iPod Nedir, Ne İşe Yarar?

iPod, Apple Inc. tarafından tasarlanan ve pazarlanan ve 23 Ekim 2001’de piyasaya sürülen bir taşınabilir medya oynatıcı markasıdır.

iPod Nedir, Ne İşe Yarar?

Apple iPod Nedir, Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Apple’ın ürün yelpazesi Classic, Touch, Mini, Nano ve Shuffle’ı içerir. iPhone, iPod olarak işlev görebilir ancak genellikle mobil bir cihaz ürünü olarak değerlendirilir.

iPod ailesinin önceki ve durdurulan bazı modelleri arasında Mini ve Photo serisi yer alır. Ancak 2007’de büyük üretim hataları olduğundan, Apple Inc. 100 ürününden 1’inde seri numarası tekrarlanmıştır.

Classic modeli, multimedyayı dahili bir sabit sürücüde saklar fakat modellerin geri kalanının depolama hafızası için bir flash bellek kullanılır.

Diğer birçok dijital müzik çalarda olduğu gibi, iPod touch dışındaki iPod’lar da harici veri depolama cihazları olarak işlem sağlayabilir. Kısacası, depolama kapasitesi üretilen modele göre değişebilir.

Apple iTunes yazılımı, Macintosh ve Microsoft Windows için belirli uygulamaları kullanılarak bir bilgisayardan iPod’a müzik aktarmak için kullanılabilir.

Apple yazılımını kullanmak istemeyen kullanıclar veya bilgisayarlarında iTunes’u çalıştıramayan kullanıcılar için birkaç açık kaynak 3. parti programlar da vardır.

Bu programlar stabil olarak çalışmasa da, iTunes yazılımı iPod aygıtının ihtiyaçlarını tam olarak karşılamaktadır.

Tarihi

iPod, ilk olarak Apple Inc. dışında Tony Fadell tarafından tasarlandı. Tony Fadell fikrini Apple’a gösterdi ve projesini piyasaya sürmesi için serbest çalışan olarak işe alındı.

Fadell ve ekibi, iPod’un ilk iki neslinden sorumluydu ve o zamandan beri iPod, Jonathan Ive’nin ekibi tarafından tasarlandı.

Yapılan geliştirmeler sonucunda Mini, Shuffle gibi yeni modeller oluşturuldu. Ayrıca bu cihazlara video oynatma özelliği entegre edildi ve daha sonra iPhone’un çoklu dokunma teknolojisi Touch ile entegre edildi.

Geliştirilen Modeller

Haziran 2005’in sonlarında şirket, iPod 4G aygıtına entegre ederek tüm beyaz modellerde renkli ekran, müzik, fotoğraf kaydetme ve video oynatma özelliği eklendi.

12 Ekim 2005’te Apple, albüm kapaklarını ve fotoğrafları göstermenin yanı sıra müzik videoları, video podcast’leri, ev filmleri ve TV şovlarından görüntüleri oynatabilen 2,5 inç renkli ekrana sahip iPod 5G’yi piyasaya sürdü.

7 Şubat 2006’da Apple, Nano modeli için 1 GB kapasiteli yeni bir model çıkardı. Bununla Apple Inc., iPod’ları her zamankinden daha erişilebilir hale getirmeyi planladı ve ek olarak Shuffle, 512 MB ve 1 GB modellerinde de fiyatını düşürdü.

6 Haziran 2006’da Apple, selefi gibi müzik grubu U2’nin iPod 5G’sinin özel versiyonunu sundu ve rengi ilk kez değiştirilen aygıtın metalik arka yüzüne oyulmuş müzik grubunun dört bileşeninin imzasını taşıyordu.

Bu cihaz yalnızca 30GB kapasiteye sahip özel bir sürümdü. Ayrıca, U2’nin röportaj ve performanslarını içeren 30 dakikalık özel bir video bu cihaza eklendi.

Eylül 2006’da, 5.5G olarak da bilinen beşinci nesil geliştirilmiş versiyonu piyasaya sürüldü. Bu cihazın başlıca yeniliği, daha verimli bir bataryaya ve daha iyi aydınlatmaya sahip olmasıdır.

5 Eylül 2007’de Apple, yeni nesil cihazları piyasaya sürdü ve ardından cihazı, iPod Classic olarak yeniden adlandırdı.

Nano, iPhone’a benzer şekilde geniş bir dokunmatik ekrana ve Wi-Fi üzerinden ses, video, fotoğraf ve internette gezinme özelliklerine sahip Touch serisine eklenerek tamamen yeniden tasarlandı.

15 Ocak 2008’de MacWorld’de, Touch yazılımında yeni uygulamaları içeren bir değişiklik duyuruldu ve HTML sayfalarını görüntüleyebilen e-posta, PDF, Microsoft Office ve Google Haritalar gibi çeşitli programları eklendi.

Uzun bir süreden sonra şirket 9 Eylül 2009’da önceki modelin tasarımıyla yeni Nano’yu tanıttı.

Bu cihazdaki başlıca yenilikler ise, tıklama tekerleği, daha uzun bir ekran, FM Radyo, Pedometre özelliği ve kulaklıklara ihtiyaç duymadan müzik dinleyebilmek için mikrofon ve hoparlörle birlikte H264 video kaydeden harika bir dijital kameradır.

Yazılım Özelliği

MP3, WAV, AAC/M4A, AIFF ve Apple Lossless dosyalarını çalabilir ve ayrıca yeni nesil cihazlar H.264 ve MPEG-4 formatlarındaki video dosyalarını oynatabilir.

Apple, iPod’u öncelikle iTunes programıyla birlikte çalışacak şekilde tasarladı ve kullanıcının arşivindeki müzik dosyalarını, bilgisayara her bağlandığında otomatik olarak eşzamanlayabilir.

Yeni şarkılar, fotoğraflar ve çalma listeleri otomatik olarak cihaza kopyalanır ve silinen şarkılar da cihazdan silinir.

Bu aynı zamanda ters yönde de çalışır, eğer bir şarkı derecelendirilmişse, derecelendirme iTunes arşivine de kopyalanır. Ayrıca, sesli kitaplar dinleniyorsa, konumları da otomatik olarak senkronize edilir.

iTunes, otomatik eşzamanlama özelliğine ek olarak manuel eşzamanlama seçeneği de sunar. Ayrıca, iPod işletim sistemi basit video oyunlarını da içerir.

Başlangıçta, birinci ve ikinci nesil cihazlarda yalnızca Breakout oyununu içeriyordu. Üçüncü nesilden itibaren cihaza Paraşüt, Solitaire ve Müzik Testi adlı üç ek oyun eklendi.

5. nesil cihazlar olan Classic ve en yeni nesil oynatıcılar, iTunes Store’dan çeşitli temaların oyunlarını indirme yeteneğine sahiptir.

Arayüzü

Renkli ekran iPod’lar, animasyonlarla birlikte Antialias ile metin ve grafikler kullanır. Tüm iPod’larda 5 düğme bulunur ve sonraki nesillerde tıklama tekerleğine yerleşik düğmeler bulunur.

Bu düğmeler, oynatma, sonraki parça gibi temel işlevleri yerine getirir ve menüde gezinme ve ses seviyesini kontrol etme gibi diğer işlemler tıklama tekerleğini çevirerek yapılır. İkinci nesil Shuffle’da tıklama tekerleği yerine 5 düğme vardır.

Touch’ta da tıklama tekerleği veya düğmeleri yoktur, bunun yerine iPhone’unkine benzer bir çok fonksiyonlu buton vardır.

   Touch Özellikleri

Touch’ın ana özelliklerinden bazıları şunlardır:

 1. İnternet bağlantısı olan bir multimedya oynatıcıdır.
 2. Mobil wifi özelliğini içerir.
 3. Arama yapma özelliği vardır.
 4. Taşınabilir bir oyun konsoludur.
 5. Videolara erişime ve depolamaya sahiptir.
 6. Video konferans yapabilir.
 7. Geniş bir müzik deposunu içerir.
 8. İnternet üzerinden mesaj göndermenize izin verir.
 9. Diğer cihazlarla kablosuz bağlantı kurmanıza izin verir.
 10. Yürüyüşler veya egzersizler sırasında müzik dinlemek için mükemmel bir ekipmandır.
 11. Bluetooth özelliği vardır.
 12. Bazı cihazları kontrol etmenizi sağlayan bir uzaktan kumanda görevi sağlar.
 13. Büyük bir hafıza kapasitesine sahiptir.
 14. Basit özellikleri sayesinde neredeyse tüm yaştaki kullanıcılar için kullanılışlı bir cihazdır.

   İlgili Yazılar


WMA Nedir?
DivX Nedir?
XviD Nedir?
GSM Nedir?
macOS Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir