Hyper-V Üzerinde Ubuntu Ekran Çözünürlüğü Değiştirme

Bu yazımızda, Windows platformlarında Hyper-V sanallaştırma yazılımında çalışan Linux tabanlı Ubuntu veya diğer türevleri için ekran çözünürlüğü nasıl değiştirilir inceleyeceğiz.

Hyper-V Üzerinde Ubuntu Ekran Çözünürlüğü Değiştirme

Hyper-V Ubuntu Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir?

Hyper-V Manager ile Linux/Ubuntu kurulumundan sonra ekran çözünürlüğünü değiştirmek istediğimizde bazı hatalar ile karşılaşırız. Ubuntu gibi Linux sanal makinelerin ekran ayarlarını yapmak istediğimizde View / Fullscreen (Tam Ekran) seçeneğine tıklarız fakat host makinenin ekranına göre çözünürlük uyarlanmaz.

Microsoft, Linux dağıtımları kurulumları için desteğini sürdürmektedir. Fakat bazı durumlarda, ekran çözünürlüğü değiştirme gibi sorunları manuel yöntemlerle çözmek zorunda kalabiliriz.

Önceki yazımızda, Windows 10 işletim sistemi üzerinde Hyper-V kullanarak Ubuntu kurulumu yaptık. Bu yazımızda, ise görüntü ayarlarını maksimum düzeyde ayarlamak için tam ekran sorunu nasıl çözülür adım adım inceleyeceğiz.

Ayrıca, uyumlu Windows sistemlerde Hyper-V’nin diğer yükleme yöntemlerini gerçekleştirmek için alttaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Hyper-V’de Linux İçin Çözünürlük Ayarları

Normal şartlar altında, bir sanal bilgisayarın ekran çözünürlüğü arttırmak oldukça basittir. Örneğin, Ubuntu sisteminin ayarlarından Display (Görüntü) kısmından istediğiniz çözünürlüğü ayarlayabilirsiniz.

Linux sanal makine ekran çözünürlüğü sorununu gidermek için Terminal’i kullanacağız. Ubuntu çözünürlük sorunu’ndan kurtulmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Adım 1

Hyper-V’de Ubuntu’yu çalıştırınız ve ardından View/Full Screen yoluyla sanal makineyi tam ekran moduna geçirmeyi deneyiniz.

View / Full Screen

Adım 2

Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi sanal makine ekran çözünürlüğü sorunu vardır. Ekran çözünürlük sorununu çözmek için komut istemini kullanacağız.

Sanal Makine Tam Ekran Hatası

Adım 3

Ayrıca, Ubuntu Settings (Ayarlar) kısmından sanal makinenin ekran çözünürlüğünü görebilirsiniz. Buradaki ekran çözünürlüğünü 1024×768 olarak belirleyeceğiz.

Ubuntu Display

Adım 4

Ubuntu masaüstünde Sağ Tuş / Open Terminal (Terminal’i Aç) tıklayınız. Bu sorunu komut istemi ile halledeceğimiz için terminal üzerinde aşağıdaki komutu uygulayarak çözünürlük yapılandırmasını açınız.

user@user-Virtual-Machine:~$ sudoedit /etc/default/grub

sudoedit /etc/default/grub

Adım 5

Linux sisteminizin Root parolasını yazınız ve Enter’a basınız.

Root Parolasını Yazma

Adım 6

Çözünürlük konfigürasyonu için aşağıdaki görüntüdeki GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash” seçeneğine kod eklemeniz gerekiyor.

Yön tuşlarını kullanarak aşağıdaki görüntüdeki seçeneğe gidiniz.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

Adım 7

Aşağıdaki görüntüdeki kısma video=hyperv_fb:1024×768 komutunu ekleyiniz. Eğer daha yüksek bir ekran çözünürlüğü belirlemek isterseniz, aynı şekilde buraya istediğiniz değeri atayabilirsiniz.

Yaptığınız ayarları kaydetmek için Ctrl + X’e basınız.

video=hyperv_fb:1024x768

Adım 8

Değişiklikleri kabul etmek için Y tuşuna basınız.

Terminal'de Değişiklikleri Onaylama

Adım 9

Dosya adını değiştirmeden Enter’a basınız.

Dosya Adını Onaylama

Adım 10

Ekran çözünürlüğünü değiştirdikten sonra, ayarların aktif olması için GRUB ayarlarını aşağıdaki komutu uygulayarak güncelleştiriniz.

user@user-Virtual-Machine:~$ sudo update-grub

sudo update-grub

Adım 11

Değişiklerin etkin olması için Ubuntu sanal makinenizi yeniden başlatınız.

user@user-Virtual-Machine:~$ sudo reboot

sudo reboot

Adım 12

Ubuntu sanal makine açılıyor.

Ubuntu Sanal Makine Açılıyor

Adım 13

Ubuntu sanal pc açıldıktan sonra, sanal makineye Full Screen (Tam Ekran) olarak bağlanınız. Sorunun ortadan kalktığını aşağıdaki görüntüden inceleyebilirsiniz.

Ubuntu Tam Ekran Görünümü

Adım 14

Ayrıca, görüntü ayarlarını incelemek için Settings (Ayarlar) kısmından sol paneldeki Displays seçeneğine tıklayınız ve Resolution (Çözünürlük) kısmındaki değeri kontrol ediniz.

Linux Çözünürlük Ayarı

Video

Hyper-V’de Ubuntu ekran boyutu ayarlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

Son Söz

Bu yazımızda, HyperV sanallaştırma programı üzerinde Ubuntu işletim sisteminin ekran çözünürlüğü nasıl değiştirilir inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

İlgili Yazılar


Ubuntu Paket Güncelleme
♦ Ubuntu’ya Wine Kurulumu
♦ Hyper-V Üzerine Sanal Makine Kurulumu
♦ Hyper-V Üzerine Windows 10 Kurulumu
♦ Hyper-V Üzerine Windows 7 Kurulumu

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir