Windows Kurulum Tarihini Cmd ve Powershell ile Öğrenme oldukça kolay bir işlemdir. Hangi Windows işletim sistemini kullandığınızın bir önemi yoktur. Çünkü, mantık olarak temel sistem Windows’tur. CMD komut istemi ile bunu kolayca öğrenebiliriz.
Windows Kurulum Tarihini Cmd ve Powershell ile Öğrenme

Windows Kurulum Tarihini Cmd ve Powershell ile Öğrenme

Windows Kurulum Tarihini Cmd ve Powershell ile Öğrenme

Windows kurulum tarihini öğrenmenin birden fazla kolay yolu mevcutur. Bilgisayarınızda Windows işletim sistemi kurulu ise, sürümünün herhangi bir önemi yoktur. Bu işlemi, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 ve hatta Windows XP işletim sistemlerinde de kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Windows kurulum tarihini öğrenmenin en kolay yolu. Bilgisayarınızda oluşan Windows klasörüdür. Ve bu klasörün özelliklerine baktığımızda, Windows’un kurulum tarihini öğrenebiliriz.

Aşağıdaki görüntü Windows klasörünün üzerinde sağ tuş / özellikler dediğimizde görüntülenen penceredir;

Windows Kurulum Tarihini Cmd ve Powershell ile Öğrenme

Yukarıda görüldüğü gibi, Windows klasörünün oluşturulma tarihinden yola çıkarak, Windows kurulum tarihini öğrendik. Bu en kolay yöntem olup daha başka alternatif yöntemler bulunmaktadır. Örneğin, CMD komut istemi veya Powershell ile de öğrenmek mümkündür.

Windows Kurulum Tarihini CMD ile Öğrenme

Windows kurulum tarihini öğrenmenin diğer bir yolu da CMD komut istemi ile öğrenmektir. CMD komut isteminde bu işlemi [ systeminfo ] komutu ile yapabiliriz. Komutu uygulamaktan çekinmeyin bu komutun, bilgisayarı geri tarihe alma veya sistem geri yükleme gibi konularla yakından veya uzaktan alakası yoktur.

CMD komut istemini açmak için, başlat menüsü / çalıştır penceresinden ulaşabilirsiniz. Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız, başlat menüsüne tıkladıktan sonra, arama kutusuna çalıştır yazarak ulaşabilirsiniz.

CMD komut istemini açtıktan sonra, [ systeminfo ] komutunu yazarak Enter tuşuna basınız. Ve aşağıdaki görüntü ile karşılaşacaksınız.

Windows Kurulum Tarihini Cmd ve Powershell ile Öğrenme

Yukarıdaki systeminfo komutu ile görüntülenen bilgiler arasında, Original Install Date (Orjinal Kurulum Tarihi) karşısındaki tarih ve saat Windows’un ilk kurulum tarihidir.

Ayrıca, Windows 10 Laptop bilgisayarınız var ve laptop üstünde ve altında markanın modeli bulunmuyorsa, yine yukarıdaki çıktıda görüntülenen System Model kısmında laptop modelinizi bulabilirsiniz. Bu sorun çoğu zaman format atılacak laptopların modeli bilinmediği zamanlarda işinize yarayacaktır.

Ayrıca;

Bu [ systeminfo | find “Original” ] komut ile de daha özet bir şekilde Windows kurulum tarihi özeti yapabilirsiniz. Örneğin;

Windows Kurulum Tarihini Cmd ve Powershell ile Öğrenme

Windows kurulum tarihini öğrenmenin diğer bir yolu da Powershell kullanarak öğrenmektir.

Windows Kurulum Tarihini Powershell ile Öğrenme

Windows kurulum tarihi öğrenmenin farklı yöntemleri olduğunu söylemiştik. Diğer bir yöntem Powershell ile öğrenmektir. Powershell komut istemini açmak için, Windows 10 yüklü bilgisayarlarda menü arayüzünden direk powershell yazdığınızda bulabilirsiniz.
Açılan powershell komut istemi arayüzünde, [ gcim Win32_OperatingSystem | select Version, InstallDate, OSArchitecture ] komutunu yazdıktan sonra Enter tuşuna bastığınızda Windows kurulum tarihi ve saatini görebilirsiniz.

Powershell Windows kurulum tarihi öğrenme ekran görüntüsü;

Windows Kurulum Tarihini Cmd ve Powershell ile Öğrenme

DNS nasıl çalışır? DNS’in görevi nedir? Soruların cevapları için, DNS Nedir? Ne İşe Yarar? adlı yazıya göz atabilirsiniz…

Windows Kurulum Tarihini Öğrenme ⇒ Video

Windows kurulum tarihini öğrenme adımlarını videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

Powershell ile de Windows kurulum tarihini öğrendikten sonra sizlere hangi yöntemin daha kolay olduğunu sormak istiyorum ? Cevabınızı yorum yazarak verebilirsiniz…

  Son Söz

Windows orjinal kurulum tarihini Cmd ve Powershell ile bulduk. Basit bir konu fakat bazen bu komutlara ihtiyaç duymaktayız. Bir takım bilgisayarın tarihçesi’ne göz attık. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Windows Kurulum Tarihini Cmd ve Powershell ile Öğrenme İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10
 Windows 10 Sistem Dili Değiştirme
 Windows 10 Windows Defender Kapatma
 Sysprep Kullanımı | Windows 10 Sysprep Nasıl Yapılır?
 RamDisk Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
[/su_box]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir