Hyper-V Üzerinde Internal Virtual Switch Yapılandırma

Bu yazımızda, Windows 10 veya Windows 11 işletim sistemlerinde kullanılan harika bir sanallaştırma çözümü olan Hyper-V Manager ile sanal makineleri bir fiziksel ağdan tamamen izole bir şekilde çalıştırmayı sağlamak için Internal Virtual Switch (İç Sanal Anahtar) nasıl oluşturulur ve yapılandırılır inceleyeceğiz.

Hyper-V Üzerinde Internal Virtual Switch Yapılandırma

Hyper-V Üzerinde Internal Virtual Switch Oluşturma

Hyper-V Manager sanallaştırma programında Internal Switch oluşturmanın ana nedeni, sanal makinelerin fiziksel ağdan tamamen bağımsız olmasını sağlamak ve sadece host bilgisayar ile haberleşmesini sağlamaktır.

Hyper-V ile İç Sanal Anahtar oluşturmak oldukça basittir. Bu ağ yapısını oluşturmadan önce, External Virtual Switch Oluşturma yazımıza göz atabilirsiniz.

Hyper-V kullanarak İç Sanal Anahtar yapılandırmasını daha iyi anlamanız için iki adet sanal makine oluşturunuz ve daha sonra bu yazıdaki adımları uygulayınız. Sanal makineler arasında Ping işlemi başarılı olacaktır ve ayrıca fiziksel bilgisayarın ağ kartına Ping atılabilecektir.

Hyper-V Sanal Anahtar İç Ağ Yapılandırması

Windows 10 işletim sistemi üzerinde Hyper-V ile Internal Switch yapılandırması ve konfigürasyonu için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayınız.

Adım 1

Öncelikle Windows menüsünden Hyper-V Manager’ı çalıştırınız.

Hyper-V Manager'ı Çalıştırma

Adım 2

Actions (Eylemler) panelinden Virtual Switch Manager (Sanal Anahtar Yönetici) tıklayınız.

Virtual Switch Manager

Adım 3

Virtual Switch Manager penceresinde, İç ağı seçiniz ve Create Virtual Switch (Sanal Anahtar Oluştur) butonuna tıklayınız.

Sanal Anahtar Oluştur

Adım 4

Internal Switch için bir ad yazınız ve OK (Tamam) butonuna tıklayınız.

İç Sanal Anahtarı Adlandırma

Adım 5

Hyper-V üzerinde kurulum yaptığınız bir sanal makine ayarlarını açınız. Aşağıdaki gibi örneğin Windows 7 sanal makine üzerinde Sağ Tuş / Settings tıklayarak ayarlar kısmına ulaşabilirsiniz.

Windows 7 Sanal Makine Ayarları

Adım 6

Sol panelden Network Adapter’e tıklayınız ve ardından Virtual Switch ayarından oluşturduğunuz HyperVInternal seçiniz ve OK butonuna tıklayınız.

Sanal Makineyi Internal Ağ Olarak Yapılandırma

Adım 7

Ağ yapısını test etmek için ikinci bir sanal makine konfigürasyonunu yapılandırınız. Aşağıdaki gibi Windows 10 için de HyperVInternal’ı seçiniz ve OK butonuna tıklayınız.

Ağ Bağdaştırıcısını Yapılandırma

Adım 8

Windows 7 ve Windows 10 sanal makineleri çalıştırınız.

Sanal Makineleri Çalıştırma

Adım 9

Windows 7 ağ adaptörü IP ayarlarını aşağıdaki gibi yapılandırınız.

Windows 7 IP Ayarları

Adım 10

Windows 10 sanal makine IP ayarlarını da aşağıdaki gibi yapılandırınız.

Windows 10 IP Ayarları

Adım 11

Sanal makinelerden 192.168.10.1 varsayılan ağ geçidine Ping atarak bağlantıyı sınayınız. Aşağıdaki görüntüdeki gibi Ping işlemi başarısız olacaktır.

Varsayılan Ağ Geçidine Ping Atma

Adım 12

Windows 7’den Windows 10 sanal makineye Ping işlemi başarılı olacaktır.

Ping 192.168.10.10

Adım 13

Windows 10’dan Windows 7 sanal makineye de Ping işlemi aşağıdaki gibi başarılı olacaktır.

Ping 192.168.10.7

Adım 14

Sanal makinelerin varsayılan ağ geçidine Ping işleminin başarısız olmasının sebebi, fiziksel bilgisayarınızda oluşturulan Hyper-V İç Ağ sanal anahtarını yapılandırmadığınız içindir. Fiziksel bilgisayarınızın ağ yapılandırma penceresinde, vEthernet’e tıklayınız.

vEthernet Yapılandırma

Adım 15

vEthernet IP yapılandırmasını aşağıdaki gibi yapılandırınız ve OK butonuna tıklayarak ayarları kaydediniz.

vEthernet IP Adresi Konfigürasyonu

Adım 16

Son olarak, sanal makinelerden varsayılan ağ geçidine Ping atarak ağ bağlantısını sınayınız. Aşağıdaki görüntüde görüldüğü gibi Windows 7 ve Windows 10 sanal makinelerden 192.168.10.1 IP adresine Ping işlemi başarılı olacaktır.

Ping İşlemi Başarılı

Hyper-V Internal Ağ Yapılandırma ⇒ Video

Hyper-V kullanarak Internal ağ yapılandırma adımlarını gerçekleştirmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olunuz!

Sonuç

Bu yazımızda, Hyper-V sanal makine ağ ayarlarından İç Virtual Switch oluşturduk ve bu ağ yapısında sanal makineler nasıl haberleşir inceledik. Kısacası, bu ağ türü ile sanal makineler fiziksel ağdan bağımsız olarak çalışmaktadır. Ve ayrıca, sanal makineler yalnızca, fiziksel makineye erişebilmektedir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

İlgili Yazılar


Hyper-V Üzerinde Private Virtual Switch Yapılandırma
Hyper-V Üzerinde Bir VM’yi İnternet’e Bağlama
♦ CMD Kullanarak Hyper-V Konfigürasyonu
♦ Hyper-V ile Sanal Makine Nasıl Oluşturulur?
♦ Hyper-V ile Windows 10 Nasıl Kurulur?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir