Cisco Nedir? Tarihi ve Yükselişi

Cisco Systems, Silikon Vadisi’nin merkezinde bulunan ve ağ donanımı, telekomünikasyon ekipmanı ve diğer hizmet ve ürünleri geliştiren, üreten ve satan bir ABD çokuluslu teknoloji holdingidir. Şirket, OpenDNS, WebEx, Jabber ve Jasper gibi satın alınan birçok yan kuruluşu aracılığıyla Nesnelerin İnterneti, alan güvenliği ve güç yönetimi gibi belirli teknoloji pazarlarında uzmanlaşmıştır.

Cisco Nedir?

Cisco Systems Inc Nedir?

Cisco Systems, Aralık 1984’te Stanford Üniversitesi’nden iki bilgisayar bilimcisi olan Leonard Bosack ve Sandy Lerner tarafından coğrafi olarak farklı bilgisayarları çok protokollü yönlendirici sistemiyle bağlamak için kullanılan bir yerel alan ağı (LAN) kavramına öncülük etti. Şirket 1990 yılında NASDAQ’dan alıntılandığında halka açıldığında, Cisco’nun piyasa değeri 224 milyon dolardı. Daha sonra şirket, 500 milyar dolardan fazla piyasa değerine sahip 2000 yılında dünyanın en değerli şirketi oldu.

Cisco Tarihi

Şirket, Aralık 1984’te Stanford Üniversitesi bilim bölümündeki bilgisayarlardan sorumlu Leonard Bosack ve İşletme Enstitüsü’nde bilgisayarları yöneten eşi Sandy Lerner tarafından kuruldu.

1984’te Cisco’nun kurulmasına rağmen Bosack, Kirk Lougheed ile birlikte ilk ürünü üzerinde Stanford’da çalışmaya devam etti. Stanford “Blue Box” yönlendiricisinin tam kopyalarından ve Üniversitenin çoklu protokol yönlendirici yazılımının çalınmış bir kopyasından oluşuyordu. Yazılım ilk olarak birkaç yıl önce araştırma mühendisi William Yeager tarafından Stanford Tıp Okulu’nda yazılmıştır.

Bosack ve Lougheed onu IOS’un temeli haline getirdiler. 11 Temmuz 1986’da Bosack ve Lougheed, Stanford’dan istifa etmek zorunda kaldı ve üniversite, yazılımları, donanım tasarımları ve diğer fikri mülkiyetlerinin çalınması için şirkete ve kurucularına karşı suç duyurusunda bulunmayı düşündü. 1987’de Stanford, yönlendirici yazılımını ve iki bilgisayar kartını yetkilendirdi.

“Cisco” adı, San Francisco şehrinin adından türetildi, bu yüzden şirket mühendisleri ilk yıllarında küçük “cisco” yu kullanmakta ısrar etti. Logo, Golden Gate Köprüsü’nün iki kulesini temsil edecek şekilde tasarlanmıştır.

1992-1994 yılları arasında Cisco, birlikte anahtarlama katalizörü iş birimini oluşturan Mario Mazzola tarafından Kalpana, Grand Junction ve her şeyden önce Crescendo Communications gibi Ethernet anahtarlama konusunda birkaç şirket satın aldı. O zaman, şirket katman 3 ve katman 2’nin (Ethernet, Token Ring) yönlendirilmesini farklı zeka ve mimarinin tamamlayıcı fonksiyonları olarak görselleştirdi, ilki yavaş ve karmaşıktı, ikincisi hızlı ama basitti. Bu felsefe, 1990’lı yıllarda şirketin ürün serilerine egemen oldu.

1990’ların ortalarında internetin olağanüstü büyümesi, telekomünikasyon ortamını hızla değiştirdi. İnternet Protokolü (IP) yaygın olarak kabul edildiğinden, çoklu protokollerin yönlendirilmesinin önemi azalmıştır. Bununla birlikte, şirket, modem erişim raflarından (AS5200), İnternet servis sağlayıcıları için hızla hayati hale gelen merkezi GSR yönlendiricilere kadar değişen ürünlerle İnternet dalgasını yakalamayı başardı ve 1998’de bu kritik alanda Cisco’ya fiili bir tekel segmenti verdi.

Mart 2000’in sonunda, dot-com istatistiklere göre 500 milyar dolardan fazla piyasa değerine sahip dünyanın en değerli şirketi oldu. Temmuz 2014’te yaklaşık 129 milyar dolarlık piyasa değeri ile en değerli şirketlerden biri olmaya devam ediyor.

Şubat 2017’de bulut ve mobil cihazlardaki güvenlik risklerini ele almak için güvenli bir bulut tabanlı İnternet ağ geçidini başlattı. Umbrella, şirket ağlarını veya VPN‘lerini kullanmayan kullanıcılara uzak veri merkezlerine bağlanmak için güvenli İnternet erişimi sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Mülkiyet

2017 itibariyle Cisco Systems hisseleri öncelikle kurumsal yatırımcılar (Vanguard grubu, BlackRock, State Street Corporation ve diğerleri) tarafından tutulmaktadır.

Ürünler ve Servisler

Ürünleri ve hizmetleri üç pazar segmentine odaklanır: işletme ve hizmet sağlayıcı, küçük işletme ve ev.

VoIP Hizmetleri

Cisco, işletmeler için önemli bir IP Üzerinden Ses sağlayıcısı oldu ve şu anda Scientific Atlanta ve Linksys’i satın alarak ev kullanıcı pazarına geçiyor. Scientific Atlanta, Time Warner, Cablevision, Rogers Communications, UPC ve diğerleri gibi kablo servis sağlayıcılarına VoIP ekipmanı sağlar; Linksys, tüketici VoIP hizmetlerini kablosuz ve kablosuz telefonlarla entegre etmek için Skype, Microsoft ve Yahoo gibi şirketlerle ortaklık kurdu.

Barındırılan İşbirliği Çözümü (Hosted Collaboration Solution)

Cisco iş ortakları, Sanallaştırılmış Birleşik Bilgi İşlem Sistemi’ne (UCS) dayalı bulut tabanlı hizmetler sunabilir. Unified Communications Manager (UCM), Unified Contact Center, Unified Mobility, Unified Presence, Unity Connection (Birleşik Mesajlaşma) ve Webex Toplantı Merkezi sürümlerini içeren Unified Service Delivery Solution’ın bir parçasıdır.

Şebeke Acil Müdahale (Network Emergency Response)

Taktik Operasyonlar girişiminin bir parçası olarak ağda birkaç Acil Müdahale Aracı bulundurur. Araçlar, doğal afetler ve diğer kamu krizleri sırasında çalışanlar tarafından korunur ve konuşlandırılır. Araçlar özerktir ve ses ve radyo ile birlikte çalışabilirlik, IP üzerinden ses, ağ tabanlı video izleme ve 3 Mbit/s’ye kadar kriz alanlarında liderler ve ilk yanıt verenler için garanti edilen yüksek tanımlı video konferansı içeren yaklaşık 1,8 metrelik uydu anteni aracılığıyla kablolu ve kablosuz hizmetler sağlar.

Huawei’ye Karşı Davası

Cisco, 23 Ocak 2003’te fikri mülkiyetinin yasadışı kopyalanması için Huawei Technologies Co.Ltd ve yan kuruluşları Huawei America Inc. ve FutureWei Technologies Inc.’e dava açtı. Dava, Huawei’yi “Çok sayıda Cisco patentini ihlal ederek IOS yazılımını yasadışı olarak kopyalayıp kötüye kullanmaktan” suçluyor. Cisco, 1 Ekim 2003’te kanunun ihlali davasını askıya aldı, ardından Huawei, bazı ürünlerini değiştirmeyi kabul etti.

Ödüller ve Onurlar

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 2010 yılında Büyükelçi James B. Cunningham tarafından Cisco Kıdemli Müdürü Zika Abzuk’a Kudüs’te verilen Dışişleri Bakanı Kurumsal Mükemmellik Ödülü’nü Cisco’ya verdi.

Çalışanlar ve topluluklarla ilişkilerinin örnek niteliğinde olarak değerlendirildiği için ABD başkanlık onuru olan Ron Brown Ödülü’nden aldı.

   Son Söz


LexInnova teknoloji danışmanı tarafından hazırlanan bir rapora göre, diğer şirketlerin en büyük portföyüne sahip olan (6.442 güvenlikle ilgili patent) ağ güvenliği ile ilgili ana patent alıcılarından biridir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Cisco’nun Packet Tracer Yazılımı Nedir?
Packet Tracer’a Alternatif Olan GNS3 Nedir?
Ethernet Switch Nedir?
Router (Yönlendirici) Nedir?
DNS (Domain Name System) Nedir?

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: