VirtualBox 6.1 Üzerinde Kali Linux 2022 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 64 Bit işletim sistemi kurulu bilgisayarınızda sanal makineler oluşturmak ve Windows, Linux veya macOS sistemlerinden birini sanal olarak çalıştırmanıza ve kullanmanıza izin veren Oracle VM VirtualBox 6.1 (6.1.38) sanallaştırma programını kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Kali Linux 2022 (2022.3) dağıtımı nasıl kurulur ve yapılandırılır inceleyeceğiz.

VirtualBox 6.1 Üzerinde Kali Linux 2022 Kurulumu

Windows 10’da Oracle VM VirtualBox 6.1.38 Kullanarak Yeni Bir Sanal Makine Üzerinde Kali Linux 2022.3 Nasıl Kurulur?

Kali Linux, siber güvenlik alanında kendisini geliştirmek isteyen kişiler tarafından yaygın olarak tercih edilen bir Linux dağıtımıdır. Bunun nedeni, daha çok sistem ve ağ güvenliği ile ilgili birçok yazılımı ücretsiz olarak içermesidir.

Kullanıcılar bu yazılımları kullanarak ev veya şirket ağındaki sistem güvenlik açıklarını analiz edebilir ve bilgi güvenliğini sağlamak amacıyla önlem alabilirler.

Kali dağıtımı yalnızca siber güvenlik alanında kullanılmamaktadır, ayrıca kişisel bilgisayarlarda Microsoft’un Windows sistemi yerine de tercih edilebilmektedir. Dolayısıyla kullanıcılar güçlü ve birden fazla araca sahip olabilirler.

Eğer Kali PC’nizde Windows 10 gibi ek bir işletim sistemine ihtiyaç duyuyorsanız, bilgisayarınıza dual-boot yöntemi ile bir sistem kurabilirsiniz, fakat diğer sisteminize geçiş yapmak istediğiniz bilgisayarınızı her zaman yeniden başlatmak zorunda kalacaksınız.

Bu yüzden, host’unuza VMware veya VirtualBox gibi sanallaştırma programlarını çalıştırmak istediğiniz işletim sistemini yeniden başlatmaya gerek kalmadan bir sanal makinede kullanabilirsiniz.

Kali Linux İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Windows 10 bilgisayarınıza Oracle VM VirtualBox programını kurduktan sonra basit adımlarla Kali veya diğer Linux dağıtımları için yeni bir sanal makine oluşturabilirsiniz.

Adım 1

VirtualBox programını çalıştırdıktan sonra araç menüsünde New (Yeni) ikonuna tıklayınız ve sanal makine oluşturma sihirbazını açınız. VM sihirbazında kuracağınız Linux dağıtımının adını Name (Ad) kısmına yazar yazmaz Type (Tür) ve Version (Sürüm) kısmındaki değerler otomatik olarak seçilir.

Fakat, Oracle yazılımı bazı sistemleri doğru olarak algılayamayabilir, bu yüzden bazı ayarları kendiniz düzenlemeniz gerekir. Kali Linux sistemi Debian tabanlı olduğu için sanal bilgisayar sürümünü Debian (64-bit) olarak değiştiriniz ve Next’e tıklayınız.

Kali Linux İçin Sanal Makine Oluşturma

Adım 2

Host bilgisayarınızın donanım performansına bağlı olarak Kali sanal bilgisayarınız için uygun bir RAM boyutu belirleyiniz. Eğer host bilgisayarınızda 8 GB bellek boyutuna sahipseniz VM’nizin sanal bellek boyutunu 4 GB olarak yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Sanal RAM Boyutunu Ayarlama

Adım 3

Oluşturduğunuz sanal bilgisayara sıfırdan Kali kuracağınız için Hard Disk yapılandırmasında Create a Virtual Hard Disk Now (Şimdi Sanal Bir Hard Disk Oluştur) işaretleyiniz ve Create (Oluştur) butonuna tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Hard Disk Oluştur

Adım 4

Kali guest makinenizi Oracle sanallaştırma yazılımının haricinde başka bir yazılımda kullanmayı planlamıyorsanız sanal hard disk dosya türünü VDI (VirtualBox Disk Image) olarak seçiniz ve Next’e tıklayınız.

VDI Sanal Disk Türünü Seçme

Adım 5

Kali sanal bilgisayarınızın sanal diskini Fixed Size (Sabit Boyut) olarak yapılandırırsanız disk boyutu kadar alan host diskinizden ayrılacaktır. Bu ayar VM performansını biraz daha arttırır fakat host diskinizde çok fazla yer kaplar.

Bu yüzden, guest işletim sisteminin ihtiyaç duyacağı disk alanı kadar host diskinizde alan ayrılmasını yapılandırmak için Dynamically Allocated (Dinamik Olarak Genişleyen) özelliğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Dinamik Olarak Genişleyen Disk Yapısını Seçme

Adım 6

VDI dosya uzantısına sahip sanal diskinizi harici depolama aygıtlarınızdan birine yedeklemeyi istiyorsanız File Location and Size (Dosya Konumu ve Boyutu) penceresinde disk konumunu değiştirebilirsiniz.

Sanal diskin VM’nin kurulacağı konuma yedeklenmesini istiyorsanız dosya konumunu değiştirmeyiniz ve disk boyutunu sistemde yapacağınız işlere göre yeniden düzenleyiniz ve Create butonuna tıklayınız.

Sanal HDD Boyutunu Ayarlama

Adım 7

Kali VM’nizi hazırladıktan sonra ISO dosyası eklemek veya boot sıralamasını değiştirmek için Settings (Ayarlar) tıklayınız.

Kali Sanal Makinenin Ayarlarını Açma

Adım 8

Sanal bilgisayarınızın genel ayarlarının gelişmiş sekmesinde host’unuz ile VM’niz arasında paylaşılan pano ve sürükle bırak özelliklerini etkinleştirmek için ilgili ayarları Bidirectional (Çift Yönlü) olarak değiştiriniz.

  • Shared Clipboard: Bidirectional
  • Drag’n’Drop: Bidirectional

Paylaşılan Pano ve Sürükle Bırak Özelliklerini Etkinleştirme

Adım 9

Sanal makinenizin System (Sistem) / Motherboard (Anakart) ayarlarında Boot Order (Önyükleme Sırası) aygıtlarından Floppy devre dışı bırakınız ve Optical (Optik Sürücü) aygıtını birincil olarak yapılandırınız.

Boot Sıralamasını Değiştirme

Adım 10

Kali VM’nin Processor (İşlemci) donanım ayarını host CPU’nuzun sanal çekirdeğine göre yapılandırınız. Yeşil alan maksimum 4 sanal çekirdek seçebileceğinizi gösterir, fakat yüksek performans için daha yüksek bir değer belirleyebilirsiniz.

Sanal İşlemci Çekirdeği Sayısını Arttırma

Adım 11

Guest işletim sisteminizde yüksek grafik gücü gerektiren uygulamalar kullanacaksanız Display (Görüntü) ayarlarından 3D Acceleration (3D Hızlandırma) özelliğini etkinleştiriniz ve Video Memory (Video Belleği) boyutunu da maksimum değerde yapılandırınız.

3D Grafik Hızlandırmayı Etkinleştirme

Adım 12

Storage (Depolama) donanım ayarlarını görüntüleyiniz ve eski bir teknoloji olan IDE Controller siliniz.

IDE Controller Silme

Adım 13

SATA Controller yanındaki ikona tıkladıktan sonra açılan Optical Disk Selector (Optik Disk Seçici) penceresinde boş optik sürücü eklemek için Leave Empty (Boş Bırak) butonuna tıklayınız.

SATA Optik Sürücü Ekleme

Adım 14

Sanal bilgiayarınızda SATA denetleyicinin yazma ve okuma hızını arttırmak için Host I/O Cache özelliğini etkinleştiriniz.

SATA Controller İçin Host I/O Cache Etkinleştirme

Adım 15

Kali Linux 2022.vdi sanal diskin performansını arttırmak için de Attributes (Öznitelikler) sekmesinde SATA Port ayarını Solid-State Drive (SSD) olarak yapılandırınız.

VDI Diski SSD Olarak Ayarlama

Adım 16

Sanal makineye Kali Linux ISO dosyasını eklemek için Empty (Boş) optik diski seçiniz ve ardından CD/DVD ikonuna tıklayınız ve açılan seçeneklerden Choose a disk file (Bir disk dosyası seç) tıklayınız.

Sanal Makineye Kali ISO Dosyası Ekleme

Adım 17

Buradaki bağlantıdan bilgisayarınıza indirdiğiniz Kali Linux imaj dosyasını seçiniz ve Open (Aç) tıklayınız.

Kali Linux ISO Dosyasını Seçme

Adım 18

Kali sanal sisteminize USB 3.x aygıtlarınızı bağlamak ve kullanmak istiyorsanız USB donanım ayarlarından Compatibility (Uyumluluk) ayarını USB 3.0 (xHCI) Controller değiştiriniz ve VM sihirbazını kapatınız.

USB 3.0/3.1 Controller Etkinleştirme

Adım 19

Oracle ile hazırladığınız Kali Linux sanal makineyi çalıştırmak ve kurulum sihirbazını başlatmak için Start (Başlat) tıklayınız.

Kali Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

Kali Linux Kurulumu

VirtualBox ile Linux sanal makine oluşturduktan sonra VM’yi çalıştırdığınızda fiziksel bir PC’de nasıl kurulum yapıyorsanız aynı işlemleri yaparak sisteminizi kolayca kurabilirsiniz. Sonuç olarak, bir VM’ye sistem kurmak fiziksel bir PC’ye sistem kurmakla aynı aşamalara sahiptir.

Adım 1

Kali Linux kurulum sihirbazında Graphical Install (Grafiksel Kurulum) seçeneğinde Enter’a basınız.

Kali Linux Kurulum Sihirbazı

Adım 2

Grafiksel kurulum ile devam etmeyi seçtiğinizde açılan Select a Language (Bir Dil Seç) ekranında kurulum sürecini gerçekleştireğiniz dili seçiniz. Burada seçtiğiniz dil ayrıca sistem görüntüleme diliniz olacaktır.

Sistem Dilini Seçme

Adım 3

Normal olarak yaşadığınız ülke olarak yapılandırılan Location (Lokasyon) ayarı, sisteminiz için zaman bölgesini ayarlar. Böylece, sistem saatinizi doğru olarak görüntüleyebilirsiniz.

Lokasyonu Seçme

Adım 4

Sanal bilgisayarınızın klavye düzenini, host bilgisayarınızın donanımına göre yapılandırınız.

Klavye Düzenini Yapılandırma

Adım 5

Ağınız üzerinde Kali sanal makinenizi belirlemek için bir hostname adı yazınız ve devam ediniz.

Hostname Adını Düzenleme

Adım 6

Eğer ağ ortamınızda Active Directory (Aktif Dizin) sunucusu mevcutsa, VM’nizi domain ağına eklemek için domain adınızı yazınız.

Domain Adı Ayarını Atlama

Adım 7

Kali sisteminizde root hesabı yerine kullanılacak hesap için tam kullanıcı adınızı yazınız.

Kullanıcı Adı Yazma

Adım 8

Sisteminizde oturum açmak için kullanılacak hesabınızın adını küçük harflerle yazınız.

Kullanıcı Adını Küçük Harflerle Yazma

Adım 9

Sanal sisteminize sizden başkasının erişmesini önlemek için güçlü ve tahmin edilebilirliği zor bir parola oluşturunuz.

Kullanıcı Hesabı İçin Parola Belirleme

Adım 10

Zaman bölgeniz listede değilse kurulum sihirbazında geri giderek konumunuzu değiştirebilirsiniz.

Sistem Saati İçin Zaman Dilimini Seçme

Adım 11

Partition Disks (Diskleri Bölümlendir) penceresinde sanal makineye eklediğiniz sanal HDD’nizi veya HDD’lerinizi görebilirsiniz. Bu pencerede Linux sistemini kurmayı belirlediğiniz sanal diskinizi seçiniz.

Bölümlenecek Diski Seçme

Adım 12

Seçtiğiniz sanal diski bölümlendirmek için farklı şemalar kullanabilirsiniz. Eğer Linux’e giriş seviyesinde bir kullanıcıysanız All Files In One Partition (Tüm Dosyalar Tek Bölümde) seçeneği ile devam etmenizi öneririz.

Tüm Dosyalar Tek Bölümde

Adım 13

Disk yapılandırmasını yaptıktan sonra partition işlemini bitirmek ve diske değişiklikleri yazmak için Continue (Devam Et) tıklayınız.

Disk Bölümlemeyi Bitirme ve Diske Değişiklikleri Yazma

Adım 14

Diskte yapılacak değişiklikleri kontrol ettikten sonra değişiklikleri diske yazmayı onaylamak için Yes’i seçiniz ve Continue tıklayınız.

Diske Değişiklikleri Yazmayı Seçme

Adım 15

Disk bölümlemesinden sonra sistem kurulum aşamasında Kali masaüstü ortamını seçiniz ve devam ediniz.

Kali Masaüstü Ortamını Seçme

Adım 16

GRUB Boot Loader’ı birincil olarak yapılandırılan sürücüye yüklemek için Yes’i seçiniz.

GRUB Boot Loader'ı Birincil Sürücüye Kurma

Adım 17

Boot Loader kurulumu için sanal diskinizi seçiniz ve Continue tıklayınız.

GRUB'ı Kurmak İçin Diski Seçme

Adım 18

Kali Linux’u kurduktan sonra sisteminizi boot etmek için önce kurulum medyasını çıkarınız ve Continue tıklayınız.

Kurulum Sonrası Sistemi Yeniden Başlatma

Adım 19

Kali boot ekranında Kali GNU/Linux seçeneğinde Enter’a basınız.

Kali GNU/Linux

Adım 20

Kurulum aşamasında belirlediğiniz kullanıcı adı ve parolanızı yazınız ve Log In (Oturum Aç) tıklayınız.

Sistemde Oturum Açma

Guest Additions (Misafir Eklentileri) Kurulumu

VirtualBox ile Kali Linux kurduktan sonra guest işletim sisteminizin sürücülerini kurmak ve host PC’nizin USB, web kamera gibi aygıtlarını kullanabilmeniz için Guest Additions kurmanız gerekir.

Normal şartlarda, sanal makineye guest işletim sistemi kurarken host bilgisayarınız İnternet’e bağlı ise, Guest Additions otomatik olarak kurulur. Fakat, bazı nedenlerden dolayı otomatik olarak kurulmuyorsa bu kurulumu manuel olarak yapmanız gerekir.

Adım 1

Kali Linux guest işletim sisteminiz çalışır durumdayken araç menüsünden Devices (Aygıtlar) / Insert Guest Additions CD Image seçeneğine tıklarak kurulum medyasını sisteme mount ediniz.

Insert Guest Additions CD Image

Adım 2

CTRL + Alt + T’ye basarak terminali açınız ve ardından sisteminize mount edilen CD imajının içeriğini listelemek için ve kurulumu başlatmak için alttaki komutları sırasıyla yürütünüz.

cd /media/cdrom
ls
sudo sh ./VBoxLinuxAdditions.run

Guest Additions Kurulumu

Adım 3

Guest Additions kurarken terminalde Kernel Header 5.18.0-kali5-amd64 hatasını gördüğünüzde bu paketi ve bağımlı paketlerini de sisteminize kurmanız gerekir.

Kernel Header 5.18.0-kali5-amd64 Hatası

Adım 4

Öncelikle, VirtualBox sanallaştırma programı için gerekli temel Linux kernellerini kurmak için terminalde “sudo apt install build-essential dkms” komutunu yürütünüz.

sudo apt install build-essential dkms

NOT: Eğer yukarıdaki komutu kullanarak Guest Additions için gerekli paketler otomatik kurulamıyorsa, ilgili paketleri terminalde manuel olarak indiriniz ve kurunuz.

wget http://http.kali.org/pool/main/l/linux/linux-headers-5.18.0-kali5-amd64_5.18.5-1kali6_amd64.deb | wget http://http.kali.org/pool/main/l/linux/linux-headers-5.18.0-kali5-common_5.18.5-1kali6_all.deb | wget http://http.kali.org/pool/main/l/linux/linux-kbuild-5.18_5.18.5-1kali6_amd64.deb | wget http://http.kali.org/pool/main/l/linux/linux-compiler-gcc-11-x86_5.18.5-1kali6_amd64.deb
sudo dpkg -i *.deb

sudo apt install build-essential dkms

Adım 5

Kali VM’nize tekrar Guest Additions kurmayı denediğinizde kurulum işlemi başarılı olacaktır.

Misafir Eklentileri Kurulumu Başarılı

Adım 6

Guest Additions sürümünü kontrol etmek için terminalde “sudo /usr/sbin/modinfo vboxguest” komutunu yürütünüz.

sudo /usr/sbin/modinfo vboxguest

VBoxguest Sürümünü Kontrol Etme

Adım 7

Kali sanal sisteminizi yeniden başlatınız ve host PC’nizden VM’nizin masaüstü ortamına bir dosyayı sürükleyip bırakarak dosya transferi yapmaya çalıştığınızda dosyanın kopyalanabilir olduğunu görebilirsiniz.

Sürükle Bırak ile Dosya Transferi Yapma

Adım 8

Ek olarak, sanal bilgisayarınızı tam ekran modunda veya pencereli modda kullanabilirsiniz.

Tam Ekran Çözünürlüğünü Kontrol Etme

Shared Folder (Paylaşılan Klasör) Yapılandırma

Kali VM’niz ile host’unuz arasında daha yüksek boyutlara sahip dosyalarınızı hızlı bir şekilde kopyalabilmeniz için Oracle yazılımının Shared Folder (Paylaşılan Klasör) özelliğini etkinleştirebilir ve kullanabilirsiniz.

Adım 1

Kali VM’nizin araç menüsünde Devices / Shared Folders / Shared Folders Settings tıklayınız.

Shared Folder (Paylaşılan Klasör) Yapılandırma

Adım 2

Shared Folders yapılandırma penceresinde alttaki görseldeki gibi ekle ikonuna tıklayınız ve ardından açılan Add Share (Paylaşım Ekle) pencersinde açılır listeden Other (Diğer) tıklayınız.

Paylaşılan Klasör Ekleme

Adım 3

Host işletim sisteminizin bir konumunda paylaşım klasörü oluşturunuz ve adını isteğinize göre değiştiriniz.

Host'ta Klasör Oluşturma

Adım 4

Host’unuzda klasörü belirledikten sonra VM’nizde bu klasörün sisteminizi her yeniden başlattığınızda otomatik mount edilmesini ve kalıcı olmasını istiyorsanız Auto-Mount ve Make Permanent seçeneklerini işaretleyiniz ve OK’a tıklayınız.

Ortak Klasörü Otomatik Mount Etme ve Kalıcı Yapma

Adım 5

Host bilgisayarınızın masaüstü konumundaki KaliSharedFolder içerisinde yeni bir klasör oluşturunuz ve sanal sisteminizden Home veya media/sf_KaliSharedFolder konumundan klasörün içeriğini kontrol ediniz.

NOT: sf_KaliSharedFolder erişmeye çalıştığınızda kullanıcı izni engellendi hatası ile karşılaşıyorsanız kullanıcı hesabınızı vboxsf grubuna üye yapmanız gerekir. Kullanıcı hesabınızı vboxsf grubuna eklemek için terminalde “sudo adduser $USER vboxsf” komutunu yürütünüz ve ardından sisteminizi yeniden başlatınız.

sudo adduser $USER vboxsf

Shared Folder'ın Çalışabilirliğini Test Etme

Adım 6

Paylaşım klasörüne daha hızlı erişebilmek için masaüstü konumunda kısayol oluşturabilirsiniz.

sudo ln -s /media/sh_KaliSharedFolder ~/Desktop

Shared Folder İçin Masaüstü Kısayolu Oluşturma

USB Flash Bellek Kullanımı

USB depolama aygıtlarınızı veya flash belleklerinizi Kali guest sisteminize bağlayarak çalışmalarınızı yapabilir, dosyalarınızı hızlı bir şekilde yedekleyebilir veya herhangi bir yazılım kurabilirsiniz.

Adım 1

Öncelikle, host bilgisayarınızın USB 3.0/3.1 portuna flash belleğinizi takınız ve içerisinde Backup adlı bir klasör oluşturunuz.

USB Flash Bellek'te Backup Adlı Klasör Oluşturma

Adım 2

USB’nizi sanal makineye bağlamak için Kali VM’nizin araç menüsünde Devices / USB / USB’nizin Adı seçeneğine tıklayınız.

USB Belleği Kali VM'ye Bağlama

Adım 3

Linux sisteminize otomatik mount edilen USB belleğinizin içeriğini kontrol ettiğinizde Backup adlı klasöre erişebildiğinizi kontrol edebilirsiniz.

Sanal Makinede USB Diskin İçeriğini Görüntüleme

Sanal Makineyi Silme

Oracle VM VirtualBox ile sanal olarak çalıştırıp kurduğunuz bir işletim sistemini host PC’nizden tamamen silmeye karar verdiğinizde bu işlemi programın arayüzünden kolayca yapabilirsiniz.

Adım 1

Oracle yazılımınızın sol panelinde listelenen sanal makinelerden silmek istediğinizin üzerinde sağ tuş / Remove (Sil) seçeneğine tıklayınız ve açılan pencerede Delete All Files (Tüm Dosyaları Sil) butonuna tıklayınız.

Kali Linux Sanal Makineyi Silme

Adım 2

Guest sistemin tüm dosyalarını PC’nizden sildikten sonra hem Oracle yazılımının sanal makine kütüphanesinde hemde host PC’nizin kurulum lokasyonunda guest işletim sistemi ile ilgili herhangi bir dosya veya klasör olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Oracle VM VirtualBox Sanal Makine Kütüphanesindeki Sistemleri Kontrol Etme

Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

Kali / VBox Versiyon
YouTube Video
Slayt
2022.1 / 6.1.32
2022.3 / 6.1.36

 

İlgili Yazılar


Kali’ye Oracle Yazılımı Kurma
Linux Mint Dağıtımına VirtualBox Kurma
VirtualBox’ta Linux Mint Çalıştırma
Ubuntu’ya VirtualBox Kurma
VirtualBox’ta Ubuntu Çalıştırma

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir