Mac / macOS’ta VMware Fusion Üzerinde Windows 8 / 8.1 Kurulumu

Bu yazımızda, Mac bilgisayarında macOS işletim sisteminde VMware Fusion 12 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 8/8.1 nasıl kurulur ve yapılandırılır inceleyeceğiz.

Mac/macOS'ta VMware Fusion Üzerinde Windows 8/8.1 Kurulumu

Fusion 12 Pro Kullanarak Mac / macOS Sisteminde Sanal Makine Üzerinde Windows 8/8.1 Çalıştırma

Mac bilgisayarınızda Microsoft’un Windows 8/8.1 sürümünü kurmak ve çalıştırmak istiyorsanız, sanallaştırma yazılımı platformlarından Fusion Pro‘yu kullanabilirsiniz.

VMware Fusion, macOS işletim sistemlerinde sanal makine oluşturmanıza izin veren bir sanallaştırma yazılımıdır. Bu yazılımı kullanarak bilgisayarınızı yeniden başlatmaya gerek kalmadan ek bir sanal işletim sistemi kurabilirsiniz.

Apple bilgisayarlarında Boot Camp yazılımını kullanarakta bir Windows sistemi kurabilirsiniz, fakat sistem geçişlerinde her sefer bilgisayarınızı yeniden başlatmak zorunda kalacaksınız.

Bu yüzden, VMware firmasının Mac bilgisayarları için geliştirdiği Fusion yazılımını kullanarak bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

Fusion’da sanal makine oluştururken kuracağınız sistemin platformunu doğru olarak seçmeniz ve sanal donanım ayarlarını iyi yapmanız performans açısından önemlidir. Bu sayede, host bilgisayarınızda daha verimli ve performanslı bir sanal bilgisayar çalıştırabilirsiniz.

Windows 8/8.1 İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Mac bilgisayarınıza Fusion Pro’yu kurduktan sonra Applications (Uygulamalar) konumundan programı çalıştırdıktan sonra artık bir sanal makine oluşturmaya hazırsınız.

Kuracağınız işletim sisteminin ISO imajını Fusion anasayfasına sürükleyip bırakarak hızlı bir şekilde sanal makine oluşturabilirsiniz. Fakat, varsayılan olarak tanımlanan ayarlar yerine manuel düzenleme yaparak sanal makine performansını geliştirebilirsiniz.

Adım 1

Fusion Pro’yu çalıştırdıktan sonra anasayfasına direk olarak bir ISO imajını sürükleyip bırakarak bir VM hazırlayabilir veya mevcut bir VM’yi programa ekleyebilirsiniz.

VM’nin ayarlarını manuel olarak yapılandırmak için Create a custom virtual machine (Özel bir sanal makine oluştur) seçeneğini seçiniz ve Continue (Devam Et) tıklayınız.

Kurulum Yöntemini Seçme

Adım 2

Guest işletim sistemi seçim penceresinde Microsoft Windows / Windows 8.x x64 seçiniz ve Continue tıklayınız.

Guest İşletim Sistemini Seçme

Adım 3

Sanal makineye kuracağınız işletim sistemi UEFI firmware destekliyorsa, bu pencereden donanım yazılımı türünü değiştirebilirsiniz. Daha eski sistemler kurmayı planladığınızda Legacy BIOS seçmelisiniz. Fakat sanal makinenin güvenliğini arttırmak ve hızlı önyüklemeyi etkinleştirmek için UEFI / Secure Boot seçiniz ve devam ediniz.

UEFI Donanım Yazılımını Seçme

Adım 4

Sıfırdan bir Windows 8 kurulumu yapacağınız için sanal disk seçim penceresinde Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçmelisiniz. Eğer daha önceden kurmuş olduğunuz bir Windows 8 sanal diskine sahipseniz, bu pencerede mevcut sanal diski VM’ye ekleyebilirsiniz.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

Adım 5

Hazırladığınız sanal makineye ait özet bilgileri içeren pencerede sanal donanım ayarlarını konfigüre etmek için Customize Settings (Ayarları Özelleştir) tıklayınız ve ardından varsayılan kurulum lokasyonunu kabul etmek istiyorsanız Save (Kaydet) butonuna tıklayınız.

Sanal Makinenin Kurulum Lokasyonunu Yapılandırma

Adım 6

Sanal makinenin ayarlarında Processors & Memory (İşlemciler & Bellek) aygıtına tıklayınız ve Mac’inizin donanım özelliklerine bağlı olarak sanal işlemci sayısını arttırınız ve RAM miktarını yapılandırınız.

Sanal makine içerisinde herhangi bir sanallaştırma yazılımı kullanmayı hedefliyorsanız, hypervisor etkinleştiriniz. Ayrıca, host ile VM arasında daha iyi bellek yönetimi için IOMMU özelliğini etkinleştiriniz.

İşlemci ve RAM Ayarlarını Yapılandırma

Adım 7

Guest makineye Mac’inizin IP adresi aldığı DHCP sunucusundan bir IP adresi atamak için Ethernet bağdaştırıcıyı seçebilirsiniz. Bu seçenek ile guest makineniz yerel ağ üzerinde ek bir bilgisayar olarak görünecektir.

Ethernet Ağ Bağdaştırıcısını Seçme

Adım 8

Windows 8/8.1 işletim sistemini NVMe sanal diski üzerinde çalıştırırsanız sanal makine performansını ciddi derecede arttırmış olacaksınız. Bu yüzden, Bus Type (Veriyolu Türü) SCSI yerine NVMe olarak değiştiriniz ve Apply (Uygula) tıklayınız.

Fusion’da varsayılan olarak Windows 8x için tanımlanan disk boyutu 60 GB’dir. Eğer sanal diskin kapasitesini arttırmak veya azaltmak istiyorsanız Disk Size kısmından onu değiştirebilirsiniz.

Sanal Diski NVMe Olarak Değiştirme

Adım 9

Sanal makineye Windows 8x ISO dosyasını eklemek için CD/DVD (SATA) aygıtı ayarlarından açılır listeden Choose a disc or disc image (Bir disk veya disk imajı seç) seçeneğine tıklayınız.

Sanal Makineye Windows 8/8.1 ISO Dosyası Ekleme

Adım 10

Makalenin altındaki tablodan bilgisayarınıza indirdiğiniz Windows 8.1 Pro x64 ISO dosyasını seçiniz ve ardından Open (Aç) tıklayınız.

Windows 8/8.1 ISO Dosyasını Seçme

Adım 11

Guest makinede yazıcınızı kullanmayacaksanız, Remove Printer Port (Yazıcı Portunu Sil) tıklayınız ve kaldırma işlemini onaylamak için Remove (Sil) tıklayınız.

Yazıcı Portunu Silme

Adım 12

Sanal bilgisayarın gelişmiş ayarlarında Troubleshooting (Sorun Giderme) özelliğini None (Hiçbiri) olarak değiştiriniz ve Side Channel Mitigations özelliğini devre dışı bırakınız.

Side Channel Mitigations Devre Dışı Bırakma

Adım 13

Windows kurulumunu başlatmak için sanal bilgisayarınızı çalıştırınız.

Sanal Makineyi Çalıştırma

Windows 8/8.1 Kurulumu

Windows 8.1 için yeni bir sanal bilgisayar oluşturduktan ve ayarlarını yaptıktan sonra eklediğiniz ISO imajı ile sistemi boot etmeniz ve kurulumu başlatmanız gerekir.

Mac bilgisayarınızda guest makineye kuracağınız bir işletim sisteminin kurulum adımları gerçek bir bilgisayar üzerine kurulum yapıyormuş gibi aynıdır.

Adım 1

Sanal sisteminizi çalıştırdıktan sonra Windows kurulum sihirbazını başlatmak için klavyenizden herhangi bir tuşa basınız.

Press any key to boot from CD or DVD

Adım 2

Windows 8 kurulum sihirbazında sisteminizde kullanacağınız sistem dilini, klavye düzenini ve sistem saatini ayarlayınız ve Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Windows 8 Kurulum Ekranı

Adım 3

Windows 8x işletim sistemini daha önce kurduysanız sisteminizi onarmak için bu pencerede Repair Your Computer (Bilgisayarınızı Onarın) seçeneğine tıklayabilirsiniz. Windows kurulumunu başlatmak için Install Now (Şimdi Kur) tıklayınız ve devam ediniz.

Windows Kurulumunu Başlatma

Adım 4

Windows 8’i daha önce satın aldıysanız ürün anahtarınızı yazınız ve Next’e tıklayınız.

Windows 8 Ürün Anahtarını Yazma

Adım 5

Windows 8x lisans anlaşmasını kabul ediniz ve Next’e tıklayınız.

Windows Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

Adım 6

Daha eski bir Windows sürümüne sahipseniz mevcut dosyalarınızı, ayarlarınızı ve uygulamalarınızı silmeden sisteminizi yükseltebilirsiniz. Sıfırdan bir sistem kurulumu yapacağınız için bu pencerede Install Windows Only (Sadece Windows’u Kur) seçeneğine tıklayınız.

Sadece Windows'u Kur

Adım 7

Ayrılmamış disk alanını düzenlemek için New (Yeni) tıkladıktan sonra otomatik olarak yapılandırılan disk kapasitesini kabul etmek için Apply (Uygula) butonuna tıklayınız. Ayrıca, Windows’un sistem dosyaları için ek alanlar oluşturacağını bildiren pencerede OK’a tıklayınız.

Sanal Diski Yapılandırma

Adım 8

Sanal diskin tüm kapasitesi için yeni bir bölüm oluşturduktan sonra Primary (Birincil) disk bölümünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Drive 0 Partition 4

Adım 9

Windows sihirbazı kurulum için gerekli sistem dosyalarını kopyalıyorken bekleyiniz ve guest makinenizi kapatmayınız.

Kurulum İçin Dosyalar Genişletiliyor

Adım 10

Sihirbaz, Windows 8 sistem dosyalarını kopyaladıktan sonra belirtilen süre içinde sanal sisteminizi yeniden başlatacaktır. Guest makinenizi süreyi beklemeden yeniden başlatınız ve devam ediniz.

Sanal Bilgisayarı Yeniden Başlatma

Adım 11

Yerel ağınızdaki diğer bilgisayarlardan farklı bir bilgisayar adı yazınız ve ayrıca tema rengini belirleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Bilgisayar Adı Yazma ve Tema Rengini Seçme

Adım 12

Yerel ağdaki diğer cihazlara otomatik olarak bağlanmak, Windows güncellemeleri otomatik olarak yüklemek, Windows Defender ile kişisel verilerinizi korumak veya Microsoft’a kullanıcı verilerini göndererek gelişimine yardımcı olmak için Use Express Settings (Hızlı Ayarları Kullan) tıklayarak izin verebilirsiniz.

Eğer kişisel amacınıza uygun olarak bazı sistem ayarlarını değiştirmek istiyorsanız, Customize (Özelleştir) tıklayabilir ve bazı ayarları etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows 8 Hızlı Ayarları Kullan

Adım 13

Windows 8x’te oturum açmak için bir Microsoft hesabınızla oturum açabilir ve tüm verilerinizi bulutta yedekleyebilirsiniz. Bu ekranda Microsoft hesabı olmadan devam et seçeneği olmadığı için Create a new account (Yeni bir hesap oluştur) tıklayınız ve devam ediniz.

Microsoft Hesabı ile Oturum Açma

Adım 14

Bir Microsoft hesabı oluşturma ekranında çevrimdışı hesap ile oturum açmayı etkinleştirmek için Sign in without a Microsoft account (Bir Microsoft hesabı olmadan devam et) tıklayınız.

Microsoft Hesabı Olmadan Oturum Açmayı Seçme

Adım 15

Sanal sisteminizde yerel kullanıcı hesabı oluşturmak için bir kullanıcı adı yazınız ve Finish (Bitir) tıklayınız.

Kullanıcı Adı Yazma

Adım 16

Windows 8x kurduktan sonra sistem sürümünü öğrenmek için Windows + R’ye basınız ve Run (Çalıştır) penceresinde winver komutunu yazınız ve OK’a basınız.

Windows 8 Sürümünü Kontrol Etme

VMware Tools Kurulumu

macOS üzerinde VMware Fusion ile Windows 8/8.1 kurulumu sonrası VM’nin daha performanslı çalışmasını sağlamak, tam ekran çözünürlüğünü etkinleştirmek ve host ile VM arasında dosya transferi yapabilmeniz için VMware Tools kurmanız gerekir.

Adım 1

Sanal makine çalışır durumdayken Fusion araç menüsünden Virtual Machine / Install VMware Tools tıklayınız ve ardından açılan pencereden CD imajını sisteme mount etmek için Install butonuna tıklayınız.

VMware Tools Kurulumu

Adım 2

VMware Tools CD imajı sanal makineye eklendikten sonra Run setup64.exe tıklayınız ve sihirbazı başlatınız.

VMware Tools Sihirbazını Çalıştırma

Adım 3

VMware Tools kurulum sihirbazında Next’e tıklayınız.

VMware Tools Setup

Adım 4

Guest makinenizi daha sonra VMware firmasının diğer ürünleri ile kullanmayı düşünüyorsanız uyumluluk için Complete (Tümü) seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Kurulum Türünü Seçme

Adım 5

Guest makine araçlarının kurulumunu başlatmak için Install tıklayınız veya değişiklik yapmak istiyorsanız Back (Geri) tıklayınız.

Sanal Makine Araçlarının Kurulumunu Başlatma

Adım 6

Windows 8 sanal bilgisayarınıza VMware Tools kurduktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız.

Sanal PC'yi Yeniden Başlatma

Adım 7

Guest işletim sisteminizin tam ekran moduna alınız ve çözünürlüğü kontrol ediniz.

Guest Makinede Tam Ekran Çözünürlüğünü Kontrol Etme

Adım 8

Ayrıca, Mac’iniz ile guest makineniz arasında sürükle bırak yöntemiyle dosya transferi yapabildiğinizi kontrol ediniz.

Mac ile Guest Makine Arasında Sürükle Bırak ile Dosya Transferi

İnternet Bağlantısını Kontrol Etme

Mac’inizde çalıştırdığınız guest makinenin yerel ağınıza ve İnternet’e erişebildiğini kontrol etmeniz gerekebilir. Bu sayede, VM’de yapacağınız işlerine devam edebilirsiniz.

Adım 1

CMD komut istemini açmak için Windows + R’ye basınız ve Run (Çalıştır) penceresinde cmd yazınız ve OK’a tıklayınız. CMD prompt açtıktan sonra ping 8.8.8.8 komutunu yürütünüz ve Google sunucularına ping atarak İnternet bağlantınızı sınayınız.

CMD ile Google Sunucularına Ping Atma

Adım 2

Google veya herhangi bir websitesine ping atabiliyorsanız İnternet bağlantınız var demektir. Ek olarak İnternet Explorer tarayıcıyı açınız ve Google anasayfasını ziyaret etmeyi deneyiniz.

İnternet Explorer ile Google Anasayfasını Ziyaret Etme

Shared Folder (Paylaşılan Klasör) Yapılandırma

Mac’inizde guest makine ile sürükle bırak ile dosya transferi yapabilirsiniz fakat bu durum bazen zaman alabilir. Bu yüzden, Fusion’da Shared Folder özelliğini etkinleştirerek belirlediğiniz konum üzerinden veri alışverişi yapabilirsiniz.

Adım 1

Windows 8.1 guest makinenin ayarlarını açınız ve Sharing (Paylaşım) tıklayınız.

Sharing (Paylaşım) Ayarlarını Görüntüleme

Adım 2

Shared Folders etkinleştiriniz ve ardından + butonuna tıkladıktan sonra Mac’inizdeki bir konumu belirtiniz. Ortak klasörü yapılandırdıktan sonra guest makinede VMware Shared Folders kısayolunun oluşturulduğunu göreceksiniz.

Shared Folders Etkinleştirme

Adım 3

Guest makinenizde Shared Folders kısayoluna tıklayınız ve içerisinde bir metin belgesi oluşturarak Mac’inizin konumunda onun oluşturulup oluşturulmadığını kontrol ediniz.

Shared Folder Çalışırlığını Kontrol Etme

USB Flash Bellek Kullanımı

Mac bilgisayarınızda VM ile dosya transferi yapmanın diğer bir yöntemi de bir USB flash bellek kullanmaktır. Windows bilgisayarınızda kullandığınız USB bellekleri, normalde macOS sisteminde kullanamazsınız, çünkü macOS, NTFS dosya formatına sahip aygıtları çalıştırmaz. Bu yüzden, NTFS’i ExFAT formatına biçimlendirmeniz gerekir.

Adım 1

USB flash belleğinizi Mac’inize taktıktan sonra Fusion yazılımı size aygıtı nereye bağlamak istediğinizi soracak. Bu pencerede, ya Mac’inize ya da Windows guest makinenize bağlamayı seçebilirsiniz.

Flash belleğin yazılabilir olmasını sağlamak için dosya formatını biçimlendirmeniz gerekiyor, bu yüzden aygıtınızı Mac’inize bağlayınız.

USB Flash Belleği Mac'e Bağlama

Adım 2

Disk Utility aracını açınız ve External kısmından flash belleğiniz üzerinde sağ tuş / Erase (Sil) seçeneğine tıklayınız.

Flash Belleğin Dosya Formatını Değiştirme

Adım 3

Format kısmından ExFAT seçiniz ve tekrar Erase butonuna tıklayınız.

NTFS USB Diski ExFAT Olarak Biçimlendirme

Adım 4

KINGSTON adlı USB belleğin içerisinde yeni bir klasör oluşturarak yazılabilir olduğunu kontrol ediniz.

Flash Belleğin Yazılabilir Olduğunu Doğrulama

Adım 5

USB belleğinizi Windows 8 guest makineye bağlamak için araç menüsünde Virtual Machine / USB & Bluetooth / Connect (USB’nizin Adı) seçeneğine tıklayınız.

USB Belleği, Mac'ten Windows Guest Makineye Bağlama

Adım 6

USB belleğinizi artık hem macOS hemde Windows 8 sanal PC’de kullanabilirsiniz.

Windows Guest Makinede USB Belleğin İçeriğini Kontrol Etme

Microsoft Remote Desktop Kullanarak Mac’ten Windows Guest Makineye Bağlanma

Mac bilgisayarınızda Microsoft Remote Desktop uygulamasını kullanarak guest makinelerinize LAN veya WAN üzerinden uzaktan bağlantı kurabilirsiniz.

Adım 1

App Store’dan Microsoft Remote Desktop uygulamasını indirdikten sonra kurulumunu başlatmak için setup dosyasına çift tıklayınız ve açılan sihirbazda Continue butonuna tıklayınız.

Microsoft Remote Desktop Kurulumu

Adım 2

Uzak masaüstü uygulamasının lisans anlaşmasını kabul etmek için Continue tıkladıktan sonra anlaşmayı kabul ediniz.

Lisans Şartlarını Onaylama

Adım 3

Install for all users of this computer (Bu bilgisayarın tüm kullanıcıları için yükle) seçeneğini seçiniz ve devam ediniz.

Bu Bilgisayardaki Tüm Kullanıcılar İçin Kur

Adım 4

Kurulum, 145.8 MB disk alanı kullanacağını bildiren pencerede Install butonuna tıkladıktan sonra kullanıcı hesabı parolanızı yazınız ve Install Software (Yazılımı Kur) tıklayınız.

Kullanıcı Hesabı Parolasını Yazma

Adım 5

Microsoft Remote Desktop uygulamasını macOS sisteminize kurduktan sonra sihirbazı kapatınız.

Microsoft Remote Desktop Başarıyla Kuruldu

Adım 6

Mac’inizde Applications (Uygulamalar) açınız ve Microsoft Remote Desktop çalıştırınız.

Microsoft Remote Desktop Uygulamasını Çalıştırma

Adım 7

Uzak masaüstü uygulamasını kurduktan sonra guest makinenizde host’unuzun kamera ve mikrofon aygıtını kullanmak istiyorsanız erişim izni veriniz.

Uzak Masaüstü Bağlantısı İçin Kamera ve Mikrofona İzin Verme

Adım 8

Windows 8x sanal makinenizde Bilgisayarım üzerinde sağ tuşa tıklayınız ve Manage (Yönet) tıklayınız. Computer Management (Bilgisayar Yönetimi) açıldığında Local Users and Groups (Yerel Kullanıcılar ve Gruplar) / Users (Kullanıcılar) tıklayınız ve sanal sisteminiz için oluşturduğunuz kullanıcı adının üzerinde sağ tuş / Set Password (Parola Ayarla) tıkladıktan sonra açılan pencerede Proceed (İlerle) butonuna tıklayınız.

Kullanıcı Hesabı İçin Parola Oluşturma

Adım 9

Kullanıcı hesabınız için yeni bir parola oluşturunuz ve OK’a tıklayınız.

Parola Oluşturma

Adım 10

Guest makinede uzak bağlantılara izin vermek için Bilgisayarım özelliklerini açınız ve ardından sol bölmede Remote Settings (Uzak Bağlantı Ayarları) tıklayınız.

System Properties (Sistem Özellikleri) penceresinde Remote (Uzak Bağlantı) sekmesinde Allow remote connections to this computer (Bu bilgisayara uzak bağlantılara izin ver) seçeneğini işaretleyiniz ve OK’a tıklayınız.

Windows 8'de Uzak Masaüstü Bağlantılarına İzin Verme

Adım 11

Windows guest makinenizin yerel ağınızdaki DHCP sunucusundan otomatik olarak aldığı IP adresini öğreniniz.

Sanal Makinenin IP Adresini Kontrol Etme

Adım 12

Uzak masaüstü uygulamasında Add PC (PC Ekle) butonuna tıklayınız.

Uzak Bağlantı İçin PC Ekleme

Adım 13

PC Name kısmına sanal makinenin IP adresini yazdıktan sonra User Account (Kullanıcı Hesabı) açılır listesinden Add User Account (Kullanıcı Hesabı Ekle) tıklayınız.

VM'nin IP Adresini Yazma ve Kullanıcı Hesabı Bilgilerini Girme

Adım 14

Sanal sisteminizdeki kullanıcı hesabı adını, parolasını ve ayrıca VM adını yazınız ve Add (Ekle) butonuna tıklayınız.

Kullanıcı Hesabı Ekleme

Adım 15

Eklediğiniz guest makine üzerinde sağ tuş / Connect (Bağlan) tıkladıktan sonra açılan sertifika uyarısını bildiren pencerede Continue tıklayınız.

VM'ye Uzak Bağlantı Kurma

Adım 16

VM’ye uzak bağlantı kurduktan sonra guest makinenin IP adresini kontrol edebilirsiniz.

Sanal Bilgisayarı Uzak Masaüstü Bağlantısı ile Yönetme

Video

Windows 8x ISO İndir

Windows 8.1 Enterprise x64 TR
Windows 8.1 Professional x64 EN

 

İlgili Yazılar


Fusion ile Windows 10 Kurulumu
PC’ye Windows 10 Nasıl Kurulur?
VirtualBox ile macOS Nasıl Kurulur?
VMware ile macOS Nasıl Kurulur?
Fusion ile Windows 7 Nasıl Kurulur?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir