Sysprep Nedir? Sysprep Ne İşe Yarar? – Sysprep bir Microsoft aracıdır. Tüm Windows işletim sistemlerinde sysprep mevcuttur. Sysprep ile Windows işletim sistemlerini herhangi bir sorun ile karşılaşmadan kopyalabiliriz.
Sysprep Nedir? Sysprep Ne İşe Yarar?

Sysprep Nedir? Sysprep Ne İşe Yarar?

Sysprep Nedir? Sysprep Ne İşe Yarar?

Sysprep Preparation Tool (Sistem Hazırlama Aracı) Microsoft tarafından geliştirilen daha çok sistem yöneticilerinin kullandığı bir programdır. Bir sistem yöneticisi kurum içerisindeki birden fazla aynı donanıma sahip bilgiyarlara tek tek sistem kurması yerine, tek bir bilgisayara işletim sistemi kurarak sysprep aracı ile bu işletim sistemini diğer bilgisayarlar için kopya oluşturur.

Sysprep ile hazırlanan işletim sistemi diğer bilgisayarlara kopyalanmak üzere 3. parti bir program ile hazırlanır. Daha sonra, diğer bilgisayarlar üzerinde bu işletim sistemi kolaylıkla ve hızlı bir şekilde kopyalanabilir.

Sysprep Ne İşe Yarar?

Yukarıda bahsettiğimiz örnek işletim sistemlerini birebir kopyalamadır. Windows işletim sistemini Sysprep kullanmadan da kopyalayabiliriz. Fakat daha sonra bu yöntem sorun oluşturacaktır.

Normal kopyalamada bilgisayarın kullanıcı bilgileri ve güvenlik bilgileri (SID) gibi bilgileri de kopyalanmaktadır. Örneğin, sysprep kullanmadan hazırlanan bir bilgisayar domain’e üye yapılırken hata verecektir. Ek olarak, bu bilgisayarlar arasında ağ üzerinde çakışmalar olacaktır.

Bu yüzden Windows sysprep aracını kullanmaktayız.

Kullanıcının SID Numarasını Öğrenme

Windows işletim sistemi üzerinde kullanıcıların SID bilgilerini görüntülemek için aşağıdaki komutu uygulayınız ve daha sonra kullanıcı adının yanındaki SID bilgisini görebilirsiniz.

CMD komut istemini açınız aşağıdaki komutu çalıştırınız.

[code]wmic useraccount get name, sid[/code]

Sysprep Nedir? Sysprep Ne İşe Yarar?

Sysprep Nedir? Sysprep Ne İşe Yarar? ⇒ Video

Sistem Hazırlama Aracı olan Syspres aracını Windows üzerinde kullabilmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Sysprep Nedir? Sysprep Ne İşe Yarar? – Sysprep (Sistem Hazırlama Aracı) ile VMware Workstation programı üzerinde de sanal makinaları kolaylıkla çoğaltabiliriz. Sanal makinaları Sysprep ile çoğaltmak bize zamandan tasarruf sağlar. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Sysprep Nedir? Sysprep Ne İşe Yarar? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ DHCP Nedir Ne İşe Yarar?
♦ DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir?
♦ Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir?
♦ RamDisk Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
♦ Ping Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır?
[/su_box]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir