Spanning Tree (STP) Nasıl Çalışır? Root Port, Designated Port, Blocking Port Nasıl Seçilir?

STP (Spanning Tree Protocol) Layer 2 katmanında döngüleri (loop) önlemek için geliştirilmiştir.

Spanning Tree (STP) Nasıl Çalışır?

STP Protokolünün Çalışma Mantığı

Artıklık, ağı, başarısız bir ağ kablosu veya anahtarı gibi tek bir hata noktasından koruyarak ağ topolojisinin kullanılabilirliğini artırır. Bir ağ tasarımına fiziksel yollar eklendiğinde, Loop’lar üretilir ve çerçeveler çoğaltılır. Bu anahtarlamalı ağlar için ciddi sorunlar oluşturur. Bu yüzden Spanning Tree protokolü (STP) bu sorunları gidermek için geliştirilmiştir.

STP, tüm ağ hedefleri arasında, bir döngüye neden olabilecek gereksiz rotaları kasıtlı olarak bloke ederek yalnızca bir mantıksal rota olmasını sağlar. Kullanıcı verilerinin bu bağlantı noktasına girmesine veya çıkmasına izin verilmediğinde bir bağlantı noktasının engellendiği kabul edilir. Bu, döngülerden kaçınmak için STP tarafından kullanılan köprü protokol veri ünitesi (BPDU) çerçevelerini içermez.

Gereksiz rotaları engellemek, ağdaki döngülerden kaçınmak için çok önemlidir. Artıklık sağlamak için fiziksel yollar hala mevcuttur, ancak döngüler oluşmasını önlemek için devre dışı bırakılırlar. Bir ağ kablosunun veya bir anahtarın arızasını telafi etmek için rota gerekliyse, STP, rotaları yeniden hesaplar ve yedek rotanın etkinleştirilmesine izin vermek için gerekli bağlantı noktalarını açar.

“Ağaç genişletme protokolü” teriminin ve STP kısaltmasının kullanılması yanıltıcı olabilir. Çoğu uzman, bu genişlemeleri genellikle Hızlı Genişletme Ağacı Protokolü (RSTP) ve Çoklu Genişletme Ağacı Protokolü (MSTP) gibi genişleme ağacının çeşitli uygulamalarına atıfta bulunmak için kullanır.

Genişletme ağacı kavramlarını doğru bir şekilde açıklamak için, uygulamaya veya özel standarda bağlamda başvurmak önemlidir. Genişletme ağacındaki en son IEEE belgesi olan IEEE-802-1D-2004, “STP’nin Hızlı Genişletme Ağacı Protokolü (RSTP) ile değiştirildiği” ifadesini kullandı. Görüldüğü gibi, IEEE, genişletme ağacının orijinal uygulamasına atıfta bulunmak için “STP” yi ve IEEE-802.1D-2004’te belirtilen genişletme ağacının sürümünü tanımlamak için “RSTP” yi kullanır. Ardından, orijinal genişleme ağacı protokolü analiz edildiğinde, karışıklığı önlemek için “orijinal 802.1D genişleme ağacı” ifadesi kullanılır.

Birbirine çapraz kablo ile bağlanmış Cisco Switch‘ler üzerinde STP otomatik olarak devreye girer ve meydana gelebilecek döngüleri önler. STP protokolü çalışmaya başladığı andan itibaren Port Durumları gerçekleşir. Birbirine bağlı Switch’lerden birinin arayüzü Blocking moda sokulur ve diğer arayüz ise Designated Port olarak ayarlanır.

Şimdi STP’nin çalışma mantığını daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki Packet Tracer eğitim videosunu izleyebilir ve bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Yukarıdaki videoyu izledikten sonra Spanning Tree protokolü temel mantığını az da olsa anlamış olmalısınız. STP protokolü biraz karışık konfigürasyona sahip olsa da çok aslında çok basit bir yapılandırmadır. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


VLAN Konfigürasyonu
VLAN Yönlendirme
Port Security
TFTP’ye IOS Kopyalama
Packet Tracer OSPF

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: