Windows 10 Üzerinde Linux Mint ISO Doğrulama

Windows 10 bilgisayarınıza indirdiğiniz Linux Mint ISO dosyalarını doğrulamanız önerilmektedir. Çünkü, hatalı bir ISO dosyası kullanırsanız, sistem hataları veya kurulum hataları ile karşılaşacaksınız.

Windows 10 Üzerinde Linux Mint ISO Doğrulama

Windows 10’da Linux Mint ISO Dosyası Doğrulama

Windows 10’da bir sanal makine üzerine Linux Mint kurmak için öncelikle kurulum imaj dosyasını (ISO) indirmeniz gerekir. Linux Mint ISO’yu bilgisayarınıza indirdikten sonra, yapmanız gereken ilk iş ISO dosyasını SHA-256 değeri ile eşleştirmenizdir.

Peki bu SHA-256 Hash nedir?

Bilgisayarlar üzerinde dosyaların bütünlüğünü doğrulamak için MD5, SHA-1 ve SHA-256 Checksum (Sağlama Değeri) hash değerleri üretilir. Bir dosyanın hash değeri, diğer bir dosyanın değeri ile aynı olamaz. Dolayısıyla bir dosyanın SHA Checksum değeri yalnızca kendisine aittir.

Bir dosyayı doğrulamak için MD5, SHA-1 ve SHA-265 Hash değerleri niye kullanılır merak ediyorsanız bunu küçük bir örnekle açıklayalım.

Örneğin, Windows 10 kurulum imaj dosyası indirmek istediğinizde Google üzerinde birçok kaynak göreceksiniz. Herhangi bir siteden Windows 10 imaj dosyasını indirdiğinizde, bu dosya muhtemelen Microsoft tarafından sağlanan orjinal bir dosya olmayabilir.

Orjinal bir kurulum dosyası kullanmadığınızda, sistem hataları, sistem çakışmaları ve birçok sorun ile karşılaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, indirdiğiniz Windows 10 ISO dosyasını doğrulamanız gerektiğini unutmayınız! ISO denetiminden işleminden sonra ise temiz bir Windows 10 kurulumu yapabilirsiniz.

Bu yazımızda ise, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemi üzerinde Linux imaj dosyaları nasıl doğrulanır adım adım inceleceğiz.

Linux Mint 19.1 Tessa ISO Dosya Bütünlüğünü Denetleme

Sanal makine üzerinde çalıştırmak üzere Mint ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, öncelikle indirdiğiniz dosyayı doğrulamanız gerekir.

Linux kurulum imaj dosyasının bütünlüğünü doğrulamak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Linux Mint imaj dosyasını indirdikten sonra, Verify (Doğrulama) sayfasını ziyaret ediniz. Daha sonra, bilgisayarınıza indirdiğiniz Linux Mint sürümüne göre aşağıdaki görüntüdeki gibi ilgili seçeneğe tıklayınız.

⇒ https://linuxmint.com/verify.php

Linux Mint Sürümü Seçme

   Adım 2

Linux işletim sistemine ait Hash değerlerini kontrol etmek için “sha256sum.txt” seçeneği üzerine tıklayınız.

sha256sum.txt

   Adım 3

sha256sum.txt” dosyasını açtıktan sonra, Linux Mint 19.1 Cinnamon 64bit.iso dosyası için hash değerini kontrol ediniz. Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi SHA-256 Checksum değeri; bb4b3ad584f2fec1d91ad60fe57ad4044e5c0934a5e3d229da129c9513862eb0‘dır.

Checksum Değerini Kontrol Etme

   Adım 4

Windows 10 üzerinde Linux Mint ISO doğrulamak için indirmeniz gereken harika program MD5 & SHA Checksum Utility‘dir.

MD5 & SHA Checksum Utility programını indirmek için https://raylin.wordpress.com/downloads/md5-sha-1-checksum-utility/ adresini ziyaret ediniz ve sayfayı aşağıya kaydırınız.

MD5 & SHA Checksum Utility

   Adım 5

Download Now (Şimdi İndir) butonuna tıklayarak MD5 & SHA Checksum Utility programını bilgisayarınıza indiriniz.

Şimdi İndir

   Adım 6

Download butonu sizi harici bir websitesine yönlendirecektir. Bu sayfada tekrar Download Now butonuna tıklayınız.

Şimdi İndir

   Adım 7

MD5 & SHA Checksum Utility indirdikten sonra, programı yönetici olarak çalıştırınız.

Programı Yönetici Olarak Çalıştırma

   Adım 8

Linux Mint hash değerini kopyalayınız ve MD5 & SHA Checksum Utility programında HASH kısmına yapıştırınız.

Linux Checksum Değerini Kopyalama

   Adım 9

Şimdi, doğrulamak istediğiniz Linux Mint imajını seçmek için Browse (Göz at) butonuna tıklayınız.

ISO Dosyasını Seçme

   Adım 10

Mint ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayınız.

İmaj Dosyasını Açma

   Adım 11

MD5 & SHA Checksum Utility programı kısa süre içinde dosyayı tarayacaktır ve sonuçları aşağıdaki görüntüdeki gibi gösterecektir.

Dosyayı doğrulmayı başlatmak için Verify (Doğrula) butonuna tıklayınız.

Doğrula

   Adım 12

Windows 10 üzerinde MD5 & SHA Checksum Utility programını kullanarak Linux imaj dosyası bütünlüğünü başarıyla doğruladınız. Aşağıdaki görüntüyü incelediğinizde, ISO dosyasının hash değerlerinin eşleştiğini görebilirsiniz.

SHA-256 Hast Değeri Eşleşti

Adım Adım İmaj Doğrulama ⇒ Video

Windows bilgisayarınızda 3. parti yazılım kullanarak Linux Mint kurulum imaj dosyasının bütünlüğünü doğrulamak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda, Windows işletim sistemi üzerinde Linux kurulum imaj dosyaları nasıl doğrulanır adım adım inceledik. Yeni bir Linux kurulumu yapmadan önce mutlaka ISO dosyasını doğrulamanızı öneririz. Ayrıca, bu programın geliştiricisine destek olmak isteyebilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


VMware ile Linux Mint 19 Kurulumu
VirtualBox ile Linux Mint 19 Kurulumu
Wine Kurulumu
DMG’yi ISO’ya Çevirme
SecureCRT Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You cannot copy content of this page