Mainframe (Ana Bilgisayar) Nedir?

Mainframe (Ana Bilgisayar), kişisel bilgisayarlara göre en güçlü ve en hızlı bilgisayar türüdür. Bu bilgisayar türü, kısa sürede çok büyük miktarda bilgiyi işleyebilir ve saniyede milyonlarca talimat gerçekleştirebilir. Sadece belirli bir görev için tasarlanmışlardır ve büyük depolama kapasitelerine sahiptirler.

Mainframe (Ana Bilgisayar) Nedir?

Mainframe (Ana Bilgisayar)

Ana bilgisayarlar, aynı anda yüzlerce veya binlerce bağlı kullanıcıya hizmet sağlayan ve yöneten büyük, pahalı ve çok güçlü bir bilgisayardır. Bir ağ üzerinde sunucu görevlerini yürütebilir ve çok büyük miktarda veri depolayabilir. Kullanıcılar, ana bilgisayara terminaller veya kişisel bilgisayarlar aracılığıyla erişebilirler.

Temel olarak bir mainframe, ticaret, bankacılık, istatistik, web hizmetleri veya araştırma gibi çok çeşitli alanlarda kullanılan bir bilgisayar türüdür.

Ana bilgisayarlar, ilk kez 1944 yılında, IBM, Harvard Üniversitesi ile birlikte geliştirilen Harvard Mark I olarak bilinen ASCC (Automatic Sequence Controlled Calculator/Otomatik Sıra Kontrollü Hesap Makinesi) cihazı ile ortaya çıktı.

Bu bilgisayar türü, şirketlere ve kamu kuruluşlarına birçok avantaj sağlar. Kişisel bilgisayarlar birçok faktör için ideal bir çözüm gibi görünse de, ana bilgisayarların sunduğu işlem hızı, çoklu kullanıcı kapasitesi sayesinde, şirketler için vazgeçilmez bir çözümdür.

Özellikleri

Mainframe sistemler, büyük şirketler tarafından büyük veri işleme ve diğer istatistiksel çevrimiçin görevler gibi kritik verileri işlemek için kullanılan devasa bilgisayarlardır.

Bu yüzden, endüstri alanında, mühendislere birçok görevin daha kolay ve daha kısa zaman içerisinde yapılmasına izin verir.

Mainframe, süper bilgisayarların işleme yeteneklerine sahip olmasa da büyük şirketler için araştırma alanında daha fazla kullanılmaktadır.

Mainframe sistemlerin kullanımının yaygın olmasının sebeplerinden bir diğeri de sistem güvenliğidir. Güçlü bir sistem güvenliği sayesinde çok sayıda güvenlik önlemi ile bu bilgisayarlara virüslerle saldırmak çok daha zordur.

Bir diğer önemli özellikleri ise, HotSwap modu sayesinde mainframe’i kapatmaya gerek kalmadan, depolama aygıtlarını veya başka cihazları ekleme yeteneğidir. Bu sayede, şirketler yüksek maliyetli işlemler gerektiren önemli hizmetlerini askıya almadan donanım güncellemeleri yapabilirler.

Bu büyük bilgisayarlar, enerji kesintisi olmadan sürekli çalışabilmeleri için tasarlanmasının yanısıra güvenlik işlevleri ve ek güç kaynakları dahil olmak üzere kendi bakımlarını yapmalarına izin veren çok sayıda dahili işlev içerirler.

Mainframe bilgisayarlar, bir şirket içindeki en önemli bilgisayarlar olduğu için hem dahili hem de harici olarak güçlü bir güvenlik katmanı ve alternatif güç yöntemleriyle korunurlar ve ayrıca aşırı ısınmaya karşı koruma mekanizmalarına da sahiptirler.

Sonuç olarak, yüksek kararlılık, uyumluluk ve güvenlik nedeniyle, ana bilgisayarlar uzun süreler boyunca kesintisiz çalışır.

   Mainframe ve Süper Bilgisayar Arasındaki Farklar

Ana bilgisayarlar ve süper bilgisayarlar büyük ve karmaşık cihazlar olmalarına rağmen inanılmaz hızlarda hesaplamalar yapabilirler. Bu cihazlar, büyük işlem ve büyük depolama kapasitesi sundukları için birbirlerine benzerdir.

Mainframe’ler yüksek hızlı veri işlemede çok daha güvenilirlik sunması için geliştirilmiştir, ancak hesaplama sürecinde süper bilgisayarların gerisinde kalmaktadır.

Bu yüzden, hesaplama işlem gücünü en üst düzeye çıkarmak için süper bilgisayarlar geliştirilmiştir. Ayrıca, süper bilgisayarlar askeri, bilimsel araştırma ve mühendislik alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde ana bilgisayarlar ve süper bilgisayarlar arasındaki farkı görebilmek ve anlayabilmek oldukça zordur. 1990’ların başına kadar çoğu süper bilgisayar, süper hesaplama uzantıları olan bir ana bilgisayar mimarisine dayanıyordu.

   İlgili Yazılar


Token Ring Nedir?
IPX Protokolü
SLIP Protokolü
FDDI Nedir?
Point-to-Point Ağ

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: