SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar?

SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar?SMTP (Basit Posta Aktarım Protokolü) ile, kullanıcılar İnternet üzerindeki herhangi bir adrese bir e-posta gönderebilir. SMTP protokolü 1980‘lerin başlarında geliştirilmiştir.

SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar?

SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar?

Bugün, Eposta göndermek için kullanılan en popüler servis SMTP‘dir. Basit Posta Aktarım Protokolü (SMTP), bir sunucudan Internet üzerinden başka bir sunucuya e-posta göndermek için kullanılır.

Kısacası, SMTP, farklı ana bilgisayarlar arasında bir elektronik posta (E-Mail) göndermek için kullanılır. SMTP bir Uygulama Katmanı protokolüdür. SMTP, uzak bir sunucuya posta göndermek için bir TCP bağlantısı gerçekleştirir.

SMTP Nasıl Çalışır?

SMTP protokolü, bir TCP bağlantısı gerçekleştirirken de 25 numaralı bağlantı noktasını dinler. SMTP istemcisi, posta göndermek için bu bağlantı noktası (25) üzerinden bağlanır. TCP bağlantısı başarılı olduğunda, SMTP protokolü İstek ve Yanıt iki işlemi başlatır. Bu süreçte gönderici ve alıcı mail adresleri belirlenir. Daha sonra SMTP sunucusu posta adreslerini kabul ettiğinde, SMTP istemcisi postayı alıcıya gönderir.

Bir E-postada, bir mesaj başlığı ve bir mesaj gövdesi olmalıdır.

Bir ev sahibi, E-postayı almak için SMTP sunucusunu çalıştırıyor olmalıdır. Kullanıcı Postane Protokolü (POP) ve İnternet İleti Erişim Protokolü (IMAP) kullanarak E-posta mesajları alabilir.

Kullanıcının bilgisayarında e-posta göndermek ve almak için Posta Kutusu programı yüklü olmalıdır. Posta kutusu programı olan kullanıcı, e-posta gönderebilmek için POP veya IMAP yapılandırması gerekir.

Bir kullanıcı E-posta gönderirken SMTP protokolünü kullandığını bilmeyebilir. Günümüzde, teknolojinin gelişmesiyle, e-postaların gönderilmesi ve alınması çok kolay hale gelmiştir. İnternet erişimi olan kullanıcılar, Web tabanlı e-posta servislerini kullanarak kolayca E-posta gönderip alabilirler.

Web tabanlı e-posta hizmetlerine örnek olarak Microsoft’un Outlook Hizmeti ve Google’ın Gmail hizmetleri verilebilir.

Kısacası, bir bilgisayar kullanıcısı bilgisayarınıza bir E-posta programı kurabilir ve tüm e-posta trafiğini tek bir konumdan kontrol edebilir.

Windows 10’da Posta Ayarları Nasıl Yapılandırılır?

Örneğin, aşağıdaki resimde Windows 10’da yerleşik Mail programını görebilirsiniz. Bu posta programı ile birden çok E-posta hesabı kontrol edilmekte ve yönetilmektedir.

SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar?

Örneğin, SMTP‘yi kullanmak için, aşağıdaki resimde bir E-posta göndermek için kullanılan MAIL SERVER SMTP ayarını görebilirsiniz. SMTP Giden’in alanını da görebilirsiniz. Kısacası, SMTP bir e-posta göndermek için kullanılır.

Windows 10 bilgisayarınızda posta kurmak istiyorsanız, aşağıdaki resimde Giden ve Gelen alanlarını yapılandırmanız gerekir. Buradaki bilgileri, Hosting şirketiniz ile iletişime geçerek elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki görüntüyü incelediğinizde, [email protected] e-mail adresinin bilgileri hosting firmasının kayıtlarını içermektedir.

SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar?

Windows 10’da SMTP E-posta Güvenliği Nasıl Yapılandırılır?

SMTP Server güvenliği çok önemli bir adımdır. SMTP için gerekli güvenlik ayarları yapılandırılmamışsa, kötü niyetli kişiler sizin adınıza sahte E-postalar gönderebilir.

Genel olarak, POP3 ve IMAP ayarları için gelen ve giden sunucu ayarları barındırma şirketi tarafından sağlanır. Barındırma sağlayıcısı SMTP (25) bağlantı noktası güvenliği sağlamıyorsa, bu sizin için çok kritik bir durum olacaktır.

SMTP 25 için bir güvenlik açığı varsa, CMD komut isteminde Telnet aracılığıyla SMTP Sunucusuna bağlayarak birkaç komutla E-posta gönderebilirsiniz. Bu güvenlik açığı Hosting şirketiniz tarafından engellenmezse, bu sizin için kötü sonuçlara neden olabilir.

   Son Söz

Bu yazımızda, SMTP’nin ne olduğu ve neyin işe yaradığı hakkında konuştuk. Son olarak, Windows 10’da posta ayarlarını nasıl yapılandıracağımızı inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

Eğer bu makale faydalıysa, yorum yazarak geri bildirim gönderebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler, kendinize iyi bakın!

   SMTP Nedir İlgili Yazılar


FTP Nedir?
Sysprep Nedir?
Telnet Nedir?
SSH Nedir?
NAT Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + one =

shares