Native VLAN Nedir, Nasıl Çalışır?

Native VLAN tag’sız bir VLAN’dır. Switch’lerde varsayılan olarak VLAN1 aktiftir ve tag’sız olduğu için, iki Switch arasındaki iki bilgisayar herhangi bir işleme uğramadan haberleşebilirler.

Native VLAN Nedir? Nasıl Çalışır?

Native VLAN Nedir?

Trunk bağlantısı olarak yapılandırılan portlar üzerinde 802.1Q ve ISL tag’leri geçebilir. Fakat, iki Switch arasında Trunk bağlantısı yapılandırılmadıysa, sadece Native VLAN yani VLAN1 üzerindeki bilgisayarlar haberleşebilir.

İki Switch arasında Trunk bağlantısı yapmamızın sebebi, access portlarının tag’ları geçirememesidir.

Nasıl Çalışır?

Native VLAN bu durumdan etkilenmez ve iki Switch arasında frame paketler başarıyla geçebilir. Bu sebeple, Switch’ler üzerinde VLAN1 varsayılan olarak etkindir.

VLAN1 untagged (tagsız) olduğu için Switch’e bağlanan her bilgisayar veya aygıt bir VLAN’a üye olmadan haberleşebilir. Fakat, VLAN’a üye olan diğer cihazlar ile haberleşemez.

VLAN’lar arası veri akışı için, Router’lar üzerinde Inter-VLAN (VLAN Yönlendirme) işlemi uygulanır. Eğer bir ağ ortamında Layer 3 Switch’ler mevcutsa VLAN yönlendirme görevini bu cihazlar ile yapılabilir.

VLAN1’in kullanılması ağ güvenliği açısından kullanılması kesinlikle önerilmemektedir. Bu yüzden, ağ güvenliğiniz için VLAN1’i değiştirmeniz kesinlikle önerilmektedir.

Çalışma Mantığı

Şimdi, aşağıdaki görüntüdeki ağ topolojisini ele alarak VLAN1’in çalışma mantığını inceleyelim.

VLAN1’e üye PC’ler arasında ping işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşecektir. Fakat, VLAN5’e üye PC’ler aralarında ping işlemi başarısız olacaktır.

Ayrıca, VLAN1’e üye bir bilgisayar VLAN5’e üye olan bir bilgisayar ile iletişim kuramayacaktır!

VLAN1 Çalışma Mantığı

VLAN1 Çalışma Prensibi ⇒ Video

Packet Tracer kullanarak iki Cisco Switch arasında VLAN1’in çalışma mantığını incelemek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda, Switch’lerde VLAN’lar yapılandırırken varsayılan olarak etkin olan VLAN1’in (Native VLAN) ne olduğunu ve nasıl çalıştığını inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Trunk Nedir?
Netacad Hesabı
RIP Protokolü Nedir?
♦ EIGRP Protokolü Nedir?
♦ OSPF Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: