Mainframe (Ana Bilgisayar) Nedir? | Tanımı ve Özellikleri

Mainframe bilgisayarlar, kişisel bilgisayarlardan daha hızlıdır, belirli görevler için optimize edilmiştir ve büyük bir depolama kapasitesine sahiptir. Geliştiriciler, bunları belirli işlevler için oluşturarak daha fazla depolama kapasitesi sağlar.

Mainframe (Ana Bilgisayar) Nedir?

Yüksek Kullanılabilirlik ve Güvenilirliğe Sahip Mainframe (Ana Bilgisayarlar) Nelerdir?

Ana bilgisayarlar, muazzam işlem gücüne sahip büyük veya pahalı bilgisayarlardır. Ayrıca yüzlerce hatta binlerce bağlı kullanıcıyı yönetebilirler.

Ana bilgisayar, sunucu görevlerini yürütebilir. Çok büyük verileri bir ağ üzerinde depolayabilir. Kullanıcılar ana bilgisayara kişisel bilgisayarlar veya terminaller aracılığıyla erişebilir.

Mühendisler tarafından yapılan bu sistemler büyük görevlerin üstesinden gelir. Tonlarca veriyi işlerler; çok fazla çalışma tarzı gerektirir. Ayrıca farklı alanlarda da çalışırlar.

Birçok şirket veya okul, hızları ayrıca birçok kullanıcıyı barındırabilmeleri için ana bilgisayarlara güvenir. Ancak bazı durumlarda normal bilgisayarlar daha uygun olabilir.

Geçmişten Günümüze Mainframe Tarihçesi

Mainframe yani ana bilgisayar, modern teknoloji için gereklidir. Büyük miktarda veri & depolama ihtiyaçlarını karşılarlar. Ancak, yaşları nedeniyle anabilgisayarlar çok değişti.

Anabilgisayar bilgisayarlar, 1944 yılında ASCC (ASCC (Automatic Sequence Controlled Calculator – Otomatik Sıra Kontrollü Hesap Makinesi) cihazı ile ortaya çıktı. IBM & Harvard Üniversitesi, bunu Harvard Mark I için özel olarak geliştirdi.

1950’lerde ilk olarak ana bilgisayar adı verilen büyük bilgisayarlar ortaya çıktı. Daha sonra IBM gibi şirketler, müşterilerin isteklerini karşılamak için sağlam makineler yaptı.

Yıllar önce insanlar ya da şirketler eski bilgisayarları büyük odalara koyarlardı. Mainframe bilgisayarlar şu anda sahip olduklarımızdan daha güçlü olabilirdi. 1960’larda, daha küçük ikinci nesil ana bilgisayarlar ortaya çıktı. Bu makineler eskisinden daha hızlıdırlar.

Ayrıca kritik kavramlardan biri olan Batch Processing yöntemi de bu dönemde ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, kullanıcılar bu yöntemi yaygın olarak kullanmaya başladı. Kısacası Toplu İşleme, büyük miktarda verinin toplu olarak işlenmesini sağlar. Böylece bu süreçle birlikte mainframe sistemleri daha etkin hale geldi.

Kullanıcılar, 1970’lerde ve 1980’lerde üçüncü nesil ana bilgisayar sistemlerini görmeye başladı. Bu yıllardaki gelişmeler arasında donanım teknolojilerinde önemli gelişmeler yaşandı. Böylece bu devasa sistemlerin güvenilirliğini artırmış oldular.

Ek olarak, Zaman Paylaşımı yöntemini geliştirdiler. Bu yöntem, birçok kullanıcının makineyi ayrıca paylaşmasına izin verdi.

1990’larda, bu kez dördüncü nesil mainframe sistemleri ortaya çıktı. Bu yıllarda sistem ölçeklenebilirlik, yüksek performans & paralel işleme yeteneklerine sahipti. Bu özellikler sayesinde makinelerin fiziksel boyutları daha da küçülmüştür.

Günümüzde, ana bilgisayar denilen cihazlar eskisinden çok daha iyi durumda. Büyük miktarda bilgiyi analiz edebilir. Dahası, yapay zeka konusunda yardımcı olabilirler. Geliştirilmiş mainframe PC’ler, bulut bilgi işlemle de iyi çalışır. Sonuç olarak bankalar, hükümet gibi büyük gruplar ya da diğer gruplar bu sistemleri kullanıyor.

Mainframe Bilgisayarların Özellikleri

Mainframe sistemleri, büyük şirketler için kritik verileri işleyen büyük bilgisayarlardır. Ayrıca, çevrimiçi olarak büyük veri işleme & istatistiksel analiz gibi görevleri yerine getirirler. Böylece mühendislerin sektördeki birçok görevi daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlar.

Büyük şirketler, araştırma için ana bilgisayarı kullanır. Süper bilgisayar işlemeden yoksun olmasına rağmen, güvenilirliği onu kapsamlı araştırmalar için uygun hale getirir.

Anabilgisayar sistemlerinin yaygın olarak kullanılması sistem güvenliğinden kaynaklanmaktadır. Güçlü sistem güvenliği, saldırganların bilgisayarlara karşı virüs kullanmasını çok daha zorlaştırır. Pek çok güvenlik önlemi, saldırganların kazanmasını engeller.

Diğer bir önemli özellik, ana bilgisayarı kapatmadan depolama aygıtları eklemektir. Ek olarak HotSwap, ana bilgisayarı kapatmadan daha fazlasını eklemenizi sağlar. Böylece şirketler, kritik hizmetleri kesintiye uğratmadan donanım güncellemelerini gerçekleştirebilir. Ancak, işlemler pahalı olabilir.

Büyük bilgisayarlar sürekli çalışır. Ancak daha fazla güvenlik özelliğine ve güç kaynağına sahiptir. Ayrıca arıza olmaması için onarıma ayak uydurmak için dahili süreçleri vardır.

Bir şirket, Mainframe adı verilen özel PC’ler kullanır. Bilgisayarların aşırı ısınmasını önleyerek güvenliği sağlayan ekstra koruması vardır. Dolayısıyla ana bilgisayar kararlı, uyumlu & güvenlidir. Uzun süre durmadan çalışabilmeleri onları güvenilir kılar.

Mainframe ve Süper Bilgisayar Arasındaki Farklar

Mainframe (Ana bilgisayar) ve süper bilgisayarlar çok büyüktür, ancak hesaplamaları süper hızlı yapabilirler. Dahası, günümüz teknolojisi onların eşsiz bilgi işlem gücüne yetişemez. Cihazlar, veri işlemek & depolamak için çok fazla alana sahip olma konusunda benzerdir.

Mainframe verileri işleyebilir, ancak süper bilgisayarların bilgi işlem gücüne kıyasla hala kapsanması gereken bazı noktalar vardır. İyi tarafından bakarsak, temel görevler için güvenilir & değerlidirler.

İnsanlar, PC’leri daha güçlü hale getirmek için süper bilgisayar sistemlerini oluşturdular. Askeri, bilim & mühendislik alanları da bunları kullanıyor.

Ancak bunları birbirinden ayırmamız gerekiyor. Geçmişte, mühendisler süper bilgisayarlar yaptılar. Şu anda, onları birbirinden ayırmak çaba gerektiriyor.

Mainframe (Ana Bilgisayar) Avantajları ve Dezavantajları

Mainframe, büyük bir bilgisayar temelidir. Şimdi olumlu ve olumsuz yanlarına bakalım.

Avantajları

  1. Güçlü Performans ve İşleme Kapasitesi

Verileri hızlı ve verimli bir şekilde işler. Üstelik büyük firmalar güvenilir sistemleri tercih etmektedir. Sistemlerin iyi çalışmasını ve ağır iş yükleri sırasında bile sabit kalmasını istiyorlar.

  1. Yüksek Güvenlik Seviyesi

Yeni sistemler her şeyi süper güvenli tutar. Ayrıca veri koruması için sıkı kontrol sağlarlar. Gelişmeler finans, sağlık ve devlet sektörlerine yardımcı oluyor.

  1. Maliyet Etkinliği

Büyük veri merkezleri, birçok sunucuyu tek bir Mainframe sistemi altında birleştirir. Böylece hem fiziksel alan tasarrufu sağlar hem de enerji tüketim maliyetlerini düşürürler.

  1. Yüksek Ölçeklenebilirlik

Mainframe iş yükü arttığında, ölçeklendirme kolaydır. Ek olarak, yöneticiler sorunsuz bir şekilde genişletebilir. Bundan dolayı işletmelerin değişen taleplerine hızla uyum sağlarlar.

Dezavantajları

  1. Maliyetler

Bu sistemleri almak ve sürdürmek pahalıdır. Ayrıca, uzmanların işe alınması maliyetleri artırır. Yani, dikkatli bir şekilde planlamanız ve bütçelemeniz gerektiği anlamına gelir.

  1. Esneklik Eksikliği

Bazı sistemlerin modern iş yükleri için daha uygun olması gerekir. Ayrıca, esnek olmak önemlidir. Bundan ötürü, bazı işletmeler daha esnek çözümler seçiyor.

  1. Tek Nokta Hataları

Yöneticiler ağı tek bir sistem olarak yapılandırır. Yani, herhangi bir arıza sistem çapında çökmelere neden olur. Bu gibi durumlarda, önemli bir kesinti tüm işletmeyi etkileyebilir.

  1. Yenilikçi Teknolojiye Uyum

Yeni teknolojiyi benimsemek, özellikle eski kurulumlarda zordur. Eski sistemleri kullanmanın sakıncaları vardır. Yine de, benzersiz teknolojiyi benimsemek esastır.

Sonuç

Mainframe yani ana bilgisayarı özetleyecek olursam, 1940’lardan beri hayatımızdadır. Elbette bu süre zarfında oldukça yol katederek yeni teknolojilerle yenilediler. Günümüzde özellikle büyük ölçekli işlerde ve kritik görevlerlerde önemlidirler.

Açıkçası, süper bilgisayarlara göre hala tam verimli değiller. Her ne kadar güvenilir şekilde veri iletimi görevi yapsalar da bazı zorluklara sahipler. Yine de yüksek kullanılabilirlik ve ölçeklenebilirlik sağlarlar.

Kısacası, teknoloji çok ilerleyerek hayatımıza bulut bilişim veya yapay zeka sistemleri girdi. Bu gibi gelişmelerle tümleşik yapıya evrileşecekleri muhtemel.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir