macOS Monterey 12 ISO İndir

Bu yazımızda, sanallaştırma özelliğini destekleyen bilgisayarlarınızda VMware Workstation, VirtualBox veya VMware Fusion gibi sanal makine yazılımlarını kullanarak bir Apple işletim sistemi kullanabilmeniz için gerekli olan macOS Monterey 12 ISO dosyasını sizler için hazırladık.

macOS Monterey 12 ISO İndir

VMware Workstation, VirtualBox, ESXi veya Mac İçin macOS Monterey 12 ISO Dosyası

Apple, 7 Haziran 2021’de WWDC’de tanıttığı macOS Monterey 12 işletim sistemini resmi olarak 25 Ekim 2021’de yayınladı. Önceki Big Sur sürümüne göre küçük bir güncelleme olan Monterey’i kullanıcılar ücretsiz olarak bilgisayarlarına yükleyebilirler.

2020’de macOS 11’in yayınlanmasıyla Apple uzun aradan sonra Mac yazılımının kullanıcı arayüzünde büyük değişikliğe gitti. En güncel macOS 12 sürümünde de kullanıcı arayüzünde iyileştirmeler yaparak dizayn değişiklikleri ve yeni özellikleri sundu.

Neler Yeni?

Evrensel Kontrol

Apple, Monterey sürümünde kullanıcıların tek fare ve klavye kullanarak birden fazla cihazı aynı anda kontrol edebilme özelliğini sundu.

FaceTime SharePlay

FaceTime ile kullanıcılar bir konferans oturumu başlattığında içeriği diğer kullanıcılar ile aynı anda görebilirler veya dinleyebilirler. Bu özellik aynı zamanda Apple TV+ ve Apple Music ile uyumludur.

FaceTime Ekran Paylaşımı

FaceTime konferanslarında diğer kullanıcılara ekran paylaşımı yapılabilme özelliği entegre edildi. Bu özellik sayesinde artık konferans oturumunda diğer kullanıcılara Mac ekranında ayarlar veya eğitim içeriği gösterilebilir ve kullanıcılara yardımcı olunabilir.

Kısayollar

Birden fazla Apple ürünleri kullanan kullanıcılar iş akışlarını daha iyi gerçekleştirebilmeleri için macOS sistemine Siri kısayolları entegre edildi. Böylece kullanıcılar iPhone veya Mac cihazlarından Siri ile günlük işlerini daha kolay takip edebilirler.

Haritalar

Apple, haritalar uygulamasında yeni dizaynlara yer vererek 3B modelleme özelliğini büyük ölçüde geliştirdi.

Odak Modu

Kullanıcılar kişisel bilgisayarlarında iş akışlarını takip ederken odak modu özelliği sayesinde WhatsApp veya Slack gibi uygulamalara öncelik verebilirler ve kişisel isteklerine göre bildirim senaryosu oluşturabilirler.

Fotoğraflarda Metin Tanıma

Fotoğraf kitaplığı fotoğraflardaki metinleri analiz etme yeteneği sayesinde kullanıcılara içeriklerine daha kolay erişebilme imkanı sunar.

Sizinle Paylaşılanlar Bölümü

iMessage tarafından gönderilen içerikler Fotoğraflar veya Safari gibi uygulamalarda “Sizinle Paylaşılanlar” bölümüne sahip olacak ve kullanıcılar içeriklerine daha kolay erişebilecekler.

Yeni Safari Dizaynı

Safari tarayıcı arayüzünde geliştirmeler yapılarak daha basit görünüm sağlandı ve tarayıcıda açık web sayfalarının renklerine göre uyarlanabilir hale geldi. Kullanıcılar Safari uygulamasında gruplara göre bir sekme oluşturabilirler ve diğer cihazlarıyla senkronize edebilirler.

Notlarda Geliştirmeler

Kullanıcılar Notlar uygulamasında etiketleri kullanarak sınıflandırma yapabilir ve diğer uygulamalardan daha hızlı notlar alabilirler.

Uzamsal Ses

Apple Silikon çipli Mac bilgisayarları, AirPods Max/Pro kulaklıklara uzamsal ses çıkışı yaparak daha iyi ses filtreleme özelliği sunar. FaceTime ile entegre bir şekilde çalışan uzamsal ses özelliği oluşturulan konferanslardaki ses içeriğinin daha iyi duyulmasını ve odaklanılmasını sağlayacaktır.

AirPlay

AirPlay özelliği ile iPhone veya iPad cihazlarındaki video içeriği veya ekran görüntüsü Mac bilgisayarlara ve Apple TV+’ye yansıtılabilir.

Uyumluluk

 • iMac 2015 sonu ve sonrası
 • iMac Pro 2017 ve sonrası
 • MacBook Air 2015 başı ve sonrası
 • MacBook Pro 2015 başı ve sonrası
 • Mac Pro 2013 sonu ve sonrası
 • Mac mini 2014 sonu ve sonrası
 • 2016 başı ve sonrası MacBook

Monterey ISO Nedir?

Apple’ın en güncel işletim sistemi olan macOS 12 Monterey’in ISO imaj dosyasını kullanarak Mac bilgisayarınızın sistemini sıfırdan kurabilirsiniz. Ya da Mac’inizde çalıştırdığınız VMware Fusion yazılımını kullanarak sanal makineye Mac OS X sistemini yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

macOS Monterey 12 ISO dosyası, gerçek bir Mac bilgisayarı üzerinde terminal kullanılarak oluşturuldu. Bu imaj dosyasını yazılım denemeleri veya eğitimsel işleriniz için kullanabilirsiniz.

macOS Monterey İndir

macOS Monterey kurulum imaj dosyasını aşağıdaki butona tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıca, Ventura 13 sürümünü de bu bağlantıdan edinebilirsiniz.

İndir

NOT: Apple, en son sürümü olan macOS Sonoma 14‘ü yayınladı ve bizde sizler için kurulum dosyasını hazırladık.

İlgili Yazılar

1) macOS Big Sur İndir
2) VMware ile macOS Çalıştırma
3) VirtualBox ile macOS Çalıştırma
4) macOS High Sierra İndir
5) macOS Sierra İndir

4 Comments
 1. Mehmet Omaç 16 Şubat 2022

  Windows 10 WmWare WorkStation üzerinde çalışır mı ?

  Cevapla
  • Tolga Bagci 16 Şubat 2022

   Sanallaştırmayı destekleyen bir bilgisayara sahipseniz, Windows 10’u sanal makinede kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 2. Ercü 21 Mart 2022

  Merhaba. Mac te diski yanlışlıkla sildim. İnternet recovery olarak yüklenme olmadı…Tarif ettiğiniz İSO yu usb ye aktararak sistemi kurabilirim degilmi?

  Cevapla
  • Tolga Bagci 22 Mart 2022

   Evet, USB’ye yazdırınız ve sistemi yeniden kurmayı deneyiniz.

   Cevapla
Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir