Hyper-V Kaldırma | Windows 10 Üzerinde Hyper-V Devre Dışı Bırakma

Bilgisayarınızdan Microsoft’un sanallaştırma çözümü olan Hyper-V Manager’ı kaldırmak için Windows Özellikleri Açma/Kapatma özelliğini kullanabilirsiniz.

Windows 10 Üzerinde Hyper-V Devre Dışı Bırakma

Windows 10 Sisteminden Hyper-V Kaldırma

Bugün birçok sistem yöneticisi tarafından kullanılan yaygın bir sanallaştırma yazılımı olan Hyper-V, ücretsiz bir program olmasıyla en iyi özelliklerinden birine sahiptir. Windows 8/8.1/10 işletim sistemleri bu özelliği içerisinde barındırmaktadır.

Hyper-V’yi yüklerken Windows özelliklerinden bu sanallaştırma programını bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Hyper-V kurulumunu gerçekleştirmeden önce, bilgisayarınızın sanallaştırma teknolojisini destekleyip desteklemediğini belirleyin.

Bir bilgisayarın CPU’sunun sanallaştırma özelliğini destekleyip desteklemediğini belirlemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Hyper-V, Windows için üç farklı yükleme seçeneği sunar. Aşağıdaki bağlantılardan Hyper-V yüklemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu makale, size Hyper-V ve Windows’un emülasyon özelliklerinin nasıl kaldırılacağını öğretir.

Hyper-V Devre Dışı Bırakma

PC’nizden Hyper-V’yi kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1

Başlat düğmesine sağ tıklayarak Programlar ve Özellikleri’ni seçin.

Program ve Özellikler

Adım 2

Programlar ve Özellikler ekranında, Windows özellikleri açma/kapatma butonunu arayın.

Windows Özelliklerini Aç veya Kapat

Adım 3

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, Windows Özellikleri açıldığında Hyper-V seçilir. İlgili kutucuğu kaldırmak için Hyper-V kutucuğunu işaretlemeyi kaldırın.

Windows Özellikleri

Adım 4

Hyper-V’yi devre dışı bırakmak için, gördüğünüz kutucuğu işaretsiz bırakın ve Tamam’ı tıklayın.

Hyper-V Özelliğini İptal Etme

Adım 5

Değişiklikleri uyguluyoruz.

Değişiklikler Uygulanıyor

Adım 6

Hyper-V’yi kapatıktan sonra, sistem ayarları değişikliği yalnızca bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda etkili olacaktır.

Windows İstenen Değişiklikleri Tamamladı

Adım 7

Eğer Windows 10’un daha yeni bir sürümüne sahipseniz, Hyper-V alt seçeneklerinde Windows Hypervisor Platform seçeneğini Adım 4‘te göremeyebilirsiniz. Bu durumda, 1809 veya daha yüksek bir sürüm numarasına sahip işletim sistemi kullanıyorsanız, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi işareti kaldırın.

Windows Hypervisor Platform

Adım 8

Yukarıdaki adımlardan sonra, VirtualBox ve VMware gibi sanallaştırma yazılımlarını Hyper-V’nin müdahalesi olmadan kullanabilirsiniz. Eğer Hyper-V hala aktifse, CMD’yi yönetici olarak başlatın ve aşağıdaki komutu girin:

bcdedit /set {current} hypervisorlaunchtype off

Eğer Hypervisor’ü tekrar etkinleştirmek ve Hyper-V’yi kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz:

bcdedit /set {current} hypervisorlaunchtype auto

Ek olarak, yukarıdaki komutları kullanmak yerine regedit dosyasını indiriniz. Dosyayı indirdikten sonra regedit programını başlatmak için üzerine çift tıklayın. Kurulum tamamlandıktan sonra, değişiklikleri uygulamak için Evet’e tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Hyper-V Nasıl Kaldırılır?  ⇒ Video

Hyper-V sanallaştırmayı tamamen kapatmayı nasıl anlayacağınızı öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyin. Eğer sunduğumuz bilgiler ilginizi çekiyorsa, YouTube kanalımıza abone olmayı düşünebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımızda, Windows 10’da Hyper-V sanallaştırma yazılımını kaldırmanın inceliklerini inceledik. Uygulamayı kaldırma konusunda herhangi bir sorununuz varsa lütfen bu adresi ziyaret ediniz.

İlgili Yazılar


Internal Virtual Switch Yapılandırma
External Virtual Switch Oluşturma
Private Virtual Switch Konfigürasyonu
♦ Hyper-V ile Ubuntu Nasıl Kurulur
Ubuntu Ekran Çözünürlüğü Ayarlama

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir