Ubuntu Üzerinde SecureCRT Kurulumu | Adım Adım Rehber

SSH veya Telnet oturumlarınızı daha iyi hale getirmek için güçlü ve güvenilir bir terminal emülatörü mü arıyorsunuz? Vandyke tarafından oluşturulan tanınmış yazılım SecureCRT konusunda şanslısınız.

SecureCRT çok sayıda harika özelliğe ve kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Uzak sunucuların ve cihazların yönetilmesini ve bunlara erişilmesini kolaylaştırır. Bu rehberde, Ubuntu sisteminize SecureCRT kurmanın kolay adımlarını anlatacağız. İster deneyimli bir sistem yöneticisi olun ister yeni başlayan biri olun, makaledeki adımlarımızı takip ederek bu terminali çalışır duruma getirebilirsiniz.

Ubuntu Üzerinde SecureCRT Kurulumu

Ubuntu 18.10 / 19.04 / 20.04 Üzerine SecureCRT Kurulumu

SecureCRT ücretsiz bir program değildir fakat daha güvenli bir cihaz yönetimi için en sağlam Terminal Emülütörüdür diyebiliriz.

Eğer bir sistem ve network yöneticisi iseniz, Linux sistemini kurduktan sonra yüklemeniz gereken programlardan biri olan SecureCRT’yi adım adım kurmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

Adımlar:

Adım 1

Öncelikle, Linux için SecureCRT’yi indirmek için bu adresi ziyaret ediniz ve SecureCRT 8.5.1’i bilgisayarınıza indiriniz.

SecureCRT'yi İndirme

Adım 2

Linux için SecureCRT’yi indirdikten sonra tar.gz dosyasını masaüstünüze taşıyınız.

Tar.gz Dosyası

Adım 3

CTRL + Alt + T tuşlarına basarak Terminal’i açınız. Terminal’de masaüstü konumuna geçiş yapınız ve SecureCRT.tar.gz dosyasını /usr/share/ konumuna ayıklayınız.

cd Desktop
ls
sudo tar -xvzf scrt-8.5.1.1764.ubuntu18-64.tar.gz -C /usr/share/

sudo tar -xvzf scrt-8.5.1.1764.ubuntu18-64.tar.gz -C /usr/share/

Adım 4

SecureCRT.tar.gz dosyasını /usr/share/ konumuna çıkarttıktan sonra, masaüstüne SecureCRT kısayolu oluşturmak için Terminal’de cp /usr/share/scrt-8.5.1/SecureCRT.desktop ~/Desktop/ komutunu uygulayınız.

cp /usr/share/scrt-8.5.1/SecureCRT.desktop ~/Desktop/

cp /usr/share/scrt-8.5.1/SecureCRT.desktop ~/Desktop/

Adım 5

SecureCRT.desktop kısayolunu düzenlemek için Terminal’de nano SecureCRT.desktop komutunu uygulayınız.

nano SecureCRT.desktop

nano SecureCRT.desktop

Adım 6

SecureCRT’yi kurduktan sonra, masaüstü kısayolunu çalışabilir yapmak için SecureCRT.desktop dosyasını düzenlemeniz gerekir. SecureCRT.desktop içerisinde Exec ve Icon kısmını aşağıdaki gibi yapılandırınız.

Exec=/usr/share/scrt-8.5.1/SecureCRT
Icon=/usr/share/scrt-8.5.1/securecrt_64.png

Exec=/usr/share/scrt-8.5.1/SecureCRT

Adım 7

SecureCRT masaüstü kısayolunu çalıştırılabilir yapmak için Terminal’de sudo chmod +x SecureCRT.desktop komutunu uygulayınız.

sudo chmod +x SecureCRT.desktop

sudo chmod +x SecureCRT.desktop

Adım 8

SecureCRT’yi çalıştırmak için masaüstü kısayolu üzerinde çift tıklayınız ve Untrusted Application Launcher penceresinde Trust and Launch (Güven ve Başlat) butonuna tıklayınız.

Güven ve Başlat

Adım 9

SecureCRT’yi başlattıktan sonra 30 gün ücretsiz deneme süresini kabul etmek için I Agree (Kabul Ediyorum) butonuna tıklayınız.

SecureCRT Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

Adım 10

Create SecureCRT Passphrase (SecureCRT Parolası Oluştur) penceresinde yaptığınız konfigürasyonlara bir parola vasıtasıyla erişmek için With a configuration passphrase (Bir yapılandırma parolası ile) seçeneğini seçtikten sonra bir erişim parolası yapılandırmanız gerekir.

Ubuntu bilgisayarınızı sizden başka biri kullanmıyorsa Without a configuration passphrase (Bir yapılandırma parolası olmadan) seçeneğini seçebilir ve OK (Tamam) butonuna tıklayabilirsiniz.

Bir Yapılandırma Parolası Olmadan Devam Etme

Adım 11

Quick Connect (Hızlı Bağlan) penceresinde Cancel (İptal Et) butonuna tıklayınız.

Hızlı Bağlan

Adım 12

Kurulumu başarıyla tamamladıktan sonra Help / About kısmından programın sürümünü kontrol edebilirsiniz.

VanDyke Sürümü

Adım 13

SecureCRT başlat menüsü kısayolu oluşturmak için Terminal’de sudo cp ~/Desktop/SecureCRT.desktop /usr/share/applications/ komutunu uygulayabilirsiniz.

sudo cp ~/Desktop/SecureCRT.desktop /usr/share/applications/

sudo cp ~/Desktop/SecureCRT.desktop /usr/share/applications/

Adım 14

Artık başlat menüsünde SecureCRT Launcher (Başlatıcı) görebilirsiniz!

SecureCRT'yi Çalıştırma

Video

Son Söz

Bu yazımızda, adım adım SecureCRT nasıl kurulur inceledik ve masaüstü/başlat menüsü kısayolları oluşturduk. Linux bilgisayarınız üzerinde GNS3 ile oluşturduğunuz ağ projelerini SecureCRT ile yapılandırabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

İlgili Yazılar

1) Ubuntu Üzerinde Wireshark Kurulumu
2) Kali Linux Kurulumu
3) openSUSE Kurulumu
4) Ubuntu Üzerinde Google Chrome Kurulumu
5) Ubuntu Sistem Bilgisini Öğrenme

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir