Hyper-V Sanal Makine İnternet Bağlantısı

Bu yazımızda, Windows 10 veya Windows 11 üzerinde entegre bir özellik olarak gelen Hyper-V sanallaştırma platformu üzerinde çalışan sanal makineleri yerel ağ’dan İnternet’e nasıl bağlanır veya çıkarılır inceleyeceğiz.

Hyper-V Sanal Makine İnternet Bağlantısı

Hyper-V Üzerinde Sanal Makineyi İnternet’e Çıkarma

Hyper-V üzerinde sanal makine kurulumundan sonra, yapılacak ilk iş Virtual Switch Manager (Sanal Anahtar Yöneticisi) kullanarak bir Network Adapter (Ağ Adaptörü) oluşturmak ve bu ağ kartını sanal makineye eklemektir.

Yapacağınız ağ topolojisine göre Virtual Switch Manager farklı senoryalarda kullanılabilir. Ancak, sanal makine İnternet bağlantısı için 2 farklı yöntem uygulayabilirsiniz. İnternet bağlantısı için aşağıdaki 2 yöntemi kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda Hyper-V’de sanal makineyi İnternet’e bağlamak için kullanacağımız çözüm 2. yöntemdir.

Hyper-V Üzerinde İç ve Dış Sanal Anahtar Oluşturma

Sanal makine İnternet ayarları için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Adım 1

Hyper-V Manager sanallaştırma programını çalıştırınız.

Hyper-V Manager

Adım 2

Actions (Eylemler) panelinden Virtual Switch Manager tıklayınız.

Virtual Switch Manager

Adım 3

Önce sanal makine için Internal Virtual Switch ekleyiniz.

Internal / Create Virtual Switch

Adım 4

İç Sanal Anahtar’a bir isim veriniz ve ardından OK butonuna tıklayınız.

Internal Network

Adım 5

Örneğin, Windows 7 sanal makine için bir ağ bağdaştırıcı eklemek için sanal makine üzerinde Sağ Tuş / Settings tıklayınız ve açılan pencerenin sol panelinde Network Adapter tıklayarak oluşturulan Internal Virtual Switch’i seçiniz ve OK butonuna tıklayınız.

Sanal Makine İçin Ağ Kartı Seçme

Adım 6

Windows 7 sanal makineye bağlanın ve çalıştırınız.

Sanal Makineyi Çalıştırma

Adım 7

Sanal makine açılırken, fiziksel bilgisayarınızda Hyper-V tarafından oluşturulan vEthernet ağ kartının TCP/IP konfigürasyonunu aşağıdaki gibi yapılandırınız.

Host Bilgisayarın Bağdaştırıcısını Yapılandırma

Adım 8

Windows 7 sanal makine TCP/IP ayarlarını da aşağıdaki görüntüdeki gibi yapılandırınız.

Sanal Bilgisayarın Bağdaştırıcısını Yapılandırma

Adım 9

Sanal makineden varsayılan ağ geçidine (192.168.10.1) Ping işlemi aşağıdaki gibi başarılı olacaktır.

Ping İşlemi

Adım 10

Adım 1‘den Adım 9‘a kadar aslında bir Internal Virtual Switch yapılandırmasını gerçekleştirdik. Bunu açıklamanın sebebi, Internal bir sanal makineyi İnternet’e çıkarmayı göstermektir.

Bu adımda ise Internal sanal makineye External Virtual Switch (Dış Sanal Anahtar) ekleyerek İnternet’e çıkaracağız. Aynı şekilde Virtual Switch Manager’ı açınız ve aşağıdaki gibi External seçeneğini seçerek Create Virtual Switch (Sanal Anahtar Oluştur) butonuna tıklayınız.

Sanal Anahtar Oluşturma

Adım 11

External Virtual Switch için bir isim yazınız ve ayrıca açıklama kısmınıda doldurunuz. External ağ eklerken fiziksel makinenizin İnternet’e bağlı ağ kartını seçmeniz gerekir.

External Virtual Switch

Adım 12

Windows 7 sanal makine ağ ayarlarını tekrar açınız ve bu kez aşağıdaki gibi Add Hardware (Donanım Ekle) seçeneğine tıklayarak bir yeni bir Network Adapter ekleyiniz.

Hyper-V Üzerinde Sanal Makineye Bir Donanım Ekleme

Adım 13

Sanal makineye oluşturduğunuz External Virtual Switch ekleyiniz.

VM'ye Switch Ekleme

Adım 14

Sanal makine ağ ayarlarını kontrol ediniz. Aşağıdaki görüntüdeki gibi yerel ağımızdan bir IP adresi alması gerekiyor. Eğer otomatik bir IP adresi almıyorsa, DHCP ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekebilir.

DHCP Ayarlarını Kontrol Etme

Adım 15

Windows 7 sanal makine üzerinde CMD komut istemini çalıştırınız ve Modem IP adresine, Google DNS sunucusuna Ping atarak İnternet bağlantısını test ediniz.

Sanal Makineyi İnternet'e Çıkarma

Adım 16

Son olarak, sanal makineden bir İnternet tarayıcı açarak, herhangi bir siteyi görüntüleyerekte sanal makine İnternet bağlantısı’nı kontrol edebilirsiniz.

Google Arama Motoru

Hyper-V Sanal Makine İnternet Ayarları ⇒ Video

Bir sanal bilgisayarı fiziksel ağa bağlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bizi desteklemek için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

Sonuç

Bu yazımızda, Windows 10 işletim sistemi üzerinde Microsoft sanallaştırma programını kullanarak bir sanal makine İnternet bağlantısı konfigürasyonu nasıl yapılır adım adım inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir