VMware ESXi Üzerinde Sanal Makine Oluşturma

Bu yazımızda, VMware vSphere üzerinde Windows, Linux veya macOS kurulumu yapabilmek için yeni bir sanal makine nasıl oluşturulur inceleyeceğiz.

VMware ESXi 6.7U2 Üzerinde Sanal Makine Oluşturma

VMware vSphere ESXi 7.0 Üzerinde Yeni Bir Sanal Makine Nasıl Oluşturulur?

VMware ESXi ile yeni bir sanal makine kurulumu çok kolaydır. Daha önce, VMware Workstation sanallaştırma programını kullandıysanız, yeni bir VM oluşturma adımlarından zahmet çekmezsiniz.

ESXi bir sunucu sanallaştırma yazılımıdır. Fiziksel bir server üzerine VMware ESXi kurulumu yaptıktan sonra, sunucuyu daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Sonuç olarak, VMware ESXi bir fiziksel sunucu üzerinde çalışarak makineler ile donanım arasında bir katman olarak çalışır.

Bu yazımızda ise, VMware vSphere üzerinde kullanılacak işletim sistemleri için sanal makine kurulumu yapacağız.

vSphere Üzerinde Sanal Bilgisayar Kurulumu

ESXi üzerinde örneğin Windows 7 sistemi için yeni bir Virtual Machine yapılandırmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Sunucuyu çalıştırınız ve Internet Explorer adres satırına IP adresini yazarak sunucuya bağlantı sağlayınız. Aşağıdaki görüntüdeki gibi login ekranında kullanıcı adınızı ve parolanızı yazınız ve Log in (Oturum Aç) butonuna tıklayınız.

ESXi Login Ekranı

   Adım 2

VMware ESXi ilk açılış görüntüsü aşağıdaki gibidir. Sanal bilgisayar kurmak için sol paneldeki seçeneklerden Virtual Machines (VM’ler) seçeneğine tıklayınız.

Virtual Machines

   Adım 3

Virtual Machines penceresinde Oluştur / VM Kaydet seçeneğine tıklayınız.

Create / Register VM

   Adım 4

New Virtual Machine (Yeni VM) penceresi açıldıktan sonra yeni bir VM oluşturmak için Create a new virtual machine (Yeni bir VM oluştur) seçeneğini seçiniz ve Next (İleri) butonuna tıklayınız.

vSphere Üzerinde Yeni Sanal Makine Oluşturma

   Adım 5

Kuracağınız sisteminin adını yazınız ve Guest OS Family ve Guest OS Version kısımlarını konfigüre ettikten sonra Next butonuna tıklayınız.

İşletim Sistemi Seçme

   Adım 6

Sunucu üzerinde fiziksel bir disk takılı olduğu için varsayılan olarak datastore1 seçili durumda olacaktır. Next butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.

Datastore Seçme

   Adım 7

Oluşturulan VM’yi Customize Settings (Ayarları Düzenle) penceresinde yapılandırabilirsiniz. Örneğin, VM’ye işletim sistemi yüklemek için CD/DVD Drive 1 kısmından ISO dosyası ekleyebilirsiniz.

Sanal Makine Ayarları

   Adım 8

Windows 7 VM’nin özet bilgileri aşağıdaki görüntüde yer almaktadır. Finish (Bitir) butonuna tıklayarak pencereyi kapatabilirsiniz.

Özet Penceresi

   Adım 9

Sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra, editlemek makine üzerine tıklayınız.

Sanal Bilgisayarı Düzenleme

   Adım 10

Power on (Güç ver/çalıştır) tıklayarak VM’yi başlatınız. Ayrıca, aşağıdaki gibi Windows Logo’su üzerine tıklayarak konsol ekranını açabilirsiniz.

Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

   Adım 11

Sanal pc açıldı fakat bir işletim sistemi kurulumu başlamadı. Çünkü, makine üzerine bir ISO dosyası eklemedik.

Boot Önyükleme

   Video

VM Workstation üzerinde kurulu vSphere üzerinde VM kurulumu ve konfigürasyonu için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

İlgili Yazılar


vSphere Üzerine Windows 10 Kurulumu
vSphere Üzerine Windows 7 Kurulumu
vSphere Üzerine ISO Dosyası Eklemek
vSphere Üzerine Ubuntu Kurulumu
♦ VM Workstation Üzerine Debian 9 Kurulumu

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir