macOS High Sierra 10.13 ISO İndir

Bu yazımızda, sanallaştırma özelliğini destekleyen host bilgisayarlarınızda VMware Workstation, VirtualBox, Fusion ve vSphere ESXi sanal makinelerde sistem testleri veya yazılım geliştirmeleri yapabilmeniz için Mac bilgisayarlarda kullanılan macOS işletim sisteminin High Sierra (10.13.x) sürümünün ISO dosyasını sizler için hazırladık.

macOS High Sierra 10.13 ISO İndir

VMware Workstation, VirtualBox, ESXi veya Mac İçin macOS High Sierra 10.13 ISO Dosyası

Apple, 1 Ekim 2019 tarihinde desteğini sonlandırdığı macOS Sierra 10.12 sisteminden sonra 25 Eylül 2017’de macOS High Sierra 10.13 işletim sistemini sürümünü piyasaya sürdü.

macOS’un eski sürümlerinden birini kullanıyorsanız, Mac bilgisayarınızda App Store üzerinden yeni güncellemeyi indirebilir ve sisteminizi yeni sürüme yükseltebilirsiniz.

Neler Yeni?

 1. APFS Dosya Sistemi

macOS High Sierra’nın en belirgin özelliği yeni geliştirilen ve çok daha hızlı dosya transferine destek sunan APFS dosya sistemidir. Böylece kullanıcılar diğer Mac cihazları arasında daha hızlı veri transferi yapabilirler ve iş yüklerini hafifletebilirler. Sisteminizi daha eski dosya sistemi ile kurulan bir macOS sürümünden, High Sierra’ya yükselttiğinizde eski dosya sisteminiz otomatik olarak APFS’ye güncellenecektir.

 1. Grafik Hızlandırma ve VR Teknolojisi

Apple’ın yeni geliştirdiği Metal 2 teknolojisi sayesinde kullanıcılar Virtual Reality (VR) ve 3D uygulamalarında daha kaliteli ve hızlı grafik işleme desteğine sahiptirler. Sanal gerçeklik uygulamalarını oluşturabilmek için 5K Retina ekrana sahip bir Apple bilgisayara sahip olmalılar veya harici bir Thunderbolt 3 GPU kullanmalılar.

Bu yeni güncellemeye HEVC (H.265) video sıkıştırma özelliğide dahil edilerek önceki H.264 standardına göre %40 daha fazla sıkıştırma desteği dahil edildi. 4K gibi yüksek çözünürlüklere sahip video içerikleri yerel depolama aygıtlarında artık daha az yer kaplayacak ve daha iyi hızlı video akışı sunacaktır.

 1. Fotoğraf Yönetimi

Mac bilgisayarlarda en çok kullanılan uygulamalardan biri şüphesiz, Photos (Fotoğraflar)’dır. Kullanıcılar, High Sierra’nın fotoğraflar uygulamasını kullanarak artık kişisel içeriklerini daha iyi organize edebilirler. Photos uygulamasında Giff uzanlılı fotoğrafları oynatabilirler, curves color gibi yeni düzenleme araçları sayesinde içeriklerini düzenleyebilirler ve üçüncü parti bir yazılım ile uygulama üzerinden fotoğraflarını hızlı bir şekilde açabilirler ve düzenleyebilirler.

 1. Mail Yönetimi

Apple, çoklu mail hesabına sahip kullanıcılar için Mail uygulamasının tam ekran yapılmasıyla ekranı ikiye bölen yeni bir kullanıcı arayüzünü geliştirdi. Artık, kullanıcılar maillerini görüntülerken içeriklerini yeni bir pencere yerine aynı ekranda görüntüleyebileceklerdir.

 1. Safari

Apple, her yeni yayınladığı macOS sürümünde Safari web tarayıcı uygulamasında ciddi değişiklikleri ve yenilikleri içerir. High Sierra ile artık kullanıcılar ziyaret ettikleri web sayfalarındaki otomatik olarak oynatılan video içeriklerinden rahatsız olmayacaklardır. Safari, otomatik oynatılan ve istenmeyen video içeriklerini artık durduracaktır. Ayrıca, Safari’nin akıllı izleme özelliği sayesinde çevrimiçi etkinliği izleyen web sayfalarındaki sahte reklamlar otomatik olarak durdurulacaktır.

 1. iCloud Paylaşım Özelliği

Mac bilgisayarınızda iCloud Drive üzerinde bir dosya veya fotoğraf kaydettiğinizde, onları diğer kişiler ile kolayca paylaşabilirsiniz. Apple, High Sierra sürümünde iCloud Family Sharing özelliğini duyurdu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar aile üyeleriyle depolama alanlarını paylaşabilirler.

 1. Notlar

Apple, kullanıcıların High Sierra sistemlerinde daha hızlı bir şekilde not almalarını sağlayan Notes uygulamasına pin özelliği sundu. Kullanıcılar, en önemli notları en üst kısma pinleyebilir ve yeni bir not oluşturduklarında pinli içeriğin diğerleriyle karışmasını önleyebilirler.

Uyumluluk

Varolan macOS sürümünüzü High Sierra’ya güncellemek için aşağıda listelenen Mac bilgisayarlarına sahip olmanız gerekir.

 • 2009 sonu iMac veya daha yenisi
 • 2009 Sonu MacBook/MacBook (Retina) veya daha yenisi
 • 2010 ortası MacBook Pro veya daha yenisi
 • 2010 Sonu MacBook Air veya daha yenisi
 • 2010 ortası Mac Mini veya daha yenisi
 • 2010 ortası Mac Pro veya daha yenisi
 • 2017 iMac Pro

High Sierra ISO Nedir?

Sizler için paylaştığımız High Sierra ISO dosyasını VMware Workstation, VMware Player, Oracle VM VirtualBox, vSphere ESXi, Fusion veya Parallels sanallaştırma yazılımlarını kullanarak bir sanal makinede kullanabilir veya Mac bilgisayarlarınıza temiz kurulum yapmak istediğiniz zaman Bootable bir USB oluşturabilir ve kurulum yapabilirsiniz.

macOS High Sierra ISO dosyası, Apple macOS işletim sisteminde App Store üzerinden indirilen Installer.app uygulamasından terminal kullanılarak oluşturuldu.

İndirdiğiniz ISO dosyasını yalnızca yukarıda belirttiğimiz sanallaştırma programları veya Mac bilgisayarları üzerinde kullanabilirsiniz. ISO imajını Windows işletim sistemleri üzerinde açmaya çalışırsanız ISO Corrupted hatası alacaksınız çünkü bu kurulum imajını Windows üzerinde açamazsınız.

macOS High Sierra İndir

Sahip olduğumuz macOS High Sierra’nın güncel sürümlerinden biri olan 10.13.6 sürümünü bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz. Ek olarak, geliştiricilerin kullanıcılarına daha güncel sürümü sunduğu Sonoma 14 veya Ventura 13 imaj dosyalarını da PC’nize kaydedebileceğinizi unutmayınız.

10.13.6 ISO

High Sierra 10.13.5
High Sierra 10.13.4
High Sierra 10.13

 

İlgili Yazılar

1) VMware Unlocker İndir
2) VMware ile macOS Çalıştırma
3) VirtualBox ile macOS Çalıştırma
4) macOS Big Sur İndir
5) macOS Monterey İndir

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir