için onay kutusunu işaretleyiniz.

Sanallaştırma Yazılımını Etkinleştirme

   Adım 17

macOS üzerinde Fusion Pro’yu kurduktan sonra araç çubuğunda About (Hakkında) kısmından programın sürümünü kontrol edebilirsiniz.

Programın Sürümünü Kontrol Etme

Nasıl Kaldırılır?

VMware Fusion kurduktan sonra yaptıktan sonra sisteminizden programı kaldırmaya karar verdiğinizde oluşturduğunuz sanal bilgisayarları yedeklemeniz önerilir. Eğer bu programa ait hiçbir dosyanın sisteminizde yer almasını istemiyorsanız, ilgili dosyaları bulmanız ve silmeniz gerekir.

Ek olarak üçüncü parti bir yazılım kullanarakta sisteminizde Fusion programını tamamen silebilirsiniz.

   Adım 1

Mac bilgisayarınızda herhangi bir programı kaldırmaya çalışırken sık sık Applications (Uygulamalar) kullanırsınız, fakat bu işlem ile programa ait tüm dosyalar kaldırılmaz ve sisteminizin diskinde yer kaplar.

Öncelikle, VM Fusion kaldırmak veya silmek için her zamanki gibi Applications açınız ve programın üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra parolanızı yazınız.

macOS'ta Sanal Makine Programını Kaldırma

   Adım 2

Mac bilgisayarlarda bir program kaldırmak çok kolaydır fakat dediğimiz gibi sisteminizde programa ait gereksiz dosyaları veya klasörleri silmeniz gerekir.

macOS’ta bir programa ait tüm gereksiz dosyaları veya klasörleri bulmak için terminal’de mdfind komutunu kullanmanız gerekir. Terminal’i hızlıca açmak için Komut + Boşluk tuşlarına birlikte basınız ve Spotlight açtıktan sonra arama kısmına terminal yazınız ve aracı çalıştırınız.

Terminal’de mdfind VMware Fusion komutunu yürütünüz ve sisteminizdeki tüm gereksiz dosyaları veya klasörleri bulunuz. Aşağıdaki görüntüyü incelediğinizde programı kaldırdıktan sonra sistemde hala mevcut olan verileri görebilirsiniz.

Programın Kalıntı Dosyalarını mdfind Komutu ile Bulma

   Adım 3

Terminal’den silme işlemine başlamadan önce programın oluşturulan sanal makineleri varsayılan olarak depoladığı klasörü siliniz.

Virtual Machines klasörüne, Computer (Bilgisayar) / DiskName (Disk Adı) / Users (Kullanıcılar) / macOS konumunu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Sanal Makine Kurulum Klasörünü Silme

   Adım 4

Tekrar mdfind komutunu kullandığınızda VM klasörünün artık mevcut olmadığını görebilirsiniz. Diğer klasörleri silmek için ise sudo rm -rf ‘klasörün veya dosyanın konumu’ komutunu kullanmalısınız.

sudo rm -rf komutunu kullanmadan önce mutlaka sisteminizi yedekleyiniz. Eğer bu komutu yanlış kullanırsanız, sisteminiz bir sonraki açılışta açılmayabilir.

Terminal Kullanarak Gereksiz Klasörleri veya Dosyaları Silme

   Adım 5

Application Support içerisindeki Applications Menu klasörünü sildikten sonra tekrar mdfind komutunu yürütünüz ve klasörün silinip silinmediğini kontrol ediniz.

Son olarak, diğer klasörleri silmek için aşağıdaki komutları yürütünüz.

sudo rm -rf '/Users/macOS/Library/Application Support/VMware Fusion'
sudo rm -rf '/private/etc/paths.d/com.vmware.fusion.public'
sudo rm -rf '/Library/Application Support/VMware/VMware Fusion'

Fusion Programının Gereksiz Tüm Dosyalarını Silme İşlemi Başarılı

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

macOS Versiyon
Fusion Versiyon
YouTube Video
Slayt
High Sierra 10.13
Fusion 8
High Sierra 10.13
Fusion 10
Mojave 10.14
Fusion 10
Big Sur 11
Fusion 12

 

   İlgili Yazılar


♦ macOS High Sierra İndir
♦ macOS Sierra İndir
VMware ile Sanal Makineye macOS Kurulumu
VirtualBox ile Sanal Makineye macOS Kurulumu
Mac’te Sanal Makine Oluşturma

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: