Adware Nedir?

Adware, Advertising Software (Reklam Yazılımı) kelimesinin kasılmasından doğan bir kelimedir, yani reklam gösteren programlardır.

Adware Nedir?

Adware (Advertising Software/Reklam Yazılımı) Virüsü

Adware, pop-up’lar, banner’lar, ana sayfadaki değişiklikler veya tarayıcı araması gibi her tür aracı kullanarak reklam görüntüleyen yazılımdır.

Reklam, içerik oluşturucuların kendileri veya üçüncü taraflarca sunulan ürünler veya hizmetler ile ilişkilidir.

Genel olarak, bu uygulamalar İnternet tarayıcılarının veya Posta istemcilerinin araç çubuklarına grafik simgeleri ekler.

Bu özel görev çubuklarında, aramadan bağımsız olarak kullanıcının reklam destekli sitelere ulaşması için önceden tanımlanmış anahtar kelimeler bulunur.

Adware, Spyware gibi programların en yaygın işlevi, kullanıcı hakkında bilgi toplamak ve reklam şirketlerine veya diğer ilgili kuruluşlara dağıtmaktır, ancak aynı zamanda resmi kurumlar tarafından, yazılım korsanlığı gibi suç şüphelilerine karşı bilgi toplamak için de kullanılmıştır.

En yaygın amaç reklam şirketlerine veya diğer ilgili kuruluşlara dağıtılmasıdır.

Normalde, bu yazılım sunucularına ziyaret edilen web siteleri ve bu sitelerde istenen bilgiler, ayrıca taranan IP adresleri ve URL’ler hakkında bilgi gönderir.

Bu bilgiler pazarlama amacıyla kullanılır ve kişiselleştirilmiş reklamları etkilenen kullanıcıya hedefleyebildikleri için genellikle SPAM e-postalarının kaynağıdır. Bu verilerle internet kullanıcılarının istatistik profillerini oluşturmak da mümkündür.

Casus yazılımlar, kullanıcının belirli ActiveX denetimlerini veya internetten indirilen Shareware veya Freeware gibi belirli bir güvenlik açığı lisanslı uygulamalardan yararlanan kodu içeren web sayfalarına izin vermeden yükleyen Truva Atı da dahil olmak üzere çeşitli yollarla sisteme yüklenebilir.

Nasıl Korunulur?

Bu uygulamaların kurulumlarını kendi kendine sundukları veya şüpheli şirketler tarafından sunulduğu çok yaygın olduğu için, görüntülenen sitelerin doğrulanması gerekir.

Mümkünse, bu tür uygulamaların gizlilik politikalarını dikkatle okunması gerekir.

Casus yazılım içeren anti-spyware olmayı simüle eden uygulamaların önemli bir görünümü vardır. Bir uygulamanın sizin izniniz olmadan otomatik olarak yüklenmeye çalıştığını kontrol etmeniz gerekir.

Pornografik veya propaganda içerikli web siteler, işletim sistemindeki tarayıcıdaki çeşitli güvenlik açıklarından yararlanarak kendi kendine yüklenebilen yüksek düzeyde zararlı program içerebilir. Bu yüzden bu tarz web sitelerini görüntülememeye çalışınız veya engelleyiniz.

Kullanıcı ayrıcalıklarını doğrulayarak bilgisayarda oluşturulan tüm kullanıcıların yönetici izinlerini yapılandırmanız gerekir.

Bu her zaman böyle olmak zorunda değildir, her kullanıcının kendi profilini olması önerilir, ancak görevlerini yerine getirmek için gerekli izinlerle bu olası bir davetsiz misafirin eylem alanını azaltır.

Bu uygulamalar sürekli olarak gelişmektedir, bu nedenle bu uygulamaları algılamak ve kurulumlarını önlemek için güncellenmiş bir antivirüs ve proaktif yeteneklere sahip olmak önemlidir.

Adware ve Spyware Arasındaki Fark

Adware ve Spyware arasındaki fark, ikincisinin genellikle Shareware programlarına dahil edilmesidir ve bu nedenle, bu programların yüklenmesi sırasında yasal koşulları kabul ederek, bilgisayarlarımızda yürütülmelerine izin farkında olmadan izin veririz.

Bunun bir örneği, çeşitli yazılımlarda görünen ve kısmen bu programları ücretsiz kullanmak için bir ödeme şekli olan reklam bannerları olabilir.

   İlgili Yazılar


Virüs Nedir?
Linux İşletim Sistemi
Malware Nedir?
DDoS Tam Olarak Nedir?
DOS Saldırıları

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir