Mac / macOS’ta VMware Fusion Üzerinde Windows 2000 Kurulumu

Bu yazımızda, bir Apple Mac bilgisayarında macOS işletim sisteminde VMware Fusion 12 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 2000 nasıl kurulur inceleyeceğiz.

Mac/macOS'ta VMware Fusion Üzerinde Windows 2000 Kurulumu

VMware Fusion 12 Kullanarak Mac / macOS Üzerinde Windows 2000 Çalıştırma

Microsoft, 17 Şubat 2000 tarihinde ev ve iş kullanıcıları için yayınladığı Windows 2000 işletim sisteminin ana desteğini 30 Haziran 2005’te genişletilmiş desteğini ise 13 Temmuz 2010’da sonlandırdı.

Windows 2000, Professional, Server, Advanced Server ve Datacenter Server olmak üzere toplam dört adet versiyona sahiptir.

Güncel bir Apple Mac bilgisayarınızda Windows’un eski sürümlerinden biri olan Windows 2000’i çalıştırmak istediğinizde VMware firmasının macOS sistemleri için geliştirdiği Fusion sanal makine programını kullanabilirsiniz.

macOS’un en güncel sistemleri üzerinde eski Windows sistemlerini kullanmanıza izin veren Fusion yazılımı ile diğer eski sistemleri de kurarak deneyimleyebilirsiniz.

Windows 2000 İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Mac’inize Fusion yazılımını kurduktan sonra yeni bir sanal makine oluşturarak Windows’un eski veya yeni sürümlerinden birini kurabilirsiniz.

Fusion ile eski bir Windows işletim sistemi kurarken guest makinenin donanım sürümünü düşürmeniz gerekir. En güncel donanım sürümü ile kurduğunuzda bazı aygıtların donanım sürücüleri kurulmayacak ve sisteminiz stabil çalışmayacaktır.

Adım 1

Fusion Pro yazılımınızı açtıktan sonra kurulum seçenekleri yöntemlerinden Create a custom virtual machine (Özel bir sanal makine oluştur) seçiniz ve ardından Continue (Devam Et) tıklayınız.

Sanal Makine Kurulum Yöntemi Seçme

Adım 2

Guest işletim sistemi seçim penceresinde Microsoft’a ait bir işletim sistemi kuracağınız için sol panelden Microsoft Windows seçtikten sonra listelenen sistem sürümlerinden Windows 2000 Professional seçiniz.

Guest İşletim Sistemi Seçme

Adım 3

Sanal disk seçim penceresinde sıfırdan bir Windows kurulumu yapacağınız için Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçmeniz gerekir. Eğer daha önceden kurmuş olduğunuz bir Windows 2000 sistemini tekrar sanallaştırma programınıza eklemek istiyorsanız Use an existing virtual disk (Mevcut bir sanal disk kullan) seçeneği ile devam etmeniz gerekir.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

Adım 4

Windows 2000 guest makinenin ayarlarını gösteren özet penceresinde donanım ayarlarını daha iyi yapılandırmak için Customize Settings (Ayarları Özelleştir) tıklayınız ve açılan kurulum lokasyonu penceresinde varsayılan konumu onaylamak için Save (Kaydet) tıklayınız.

Sanal Makine Kurulum Lokasyonunu Yapılandırma

Adım 5

Windows 2000 sanal makinenin ayarlarını açtıktan sonra Processors & Memory (İşlemciler & Bellek) tıklayınız ve host bilgisayarınızın RAM boyutuna uygun olarak sanal bellek boyutu seçiniz.

Sanal Bellek Boyutunu Arttırma

Adım 6

Guest makinenizi Mac’inizin bağlı olduğu yerel ağa eklemek istiyorsanız Network Adapter (Ağ Bağdaştırıcı) aygıtının ayarlarında Ethernet ağ adaptörünü seçiniz.

Ethernet Bağdaştırıcıyı Seçme

Adım 7

Sanal makineye Windows 2000 ISO dosyası eklemek için CD/DVD aygıtı ayarlarında açılır pencereden Choose a disc or disc image (Bir disk veya disk imajı seç) tıklayınız.

Sanal Makineye Windows 2000 Professional ISO Dosyası Ekleme

Adım 8

Bu bağlantıdan Mac’inize indirdiğiniz Windows 2000 Pro SP4 ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) tıklayınız.

Windows 2000 Professional ISO Dosyasını Seçme

Adım 9

Windows 2000 guest işletim sisteminizde bir yazıcı kullanmayacaksanız yazıcı portunu siliniz.

Sanal Yazıcı Portunu Silme

Adım 10

Fusion ile eski Windows sistemlerini kurarken belirttiğimiz gibi donanım sürümünü daha eski bir sürüme ayarlamanız gerekir. Sanal bilgisayarınızın Compatibility (Uyumluluk) ayarlarında Hardware Version (Donanım Versiyonu) değerini 18’den 6’ya ayarlayınız ve Apply (Uygula) butonuna tıklayınız.

Donanım Sürümünü Düşürme

Adım 11

Sanal PC’nizin daha performanslı ve verimli çalışmasını sağlamak için Advanced (Gelişmiş) ayarlarda Troubleshooting (Sorun Giderme) ayarını None (Hiçbiri) olarak değiştiriniz ve Side Channel Mitigations özelliğini devre dışı bırakınız.

Sorun Giderme ve Side Channel Mitigations Devre Dışı Bırakma

Adım 12

Hazırladığınız Windows sanal bilgisayarı çalıştırdıktan sonra en yeni özellikleri kullanmayı etkinleştirmek için sanal makineyi yükselt uyarı penceresinde Don’t Upgrade (Yükseltme) tıklayınız. Bu uyarı penceresi, donanım sürümünü daha eski bir Fusion programına göre yapılandırdığınız için görünmektedir.

Windows 2000 Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

Windows 2000 Kurulumu

Windows 2000 Pro için yeni bir sanal PC hazırladıktan sonra gerçek dünyada fiziksel bir bilgisayar üzerine kurulum yapıyormuş gibi sistem kurulumunu yapabilirsiniz.

Adım 1

Windows 2000 Professional Setup ekranında kuruluma devam etmek için Enter’a, sisteminizi onarmayı seçmek için R’ye veya kurulum sihirbazından çıkmak için F3’e basabilirsiniz.

Windows 2000 Professional Setup

Adım 2

Windows 2000 lisans şartlarının tümünü okumak için Page Down tuşuna basabilirsiniz. Lisans anlaşmasını okuduktan sonra kabul etmek için F8’e basınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

Adım 3

Yeni bir sanal disk oluşturduğunuz için disk yapılandırma penceresinde ayrılmamış diski göreceksiniz. Bu adımda, otomatik disk yapılandırması yaparak direk Windows kurulumunu başlatmak için Enter’a basabilirsiniz.

Eğer daha yüksek boyutta bir sanal disk oluşturduysanız ve sanal diski bölümlendirecekseniz C tuşuna basarak disk üzerinde yeni bir partition oluşturabilirsiniz.

Ayrılmamış Disk Alanını Yapılandırma

Adım 4

Kurulum sihirbazı tarafından otomatik olarak belirlenen sanal disk boyutunu onaylamak ve yeni bir bölüm oluşturmak için Enter’a basınız.

Disk Boyutunu Onaylama

Adım 5

Guest makinenizin diskinde C sürücüsünü oluşturduktan sonra ilgili sürücü üzerine Windows kurmayı başlatmak için Enter’a basınız.

C Sürücüsüne Windows Kurma

Adım 6

Windows’u kurmak için seçtiğiniz bölüm formatlı olmadığından dolayı yukarı veya aşağı yön tuşlarına basarak NTFS veya FAT dosya sistemini seçebilirsiniz. Sanal diski NTFS dosya sistemi kullanarak biçimlendirmek için Enter’a basınız.

NTFS Dosya Sistemini Kullanarak Bölümü Biçimlendir

Adım 7

Kurulum sihirbazı sanal diskinizi NTFS dosya sistemi kullanarak biçimlendiriyorken bekleyiniz.

C Sürücüsü Formatlanıyor

Adım 8

Kurulum sihirbazı Windows 2000 sistem dosyalarını diske kopyalıyorken bekleyiniz.

Windows Sistem Dosyaları Kopyalanıyor

Adım 9

Sistem dosyaları kopyalandıktan sonra sanal sisteminizi direk yeniden başlatmak için Enter’a basınız.

Sanal PC'yi Yeniden Başlatma

Adım 10

Microsoft Windows 2000 Professional başlatılıyorken bekleyiniz.

Microsoft Windows 2000 Professional Built on NT Technology

Adım 11

Kurulum sihirbazı sisteminizi uygun olarak ayarlamak için sizin ve bilgisayarınız hakkında bazı bilgileri toplaması için Next’e tıklayınız.

Windows 2000 Kurulum Sihirbazı

Adım 12

Setup sanal bilgisayarınızın mouse ve klavye gibi aygıtlarını belirleyip kurarken bekleyiniz.

Donanım Sürücüleri Kuruluyor

Adım 13

Sistem lokasyonu sisteminizde numaraların ve tarihlerin nasıl görüneceğini belirler. Sistem lokasyonu varsayılan olarak English (United States) ayarlı olduğu için bu değeri yaşadığınız konuma göre değiştirmek için Customize (Özelleştir) tıklayabilirsiniz.

Aynı şekilde, her kullanıcı US klavye düzenine sahip olacaktır. Klavye düzeninizi host bilgisayarınızın klavye düzenine göre değiştirebilirsiniz.

Bölge ve Klavye Düzenini Yapılandırma

Adım 14

Windows 2000 yazılımınız bir şirket veya organizasyona ait ise bu penceredeki ilgili alanları doldurunuz ve devam ediniz.

Şirket veya Organizasyon Adını Yazma

Adım 15

25 karakterli Windows 2000 Pro ürün anahtarınızı giriniz ve Next’e tıklayınız.

Windows 2000 Ürün Anahtarını Girme

Adım 16

Kurulum sihirbazı tahmini bir bilgisayar adı oluşturmaktadır. Eğer daha düzenli bir yapıya sahip olmak istiyorsanız ağ üzerindeki diğer bilgisayarlarınızdan farklı olacak şekilde bir bilgisayar adı yazınız ve Next’e tıklayınız.

Bilgisayar Adı Yazma

Adım 17

Sistem tarihini ve saatini kontrol ediniz ve zaman bölgesini yaşadığınız bölgeye göre yapılandırdıktan sonra Next’e tıklayınız.

Tarih ve Zaman Ayarlarını Yapılandırma

Adım 18

Bu aşamada, Windows, ağ bileşenlerini yüklüyorken bekleyiniz.

Ağ Bileşenleri Yükleniyor

Adım 19

Sanal bilgisayarınıza bir DHCP sunucudan IP adresi atamak istiyorsanız Typical Settings (Tipik Ayarlar) seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Tipik Ağ Ayarlarını Seçme

Adım 20

Sanal bilgisayarınızı bir domain ortamına eklemeyecekseniz varsayılan olarak seçili No ile devam ediniz.

Workgroup Seçme

Adım 21

Kurulum sihirbazı, Windows 2000 bileşenlerini yüklüyorken bekleyiniz.

Windows 2000 Bileşenleri Kuruluyor

Adım 22

Kurulum sihirbazı, başlat menüsü öğelerini, kayıt defteri öğelerini ve sistem ayarlarını yapılandırıyorken bekleyiniz.

Sistem Ayarları Düzenleniyor

Adım 23

Windows 2000 kurduktan sonra optik sürücünüzden kurulum medyasını çıkarıp sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz.

Windows Kurulum Sihirbazını Kapatma

Adım 24

Sanal sisteminizi yeniden başlattıktan sonra Network Identification Wizard (Ağ Tanılama Sihirbazı) açıldığında Next’e tıklayınız.

Ağ Tanılama Sihirbazı

Adım 25

Sanal bilgisayarınızda daima oturum açacağınız kullanıcı adını kontrol ediniz ve devam ediniz.

Oturum Açma Bilgilerini Düzenleme

Adım 26

Windows, İnternet araçlarını ve servislerini ve ayrıca sistem servislerini ayarlıyorken bekleyiniz.

Tarayıcı, İnternet ve Sistem Servisleri Ayarlanıyor

Adım 27

Sistem ayarları yapılandırıldıktan sonra Microsoft Windows 2000 Professional masaüstü ortamı aşağıdaki gibi olacaktır.

Windows 2000 Pro Masaüstü Düzeni

VMware Tools Kurulumu

macOS üzerinde VMware Fusion ile Windows 2000 kurulumu sonrası sanal bilgisayarı daha performanslı kullanabilmek ve tam ekran çözünürlüğü etkinleştirmek için VMware Tools kurmanız gerekir.

Adım 1

Windows 2000 üzerinde VMware Tools kurmaya çalıştığınızda aşağıdaki görüntüdeki gibi “Microsoft Runtime DLLs cannot be installed on this operating system. Please see Microsoft KB835732 for details.” hatası alacaksınız.

VMware Tools kurabilmek için guest sisteminizde önce KB835732 güncellemesini kurmanız gerekir.

VMware Tools Kurulum Hatası

Adım 2

KB835732 güncellemesini host bilgisayarınıza indirdikten sonra ISO dosyasını sanal makineye eklemek için Fusion araç menüsünde Virtual Machine / CD/DVD / Choose a Disc or Disc Image tıklayınız.

Sanal Makineye KB835732 ISO Ekleme

Adım 3

Windows2000-KB835732-x86-ENU.iso dosyasını seçiniz ve Open tıklayınız.

Windows2000-KB835732-x86-ENU.iso

Adım 4

Sanal makinede VMware Tools kurulu olmadan Mac’inizden sanal makineye herhangi bir dosya veya program kopyalayamazsınız. Bu yüzden, KB835732 güncellemesini ISO dosyası olarak sisteme eklemeniz gerekir.

ISO imajı sisteme mount ettikten sonra CD içeriğini görüntüleyiniz ve KB835732 kurulumunu başlatınız.

Windows2000-KB835732-x86-ENU Kurulumu

Adım 5

KB835732 kurulum sihirbazında öncelikle sisteminizi yedeklemeniz gerektiği bildirilmektedir. Gerekli önlemleri gerçekleştirdikten sonra kurulum sihirbazında Next’e tıklayarak devam ediniz.

KB835732 Kurulum Sihirbazı

Adım 6

Windows 2000 KB835732 lisans anlaşmasını kabul ediniz ve tekrar Next’e tıklayınız.

Lisans Şartlarını Kabul Etme

Adım 7

Windows 2000 sisteminiz güncelleniyorken bekleyiniz.

Güncelleme Kuruluyor

Adım 8

KB835732 güncellemesini kurduktan sonra sihirbazı kapatınız ve sisteminizi yeniden başlatınız.

Guest İşletim Sistemini Yeniden Başlatma

Adım 9

Sisteminizi yeniden başlattıktan sonra bu kez VMware Tools kurmak için araç menüsünden Virtual Machine / Install VMware Tools tıklayınız ve ardından açılan pencerede Install butonuna tıklayınız.

VMware Tools Kurulumu

Adım 10

VMware Tools kurulum sihirbazında direk olarak Next’e tıklayınız.

VMware Tools Kurulum Sihirbazı

Adım 11

Windows 2000 VM’nizi VMware firmasının diğer ürünleri ile birlikte kullanmayı planlıyorsanız kurulum seçeneklerinde Complete (Tümü) seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Kurulum Türünü Seçme

Adım 12

Eğer kurulumda değişiklik yapmak istiyorsanız Back (Geri) tıklayabilir veya kurulumu başlatmak için Install tıklayabilirsiniz.

Sanal Bilgisayar Araçlarını Kurmayı Başlatma

Adım 13

Windows 2000 VM’nin donanım sürücüleri kuruluyorken bekleyiniz.

Guest Makine Aygıtlarının Sürücüleri Kuruluyor

Adım 14

Sanal bilgisayar sürücülerini kurduktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız.

VM'yi Yeniden Başlatma

Adım 15

VMware Tools’un doğru bir şekilde çalıştığını doğrulamak için Mac’inizden Windows 2000 sanal sisteminize bir klasörü sürükleyip bırakınız.

Host ile VM Arasında Sürükle Bırak İle Dosya Transferi

Adım 16

Dosya kopyalama işlemi başarılı ise sanal makinenin tam ekran çözünürlüğe uyarlandığını kontrol ediniz.

Tam Ekran Çözünürlüğünü Kontrol Etme

İnternet Bağlantısını Denetleme

macOS sisteminizde Windows 2000 çalıştırıyorsanız İnternet bağlantınızı kontrol etmeniz gerekir.

Adım 1

Windows Tuşu + R’ye basarak Run (Çalıştır) penceresini açınız ve cmd komutunu yürütünüz. CMD komut isteminde ping 8.8.8.8 komutunu kullanarak Google sunucularına ping atarak İnternet bağlantınızı sınayınız.

CMD Kullanarak Google Sunucularına Ping Atma

Adım 2

Ayrıca, İnternet Explorer kullanarak Google veya herhangi bir websitesine erişip erişemeyeceğinizi kontrol etmeniz gerekir.

Masaüstü konumundaki İnternet Explorer kısayoluna çift tıkladıktan sonra açılan İnternet Bağlantı Sihirbazında “İnternet bağlantısını manuel olarak ayarlamak istiyorum” seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

İnternet Bağlantı Sihirbazı

Adım 3

İnternet’e LAN üzerinden bağlanıyorum seçeneğini seçiniz ve tekrar Next’e tıklayınız.

LAN Üzerinden İnternet'e Bağlanıyorum

Adım 4

LAN yapılandırmasında Automatic discovery of proxy server (Proxy sunucusunun otomatik keşfi) işaretleyiniz ve devam ediniz.

Otomatik Proxy Sunucu Keşfini Etkinleştirme

Adım 5

Mail hesabı eklemek istiyorsanız Yes’e tıklayarak ilgili adımları gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bir mail hesabı yapılandırmak istemiyorsanız No’yu işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

İnternet Mail Hesabı Eklemeyi Atlama

Adım 6

İnternet bağlantı sihirbazını tamamladıktan sonra Finish (Bitir) tıklayınız.

İnternet Bağlantı Sihirbazını Sonlandırma

Adım 7

İnternet Explorer otomatik olarak açıldıktan sonra Google anasayfasını ziyaret ediniz ve bağlantınızı sınayınız.

İnternet Explorer ile Google Anasayfasını Ziyaret Etme

Shared Folder (Paylaşılan Klasör) Yapılandırma

Mac’iniz ile sanal makineleriniz arasında dosya transferi yapabilmenin en kolay yollarından biri Shared Folder (Paylaşılan Klasör)’dır.

Adım 1

Sanal bilgisayarınız çalışır durumdayken Fusion araç menüsünden Ayarlar’ı açınız ve Sharing (Paylaşım) tıklayınız.

Shared Folder Ayarlarını Görüntüleme

Adım 2

Shared Folder özelliğini etkinleştiriniz ve + butonuna tıklayınız.

Shared Folder Etkinleştirme

Adım 3

Mac’inizde istediğiniz bir konumda yeni bir klasör oluşturunuz ve ardından Add (Ekle) tıklayınız.

Mac Üzerinde Klasör Oluşturma

Adım 4

Windows 2000’de Shared Folder erişebilmek için My Network Places (Ağ Bağlantılarım) tıkladıktan sonra Entire Network (Tüm Ağ) / VMware Shared Folders / vmware-host / Shared Folders konumunda Mac’inizde oluşturduğunuz ortak klasöre erişebilirsiniz.

Guest Makinede Paylaşılan Klasörü Görüntüleme

Adım 5

Host ile VM’niz arasında artık Shared Folder üzerinden kolayca dosya transferi yapabilirsiniz.

Mac ile Guest Arasındaki Ortak Klasörü Denetleme

USB Flash Bellek Kullanımı

Mac’iniz ile sanal makineniz arasında dosya transferi yapabilmenin diğer yöntemlerinden biri de USB flash bellek kullanmaktır.

Adım 1

USB flash belleğinizi host’unuza taktıktan sonra Fusion programı aygıtınızı nereye bağlamak istediğinizi sorduğunda önce Mac’inize bağlayınız.

Guest Makinede USB Flash Bellek Kullanımı

Adım 2

USB diskinizi hem Mac’inizde hemde sanal makinenizde kullanabilmek için ortak dosya formatıyle biçimlendirmeniz gerekir. Disk Utility açtıktan sonra External kısmından USB diskinizde Erase (Sil) seçeneğine tıklayınız.

Açılan disk biçimlendirme penceresinde Format kısmından MS-DOS (FAT) seçiniz ve tekrar Erase tıklayınız.

USB Diskin Dosya Sistemini MS-DOS (FAT) Olarak Değiştirme

Adım 3

Mac bilgisayarınızda USB diskinizde Backup adında yeni bir klasör oluşturunuz.

Flash Bellekte Klasör Oluşturma

Adım 4

USB belleğinizi tekrar sanal makineye bağlamak için araç menüsünde Virtual Machine / USB & Bluetooth / Connect (USB’nizin Adı) tıklayınız.

Guest Sisteme USB Belleği Takma

Adım 5

Windows 2000 guest sisteminizde My Computer (Bilgisayarım) görüntüledikten sonra Removable Disk (Çıkarılabilir Disk) içeriğini görüntülediğinizde host’unuzda oluşturduğunuz Backup adlı klasörü görebilirsiniz.

Sanal Makinede Flash Diskin İçeriğini Görüntüleme

Video

İlgili Yazılar


VMware Fusion ile Windows 10 Kurulumu
VMware Fusion ile Windows 8 Kurulumu
VMware Fusion ile Windows Vista Kurulumu
VMware Fusion ile Windows XP Kurulumu
VMware Fusion ile Windows 7 Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir