WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

WordPress, yaygın olarak bir blog/website oluşturmak için kullanılan CMS (Content Management System – İçerik Yönetim Sistemi)’dir. İnternet’teki websitelerinin %40 neredeyse WP içerik yönetim sistemini kullanır.

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

WordPress Nedir Ne İşe Yarar?

WordPress (WP), PHP dili ile yazılmış MYSQL veritabanı ile birlikte çalışan, GPLv2 lisanlısına sahip açık kaynaklı bir yazılımdır. Açık kaynaklı bir yazılım olduğu için, birçok Plugin (Eklenti) geliştiriciler tarafından yapılmakta ve yayınlanmaktadır.

WordPress kullanarak bir blog oluşturmak oldukça kolaydır. Birçok tema ve eklenti ile kendiniz için tamamen ücretsiz bir websitesi oluşturabilirsiniz.

WP nedir kısaca açıklarsak, programlama hakkında herhangi birşey bilmenize gerek kalmadan bir websitesi veya blog oluşturmanıza izin veren ücretsiz bir yazılımdır.

WordPress.com ve WordPress.org Nedir?

WordPressi kullanabileceğiniz iki farklı platform vardır. Bunlar;

  1. WordPress.com
  2. WordPress.org

1) WordPress.com üzerinde hosting ve domain adı satın almanıza gerek kalmadan domainadı.wordpress.com uzantılı ücretsiz bir websitesi oluşturmanızı sağlayan platformdur.

2) WordPress.org ise, tamamen kontrol edilebilir bir websitesi veya blog oluşturmak istiyorsanız, bir hosting ve domain adı satın alarak, WP kurulum dosyalarını bilgisayarınıza indirdikten sonra hosting satın aldığınız sunucu üzerine bu dosyaları kopyalayarak bağımsız bir WordPress kurulumu yapmanıza izin veren platformdur.

WP ile Ne Tür Websiteleri Oluşturulabilir?

WP altyapısını kullanan birçok tanınmış websitesi vardır. Peki WP ile hangi websiteleri oluşturulabilir?

  • Ticaret Siteleri
  • İş Siteleri
  • Forum Siteleri
  • Blog Siteleri
  • Social Ağ Siteleri
  • Üyelik Siteleri
  • Haber Siteleri
  • Portfolyo Siteleri

WordPress Örnek Site

WP kullanan bir websitesine örnek verecek olursak; The Official Microsoft Blog‘dur. Bu websitesi Microsoft’un Blog websitesidir ve WordPress CMS sistemini kullanmaktadır.

Microsoft Blog websitesini açınız ve Sağ Tuş / Sayfa Kaynağını Görüntüle seçeneğine tıklayınız.

Sayfa Kaynağını Görüntüleme

Açılan sayfa kaynağı üzerinde, Ctrl + F basınız.

CTRL + F

Arama kutusu içerisine [ wordpress ] yazınız ve Enter‘a basınız. Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi 56. satırda Microsoft’un Blog yapısında WP altyapısını kullandığını görmekteyiz.

Versiyonu Kontrol Etme

WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress tanımını yaptıktan sonra, yeni bir WordPress blog nasıl oluşturulur merak ediyorsanız, aşağıdaki görüntüye tıklayarak ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

WordPress Nasıl Kurulur?

   Son Söz


Bu yazımızda, WordPress’in ne işe yaradığını açıkladıktan sonra, WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkı inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Localhost’a WordPress Kurulumu
Microsoft Windows 10 Kurulumu
DNS Nedir?
DHCP Nedir?
Ping Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: