Hyper-V Üzerinde Ubuntu Ekran Çözünürlüğü Değiştirme

Hyper-V Manager ile Linux/Ubuntu kurulumundan sonra ekran çözünürlüğünü değiştirmek istediğimizde bazı hatalar ile karşılaşırız.

Hyper-V Üzerinde Ubuntu Ekran Çözünürlüğü Değiştirme

Hyper-V Ubuntu Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir?

Hyper-V üzerinde Ubuntu kurduktan sonra, sanal makinede View / Fullscreen (Tam Ekran) seçeneğine tıkladıktan sonra ekran çözünürlük sorunu yaşarız.

Microsoft, Linux dağıtımları kurulumları için desteğini sürdürmektedir. Fakat bazı durumlarda, ekran çözünürlüğü değiştirme gibi manuel işlemler yapmak zorunda kalabiliriz.

Önceki yazımızda, Windows 10 işletim sistemi üzerinde Hyper-V kullanarak Ubuntu kurulumu yaptık. Bu yazımızda, sanal makine full ekran sorunu nasıl çözülür adım adım inceleyeceğiz.

Ayrıca, Windows üzerinde Hyper-V’nin çeşitli kurulumlarını gerçekleştirmek için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Hyper-V’de Linux İçin Çözünürlük Ayarları

Normal şartlar altında, bir sanal bilgisayarın ekran çözünürlüğü arttırmak oldukça basittir. Örneğin, Ubuntu sisteminin ayarlarından Display (Görüntü) kısmından istediğiniz çözünürlüğü ayarlayabilirsiniz.

Linux sanal makine ekran çözünürlüğü sorununu gidermek için Terminal’i kullanacağız. Ubuntu çözünürlük sorunu’ndan kurtulmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Hyper-V’de Ubuntu’yu çalıştırınız ve ardından View/Full Screen yoluyla sanal makineyi tam ekran moduna geçirmeyi deneyiniz.

View / Full Screen

   Adım 2

Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi sanal makine ekran çözünürlüğü sorunu vardır. Ekran çözünürlük sorununu çözmek için komut istemini kullanacağız.

Sanal Makine Tam Ekran Hatası

   Adım 3

Ayrıca, Ubuntu Settings (Ayarlar) kısmından sanal makinenin ekran çözünürlüğünü görebilirsiniz. Buradaki ekran çözünürlüğünü 1024×768 olarak belirleyeceğiz.

Ubuntu Display

   Adım 4

Ubuntu masaüstünde Sağ Tuş / Open Terminal (Terminal’i Aç) tıklayınız. Bu sorunu komut istemi ile halledeceğimiz için terminal üzerinde aşağıdaki komutu uygulayarak çözünürlük yapılandırmasını açınız.

user@user-Virtual-Machine:~$ sudoedit /etc/default/grub

sudoedit /etc/default/grub

   Adım 5

Linux sisteminizin Root parolasını yazınız ve Enter’a basınız.

Root Parolasını Yazma

   Adım 6

Çözünürlük konfigürasyonu için aşağıdaki görüntüdeki GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash” seçeneğine kod eklemeniz gerekiyor.

Yön tuşlarını kullanarak aşağıdaki görüntüdeki seçeneğe gidiniz.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

   Adım 7

Aşağıdaki görüntüdeki kısma video=hyperv_fb:1024×768 komutunu ekleyiniz. Eğer daha yüksek bir ekran çözünürlüğü belirlemek isterseniz, aynı şekilde buraya istediğiniz değeri atayabilirsiniz.

Yaptığınız ayarları kaydetmek için Ctrl + X’e basınız.

video=hyperv_fb:1024x768

   Adım 8

Değişiklikleri kabul etmek için Y tuşuna basınız.

Terminal'de Değişiklikleri Onaylama

   Adım 9

Dosya adını değiştirmeden Enter’a basınız.

Dosya Adını Onaylama

   Adım 10

Ekran çözünürlüğünü değiştirdikten sonra, ayarların aktif olması için GRUB ayarlarını aşağıdaki komutu uygulayarak güncelleştiriniz.

user@user-Virtual-Machine:~$ sudo update-grub

sudo update-grub

   Adım 11

Değişiklerin etkin olması için Ubuntu sanal makinenizi yeniden başlatınız.

user@user-Virtual-Machine:~$ sudo reboot

sudo reboot

   Adım 12

Ubuntu 17.10 sanal makine açılıyor…

Ubuntu Sanal Makine Açılıyor

   Adım 13

Ubuntu sanal pc açıldıktan sonra, sanal makineye Full Screen (Tam Ekran) olarak bağlanınız. Sorunun ortadan kalktığını aşağıdaki görüntüden inceleyebilirsiniz.

Ubuntu Tam Ekran Görünümü

   Adım 14

Ayrıca, görüntü ayarlarını incelemek için Settings (Ayarlar) kısmından sol paneldeki Displays seçeneğine tıklayınız ve Resolution (Çözünürlük) kısmındaki değeri kontrol ediniz.

Linux Çözünürlük Ayarı

   Video

Hyper-V’de Ubuntu ekran boyutu ayarlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda, HyperV sanallaştırma programı üzerinde Ubuntu işletim sisteminin ekran çözünürlüğü nasıl değiştirilir inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Ubuntu Paket Güncelleme
♦ Ubuntu’ya Wine Kurulumu
♦ Hyper-V Üzerine Sanal Makine Kurulumu
♦ Hyper-V Üzerine Windows 10 Kurulumu
♦ Hyper-V Üzerine Windows 7 Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: