Mainframe (Ana Bilgisayar) Nedir? | Tarihi, Özellikleri ve Artıları/Eksileri

Mainframe bilgisayarlar, kişisel bilgisayarlardan daha hızlıdır, belirli görevler için optimize edilmiştir ve büyük bir depolama kapasitesine sahiptir. Geliştiriciler, bunları belirli işlevler için oluşturarak daha fazla depolama kapasitesi sağlar.

Mainframe (Ana Bilgisayar) Nedir?

Yüksek Kullanılabilirlik ve Güvenilirliğe Sahip Mainframe (Ana Bilgisayarlar) Nelerdir?

Ana bilgisayarlar, muazzam işlem gücüne sahip büyük ve pahalı bilgisayarlardır. Ayrıca yüzlerce hatta binlerce bağlı kullanıcıyı yönetebilirler.

Ana bilgisayar, sunucu görevlerini yürütebilir ve çok büyük verileri bir ağ üzerinde depolayabilir. Kullanıcılar ana bilgisayara kişisel bilgisayarlar veya terminaller aracılığıyla erişebilir.

Mühendisler tarafından yapılan bu sistemler büyük görevlerin üstesinden gelir. Tonlarca veriyi işlerler; çok fazla çalışma tarzı gerektirir. Ayrıca farklı alanlarda da çalışırlar.

Birçok şirket ve okul, hızları ve birçok kullanıcıyı barındırabilmeleri için ana bilgisayarlara güvenir. Ancak bazı durumlarda normal bilgisayarlar daha uygun olabilir.

Geçmişten Günümüze Mainframe Tarihçesi

Anabilgisayar bilgisayarlar, modern teknoloji için gereklidir. Büyük miktarda veri ve depolama ihtiyaçlarını karşılarlar. Ancak, yaşları nedeniyle anabilgisayarlar çok değişti.

Anabilgisayar bilgisayarlar, 1944 yılında ASCC (ASCC (Automatic Sequence Controlled Calculator – Otomatik Sıra Kontrollü Hesap Makinesi) cihazı ile ortaya çıktı. IBM ve Harvard Üniversitesi, bunu Harvard Mark I için özel olarak geliştirdi.

1950’lerde ilk olarak anabilgisayar adı verilen büyük bilgisayarlar ortaya çıktı. Daha sonra IBM gibi şirketler, müşterilerin isteklerini karşılamak için sağlam makineler yaptı.

Yıllar önce insanlar ya da şirketler eski bilgisayarları büyük odalara koyarlardı. Bu bilgisayarlar şu anda sahip olduklarımızdan daha güçlü olabilirdi. 1960’larda, daha küçük ikinci nesil ana bilgisayarlar ortaya çıktı. Bu makineler eskisinden daha hızlıdırlar.

Ayrıca kritik kavramlardan biri olan Batch Processing yöntemi de bu dönemde ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, kullanıcılar bu yöntemi yaygın olarak kullanmaya başladı. Kısacası Toplu İşleme, büyük miktarda verinin toplu olarak işlenmesini sağlar. Böylece bu süreçle birlikte mainframe sistemleri daha etkin hale geldi.

Kullanıcılar, 1970’lerde ve 1980’lerde üçüncü nesil ana bilgisayarları görmeye başladı. Bu yıllardaki gelişmeler arasında donanım teknolojilerinde önemli gelişmeler yaşandı. Böylece bu devasa sistemlerin güvenilirliğini artırmış oldular.

Ek olarak, Zaman Paylaşımı yöntemini geliştirdiler. Bu yöntem, birçok kullanıcının makineyi ayrıca paylaşmasına izin verdi.

1990’larda, bu kez dördüncü nesil ana bilgisayar bilgisayarları ortaya çıktı. Bu yıllarda sistem ölçeklenebilirlik, yüksek performans ve paralel işleme yeteneklerine sahipti. Bu özellikler sayesinde makinelerin fiziksel boyutları daha da küçülmüştür.

Günümüzde, anabilgisayar denilen bilgisayarlar eskisinden çok daha iyi durumda. Büyük miktarda bilgiyi analiz edebilir ve yapay zeka konusunda yardımcı olabilirler. Bu geliştirilmiş anabilgisayarlar, bulut bilgi işlemle de iyi çalışır. Sonuç olarak bankalar, hükümet gibi büyük gruplar ve diğer gruplar bu sistemleri kullanıyor.

Mainframe Bilgisayarların Özellikleri

Mainframe sistemleri, büyük şirketler için kritik verileri işleyen büyük bilgisayarlardır. Ayrıca, çevrimiçi olarak büyük veri işleme ve istatistiksel analiz gibi görevleri yerine getirirler. Böylece mühendislerin sektördeki birçok görevi daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlar.

Büyük şirketler, araştırma için ana bilgisayarı kullanır. Süper bilgisayar işlemeden yoksun olmasına rağmen, güvenilirliği onu kapsamlı araştırmalar için uygun hale getirir.

Anabilgisayar sistemlerinin yaygın olarak kullanılması sistem güvenliğinden kaynaklanmaktadır. Güçlü sistem güvenliği, saldırganların bu bilgisayarlara karşı virüs kullanmasını çok daha zorlaştırır. Pek çok güvenlik önlemi, saldırganların kazanmasını engeller.

Diğer bir önemli özellik, ana bilgisayarı kapatmadan depolama aygıtları eklemektir. Ek olarak HotSwap, ana bilgisayarı kapatmadan daha fazlasını eklemenizi sağlar. Bu şekilde şirketler, kritik hizmetleri kesintiye uğratmadan donanım güncellemelerini gerçekleştirebilir. Ancak, bu işlemler pahalı olabilir.

Büyük bilgisayarlar sürekli çalışır ve daha fazla güvenlik özelliğine ve güç kaynağına sahiptir. Ayrıca arıza olmaması için onarıma ayak uydurmak için dahili süreçleri vardır.

Bir şirket, Mainframe adı verilen özel bilgisayarlar kullanır. Bu bilgisayarların aşırı ısınmasını önleyerek güvenliği sağlayan ekstra koruması vardır. Güvenilir anabilgisayarlar kararlı, uyumlu ve güvenlidir. Uzun süre durmadan çalışabilmeleri onları güvenilir kılar.

Mainframe ve Süper Bilgisayar Arasındaki Farklar

Mainframe (Ana bilgisayar) ve süper bilgisayarlar çok büyüktür, ancak hesaplamaları süper hızlı yapabilirler. Dahası, günümüz teknolojisi onların eşsiz bilgi işlem gücüne yetişemez. Bu cihazlar, veri işlemek ve depolamak için çok fazla alana sahip olma konusunda benzerdir.

Mainframe verileri işleyebilir, ancak süper bilgisayarların bilgi işlem gücüne kıyasla hala kapsanması gereken bazı noktalar vardır. İyi tarafından bakarsak, temel görevler için güvenilir ve değerlidirler.

İnsanlar, bilgisayarları daha güçlü hale getirmek için süper bilgisayarları oluşturdular. Askeri, bilim ve mühendislik alanları da bunları kullanıyor.

Bilgisayarları birbirinden ayırmamız gerekiyor. Geçmişte, mühendisler süper bilgisayarlar yaptılar. Şu anda, onları birbirinden ayırmak çaba gerektiriyor.

Mainframe (Ana Bilgisayar) Avantajları ve Dezavantajları

Mainframe, büyük bir bilgisayar temelidir. Şimdi olumlu ve olumsuz yanlarına bakalım.

Avantajları

  1. Güçlü Performans ve İşleme Kapasitesi

Verileri hızlı ve verimli bir şekilde işler. Üstelik büyük firmalar güvenilir sistemleri tercih etmektedir. Bu sistemlerin iyi çalışmasını ve ağır iş yükleri sırasında bile sabit kalmasını istiyorlar.

  1. Yüksek Güvenlik Seviyesi

Yeni sistemler her şeyi süper güvenli tutar. Ayrıca veri koruması için sıkı kontrol sağlarlar. Bu gelişmeler finans, sağlık ve devlet sektörlerine yardımcı oluyor.

  1. Maliyet Etkinliği

Büyük veri merkezleri, birçok sunucuyu tek bir Mainframe sistemi altında birleştirir. Böylece hem fiziksel alan tasarrufu sağlar hem de enerji tüketim maliyetlerini düşürürler.

  1. Yüksek Ölçeklenebilirlik

Mainframe iş yükü arttığında, ölçeklendirme kolaydır. Ek olarak, yöneticiler sorunsuz bir şekilde genişletebilir. Bu durumda işletmelerin değişen taleplerine hızla uyum sağlarlar.

Dezavantajları

  1. Maliyetler

Bu sistemleri almak ve sürdürmek pahalıdır. Ayrıca, uzmanların işe alınması maliyetleri artırır. Bu, dikkatli bir şekilde planlamanız ve bütçelemeniz gerektiği anlamına gelir.

  1. Esneklik Eksikliği

Bazı sistemlerin modern iş yükleri için daha uygun olması gerekir. Ayrıca, esnek olmak önemlidir. Bu nedenle bazı işletmeler daha esnek çözümler seçiyor.

  1. Tek Nokta Hataları

Yöneticiler ağı tek bir sistem olarak yapılandırır. Bu nedenle, herhangi bir arıza sistem çapında çökmelere neden olur. Bu gibi durumlarda, önemli bir kesinti tüm işletmeyi etkileyebilir.

  1. Yenilikçi Teknolojiye Uyum

Yeni teknolojiyi benimsemek, özellikle eski kurulumlarda zordur. Eski sistemleri kullanmanın sakıncaları vardır. Yine de, benzersiz teknolojiyi benimsemek esastır.

İlgili Yazılar

1) Token Ring Network Nedir?
2) Frame Relay Network Nedir?
3) ICMP (Internet Control Message Protocol) Nedir?
4) FDDI Nedir?
5) BGP (Border Gateway Protocol) Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir