WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? – Bu konu hakkında internet üzerinden bir takım araştırmalar yapmışsınızdır. Kimi yazıları beğendiniz kimi yazılar sizin ufkunuzu tam olarak açmamış olabilir. WordPress kısaltılmışı olan WP ile de anılmaktadır.Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

WordPress php dili ile yazılmış mysql veritabanı ile birlikte çalışan, GPU lisanlısına sahip açık kaynaklı bir yazılımdır. Açık kaynaklı yazılım geliştirilebilir bir yazılım anlamına gelip, kullanıcılar tarafından sürekli güncelleştirilen bir sistemdir.

Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

WP, CMS (Content Management System) – (İçerik Yönetim Sistemi) olarak adlandırılmaktadır. Nedir bu içerik yönetim sistemi ? Hemen açıklama yapalım ve ne olduğunu anlayalım. İçerik denilince aklımıza web sayfa içeriği gelir. Blog yazıları, gündem haberleri, oyun haberleri, tek sayfalık siteler,  tanıtım siteleri gibi web sitelerin her zaman görsel kısmı html dili body kısmı ile oluşturulmaktadır.

Örneğin şuan okuduğunuz yazı wordpress ile oluşturulmuş ve içerik olarak adlandırılmaktadır. Yani her internet sayfası arayüzünde belirtilen bilgiler içeriktir. WP ile kodlarla uğraşmadan sanki word dosyasında çalışıyormuşsunuz gibi, html dili body kısmını oluşturursunuz.

WordPress Ne İşe Yarar?

Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?Şimdi bir haber sitesi düşünün? Hergün ve her saat sürekli içerik girilmektedir. Son dakika haberleri pat diye düşer önümüze ve okuruz. Böyle bir siteyi html dili ile sürekli karmaşık kodlarla uğraşarak girdiğinizi düşünsenize çok zor olurdu değil mi ?

İşte burada imdadımıza WP yetişiyor. WP ile tasarlanmış bir sitede içerik girmek çok kolaydır. Hatta cep telefonunuzdan bile anında içerik girip yazınızı yayınlayabilirsiniz. Arada dünyalar kadar fark vardır.

WordPress ile HTML Arasındaki Fark Nedir?

Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?WP ile html arasında büyük farklar vardır. Html dili ile tasarlanan sitelere uğraş ve bilgi gereklidir. Fakat bu durum WP açısından, herhangi bir kod bilgisi gerektirmez.

Html tek sayfalık siteler için mantıklıdır çünkü sürekli içerik girişi yapılmamaktadır.

İçerik girişi tek sefere mahsus yapılır ve gerektiğinde kısa sürede güncellenir. Ama haber sitesi açmak istiyorsanız, en baba mantık WP’ tir.

Yani süper bilgisayar bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur. Az bilgisayar bilgisi ile bile çok büyük işler başarabilirsiniz. Örneğin bir marangoz düşünelim ? Ahşap kuş kafesi, ahşap oyma ürünler, ahşap bardak altlığı gibi farklı farklı tasarımlar yapıyor. İşini büyütmek istiyor ve internet üzerinde blog sayfası açıp hem paylaşım hem de reklam geliri ayrıca bir yandan tanınırlığını arttırmak için WordPress CMS ile adım atabilir. Tabi sadece konumuz ile alakalı ve bu yöntemle büyümeyi hedefleyen kişi olarak marangoz örneğini verdim.

WordPress Tarihi ve Günümüz

WordPress tarihi 2001’li yıllara dayanmaktadır. Başlarda sadece blog sayfaları için tasarlanmış ve amaçlanmış olsada zamanla geliştirilerek faklı boyutlara geldi. Günümüzde WordPress ile başarıya ulaşan çok kişi vardır. Basit arayüzü ve kolay kullanımı ile milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilir hale gelmiştir. Şuan günümüzde artık tek sayfalık siteler bile WP ile oluşturulmaktadır. WordPress arayüzünde tek tıkla kurulan binlerce eklenti vardır.`

Bu eklentiler aracılığıyla farklı tasarımlar yapılabilmekten ziyade sitenize özgü özellikler ekleyebilirsiniz. Sitenize herhangi kod bilgisine sahip olmadan istediğiniz özelliği bu eklentiler ile hemen yükleyebilirsiniz. Ayrıca ücretli eklentiler de mevcuttur. Site tasarımı yapıp gelir elde etmeyi amaçlayan biri olursanız, bu tarz eklentilerde mevcuttur. Daha sonraki yazılarımda bu konu hakkında detaylı bir başlık açacağım.

WordPress Özellikleri

Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?WP özelliklerinden bahsedecek olursak, az öncede söylediğim gibi binlerce eklentiye sahip olan WP rakiplerinden çok daha öndedir. Arayıpta bulamayacağınız eklenti hemen hemen yok diyebilirim. Kendi bünyesinde ücretsiz temalar bulunmaktadır. Herhangi bir temayı sitenize WP arayüzünden uyguladığınızda işlem hemen gerçekleşir.

Ücretsiz olarak edinilmiş bir tema üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmenin basit yolları vardır. Örneğin, CSS düzenleyici bir plugin (eklenti) sayesinde bir çok ayarı değiştirebilirsiniz. Tabi bazı temaların kendi içeriğinde özelleştir kısmından da bir çok ayar değiştirilebilmektedir.

Blog sitesinden hariç olarak, E-ticaret siteside açabilmeniz mümkündür. E-ticaret sitesine yönelik eklentiler oldukça fazladır ve dilediğiniz eklentiyi indirerek hemen etkinleştirebilirsiniz.

Ayrıca, WP için internet üzerinde çok fazla döküman bulunmaktadır. Yabancı diliniz var ise, sorununuza yönelik Türkçe içerik bulamıyorsanız birçok yabancı kaynakta WP kaynağı bulunmaktadır.

Localhost WordPress kurulumu nasıl yapılır? Sorunun cevabı için Localhost WP Kurulumu Adım Adım adlı konuya tıklayınız…

WordPress ve Google İlişkisi

WP ile Google tam uyumlu çalışmaktadır. WP ile yazdığınız yazı Google’da çok hızlı indexledir. Seo açısından etkisi büyüktür ve rakiplerine oranla liderliğini halen korumaktadır.  Bununla birlikte SEO eklentileri sayesinde yine fazla bilgi gerektirmeden SEO etkili yazı yazıp yayınlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, SEO eklentisi için başlangıç seviyesindeki kullanıcılara büyük destek sağlayan Yoast SEO eklentisi mevcuttur. Bu eklenti sayesinde SEO bilgisi olmayan kullanıcılar için yazı yazarken alt tarafta görev bölmesi mevcuttur ve bu sayede kullanıcı bu görevleri tamamladığında, tamamlanmış olan görevler yeşil renge dönecektir. Ve bunun sonucunda, SEO uyumlu bir makale yazmış olacaksınız.

WP Örnek Site

WP altyapısını kullanan birçok web sitesi vardır. Günümüzde başarıya ulaşmış hatta şov yapmış bazı siteler WP altyapısını kullanmaktadır.  Şimdi bir örnek ile açıklayarak kafanızdaki soruları atmanın zamanı geldi. Şahsen bende başlarda WP altyapısına tereddüt etmiştim. Kulaktan duyma birkaç söz ile güvenim kırılmıştı. Milletin dediği laf şu; “Ya abi hazır tema işte ! Ne beklersin ! Boşver kendine bitane adamakıllı site yaptır…” gibi boş laflara aldanıp ümitsizliğe kapılmıştım. WordPress’ te bende yeniyim fakat mantığını anladıktan sonra çok hızlı deneyim ve tecrübe edindim.

Ümitsizlik, sersemlerin elde ettiği bir neticedir. (Benjamin Disraeli)

Şimdi hepimizin bilmiş olduğu koskoca baba Microsoft blog yapısında WP altyapısını kullanmaktadır. The Official Microsoft Blog sitesine tıklayınız.

Sitenin anasayfasında, sağ tuşa tıklayarak, Sayfa kaynağını görüntüle’ye tıklayınız.

Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Açılan sayfa kaynağı üzerinde, Ctrl + F basınız.

Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Açılan arama kutusu içerisine [ wordpress ] yazınız ve Enter’a basınız. Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi 56. satırda işaretlemiş olduğum kısımda Microsoft’un Blog yapısında WP altyapısını kullandığını görmekteyiz.

Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

WordPress Nedir? Nasıl Kurulur? ⇒ Video

  Son Söz

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? konusunu burada noktalandırıyorum. Umarım sizlere yardımcı bir kaynak olmuştur. Yalnız bir hususu unutmamak gerekir ki, WordPress oldukça basit kullanıma sahiptir. Ancak, bununla beraber birçok hata ile karşılaşacaksınız. Şimdiden hazır olun! Hiçbir şey göründüğü kadar kolay değildir! Bazı şeyler zaman ister… Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? İlgili Yazılar;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × three =