SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar? – SMTP (Simple Mail Transfer Protocol – Basit E-posta Transfer Protokolü) İnternet üzerinde veya büyük iş ağlarında E-mail göndermek için kullanılır. SMTP protokolü 1980’li yılların başlarında geliştirildi.
SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar?

SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar?

SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar?

Günümüzde Email göndermek için kullanılan en popüler servis SMTP’tir. Bir sunucudan başka bir sunucuya İnternet üzerinden Email göndermek için kullanılan Basit Eposta Transfer Protokolü (SMTP) kullanılır.

Kısacası SMTP farklı hostlar arasında bir elektronik post (E-Posta) göndermek için kullanılır. SMTP bir Application Layer (Uygulama Katmanı) protokolüdür. SMTP uzak bir sunucuya mail göndermek için TCP bağlantısı gerçekleştirir.

SMTP Nasıl Çalışır?

SMTP ayrıca bir TCP bağlantısı gerçekleştirirken, 25. Port dinler. SMTP istemci mail göndermek için bu port (25) üzerinden bağlantı sağlar. TCP bağlantısı başarılı olduğunda, SMTP protokolü Request (İstek) ve Response (Cevap) iki süreç başlatır. Bu süreçte gönderen ve alıcı mail adresleri belirlenir. Daha sonra SMTP sunucusu mail adreslerini kabul ettiğinde, SMTP istemci maili alıcıya gönderir.

Bir Email içerisinde, mesaj başlığı (Header) ve mesaj içeriği (Body) olmalıdır.

Bir host Email almak için, SMTP sunucusu çalıştırmalıdır. Kullanıcı POP (Post Office Protocol) ve IMAP (Internet Message Access Protocol) kullanarak Email mesajlarını alabilir.

Kullanıcı bilgisayarında Email göndermek ve almak için Post kutusu programı kurulu olması gereklidir. Post kutusu programına sahip olan kullanıcı, Email onayı için SMTP ve Email almak için de POP veya IMAP servislerini kullanmak zorundadır.

Bir kullanıcı bir Email gönderirken farkında olmadan SMTP protokolünü kullandığı anlamayabilir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber, Email gönderimi ve alımı oldukça basitleştirilmiştir. Hatta İnternet bağlantısına sahip olan kullanıcılar, Web tabanlı Email servislerini kullanarak kolayca Email gönderebilir ve alabilirler.

Web tabanlı Email servislerine örnek verecek olursak, Microsoft’un Outlook Servisi ve Google’ın Gmail servisleridir.

Fakat, bilgisayar konusunda uzman bir kullanıcı, kendi bilgisayarına bir Email Posta programı kurarak, tüm Email trafiğini tek bir yerden kontrol altına alabilir.

Windows 10 Eposta Ayarları Örnek Görüntü

Örneğin, aşağıdaki görüntüdeki Windows 10 ile birlikte gelen Email Posta programını görebilirsiniz. Bu görüntüde birden fazla Email hesabı kontrol edilmekte ve yönetilmektedir.

SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar?

SMTP kullanımına örnek vermek gerekirse, aşağıdaki görüntüde Email göndermek için kullanılan MAIL SUNUCU SMTP ayarını görebilirsiniz. SMTP Outgoing yani Giden Yön olarak adlandırabiliriz. Kısacası SMTP Email göndermek için kullanılır.

Incoming gelen kısım ise, Email alımı için gerekli olan bir MAIL SUNUCU adresi ayarlarıdır.

SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar?

Yukarıdaki görüntüdelerden yola çıkarak SMTP kullanımın mantığını daha iyi anlayabiliriz.

SMTP Sunucu Güvenliği

SMTP Sunucu güvenliği çok önemli bir adımdır. Eğer SMTP için gerekli güvenlik ayarları yapılandırılmazsa, kötü niyetli kişiler sizin adınıza sahte Email’ler gönderebilir.

Genel olarak, SMTP, POP3 ve IMAP gelen ve giden sunucu ayarları hosting firması tarafından verilir. Eğer Hosting sağlayıcı SMTP (25) port güvenliği sağlamazsa bu sizin için çok kritik bir durum olacaktır.

SMTP 25. port üzerinden güvenlik açığı olarak, CMD komut isteminden Telnet üzerinden SMTP Sunucu’ya bağlanılarak birkaç komutla Email gönderilebilir. Eğer bu durum Hosting hizmeti sağlayan firma tarafından kapatılmazsa sizin için kötü sonuçlar doğurabilir.

  Son Söz

SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar? – Bu yazımızda, SMTP nedir ve ne işe yarar kısaca bahsettik. Ek olarak Windows 10 işletim sistemi üzerinde SMTP kullanımı örneği verdik. Son olarak, SMTP güvenliği konusunda kısa bilgiler vererek bu konuda neler yapılmalı kısaca bahsettik. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

SMTP Nedir? | SMTP Ne İşe Yarar İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + fourteen =