VMware vSphere Hypervisor ESXi ISO 8.0 (8.0U2) İndir

Bu makale size VMware vSphere Hypervisor ESXi 8.0 ISO dosyasını nasıl indireceğinizi gösterecektir. VMware tarafından üretilen bir sunucu sanallaştırma platformu için en iyi seçimdir ve 60 günlük deneme süresine sahip olursunuz.

VMware vSphere Hypervisor ESXi ISO 8.0b İndir

Son Sürüm VMware ESXi 8.0 (8.0U2) ISO İndir

VMware vSphere Hypervisor ESXi’nin core 8.0 sürümünün 11 Ekim 2022’de duyurulmasından kısa bir süre sonra, yeni özellikler ve iyileştirmelerle birlikte 8.0U2 sürümü 12 Nisan 2023’te yayınlandı. Bu ek dağıtım aynı zamanda ESXi 8.0 ve vCenter 8.0 sürümlerini de içerir.

Neler Yeni?

vSphere Distributed Services Engine

Artık vSphere Dağıtılmış Hizmetler Motoru olarak adlandırılan Project Monterey, DPU’ların (Data Processing Units / Veri İşleme Birimleri) birlikte daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Yani, bu, görevleri daha verimli bir şekilde yerine getirmelerini sağlar ve genel performansı artırır.

Tanzu Geliştirmeleri

Güncellenen Tanzu Kubernetes Grid artık yalnızca bir Kubernetes çalışma zamanı ile çalışıyor. Ayrıca Pinniped aracılığıyla gelişmiş kimlik doğrulama sunar ve PhotonOS ve Ubuntu gibi belirli Linux görüntüleri ile iyi çalışır.

Lifecycle Geliştirmeleri

Eski vSphere Güncelleme Yöneticisi hizmeti artık yok. Bunun yerine DPU desteğiyle daha iyi bir vSphere Lifecycle Manager hizmetine sahibiz.

AI/ML Geliştirmeleri

NIC (ağ arayüz kartı) ve GPU (grafik işlem birimi) gibi donanım kaynaklarının kullanımını incelemek için yeni bir Cihaz Grubu oluşturdular. Ayrıca donanıma dayalı VTx cihazları için API tarafından desteklenen eklentiler de eklediler.

İşletim Sistemi Desteği

Sanal donanım sürüm 20 ile birlikte gelen ESXi sürüm 8.0, Windows’un yeni Windows 11 işletim sistemini desteklemektedir. Ayrıca VM’ler oluşturulurken Windows 12 sisteminin de desteklendiğini görüyoruz.

Enhanced Distributed Resource Scheduler (DRS)

Kalıcı belleği (pmem) kullanmak artık daha iyi, böylece sanal makineler donanım kaynaklarını görevler için daha etkili bir şekilde kullanabilir.

Güvenlik İyileştirmeleri

Kötü yazılımların ESXi sunucularında çalışmasını önleyecek bir seçenek ekleyerek sistemi daha güvenli hale getirdiler. Artık TPM 1.2 adı verilen eski Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürümünü desteklemiyorlar. Ayrıca SSH oturumlarını otomatik olarak durdurmak için bir zamanlayıcı eklediler.

Sürüm 8.0U2 hakkında daha fazla bilgi için bu web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. vSphere ESXi ile ilgili daha fazla makalemize aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

ESXi ISO Dosyası 60 Gün Denemeli Ücretsiz Olarak Nasıl İndirilir?

Eğer vSphere Hypervisor’ı ücretsiz edinmek istiyorsanız VMware resmi web sitesine gidin ve kayıt olun. Siteye üye olurken bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Adım 1

İçeriği ziyaret etmek için lütfen verilen bağlantıya tıklayın. Üzerine tıkladığınızda yeni bir sayfa açılacaktır. Lütfen aradığınız bölümü bulana kadar sayfayı aşağı kaydırmayı unutmayın.

Evaluate VMware Products

Adım 2

Oradan başlamanızı öneren web sitesinde vSphere Hypervisor seçeneğinin altındaki “GET STARTED” seçeneğine tıklayın.

VMware vSphere Hypervisor (64 bit)

Adım 3

Kaydolduğunuzda Hoş Geldiniz bölümünde sağladığınız adı kullanarak VMware’de oturum açtığınızdan emin olun. Ayrıca, License & Download (Lisans & İndirme) bölümünde ESXi ürününü indirmek için VMware Customer Connect’e kaydolmanız gerekmektedir.

Kaydol düğmesine tıkladığınızda VMware Customer Connect web sitesine gideceksiniz.

Bu Ürün İçin Kayıt Olmadın

Adım 4

VMware Customer Connect’e kaydolurken adınızı, adresinizi, ülkenizi, işletmenizi ve şehrinizi girin. Ardından bir sonraki adıma geçin.

VMware Customer Connect Kayıt Olma

Adım 5

Ülkenizi ve iş telefon numaranızı doğru bir şekilde yazın. Captcha’yı onayladıktan sonra lisans koşullarını kabul edin ve SIGN UP tıklayın.

NOT: Bu aşamada VMware ürününe kayıt olurken “Invalid Address line or zip code – Geçersiz Adres satırı veya posta kodu” hatasıyla karşılaşırsanız site kaydı sırasında girdiğiniz posta kodu ve bölge ayarlarından kaynaklanmaktadır. Ürüne hâlâ kaydolamadığınızı varsayalım. Bu durumda bir Reddit kullanıcısının başarıyla kaydettiği adresi deneyebilirsiniz. ISO dosyasını indirdikten sonra mevcut konumunuz için adresinizi tekrar düzenleyebilirsiniz.

Address 1
1901 KILKENNY RD
Address 2
City
LAKE OSWEGO
Postal code
97034-4647
Country/Territory
United States
State or province
Oregon

VMware Customer Connect Kayıt Olmayı Tamamlama

Adım 6

VMware Customer Connect’e kaydolduktan sonra indirme sayfasında indirme düğmesini görmüyorsanız web sayfasını yenileyin.

VMware vSphere Hypervisor 8 License kısmında 60 günlük deneme süresi için lisans anahtarını unutmayın. Daha sonra, Manually Download (Manuel Olarak İndir) tıklatarak görüntü dosyasını bilgisayarınıza alın.

ISO Dosyasını İndirme

Adım 7

İndir butonuna tıkladığınız anda ESXi imaj dosyası bilgisayarınıza indirilmeye başlayacaktır.

VMvisor Installer

Video

Powershell ile ESXi ISO Doğrulama

ISO dosyasını VMware web sitesinden indirdikten sonra doğrulamanız gerekir. Bu, sahip olduğunuz dosyanın orijinal ve hatasız olmasını sağlayarak olası sorunların önüne geçer.

ESXi ISO doğrulamak için şu adımları izlemeniz gerekir:

Adım 1

Öncelikle VMware web sitesinden bilgisayarınıza ISO dosyasını alın. Bu noktada kurulum medyası hazırlamaya veya herhangi bir şey yüklemeye devam etmeyin!

Adım 2

SHA256 sağlama toplamını kullanarak ISO’nun sağlam ve doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Yani bu, cryptographic hash (kriptografik sağlama) olarak da bilinen benzersiz bir kod gibidir.

İndirdiğiniz sürüm için SHA256 sağlama toplamını doğrulayabilirsiniz. Bunu yapmak için VMware web sitesi ekranında gösterilen uzun karakter serisini kontrol edin.

Powershell ile ESXi ISO Doğrulama İçin SHA256 Hash Değerini Kontrol Etme

Adım 3

VMware web sitesindeki en yeni ESXi 8.0U2 sürümü için SHA256 hash değeri şu şekilde görünür:

Dosya Adı: VMware-VMvisor-Installer-8.0U2-22380479.x86_64.iso

SHA256SUM: ff062f843be45760b591096fbf7be0b1003f6469db24f2d2e40a4c8ed3d86c21

Ayrıca bu değerleri hesaplamak için kullanabileceğiniz farklı araçlar da bulunmaktadır. Örneğin HashMyFiles veya QuickHash gibi araçları deneyebilirsiniz.

NOT: Windows PC’niz varsa HashMyFiles kullanın. Linux ve macOS için QuickHash tercih edin.

Bu kılavuzda özellikle PowerShell ile daha hızlı bir yöntem kullanarak kontrol edeceğiz. Boş zamanınız olduğunda bu yazılım araçlarını denemekten çekinmeyin.

Adım 4

Şimdi Windows başlat menünüze sağ tıklayın ve PowerShell veya Windows Terminalini açın. Daha sonra GitHub sayfamda bulunan aşağıdaki görseldeki komutu kopyalayıp konsola yapıştırın.

Powershell Komutunu Terminale Yapıştırma ve Çalıştırma

Adım 5

Komutu çalıştırdıktan sonra doğru dosyayı seçmenizi isteyen küçük bir pencere açılacaktır. Burada, ESXi imaj dosyanızın bulunduğu yere gelin ve OK’a tıklayın.

ISO Dosyasının Konumunu Belirtme

Adım 6

Terminal ekranında tıpkı aşağıdaki görseldeki gibi SHA256 hash’i olan ESXi ISO doğrulama kodunu göreceksiniz.

ESXi Dosyasının Hash Değerini Bulma

Adım 7

Son olarak elde ettiğiniz değerin VMware tarafından verilen hash ile eşleşip eşleşmediğini kontrol edin. Her iki değer de eşleşiyorsa ISO dosyası orijinal, hatasız ve mükemmeldir.

SHA256 Hash Değerini VMware Kaynağından Kontrol Etme

ESXi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS / FAQ)

  1. Neden VMware vSphere Hypervisor ESXi’yi seçmeliyim?
ESXi, gerçek sunucularda birinci sınıf performans, kararlılık ve kullanımı kolay bir arayüz sunar. Üstelik ücretsiz ve sanallaştırma açısından son derece güçlü. Bu da onu hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için mükemmel bir seçenek haline getiriyor.
  1. ESXi ücretsiz mi?
VMware’in bu platformun iki sürümü vardır: Ücretsiz ve Ticari. Ücretsiz sürümü özgürce kullanabilir ve deneyebilirsiniz. Ancak unutmayın, ticari özellikleri keşfedebileceğiniz 60 günlük bir deneme süresiyle birlikte gelir. Bu süre dolduğunda bu gelişmiş özelliklere erişemeyeceksiniz. Ancak sanal laboratuvarlar için kullanıyorsanız bu büyük bir endişe kaynağı olmayabilir.
  1. ESXi ISO’yu indirmek için VMware hesabına ihtiyacım var mı?
Evet, ISO dosyasını alabilmek için VMware hesabınızın olması gerekmektedir. Bu nedenle, bir e-posta adresiyle ücretsiz bir hesap oluşturun. Daha sonra resmi web sitesine giriş yapın ve indirin.
  1. vSphere Hypervisor’ın belirli bir sürümünü indirebilir miyim?
Evet, VMware sayfasından vSphere’in eski veya yeni sürümünü edinebilirsiniz. Ancak sistem gereksinimlerinize uygun olanı seçmek önemlidir. Bu şekilde en son özelliklerin ve düzeltmelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu nedenle en güncel ve stabil sürümü almanızı öneririz.

İlgili Yazılar

1) ESXi, vSphere, vCenter Nedir?
2) Datastore ISO Dosyası Eklemek
3) ESXi Kurulumu
4) Hypervisor Nedir?
5) Fiziksel Diski VM’ye Ekleme

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir