TFTP Nedir Ne İşe Yarar?

TFTP protokolü (Trivial Transfer File Protocol – Önemsiz Dosya Aktarım Protokolü) FTP protokolünün öncesinde kullanılmaktaydı. Bu protokol Karen R. Sollins tarafından 1981 yılında yayınlanmış eski bir protokoldür.

TFTP Nedir Ne İşe Yarar

TFTP Nedir?

TFTP önemsiz dosya aktarım protokolü denmesinin sebebi, dosya aktarımında herhangi bir güvenliğin olmayışıdır. FTP protokolü gibi kimlik doğrulama işlemi yoktur. Bu protokolün amacı sadece dosya aktarım ve dosya transferidir. Ayrıca bazı sistemlerin veya cihazların ilk açılışında ihtiyaç duyduğu dosyaları transfer etmek için kullanılır.

TFTP ağ üzerinde UDP protokolünü kullanarak veri transferi gerçekleştirir ve 69 numaralı portu kullanır. Ve diğer dosya transfer protollerinin sağladığı dosya listeleme, dosya silme, dosya ismini değiştirme ve dosya denetimi gibi özelliklere sahip değildir.

Ağ üzerinde dosya transferi gerçekleşirken, dosya denetimi yapılmaz. UDP protokolünü kullandığı için dosyaların aktarılıp aktarılmadığını kontrol etmez. Ek olarak, TCP protokolü dosyaların denetimini gerçekleştirmektedir.

TCP protokolünde dosyalar handshake (el sıkışma) denetimiyle iletilemeyen dosyalar tekrar gönderilir. Fakat, TFTP protokolü bu işlemi sağlamaz.

TFTP nedir ne işe yarar kısaca bahsettikten sonra, TFTP önemsiz dosya aktarım protokolü avantaj ve dezavantajlarına bakalım.

Avantajları

Bu protokolün kullanım avantajları şunlardır;

1. Hızlı bir dosya aktarım protoküdür.
2. Network cihazları yapılandırma dosyaları bu protokol ile kolaylıkla transfer edilebilir.
3. Windows ve Linux işletim sistemleri üzerinde 3.parti bir yazılım ile kolaylıkla kullanılabilir.
4. FTP kullanımının gerekmediği yerlerde, bu protokolün kullanılması önerilir.

Dezavantajları

Bu protokolün dezavantajları şunlardır;

1. Güvenliği olmayan bir dosya aktarım protokolüdür.
2. FTP‘ye göre dosya güvenliği sağlamaz.
3. Yalnızca dosya aktarım ve dosya transferi gerçekleştirir.
4. Kimlik doğrulama yoktur.

Dosya Aktarım Sunucusu Kurulumu

Windows 10 bilgisayarınız üzerinde SolarWinds programını kullanarak bir TFTP Server kurabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki görüntüye tıklayarak ilgili yazımıza göz atmanız yeterlidir…

Önemsiz Dosya Aktarım Protokol Sunucu Kurulumu

TFTP Nasıl Çalışır? ⇒ Video

Windows 10 üzerinde dosya sunucusu kurarak basit bir dosya transferi işlemi yapmak için videoyu izleyebilirsiniz ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz


Bu yazımızda, TFTP protokolünün tanımını yaptık ve amacının sadece dosya aktarımı/transferi yapmak olduğunu noktaladık. Ayrıca avantajları ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak bu protokolü kullanıp kullanmayacağınıza karar verebilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


 Sysprep Nedir?
♦ Windows Defender Kapatma
SMTP Nedir?
♦ Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?
 SSH Nedir? Ne İşe Yarar?

2 Comments

  1. Avatar for Naseh Naseh 11 Kasım 2017

    tesekkurler

    Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: