PfSense Nedir, Ne İşe Yarar?

PfSense (PF), web arayüzü üzerinden kolayca yapılandırılabilen ve herhangi bir PC’ye yüklenebilen bir güvenlik duvarı kurmak ve yapılandırmak için tasarlanmış FreeBSD tabanlı bir işletim sistemidir.

PfSense Nedir, Ne İşe Yarar?

PfSense Güvenlik Duvarı Nedir?

PfSense Firewall, sistem güvenliğinden ödün vermeden işlevselliğin kolay genişletilmesini sağlayan geniş bir paket listesi içerir.

BSD kapsamında lisanslı, yani serbestçe dağıtılabilir anlamına gelen muazzam bir çözümdür. PF, ticari olarak Electric Sheep Fencing LLC tarafından desteklenmektedir.

OpenBSD, Kasım 2004’ten beri standart olarak paket filtreleme özelliği bulunan ve kendi donanımlarına sahip dünyanın en güvenli işletim sistemi olarak kabul edildi.

PF güvenlik duvarı, bir bilgisayar ağını yetkisiz bir ağdan gelen izinsiz girişlere karşı koruyan ve ağdan geçen veri paketlerinin filtrelenmesine izin veren bir sistemdir.

Güvenlik duvarı, yerel ağ ile bir veya daha fazla harici ağ arasında aracı görevi gören bir yazılım veya donanım olabilir.

Tarihi

PfSense projesi Eylül 2004’te Chris Buechler ve Ullrich tarafından kişisel bilgisayarlar ve sunucular üzerinde çalışabilmesi için geliştirildi.

PfSense, ev kullanıcıları, büyük şirketler, kamu yetkilileri, bakanlıklar ve üniversiteler tarafından yaygın bir şekilde kullanılan bir sistemdir.

Konfigürasyonu

Yükleme işlemi FreeBSD’nin kurulum adımları ile neredeyse aynıdır. Sadece aralarındaki tek fark, bu sistemde dosyalar sabit diske kopyalandıktan sonra, öncelikle ağ kartlarına IP adresleri atanmasıdır.

Ağ kartlarının ayarlarını yaptıktan sonra sisteme bir web tarayıcısından erişilebilir.

Sistemin yönetim arayüzü PHP‘ye dayandığı için tüm yapılandırmalar ve yönetim kolayca yapılabilir. Bu nedenle yönetim için UNIX komut satırı hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi olmaya gerek yoktur.

PfSense, yönetim ve yapılandırma işlevlerini genişletmek için bir paket yöneticisine sahiptir. İstenen paketi seçildiğinde sistem bunu otomatik olarak indirir ve kurar.

PfSense, paket sisteminin yardımıyla, herhangi bir sınırlama olmaksızın yaygın ticari güvenlik duvarlarından aynı veya daha fazla işlevsellik sağlayabilir.

Topluluk

Açık kaynaklı yazılım olduğu için, geliştirici ve kullanıcı topluluğu destek ve yardım sağlayabilir.

Özellikleri

Bu güvenlik işletim sisteminin temel özellikleri şunlardır;

  1. Firewall
  2. State Table
  3. Network Address Translation (NAT)
  4. Load Balancing
  5. VPNs (IPsec, OpenVPN, and PPTP)
  6. PPPoE Server
  7. Multi-WAN
  8. DNS Server
  9. Captive Portal
  10. DHCP Server

Sistem Gereksinimleri

Bir ev bilgisayarına veya sunucuya ya da bir donanıma kurulum için minimum sistem gereksinimleri şunlardır;

Nasıl İndirilir?

PfSense sisteminin son sürümü 2.4.5’tir. 2.4.5 sürüm notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

PfSense yazılımını hem ISO imaj dosyası olarak hem de USB bellek yükleyici sihirbazı olarak indirebilirsiniz. Eğer bu sistemi eski bir bilgisayarınızı güvenlik duvarı olarak kullanmak istiyorsanız, https://www.pfsense.org/download/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

   İlgili Yazılar


BSD Tanımı
VPN Teknolojisi
Ağ Kartı Nedir?
NetBSD Sistemi
OpenBSD Sistemi

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir