Hyper-V Kaldırma | Windows 10 Üzerinde Hyper-V Devre Dışı Bırakma

Microsoft’un sanallaştırma çözümü olan Hyper-V Manager’ı bilgisayarınızdan kaldırmak için Windows Özelliklerini Aç veya Kapat özelliğini kullanabilirsiniz.

Windows 10 Üzerinde Hyper-V Devre Dışı Bırakma

Hyper-V Kaldırma

Hyper-V yaygın olarak kullanılan bir sanallaştırma programıdır ve günümüzde birçok sistem yöneticisi tarafından kullanılır. Hyper-V’nin en büyük avantajlarından biri, ücretsiz olmasıdır. Windows 8/8.1/10 işletim sistemleri ile bir özellik olarak gelir.

Hyper-V yüklemek istediğinizde ise, Windows özelliklerinden bu sanallaştırma programını bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Hyper-V kurulumu’nu gerçekleştirmeden önce bilgisayarınızın sanallaştırma teknolojisini destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz gerekir.

Bir bilgisayarın işlemcisinin virtualization özelliğini destekleyip desteklemediğini öğrenmek için, aşağıdaki bağlantıdan ilgili yazıya göz atabilirsiniz.

Ayrıca, Windows işletim sistemi üzerinde 3 farklı yöntem ile Hyper-V kurulabilmektedir. Aşağıdaki bağlantılardan Hyper-V kurulumlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda ise Windows işletim sistemi üzerinde kurulu olan Hyper-V sanallaştırma programını sistemimizden kaldıracağız.

Hyper-V Devre Dışı Bırakma

Windows 10 üzerinde Hyper-V kaldırma işlemini uygulamak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Windows Start (Başlat) menüsü üzerinde Sağ Tuş’a tıklayınız ve açılan seçeneklerden Programs and Features (Programlar ve Özellikler)’e tıklayınız.

Program ve Özellikler

   Adım 2

Programs and Features penceresinde, Turn Windows features on or off seçeneğine tıklayınız.

Windows Özelliklerini Aç veya Kapat

   Adım 3

Windows Features açıldıktan sonra, Hyper-V’nin seçili olduğunu aşağıdaki görüntüden görebilirsiniz. Hyper-V Checkbox (Onay Kutusu) işaretini aşağıdaki gibi kaldırınız.

Windows Özellikleri

   Adım 4

Hyper-V kaldırmak için Uncheck (Kutu işaretini kaldır) yaptıktan sonra OK (Tamam) butonuna tıklayınız.

Hyper-V Özelliğini İptal Etme

   Adım 5

Değişiklikler uygulanıyor…

Değişiklikler Uygulanıyor

   Adım 6

Hyper-V devre dışı bıraktıktan sonra değişikliklerin etkin olması için bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Windows İstenen Değişiklikleri Tamamladı

   Adım 7

Eğer Windows 10’nun daha yeni Build sürümlerinden birine sahipseniz, Adım 4‘teki HyperV’nin alt seçeneklerinde Windows Hypervisor Platform seçeneğini göremeyebilirsiniz. Dolayısıyla, işletim sisteminizin build numarası 1809 veya daha yüksek değer ise, alttaki görüntüdeki gibi seçeneğini kaldırınız.

Windows Hypervisor Platform

   Adım 8

Yukarıdaki adımları takip ederek Hyper-V’yi devre dışı bıraktıktan sonra, VirtualBox ve VMware gibi sanallaştırma yazılımlarını bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Fakat, Hyper-V yinede sorun oluşturuyorsa, CMD’yi yönetici olarak çalıştırınız ve alttaki komutu uygulayınız:

bcdedit /set {current} hypervisorlaunchtype off

Eğer tekrar hypervisor’u etkinleştirip HyperV kullanmak isterseniz, alttaki komutu uygulayınız:

bcdedit /set {current} hypervisorlaunchtype auto

Ek olarak, yukarıdaki komutları kullanmak yerine buradan regedit dosyasını indiriniz, üzerine çift tıkladıktan sonra işlemi onaylamak için Yes/Evet’e tıklayınız ve bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Hyper-V Nasıl Kaldırılır?  ⇒ Video

Hyper-V sanallaştırma özelliğini tamamen iptal etmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda Windows 10 işletim sistemi üzerinde kurulu olan Hyper-V sanallaştırma programı nasıl kaldırılır adım adım inceledik. Eğer kaldırma işleminde sorun yaşarsanız, https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/d4190d44-40c1-4686-9b09-5127ed1b1d5f/how-to-uninstall-hyperv?forum=winserverhyperv adresini ziyaret edebilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Internal Virtual Switch Yapılandırma
External Virtual Switch Oluşturma
Private Virtual Switch Konfigürasyonu
♦ Hyper-V ile Ubuntu Nasıl Kurulur
Ubuntu Ekran Çözünürlüğü Ayarlama

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You cannot copy content of this page