RAMDisk Nedir? Windows 10 Üzerinde RAMDisk Oluşturma

Önceki yazımızda, Windows 10 üzerinde ImDisk Virtual Disk Toolkit kullanarak RAMDisk oluşturduk. Bu yazımızda ise, Dataram programı nasıl kullanılır inceleyeceğiz.

Windows 10 Üzerinde RAMDisk Oluşturma

RAMDisk Nedir?

Diğer adıyla RAM sanal sürücü, bilgisayarınızın RAM donanımına belirli bir Harddisk alanı ayırmanıza izin veren bir teknolojidir. Bu teknoloji Harddisk ve SSD aygıtlarından daha hızlı okuma ve yazma hızı sağlar.

Bilgisayarınızda RAMDisk oluşturmanın iki yolu vardır. Bunlar;

1. Yazılımsal RAM Drive
2. Donanımsal RAM Drive

Yazılımsal RAM Disk kullanımında, bilgisayar üzerinde varolan RAM aygıtlarında özel bir HDD bloğu ayrılır. Fakat, bilgisayar yeniden başlatıldığında onun içerisindeki tüm bilgiler silinir.

Donanımsal RAM Disk kullanımı ise, harici bir elektronik kart üzerinde bulunan çoklu RAM slotları aracılığıyla oluşturulan donanımsal çözümdür. Bu kart özel tasarlandığı için, bilgisayar yeniden başlatıldığında veriler silinmez.

Donanımsal RAM Disk teknolojisi için kullanılan elektronik kart aşağıdaki gibidir;

Gigabyte RAM Disk

RAMDisk Ne İşe Yarar?

Bilgisayarınızda kullandığınız Google Chrome, Adobe PhotoShop veya CamTasia gibi programların kurulum dosyaları işletim sisteminizin kurulu olduğu harddisk üzerinde bulunur. Dolayısıyla bu programlardan birini çalıştırıp bir işlem yaptığınızda kullanılan Cache’ler HDD üzerine kaydedilir.

Eğer PhotoShop ile bir proje tasarlıyorsanız, Cache dosyaların daha hızlı okunabilmesi için PhotoShop Cache konumunu bu sürücü üzerine yapılandırabilirsiniz. Ya da, İnternet’te daha hızlı bir sörf yapmak için Chrome Cache konumunu bu alan üzerine yapılandırabilirsiniz.

SSD Disk’ler yüksek performanslı olduğu için belki bir RAM Disk alanı oluşturup kullanmayabilirsiniz. Fakat, yüksek veri yazma ve okuma gereksinimine ihtiyaç duyulan bir işte bu teknolojiyi kullanmak çok mantıklı olacaktır.

Google Chrome web tarayıcının Cache konumunu RAM sürücü üzerine yapılandırmak için CMD komut isteminde aşağıdaki komutu uygulayabilirsiniz. Bu komutu uygulamadan önce, Chrome’un Cache klasörü adını Cache.bak olarak değiştiriniz.

mklink /d "C:\Users\UserName\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache" "G:\ChromeCache"

 

Dataram Programı ile RAMDisk Nasıl Oluşturulur?

Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 üzerinde RAMDisk oluşturmak için öncelikle ilgili programı aşağıdaki butondan bilgisayarınıza indiriniz. Dataram programını indirdikten sonra, aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Programı İndir

   Adım 1

Dataram yazılımını kurmak için setup dosyasını yönetici olarak çalıştırınız. Daha sonra, lisans anlaşmasını kabul etmek için I accept the terms in the License Agreement (Lisans anlaşmasını kabul ediyorum) seçeneğini işaretleyiniz.

Lütfen Lisans Anlaşmasını Okuyunuz

   Adım 2

Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra, Install (Kur) butonuna tıklayınız.

Lisans Şartlarını Kabul Ediyorum

   Adım 3

Dataram kurulumunu tamamladıktan sonra Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

Kurulum Sihirbazı Tamamlandı

   Adım 4

Dataram yazılımı açılıyor…

Dataram Programı

   Adım 5

Ayarlar penceresinde FAT32 Partition seçiniz. Oluşturacağınız sürücü adını değiştirmek için Set Label Disk kısmında bir isim yazınız.

RAM Disk Yapılandırma

   Adım 6

Disk Size kısmında oluşturacağınız RAM sürücü boyutunu yapılandırdıktan sonra Load/Save tabına tıklayınız.

Load/Save

   Adım 7

Load/Save ayarlarında Save Disk Image at Shutdown (Kapanırken İmajı Kaydet) seçeneğini işaretleyiniz ve ardından Options tabına tıklayınız.

Kapatırken Disk İmajını Kaydet

   Adım 8

Options kısmında aşağıdaki görüntüdeki 2 seçeneğide seçiniz ve Start RAMDisk butonuna tıklayınız.

Start RAMDisk

   Adım 9

Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi RAM sanal sürücü başarıyla oluşturuldu!

RAM Sürücü

   Adım 10

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bu sürücünün içerisindeki verilerin silinmemesi için C:\ sürücüsünde RAMDisk.img dosyası oluşturuldu.

RAMDisk.img

Harddisk, SSD, SDHC ve RAM Disk Veri Yazma ve Okuma Hızları Karşılaştırma

Şimdi, Harddisk, SSD, SDHC ve RAM Disk arasındaki veri yazma ve okuma hızlarını karşılaştıralım.

Aşağıdaki test sonuçlarını incelediğinizde RAM Disk’in diğerlerine göre çok daha hızlı olduğunu görebilirsiniz.

   Harddisk Veri Yazma ve Okuma Hızı

Crystal Disk Mark

   SSD Veri Yazma ve Okuma Hızı

SSD Disk Yazma ve Okuma Hızları

   SDHC Veri Yazma ve Okuma Hızı

SDHC Disk Yazma ve Okuma Hızları

   RAM Disk Veri Yazma ve Okuma Hızı

RAM Disk Yazma ve Okuma Hızları

Dataram RAM Disk Kurulumu ⇒ Video

Bilgisayarınızın RAM donanım üzerinde bir sanal sürücü oluşturmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz


Bu yazımızda, Dataram programını kullanarak Win10 üzerinde 1 GB RAMDisk oluşturduk. Eğer daha fazla sürücü alanı oluşturmak istiyorsanız, bu programı satın almanız gerekir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Windows Fotoğraf Görüntüleyici
NET Framework Nasıl Kurulur?
Intel VT Nasıl Etkinleştirilir?
♦ Ping Nedir? Nasıl Atılır?
♦ Windows 10 Sistem Dili Değiştirme

14 Comments

 1. Avatar for Yunus Yunus 5 Kasım 2017

  Merhaba gerçekten yararlı bir paylaşım olmuş benim aklıma takılan şu mesela 12 gb ram’i olan bilgisayarımın 4gb’ını ramdisk’e ayırıp içerisinde render yapabilir miyim veya photoshop vb hangi programları kulllanabilirim.

  Cevapla
  • Avatar for tolqabaqci tolqabaqci 6 Kasım 2017

   Merhabalar, dediğiniz bu uygulama mevcut fakat genellikle daha hafif programlar sağlıklı çalışmaktadır. Örneğin; RamDisk ile Chrome uygulamasının daha hızlı çalıştırılması gibi. Fakat bir PhotoShop programı ile çalışırken genellikle program daha fazla alana ihtiyaç duyar ve bu yüzden sağlıklı olmayabilir. Render konusunda performans alabilirsiniz ama ancak küçük çaplı video boyutları ile çalışabilirsiniz. Örneğin; 4K bir video render yapmak için 4 GB RAM yetersiz bir alan olacaktır.

   Hatta bu iş için masaüstü bilgisayarlar için Amazon üzerinde RamDisk kartı mevcut, ürünü bulduktan sonra inceleyebilirsiniz.

   Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: