macOS Big Sur 11 ISO İndir

Bu yazımızda, sanallaştırma özelliğini destekleyen fiziksel bilgisayarlarınızda VMware Workstation, VirtualBox, Fusion ve vSphere ESXi sanal makinelerde sistem testleri yapabilmeniz veya geliştirdiğiniz yazılımları test edebilmeniz için Apple Mac bilgisayarlarınızda çalışan macOS işletim sisteminin Big Sur (11) sürümünün ISO dosyasını sizler için hazırladık.

macOS Big Sur 11 ISO İndir

VMware Workstation, VirtualBox, ESXi veya Mac İçin macOS Big Sur 11 ISO Dosyası

Apple, Mac OS X sistemini piyasaya sunmasından bu yana en gelişmiş tasarım güncellemesine sahip macOS 11 Big Sur işletim sistemini 12 Kasım 2020’de kullanıcılarına duyurdu.

macOS 11 sürümüyle kullanıcı deneyimini en üst seviyeye yükselten Apple, sistemin pencere köşelerini daha eğri ve renkli bir görünüme geliştirdi. Sistem seslerini kullanıcıların daha iyi duyabileceği şekilde yeniden tasarladı ve ayrıca uygulamalar arasında tutarlılığı ve verimliliği arttırmak amacıyla araç ve kenar çubukları için ve kontrol simgeleri için yeni semboller sundu.

Neler Yeni?

Menü Çubuğu

macOS Big Sur sisteminde menü çubuğuna Bluetooth, WiFi, ekran parlaklığı ve ses seviyesi gibi ayarlara daha hızlı erişim için yeni bir arayüz eklendi.

Bildirim Merkezi

Kullanıcıların bildirimlere daha hızlı erişebilmesi için etkileşimli ve şeffat bir arayüz eklendi. Ayrıca, iOS sürümlerindeki gibi özelleştirilebilir bir widget sistemi eklendi.

İşlemci Desteği

Apple’ın yeni geliştirdiği M1 işlemcileri için ilk destek macOS 11 Big Sur ile sunuldu. Bu sayede, M1 işlemciye sahip Mac bilgisayarlarında Big Sur en uygun sistem oldu.

iOS ve iPadOS Uygulama Desteği

Big Sur ile artık iOS ve iPadOS uygulamaları Mac üzerine kolayca kurulabilir ve çalıştırılabilir. macOS üzerindeki bu uygulamalar iPhone veya iPad üzerinde çalışıyormuş gibi yerel olarak çalışabilecek.

Safari

Apple’ın Safari tarayıcısı kullanıcıların güvenliği açısından her yeni macOS sürümünde olduğu gibi Big Sur sürümünde de yeni geliştirmelere sahiptir. Kullanıcılar Safari’ye ekleyecekleri yeni uzantılar için ayrı izin düzenlemeleri yapabilecekler ve diğer dillere sahip web sayfalarını otomatik olarak tercih ettikleri dile çevirebileceklerdir.

Mesajlardaki Haberler

Kullanıcılar yerel mesajlaşma uygulamasında grup konuşmalarının yanısıra artık iOS’taki gibi video veya Gif uzantılı içerikleri daha hızlı paylaşabileceklerdir.

Haritalar

Harita uygulamasının yeni geliştirmesinde artık kullanıcılar halka açık yerlerde yeni yerleri keşfedebilme özelliğine sahip olacaklardır. Böylece, bisikletler veya elektrikli araçlar için kişileştirilmiş rotalar oluşturabilecekler ve Mac’ten iPhone’a belirledikleri rotaları gönderebileceklerdir.

Notlar

Notlar uygulamasında sabitlenmiş içerikleri daraltabilme ve biçimlendirebilme özelliği eklendi.

Fotoğraflar

Kullanıcılar artık fotoğraf uygulamasında fotoğraflarını düzenlemek için yeni seçeneklere sahiptir. Rötuş aracının iyileştirilmesiyle birlikte fotoğrafları yakınlaştırma özellikleri de geliştirmelerin arasındadır.

Şifreleme

Apple, sistem birimindeki tüm dosyaların başkaları tarafından değiştirilmesini veya erişilebilmesini önlemek amacıyla SHA-256 hash değeri ekledi. Böylece kullanıcı verilerinin güvenliğini daha da arttırarak sistem güvenliği açısından önemli adım atmıştır.

Ayrıca, macOS Bir Sur 11 sürümüyle artık kullanıcılar sadece sistem birimi düzeyinde şifrelemeye değil aynı zamanda dosya düzeyinde de şifreleme özelliğine sahiptirler.

Güncelleme Sistemi

Yeni macOS güncellemeleri artık Mac’i yeniden başlatmaya gerek kalmadan arka planda başlatılabilir. Böylece, sistem güncellemelerinin kurulması daha az zaman alır ve kullanıcıların işlerine engel olmaz.

Spotlight

macOS sisteminde hızlı bir arama motoru olan Spotlight uygulaması geliştirilerek kullanıcılara daha hızlı uygulama veya herhangi bir kaynak bulmayı kolaylaştırır ve daha modern bir arayüz sunar.

Time Machine

Time Machine uygulamasının geliştirilmesiyle kullanıcılar artık APFS dosya formatına sahip depolama sürücülerine sistem yedeklemelerini yapabilirler.

Uyumluluk

macOS Big Sur, aşağıda listelenen 2013 ve sonraki Mac’lerin çoğuyla uyumludur:

 • 2015 ve sonrası MacBook
 • 2013 ve sonrası MacBook Air
 • 2013’ün sonları ve sonrası MacBook Pro
 • 2014 ve sonrası iMac
 • 2017 ve sonrası iMac Pro
 • 2014 ve sonrası Mac mini
 • 2013 ve sonrası Mac Pro

macOS Catalina güncellemesini çalıştıran aşağıdaki listedeki Mac’ler desteklenmez:

 • 2012 ve 2013 Başı MacBook Pro
 • 2012 MacBook Air
 • 2012 ve 2013
 • 2012 Mac mini

Big Sur ISO Nedir?

Sizler için paylaştığımız Big Sur ISO dosyası, fiziksel bir Mac bilgisayarında hazırlanmış olup mevcut Mac bilgisayarlarınızı bir USB flash bellek ile önyükleyerek kurabilmenizi veya güncelleyebilmenizi kolaylaştırır.

Sonuç olarak, paylaştığımız macOS Big Sur ISO dosyası, macOS işletim sisteminde App Store üzerinden indirilen Installer.app üzerinden terminal kullanılarak oluşturuldu.

Ayrıca, bu ISO imajını VMware Workstation veya VirtualBox gibi sanallaştırma programlarını kullanarak yeni sanal makinelerde macOS sistemini deneyimlemenizi sağlar.

Big Sur İndir

macOS Big Sur kurulum imaj dosyasını aşağıdaki butona tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ek olarak, Ventura imaj dosyasını da PC’nize indirebilirsiniz.

İndir

NOT: Yeni macOS Sonoma 14 güncellemesi yayınlandıktan sonra bu bağlantıda sizler için bir imaj hazırladık.

İlgili Yazılar

1) macOS Monterey İndir
2) VMware ile macOS Çalıştırma
3) VirtualBox ile macOS Çalıştırma
4) macOS High Sierra İndir
5) macOS Sierra İndir

6 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir