Cisco SDM Express Temel Yapılandırma

Cisco yönlendiricileri web-tabanlı uygulaması ile yönetebilmek için SDM yazılımı vardır. Bu yazılımı bilgisayara veya yönlendiriciye kurabilir ve birçok temel ayarları yapabilirsiniz.

Cisco SDM Express Temel Yapılandırma

SDM Express Kullanarak Router Nasıl Yapılandırılır?

Yapılandırma adımlarına geçmeden önce, buradan programın kurulumunu yapınız. Ve daha sonra, SDM uygulamasını çalıştırdıktan sonra Cisco yönlendiricileri web-tabanlı olarak yönetmek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1: Router Adını Değiştirme

Cisco Router’ını adını veya ismini CLI komutu ile çok kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Fakat, bu işlemi SDM Express ile yapmak için web tarayıcınızı açınız ve Basic Configuration seçeneğine tıklayınız.

Basic Configuration

Cisco yönlendiricinizin adını değiştirmek için aşağıdaki hostname kısmına istediğiniz adı yazınız.

Router Hostname

Şimdi, Apply Changes (Ayarları Uygula) butonuna tıklayarak yaptığınız değişikliği kaydediniz.

Apply Changes

Yönetim arayüzünden Router’a oluşturulan işlemler komut olarak gönderildiğinde OK butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız.

Command Delivery Status

   Adım 2: DHCP Etkinleştirme

SDM Express ile DHCP sunucuyu etkinleştirmek için sol bölümde görünen ayarlardan DHCP’yi seçtikten sonra sağ bölümde hizmet ile alakalı ayarlar açılacaktır.

Hizmeti etkinleştirmek için Enable DHCP server on the LAN interface (FastEthernet0/0) seçeneğini işaretleyiniz.

Enable DHCP server on the LAN interface (FastEthernet0/0)

Daha sonra LAN üzerinde dağıtmak istediğiniz IP adresi aralığını giriniz. Örnek olaraki, 192.168.8.50 – 192.168.8.60 aralığını yapılandırabilirsiniz.

Ayrıca DNS kısmına FastEthernet0/0 arayüzünün IP adresini (192.168.8.1) yazdıktan sonra Apply Changes butonuna tıklayınız.

Domain Name Server

Cisco yönlendirici’ye yapılan değişiklikler uygulanırken bekleyiniz.

Router'a Komutlar Gönderiliyor

DHCP yapılandırma işleminden sonra, VMware Workstation’da çalışan sanal makinenizi açınız ve TCP/IP ayarlarını otomatik bir IP adresi alması için yapılandırınız.

Sanal Makine Otomatik IP Adresi Almayı Etkinleştirme

IP adresi ve DNS adreslerini otomatik olarak ayarlayınız.

DNS Bilgilerini Otomatik Olarak Yapılandırma

OK butonuna basar basmaz, sanal makineniz Cisco Router üzerinden TCP/IP bilgilerini alacaktır. Aşağıdaki görüntüyü incelediğinizde işlemin başarıyla tamamlandığını görebilirsiniz.

TCP/IP Bilgileri

   Adım 3: Router Güvenliği

SDM Express ile Router güvenliğini birkaç adımla ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Security (Güvenlik) seçeneğini tıklayınız ve sağ bölümdeki seçeneklerden 3 ayarıda etkinleştiriniz ve ayarları kaydediniz.

SDM ile Router Güvenliği

Yönlendiriciye 29 komut sunuluyor.

Komutlar Router'a İletildi

Cisco SDM Express Kullanımı ⇒ Video

Router’da SDM Express kullanımı için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


SDM Express ile yapılan tüm konfigürasyonlar tamamen yeni başlayanlar içindir. VLAN, VPN gibi gelişmiş ayarları yapabilmeniz için, SDM’in Full sürümünü bilgisayarınıza veya Cisco Router’ınızın üzerine kurmanız gerekir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


GNS3 VPCS Kullanımı
♦ Cisco Switch Yapılandırma
GNS3 ile VMware Bağlantısı
Router Config Yedekleme
Cisco Router Yapılandırma

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir