You cannot copy content of this page

 

CMD ve PowerShell ile Windows Kurulum Tarihini Öğrenme

CMD ve PowerShell ile Windows Kurulum Tarihini Öğrenme – Masaüstü veya Laptop bilgisayarınız üzerine kurduğunuz Windows işletim sisteminin kurulum tarihini CMD veya PowerShell araçlarını kullanarak kolayca öğrenebilirsiniz.

CMD ve PowerShell ile Windows Kurulum Tarihini Öğrenme

CMD ve PowerShell ile Windows Kurulum Tarihini Öğrenme

Microsoft’un tüm Windows işletim sistemleri sürümlerinde Windows’un kurulum tarihini bulabilirsiniz. Bir Windows 95, 98 veya Windows 2000 gibi daha eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız, PowerShell‘i kullanamaycaksınız fakat CMD, Windows’un eski sürümlerinde de mevcuttur.

Windows kurulum tarihini öğrenmenin en kolay yolu C:\ sürücüsünde oluşturulan Windows klasörüdür. Windows klasörünün özelliklerini incelediğinizde bu klasörün oluşturulma tarihinin Windows kurulum tarihi olduğunu anlayabilirsiniz.

Aşağıdaki görüntüde Windows 10 işletim sisteminizin kurulum tarihini görebilirsiniz.

CMD ve PowerShell ile Windows Kurulum Tarihini Öğrenme

Yukarıdaki görüntüyü incelediğinizde Windows klasörünün oluşturulma tarihinden yola çıkarak, kurulum tarihini bulabilirsiniz.

CMD Kullanarak Windows Kurulum Tarihini Öğrenme

Windows işletim sisteminizin kurulum tarihinini öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Örneğin, CMD komut istemini kullanarak Windows’un ne zaman kurulduğunu öğrenebilirsiniz.

Windows’un yeni veya eski tüm sürümlerinde CMD komut istemi bulunur. CMD komut istemini açmak için Windows Tuşu + R‘ye basılı tutarak Çalıştır’ı açınız ve cmd yazdıktan sonra Enter‘a basınız.

CMD komut istemini açtıktan sonra [ systeminfo ] komutunu yazınız ve Enter tuşuna basınız. Systeminfo çıktısında “Original Install Date” kısmından Windows’u ne zaman kurduğunuzu öğrenebilirsiniz.

CMD ve PowerShell ile Windows Kurulum Tarihini Öğrenme

Ayrıca, CMD kullanarak Windows kurulum tarihini özet bir şekilde listelemek için [ systeminfo | find “Original” ] komutunu kullanabilirsiniz.

CMD ve PowerShell ile Windows Kurulum Tarihini Öğrenme

PowerShell Kullanarak Windows Kurulum Tarihini Öğrenme

Windows kurulum tarihini öğrenmenin diğer bir yolu da PowerShell kullanmaktır. PowerShell kullanarak Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 kurulum tarihini kolayca öğrenebilirsiniz.

Windows 10 üzerinde PowerShell çalıştırmak için Başlat Menüsünü açınız ve “powershell” yazınız ve onu bulduktan sonra çalıştırınız.

PowerShell’i açtıktan sonra [ gcim Win32_OperatingSystem | select InstallDate ] komutunu kullanarak Windows’u ne zaman kurduğunuzu bulabilirsiniz.

CMD ve PowerShell ile Windows Kurulum Tarihini Öğrenme

Windows Kurulum Tarihini Öğrenme ⇒ Video

Windows 10 kurulum tarihini ve versiyonunu öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz

Bu yazımızda, Windows bilgisayarınızın kurulum tarihini nasıl bulabilirsiniz adım adım inceledik. Systeminfo komutu ile ayrıca işletim sisteminin diğer bilgilerinide inceleyebilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

Eğer bu makale faydalıysa, yorum yazarak geri bildirim gönderebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler, kendinize iyi bakın!

   Windows Kurulum Tarihini Öğrenme İlgili Yazılar


♦ Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10
 Windows 10 Sistem Dili Değiştirme
 Windows 10 Windows Defender Kapatma
 Sysprep Kullanımı | Windows 10 Sysprep Nasıl Yapılır?
 RamDisk Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares