Encryption (Şifreleme) Nedir? | Şifreleme Algoritmaları Nelerdir?

Encryption yani şifreleme sayesinde verilerimizi güvende ve emniyette tutarız. Ancak elbette bunu yaparken bazı şifreleme algoritmaları kullanıyoruz.

Bu makalede, şifrelemenin tanımına, özelliklerine ve ayrıca algoritmalarına dalacağız. Artı, önemini, işlevselliğini ve farklı encryption türlerini keşfedeceğiz.

Encryption (Şifreleme) Nedir?

Encryption (Şifreleme) Nedir?

Encryption yani şifreleme, parolaları güvende tutar. Bilgileri korumak için gizli bir kod gibidir. Ayrıca, yetkisiz erişimi durdurur. Yalnızca doğru kişilerin bir şeyleri görebileceği anlamına gelir.

Güvenli ağlar arasında veri gönderirken encryption kullanılır. Bunlar, birbirleriyle konuşan özel bilgisayar grupları gibidir. Ayrıca İnternet’e bağlanırlar. Tüm bilgisayarların bir şeyler paylaşabileceği geniş alan gibidir.

Encryption, kredi kartı bilgilerinin güvende kalmasını sağlar. Online alışveriş işlerinde kalkan gibidir. Ayrıca, çevrimiçi durumda ürün satın alırken veriyi güvende olduğundan emin olur.

Anahtarlar encryption için hayati öneme sahiptir. Ayrıca mesajları kilitlemek veya kilidini açmak amacıyla özel kodlar oluştururlar.

Birisi mesajı gizlerse, benzersiz anahtar kullanarak mesajı yalnızca kendisi gösterebilir. Burada iki temel kod türü vardır. Biri özel (private), diğeri (public) geneldir. Algoritma, tüm işlerin yapılmasına yardımcı olan özel hesaplama yöntemidir.

Mesaj için benzersiz bir kod oluşturur. Mesaj, parmak izi (fingerprint) gibidir. Bundan sonra, parmak izi gizli anahtarla kilitlenir. Bu sadece kodu açan sihirli anahtar gibidir.

Veri Şifreleme Ne İşe Yarar?

DES (Data Encryption Standard – Veri Şifreleme Standardı) benzersiz bir encryption anahtar kodudur. İnternetten alışveriş yapmak amacıyla işe yarayabilir. Her iki tarafın da özel bir şeyi var, paylaşılan bir kod. Ancak çevrimiçi bir şey satın almak çok güvenli değil.

RSA benzersiz anahtar kodudur. Mesajları gizler ancak herkes bunlara sahiptir. Biri herkesin görmesi içindir, diğeri ise sırdır.

Anahtarla kilitlenen veriler, yalnızca benzersiz anahtarıyla açılabilir. Yani, RSA iki anahtar kullanır. Biri kilit gibidir, diğeri ise anahtar gibidir. Birlikte çalışarak şifreleme kodları oluşturur. MD5 & RSA özel hayati kodlar oluşturur.

Encryption yönteminin baskın amacı verileri korumaktır. Bilgilerimizi ağdaki PC’lerde ya da çevrimiçi olarak gönderdiğimizde güvence sağlar.

İşleri güvende tutmanın yanı sıra, kurallara uymada veri şifreleme yapılır. Birçok şirket, hassas bilgileri, görmemesi gereken hiç kimsenin erişememesi durumunda şifrelemenin önemli olduğunu düşünür.

Şifreleme (Encryption) Algoritmaları Nedir?

Encryption algoritması, seyahat ederken verilerimizi emniyeti sağlar. Bu nedenle, bilgileri korumada matematik ve blokları kullanır.

Encryption algoritmaları, bilgisayar korsanlarının elektronik parayı çalmasını zorlaştırır. Şirketler, riskleri etkin şekilde ele almada genellikle yazılım uygulamalarında algoritmaları kullanır.

Standart metnin gizli koda dönüştürülmesine veya tekrar geri alınmasına yardımcı olur. Bu şekilde, çevrimiçi gönderdiğimiz zaman bilgilerimiz güvende kalır. Sonuç olarak, verilerin şifrelenmesi, onları bilgisayar korsanlarından ya da güvenli olmayan kişilerden korur.

Bazı encryption algoritmaları diğerlerinden daha karmaşık olabilir. Yine de birçoğu matematik kurallarına güvendiğinden, teknoloji geliştikçe sürekli iyileştirmelere ihtiyaç duyarlar. Şifreleme algoritmaları farklı uzunluklarda gelir. Tipik olarak, güvenlik açısından daha genişletilmiş algoritma hayati önem taşır.

1. Symmetric Encryption (Simetrik Şifreleme)

Gönderici, simetrik yöntemde mesajı karıştırmak için anahtar kullanır.

Ardından, şifresini çözmek için aynı bilgiyi kullanmaları gerekir. İkisinin de anladığı benzersiz kod gibi. Bu algoritmalar hızlıdır ayrıca çok sayıda anahtar kullanarak gizli kodlar oluşturur. Ama bir sorunu vardır diyebiliriz.

Özel kodların bazı örnekleri Blowfish, IDEA & DES’tir.

2. Asymmetric Encryption (Asimetrik Şifreleme)

Asimetrik encryption yönteminin ilk kısmı şuydu: gönderen, herkesin bildiği ortak bir anahtarı kullanarak mesajı gizler. Alıcı, mesajı anlamak için anahtarı göstermek sürecinde anahtara ihtiyaç duyar. Bu şekilde, veriler gizli tutulur. Herkes mesajı gizleyebilir, ancak yalnızca benzersiz anahtarı olan kişi okuyabilir.

İkinci çalışma sistemi, gönderenin mesajı yalnızca kendisi tarafından bilinen özel anahtarla şifrelemesidir. Tüm alıcılar mesajın şifresini kendi özel anahtarıyla çözer. Buradaki mantık, bilgiyi gizlemek değil, gerçekliği sağlamasıdır.

İkinci yöntemde, herkes bilgiyi hızlı şekilde alabilir, ancak nereden geldiğini bilmeleri gerekir. Asimetrik daha sonra dijital imzaların gerçek olup olmadığını kontrol etmede kullanılır.

Asimetrik algoritmaların bazı örnekleri arasında DSA, RSA & Diffie-Hellman vardır.

3. Hybrid Encryption (Hibrit Şifreleme)

İnternet bağlantıları sihirli yollar gibidir. Bir tür gizli kod ve başka tür kullanırlar. Bu onları birleştirir.

HTTPS gibi güvenli konuşma yöntemleri, mesajları kilitlemede kod kullanır. Yani, kontrolü daha basit hale getirir.

Yaygın Olarak Kullanılan Encryption Algoritmaları Türleri Nelerdir?

1. Triple-DES/3DES Şifreleme Algoritmaları

3DES, daha yeni DES koduna benzer. Ancak, güvenlik sorunları nedeniyle artık kullanılmamaktadır.

DES, çok gizli olmayan ancak önemli verileri güvende tutmak içindir. Kişisel bilgileri olan birçok şirket bunu kullandı.

İşte böyle çalışır: verileri bloklar halinde düzenler ayrıca anahtarla güvenliği arttırır. Bunu parça parça değil, daha büyük gruplar halinde yapar.

DES, mesajları kilitleme veya açmada anahtar kullanır. Şifreyi çözdüğünüzde, aynı adımları ters sırada yaparsınız.

2. RSA Şifreleme Algoritmaları

RSA yöntemi, DES’ten farklıdır. Bunda aynı anahtarı kullanmıyoruz.

Algoritma bir genel & özel anahtar ürettiğinden, anahtarlar aynıdır. Sonuç olarak, şifre çözmede hangisinin kullanılacağı aynıdır.

Yöntem, mesajı kilitlemede özel & genel anahtarları kullanır. Kilidi açmak amacıyla karşıt anahtara ihtiyacınız var.

RSA her şeyin düzgün & doğru olduğundan emin olur. Büyük asal sayılar içerdiğinden uzun kodları anlamak zordur.

Güvenli SSH protokolü, kim olduğunuzu denetmede sürecinde RSA’yı kullanır. Artı, Web tarayıcıları bunu çevrimiçi ortamda güvende kalmak sebebiyle kullanır.

3. AES Şifreleme Algoritmaları

AES yöntemi basittir. Bu sebeple, cihazlar üzerinde ve sınırlı alanlarda kullanımı kolay olduğu için insanlar onu seviyor.

AES, saldırılara karşı süper dayanıklı olduğundan bilgisayarlarda iyi çalışır. Aynı zamanda hızlıdır çünkü hafızası iyidir. Sonuç olarak, birçok kişi esnekliği, kullanım kolaylığı ayrıca düşük fiyatı nedeniyle her yerde kullanıyor.

Algoritmanın geçerli dönüş sayısı özelliği, 128 bit anahtarlar için 10, 192 bit için 12 son olarak 256 bit için 14’tür.

AES encryption, veri ticareti yapmak sürecinde satır ve sütun içeren tabloları kullanır. Ayrıca, çeşitli bölümlerde bir şeylerin nasıl değiştirileceğine de karar verir.

4. RC4/5/6 Şifreleme Algoritmaları

Kriptografide, RC4, veri trafiği şifrelemede en yaygın olarak kullanılan yazılımdır. Bu yüzden Secure Sockets Layer ve WEP gibi protokollerde kullanıyorlar.

Bu encryption yöntemi, yazılımda basit, pratik & hızlıdır. Ancak, bazı zayıflıklar nedeniyle yeni sistemlerde daha iyi olabilir. Özellikle Escape (ESC) tuş dizisinin başlangıcının doğru yapılması gerekiyorsa, rastgele veya bağlantılı olmayan anahtarlar sorun yaratabilir.

Ayrıca sözde rasgele bit akışı oluşturur. Bu, herhangi akış şifresi gibi, özel bitler kullanır. Ancak bunları düz metinle yürüterek kod çözmede aynı adımları gerçekleştirir.

İki parçadan oluşan gizli iç anahtarı vardır. Biri 256 baytlık değiş tokuş, diğeri ise iki adet 8 bitlik dizin üçlüsüdür. Bunlar anahtarlık yapmak için birlikte çalışır.

İlk olarak, kritik bir programlama yöntemi takas sürecini başlatır. Anahtarın boyutu 40 ila 256 bit arasında olabilir. Ardından, rastgele bit akışı oluşturur.

5. Blowfish Şifreleme Algoritmaları

DES gibi, Blowfish de aynı şekilde çalışır. Ayrıca, tüm veri bloğunu işlemek için gizli key kullanır.

Bloklar 64 bit büyüklüğündedir ancak anahtarın uzunluğu 32 ile 448 bit arasındadır. Temel değiştiğinde, bundan önce, 4 KB metin üzerinde çalışmak gibi bir şey yapar.

Blowfish benzersizdir – kimsenin sahibi değildir, bundan dolayı kullanımı ücretsizdir. İnsanlar onu seviyor çünkü esnek, hızlı ve güvenli. Bu yüzden birçok kişi gizli kod programlarında kullanır.

6. Twofish Şifreleme Algoritmaları

Ayrıca Twofish & Blowfish gibi çalışır ancak her iki tarafta da aynıdır. Ancak kilitlemek ve kilidi açmak için tek anahtar işler.

Twofish, mesajı 128 bitlik parçalara böler. Ardından anahtarı, 256 bit uzunluğa kadar tüm öğelerde aynı anda kullanır.

Twofish, basit yazılımlar veya SIM kartlar gibi cihazlarla tanınır. Hızlıdır, uyarlanabilir ve ödemeden kullanabilirsiniz.

Şifrelemenin Avantajları ve Dezavantajları

Şifrelemenin ve algoritmalarının ne olduğunu tartıştıktan sonra şimdi artılarını ve eksilerini inceleyelim:

  1. Simetrik şifreleme yüksek hızlıdır. Ancak, Asimetrik tip çok daha yavaştır.
  2. Anahtarın paylaşılması sorunlara yol açabileceğinden simetri daha güvenldir. Ancak Asymmetric, genel anahtarları başkalarıyla güvenle paylaşır.
  3. Asimetrik şifreleme kullanırken anahtarları yönetmek daha kolaydır. Kişi başına yalnızc anahtar çifti, diğer herkes için mesajları kilitler. Ancak simetrik ile, daha fazla kişi katıldıkça anahtar sayısı artar.

Şifrelemede Parola Doğrulama Sistemi Nasıl Çalışır?

Yerel ağdaki özel verileri korumanın ilk yolu parola kullanmaktır. Bu yüzden, şifreleme ile farklı güvenlik yöntemleri oluşturmak, kodların güvende kalmasını sağlamaya yardımcı olur.

Ayrıca, büyük şirketlerde çalışanların parolalarını sık sık güncellemeleri güvenlik açısından çok önemlidir. Bunu yaptıklarında, karmaşık sözcükleri ve sayıları karıştırarak, tahmin edilmesi zor kalıplara sahip kodlar oluşturmaları gerekir.

Kimlik doğrulama kontrolleri, şifreyi kullanan kişinin sistemi kullanmasına izin verir. Böylece sunucu, gizli kodlar kullanarak kullanıcının şifrelerini kilitler.

Ardından, kullanıcının şifrelenmiş parolasını tablodakiyle karşılaştırın ve kullanıcının sisteme erişip erişemediğini doğrulayın. Girilen şifre sistem ile uyuşmuyorsa kullanıcıya izin vermez.

Basitçe söylemek gerekirse, ağ kullanıcıları için kullanıcı adlarını ve parolaları sunucuda tutar. Dahası, kimlik doğrulama tekniğine bağlı olarak dosyayı şifreler.

Şifrelemede Kullanıcı Adı Doğrulaması Nasıl Çalışır?

Kullanıcı doğrulama sistemi, kullanıcı adlarını denetlemek amacıyla PAP protokolünü kullanır. Ancak bu bir şifre vermez; sadece sunucudaki şifre listesini kilitler.

Korumalı ağ kaynağına erişmek isteyen kullanıcılar, kullanıcı adı ve parolalarını kullanarak doğrudan sunucuya istek gönderir.

Sunucu PAP değil CHAP protokolüne sahip olduğunda parola listesi kilitli değildir. Dolayısıyla, birisi oturum açtığında, sunucu şifrelerini kilitlemeleri için onlara rastgele kod verir.

Kullanıcının bilgisayarı daha sonra parolalarını şifrelemek için bu anahtarı kullanır. Ardından şifreyi sunucuya geri gönderir. Bu durumda sunucu random key için tabloyu inceler ve kullanıcıya gönderdiği key ile tabloyu şifreler.

Bu eylemden sonra sunucu, kilitli parolanın eşleşip eşleşmediğini kontrol eder. Bu, kullanıcının oturum açıp açamayacağını gösterir. Bunuun sonucunda, CHAP’in yaptığı ana hedef, tüm oturum boyunca sunucunun kullanıcının bilgisayarını istemeye devam etmesidir.

Böylece CHAP, PC’nin kilitlemesi ve geri göndermesi gereken farklı sorular göndererek sorunu çözer.

Bundan dolayı, dosyanın FTP erişimine karşı korunması gerekir. Bu durumda, yalnızca yönetici dosyaya ulaşma iznine sahiptir.

Encryption & Şifreleme Hakkında Sık Sorulan Sorular (SSS / FAQ)

  1. Basit kelimelerle encryption & şifreleme nedir?
En basit haliyle açıklayacak olursam, encryption; yetkisiz erişimin önüne geçmede veya verinin koda dönüşmesini sağlar. Yani, en önemli verilerinizi kilitli bir kasaya koymaya benzetebilirsiniz. Bu kilide sadece siz sahip olacağınızdan dolayı, sizden başka kimse verileri göremeyecektir. İşte bu noktada, parola kombinasyonu için çeşitli algoritmalar kullanır. Böylece, bizleri istenmeyen durumlardan korurlar.
  1. Şifreleme türleri nelerdir?
Temel olarak iki şifreleme algoritması vardır. Bunlar simetrik & asimetrik’tir. Simetrik türünde kilitli veriyi çözmek için aynı anahtarı kullanırız. Ancak, diğer türde bu işi yapabilmemiz için iki şey kullanırız. Bunlar verinin şifresini çözmek için özel anahtar, veriyi şifrelemek için ise genel anahtar kullanırız. Performans bakımından simetrik hızlı olsa da iyi güvenlik açısından asimetriği tercih ederiz.
  1. Şifreleme örneği nedir?
Şifreleme yöntemine harika bir örnek vereyim. Örneğin, çevrimiçi dünyada websiteleriyle olan ilişkilerimizde SSL & TLS sertifikası kullanırız. Kısacası, bir websitesini ziyaret ettiğimizde tarayıcının sol üst köşesinde asma kilit ikonu görürüz. Bu simge bize kaynakla olan veri transferimizin güvenli olduğunu gösterir.

Sonuç

Özetleyecek olursam, encryption yani şifreleme dijital dünyada önemli bir yeri olan konudur. Hem ev hemde kurumsal bir ağdaki verilerimizi korumak isteriz. Hatta yerel ağımızdan uzak konumdaki yapımıza erişirken güvenliği ön planda tutarız. İşte bu gibi durumda ağlarımız arasında veriyi maksimum derecede emniyetli yapmak için encryption kullanırız.

Ayrıca mevcut olan şifreleme algoritmaları da değindim. Bunlar elbette simetrik, asimetrik ve hibrit türleridir. Böyle yöntemlerden birini veya birkaçını da kullanabiliriz. Böylelikle yetkisiz erişimleri veya siber tehditleri önleyebiliriz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir