Debian 11 Üzerinde PlayOnLinux 4.3.4 Kurulumu

Bu yazımızda Debian 11 Bullseye işletim sistemi kurulu bir bilgisayar üzerinde Windows uygumalarını veya oyunlarını çalıştırabilmek için PlayOnLinux 4.3.4 nasıl kurulur ve kullanılır inceleyeceğiz.

Debian 11 Üzerinde PlayOnLinux 4.3.4 Kurulumu

Debian 11 Bullseye Üzerinde Windows Uygumalarını veya Oyunlarını Çalıştırmak İçin PlayOnLinux 4.3.4 Nasıl Kurulur?

PlayOnLinux, Wine altyapısını kullanan fakat WineHQ ile ilgili olmayan ve Windows uyumlu yazılımları kurabilmenize olanak sağlayan bir arayüz yazılımıdır.

Debian veya diğer Linux dağıtımlarından birini kullanıyorsanız Windows’a ait 32 Bit veya 64 Bit programlardan birini Linux sisteminizde kullanabilmeniz için bu yazılımı kullanmanız gerekebilir.

Wine uygulama veritabanında birçok Windows programının veya oyununun desteklendiğini görebilirsiniz, fakat bazı durumlarda çalıştırmak istediğiniz uygulama desteklenmeyebilir. Böyle durumlarda alternatif programlara yönelmeniz gerekebilir.

Linux bilgisayarınıza PlayOnLinux yazılımını ücretsiz olarak kurarak Office, Notepad veya Photoshop gibi yaygın kullanılan programları çalıştırabilirsiniz.

PlayOnLinux İndirme ve Kurma

Bilgisayarınıza PlayOnLinux’u en hızlı şekilde kurabilmek için terminalde “sudo apt install playonlinux” komutunu yürütmeniz yeterlidir. Ancak, kurulum işlemini deb paketini kullanarak manuel olarakta yapabilirsiniz.

   Adım 1

Bazı EXE dosyalarını hatasız olarak kurabilmeniz için Wine altyapısı için 32 Bit mimariyi etkinleştirmeniz gerekir. Debian 11 sisteminizde uygumalardan terminali bulunuz ve çalıştırınız.

Ardından, 32 Bit (i386) mimariyi etkinleştirmek için terminalde “sudo dpkg –add-architecture i386” komutunu yürütünüz ve ardından yazılım repository listesini güncellemek için “sudo apt update” komutunu yürütünüz.

sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt update

32 Bit Mimariyi Etkinleştirme

   Adım 2

Paketlerin yeni sürümlerini ve repo adreslerini tazeledikten sonra Wine32’yi kurmak için terminalde “sudo apt install wine32” komutunu yürütünüz.

sudo apt install wine32

Wine32 Kurma

   Adım 3

Wine32 için kurulacak paketleri kontrol ettikten sonra Y ve Enter’a basınız.

Wine32'nin Bağımlı Paketlerini Kurmayı Onaylama

   Adım 4

PlayOnLinux.deb paketini kullanarak kurulum yapmak için onu resmi websitesinden indirmeniz gerekir. İndirme işlemini web tarayıcı ile yapabilirsiniz fakat hızlı bir şekilde indirebilmeniz için terminalde alttaki komutu yürütmeniz yeterlidir.

cd ~/Downloads
wget https://www.playonlinux.com/script_files/PlayOnLinux/4.3.4/PlayOnLinux_4.3.4.deb

PlayOnLinux.deb Paketini İndirme

   Adım 5

Deb paketini indirdikten sonra kurulumu başlatmak için terminalde “sudo dpkg -i PlayOnLinux_4.3.4.deb” komutunu yürütünüz.

Eğer alttaki görseldeki gibi python gibi bağımlı paketlerin kurulu olması gerektiğini görüyorsanız ilgili paketleri repository adreslerinize bağlı olarak indirebilmeniz ve kurabilmeniz için tekrar “sudo apt install -f” komutunu yürütünüz ve kurulacak paketleri onaylayınız.

sudo dpkg -i PlayOnLinux_4.3.4.deb
sudo apt install -f

PlayOnLinux.deb Paketini Kurma

   Adım 6

PlayOnLinux için gerekli paketler indirilip kurulduğunda terminalde sürümünü kontrol etmek için “playonlinux –version” komutunu yürütebilir veya programı çalıştırmak için “playonlinux” komutunu yürütebilirsiniz.

playonlinux --version
playonlinux

PlayOnLinux Sürümünü Kontrol Etme

Windows Uygulaması Kurma

Debian üzerine PlayOnLinux kurduktan sonra herhangi bir 32 Bit veya 64 Bit EXE veya MSI uzantılı bir Windows uygulamasını bilgisayarınızda çalıştırabilirsiniz.

   Adım 1

PlayOnLinux ile uyumlu çalışan programlardan biri de EditPad Lite‘dir. Bu harika not alma uygulamasını bilgisayarınıza hızlıca indirmek için terminalde alttaki komutu yürütünüz.

wget https://download.jgsoft.com/editpad/SetupEditPadLite.exe

EditPad Lite Programını İndirme

   Adım 2

SetupEditPadLite.exe dosyasını Downloads (İndirilenler) konumuna indirdikten sonra uygulama menüsünden PlayOnLinux bulunuz ve çalıştırınız.

PlayOnLinux'u Çalıştırma

   Adım 3

PlayOnLinux programını açtıktan sonra Actions (Eylemler) panelinden Install a program (Bir program yükle) seçeneğine tıklayınız ve açılan pencerede Install a non-listed program (Listede olmayan bir program yükle) seçeneğine tıklayınız.

Listede Olmayan Bir Program Kur

   Adım 4

Wizard penceresinde kurulum aşamaları ile ilgili bilgileri okuduktan sonra Next’e tıklayınız.

Kurulum Açıklamalarını Okuma

   Adım 5

PlayOnLinux’un WineHQ ile ilgili olmadığını bildiren açıklama penceresini atlamak için Next’e tıklayınız.

PlayOnLinux is not related to WineHQ

   Adım 6

Manuel Installation (Elle Kurulum) penceresinde kuracağınız uygulamaların doğru olarak çalışacağının garanti edilmediğini görebilirsiniz. Dediğimiz gibi Wine veritabanında birden fazla uyumlu yazılımı bulabilirsiniz.

Manuel Kurulum Sihirbazı

   Adım 7

Yeni bir yazılım kurmak için Install a program in a new virtual drive (Yeni bir sürücüde program yükle) seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Sürücüde Program Kur

   Adım 8

Uygulamanın sanal sürücüsü için programın adını yazmanız daha doğru olacaktır. Bu yüzden sanal sürücü adı için indirdiğiniz programın adını yazınız ve Next’e tıklayınız.

Programın Adını Yazma

   Adım 9

Kuruluma başlamadan önce Wine arayüzünde sistem uyumluluğu gibi ayarları yapılandırmak istiyorsanız Configure Wine seçeneği işaretleyiniz ve bir sonraki pencerede sisteminizi seçiniz. Eğer temel ayarlarla bir program yükleyecekseniz bu seçenekleri işaretlemeden devam ediniz.

Wine Bileşenlerini Atlama

   Adım 10

İndirdiğiniz programa göre bu pencerede 32 Bit veya 64 Bit kurulum seçeneğini işaretleyiniz ve devam ediniz.

32 bits windows installation

   Adım 11

Yapılandırdığınız sanal sürücü oluşturuluyorken bekleyiniz.

Sanal Sürücü Yapılandırılıyorken Bekleyiniz

   Adım 12

Programın kurulumuna başlamak için EXE setup dosyasını seçmelisiniz. Bu pencerede Browse (Gözat) butonu aracılığıyla setup dosyasını seçiniz ve Next’e tıklayınız.

EXE Programını Seçme

   Adım 13

EditPad Lite not alma programının kurulum sihirbazı açıldığında hızlı kurulum için Immediate Installation (Anında Kurulum) butonuna tıklayınız.

Hızlı Kurulumu Seçme

   Adım 14

EditPad Lite yazılımının lisans anlaşmasını okuduktan sonra Yes, I Do (Evet, Kabul Ediyorum) butonuna tıklayınız.

EditPad Lite Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 15

EditPad Lite 8 sürümünü Linux PC’nize kurduktan sonra sihirbazı kapatmak için Thanks! butonuna tıklayınız.

Kurulum Sihirbazını Kapatma

   Adım 16

Not programınız için bir kısayol oluşturmak için EditPad Lite 8.lnk seçiniz ve Next’e tıklayınız.

EditPad İçin Kısayol Oluşturma

   Adım 17

Kısayol için anlaşılabilir ve uygun bir isim yazınız ve devam ediniz.

Kısayol Adını Düzenleme

   Adım 18

Başka bir kısayol oluşturmayı atlayınız ve Next’e tıklayınız.

Başka Bir Kısayol Oluşturmak İstemiyorum

   Adım 19

PlayOnLinux arayüzünde kurduğunuz programın simge ve adını görebilirsiniz. Bu arayüzde çalıştırmak istediğiniz programı seçiniz ve araç menüsünden Run (Çalıştır) tıklayınız ve daha sonra Programs penceresinden tekrar oluşturulan kısayola çift tıklayınız.

EditPad Lite 8 Programını Çalıştırma

   Adım 20

Not alma yazılımını çalıştırdığınızda artık işlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. EditPad Lite sürümünü kontrol etmek için ise Help / About kısmından ilgili pencereyi açabilirsiniz.

EditPad Lite Sürümünü Kontrol Etme

PlayOnLinux Kaldırma

PlayOnLinux’u sisteminizden kaldırmak istiyorsanız öncelikle tüm Windows uygulamalarında yaptığınız işleri kaydediniz ve ardından silme işlemine geçebilirsiniz.

   Adım 1

PlayOnLinux’u kaldırmak için terminalde yalnızca “sudo apt purge –auto-remove playonlinux” komutunu yürütünüz ve ardından root parolanızı giriniz ve kaldırılacak paketleri onaylamak için Y ve Enter’a basınız.

sudo apt purge --auto-remove playonlinux

PlayOnLinux Kaldırma

   Adım 2

Daha sonra Wine ile ilgili tüm paketleri de silmek için “sudo apt purge –auto-remove wine*” komutunu yürütünüz.

sudo apt purge --auto-remove wine*

Wine ile İlgili Tüm Paketleri Kaldırma

   Adım 3

Son olarak, ilgili yazılımları kaldırdıktan sonra sisteminizde arta kalan gereksiz dosyaları, yapılandırma dosyalarını ve paketleri de silmek için de “sudo apt autoremove && sudo apt autoclean” komutunu yürütünüz.

sudo apt autoremove && sudo apt autoclean

Debian'da Kalıntı Dosyaları Temizleme

   Video

   İlgili Yazılar


Ubuntu’ya Wine Yükleme
Linux Mint’e Wine Yükleme
Linux Mint’e PlayOnLinux Kurma
Kali Üzerinde PlayOnLinux Kurulumu
Mac’e PlayOnMac Kurma

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir