GNS3 Üzerinde Cisco Router Adı Değiştirme

Ağ topolojinizdeki Cisco Router veya Cisco Switch’erinizin cihaz adlarını değiştirerek karmaşıklığı önleyebilir ve daha detaylı bir network dizaynına sahip olabilirsiniz.

GNS3 Üzerinde Cisco Router Adı Değiştirme

Router veya Switch’in Adı/İsmi Nasıl Değiştirilir?

Büyüyen bir ağda, cihazların adlarını bulundukları lokasyona göre yapılandırmak hem karmaşıklığı önler hemde meydana gelebilecek ağ hatalarının daha hızlı çözülmesini sağlar.

Örneğin, merkez firmanızın adının A olduğunu düşünün, ve 2 farklı şehirde de şubeniz olduğunu düşünün. Bu şehirleri B ve C olarak tanımladığınızda, A merkezindeki Router’ın adını ARouter olarak değiştirerek daha düzenli bir yapıya sahip olabilirsiniz.

Şimdi, ağ üzerindeki bir Router’ın Hostname (Bilgisayar Adı/Makine Adı, İsmi)’ini değiştirmek için GNS3 simülatör programınızı açınız ve yeni bir proje oluşturarak çalışma alanına bir adet Router ekleyiniz.

GNS3’te Router’ınızı çalıştırdıktan sonra, üzerine çift tıklayarak CLI komut istemini açınız.

CLI komut isteminde Router’ın adı varsayılan olarak R1# olacaktır. Çalışma ortamına bir veya daha fazla cihaz eklediğinizde ise cihazların adı R2, R3, R4 olarak isimlendirilecektir.

Router komut isteminde Global Yapılandırma Modu‘na geçmek için Configure Terminal komutunu uygulayınız ve ardından Router’ı yeniden adlandırmak için hostname + (isim) komutunu kullanınız.

R1# configure terminal
R1(config)# hostname ?
R1(config)# hostname ARouter

Hostname Komutu

CLI’da hostname komutunun nasıl kullanılacağını öğrenmek için ? karakterini kullanabilirsiniz. Bu komutun sadece config modunda çalıştığını unutmayınız!

Cisco Router Hostname Değiştirme ⇒ Video

GNS3’te bir Router veya Switch’in ismini değiştirmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda bir Cisco ağ cihazında yapılandırılabilecek en kolay ayar olan fakat büyüyen bir ağda sıkıntıya sebep olan hostname komutu nasıl kullanılır inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Arayüze IP Atama
Router Temel Ayarları
♦ GNS3 IOS İmajı
♦ Cisco Önyüklemesi
♦ Router Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: