You cannot copy content of this page

 

TFTP Nedir Ne İşe Yarar?

TFTP Nedir Ne İşe Yarar?TFTP protokolü (Trivial Transfer File Protocol – Önemsiz Dosya Aktarım Protokolü) FTP protokolünün öncesinde kullanılmaktaydı. TFTP protokolü Karen R. Sollins tarafından yayınlanmış eski bir protokoldür. TFTP 1981 yılında yayınlanmıştır.

TFTP Nedir Ne İşe Yarar

TFTP Nedir Ne İşe Yarar?

TFTP önemsiz dosya aktarım protokolü denmesinin sebebi, dosya aktarımında herhangi bir güvenliğin olmayışıdır. FTP protokolü gibi kimlik doğrulama işlemi yoktur. TFTP protokolü’nün kullanımı sadece dosya aktarım ve dosya transferidir. TFTP bazı sistemlerin veya cihazların ilk açılışında ihtiyaç duyulan dosyaları transfer etmek için kullanılır.

TFTP ağ üzerinde UDP protokolünü kullanarak veri transferi gerçekleştirir ve TFTP 69 numaralı portu kullanır. TFTP kullanımı diğer dosya transfer protollerinin sağladığı dosya listeleme, dosya silme, dosya ismini değiştirme ve dosya denetimi gibi özelliklere sahip değildir.

TFTP ile ağ üzerinde dosya transferi gerçekleşirken, dosya denetimi yapılmaz. TFTP, UDP protokolünü kullandığı için dosyaların aktarılıp aktarılmadığını kontrol etmez. TFTP aksine, TCP protokolü dosyaların denetimini gerçekleştirmektedir.

TCP protokolünde dosyalar handshake (el sıkışma) denetimiyle iletilemeyen dosyalar tekrar gönderilir. Fakat, TFTP protokolü bu işlemi sağlamaz.

TFTP nedir ne işe yarar kısaca bahsettikten sonra, TFTP önemsiz dosya aktarım protokolü avantaj ve dezavantajlarına bakalım.

TFTP Avantajları

TFTP avantajları aşağıda listelenmiştir.

1. Hızlı bir dosya aktarım protoküdür.
2. Network cihazları yapılandırma dosyaları TFTP ile kolaylıkla tranfer edilebilir.
3. Windows ve Linux işletim sistemleri üzerinde 3.parti bir yazılım ile kolaylıkla kullanılabilir.
4. FTP kullanımının gerekmediği yerlerde, TFTP’nin kullanılması önerilir.

TFTP Dezavantajları

TFTP dezavantajları aşağıda listelenmiştir.

1. TFTP güvenliği olmayan bir dosya aktarım protokolüdür.
2. TFTP, FTP‘ye göre dosya güvenliği sağlamaz.
3. TFTP yalnızca dosya aktarım ve dosya transferi gerçekleştirir.
4. Kimlik doğrulama yoktur.

Windows 10 Üzerinde TFTP Server Kurulumu

Windows 10 bilgisayarınız üzerinde SolarWinds programını kullanarak bir TFTP Server kurabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki görüntüye tıklayarak ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

TFTP Nedir Ne İşe Yarar?

TFTP Nasıl Çalışır? ⇒ Video

Windows 10 üzerinde TFTP sunucu kurarak basit bir dosya transferi işlemi yapmak için videoyu izleyebilirsiniz ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz

Bu yazımızda, TFTP nedir ne işe yarar kısaca bahsettik. TFTP’nin amacı sadece dosya aktarımı/transferi yapmaktır. TFTP avantajları ve TFTP dezavantajları‘nı göz önünde bulundurarak bu protokolü kullanıp kullanmayacağınıza karar verebilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

Eğer bu makale faydalıysa, yorum yazarak geri bildirim gönderebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler, kendinize iyi bakın!

   TFTP Nedir İlgili Yazılar


 Sysprep Nedir?
♦ Windows 10 Windows Defender Kapatma
♦ TFTP Server Kurulumu ve Kullanımı
♦ Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?
 SSH Nedir? Ne İşe Yarar?

2 Comments

  1. Avatar for Naseh

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares