Telnet Nedir? Ne İşe Yarar? – Telnet yerel ağ üzerinde veya internet üzerinde yönlendirici, switch veya modem gibi cihazlara uzaktan iletişim kurup ayar yapabilmeyi sağlar. Telnet TCP/IP protokolünü kullanır.
Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar? Bir Cisco Router’a veya Switch’e ayar yapmak istediğimizde, sürekli olarak konsol bağlantısı ile bağlanmak zorunda değiliz. Cihazlara ilk yapılandırma yapılırken Telnet bağlantısı konfigüre edilebilir. Telnet bağlantısı etkinleştirildiğinde bu cihazlara ağ üzerinden veya internet üzerinden bağlanarak ayar yapabiliriz.

Burada Cisco Router veya Cisco Switch kafanızı karıştırmasın. Sadece bu cihazları için geçerli bir durum değildir. Genellikle ağ cihazları için kullanılan telnet programı, TCP/IP protokolünü kullanan her cihaz için yapılandırılabilir.

Telnet ile uzaktan bir cihaza bağlanırken kullanıcı adı ve parola girilmesi zorunludur. Ki bunlar sorulmasaydı internete yelken açmış cihazlar güvenlik sorunlarıyla başbaşa kalacaklardı.

Telnet Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telnet nedir? nasıl kullanılır? Telnet’in ne olduğu hakkında kısaca bilgiler verdikten sonra, Telnet’in nasıl kullanıldığına açıklamalar yapalım. Telnet TCP/IP protokolünü üzerinden bağlantı kurmaktadır. Telnet uygulama tabanlı bir protokoldür ve 23 port numarasına sahiptir. Telnet Ip ağını kullanır ve Ip adreslerini üzerinden verileri alır ve gönderir.

Telnet’ten daha güvenli SSH protokolü vardır. Konu hakkında bilgi sahibi olmak için Cisco Router SSH Konfigürasyonu adlı konuyu okuyabilirsiniz…

Telnet’i kullanabilmek için bilgisayarınızın işletim sistemi üzerinde Telnet Client yazılımını yüklemeniz gerekmektedir. Telnet Client/İstemci yazılımı, Telnet Server/Sunucusuna bağlanan kısımdır. Client yazılımı yüklü bir cihaza Telnet bağlantısı sağlanamaz. Ancak sunucu yapılandırması yapmanız gerekmektedir.

Windows 7/8/10 Telnet Etkinleştirme

Windows 7/8/10 Telnet etkinleştirme birkaç basit adımdan ibarettir. Windows üzerinde Telnet etkinleştirme sadece Client/İstemci görevindedir. Şimdi Windows 10 Telnet etkinleştirme adımlarına geçelim.

   Adım 1

Başlat menüsü üzerinde sağ tuş / programlar ve özellikler seçeneğine tıklayınız.

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

   Adım 2

Programlar ve özellikler penceresinde, Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneğine tıklayınız.

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

   Adım 3

Windows özelliklerini aç veya kapat penceresi açılacaktır. Bu pencereden Telnet Client seçeneğini işaretleyiniz.

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

   Adım 4

Telnet Client seçeneğini işaretledikten sonra OK butonuna basınız.

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

   Adım 5

Değişikler uygulanıyor…

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

   Adım 6

Telnet Client yüklemesi tamamlandır. Close butonuna tıklayınız.

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

Cisco Router üzerinde Telnet bağlantısı nasıl yapılır? Cevaba “Cisco Router Telnet Bağlantısı” adlı konudan ulaşabilirsiniz…

   Adım 7

Bu işlemlerden sonra, Windows Tuşu + R’ye basılı tutarak çalıştır penceresini açılacak. Çalıştır penceresine cmd komutunu yazınız ve Enter tuşuna basınız. CMD komut istemi açılacak ve komut istemine telnet yazarak Enter tuşuna basınız.

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

   Adım 8

Welcome to Microsoft Telnet Client mesajını gördükten sonra başarılı bir şekilde Windows 10 Telnet etkinleştirme adımını tamamlamış olduk.

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

   Adım 9

Telnet komut istemine, O (o) yazınız ve Enter tuşuna basınız.

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

   Adım 10

Bir alt satıra indikten sonra, örnek olarak modemime bağlanacağım için modemin Ip adresini yazdım ve Enter tuşuna basıyorum.

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

   Adım 11

Enter tuşuna basar basmaz TP-LINK modemime Telnet bağlantısı aracılığıyla bağlantı sağlamış oldum.

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

Görüldüğü gibi, Telnet ile cihazın yanına hiç gitmeden uzaktan bağlanarak konfigürasyon yapabiliriz.

Putty İndir

Windows 7/8/10 telnet etkinleştirme işlemi yapmadan direk olarak Telnet görevini çok iyi yapan Putty programını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 

CMD ile Telnet İstemci Etkinleştirme

CMD ile Telnet istemci etkinleştirme işleminde sözdizimi komutlar kullanılmaktadır. CMD ile Telnet etkinleştirme DISM komutu üzerinden gerçekleşmektedir.

CMD komut istemini yönetici olarak çalıştırın ve komut satırına aşağıdaki komutu yazın ve çalıştırın.

[code] dism /online /Enable-Feature /FeatureName:TelnetClient
[/code]

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

CMD ile Telnet İstemci Devre Dışı Bırakma

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar?

Telnet Kullanımı

Telnet kullanımı sizce güvenli mi?

Telnet kullanımı kesinlikle güvensiz bir protokoldür! İletişim kurulan cihaz arasında alınan ve gönderilen veriler şifresiz olarak iletilmektedir. Bu işleme Clear Text veya Plain Text/Düz Metin iletim denir. Eğer güvensiz bir protokol ise, neden kullanılıyor?

Cevap: Telnet halen kullanılmakta olduğu doğrudur. Fakat bazı durumlarda sadece test amaçlı olarak hala kullanılmaktadır. Yoksa kesinlikle kullanmamanızı öneririm. LAN ağınızda kullanabilirsiniz fakat internet üzerinde kesinlikle kullanmayınız.

Kötü niyetli kişiler Sniffer taktiği ile verilerinizi ele geçirebilir…

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar? ⇒ Video

Windows 10 Telnet açma ve etkinleştirme için videoyu izleyebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar? adlı yazımı burada bitiriyorum. Windows 10 Telnet etkinleştirme işleminden sonra küçük bir deneme yaparak modem arayüzüne bağlandık. Windows 7/8/10 Telnet etkinleştirme işlemi hepsinde aynı mantıktır. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Telnet Nedir? Ne İşe Yarar? İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 1 =