RamDisk Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? – Bu teknoloji hakkında herhangi bir fikriniz var mı? Yoksa sorun değil, RamDisk’in ne olduğu ve ne işe yaradığına dair bilgiler verdikten sonra, bilgisayarımıza bu programını kurup ayarlarını yapacağız.
RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

RamDisk Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

RamDisk Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarınızın Ram’inden belirli bir alan ayırarak, bu alanı harddisk gibi kullanabilmenizi sağlayan programa RamDisk denir. Ve bilgisayarınızın Ram’inden ayırdığı alan kadar çalışır. Bu alan ücretsiz 3.parti programlarında genelde aşağı yukarı 1 GB kadardır. Daha az veya daha çok alan sunan programlar bulunabilmektedir.

RAM, işlemci ile arasında sıkı bir bağ vardır. İşlemci, Ram ile yüksek bir hızda iletişim kurmaktadır. Ram hızlı bir depolama aracı olmasına rağmen, elektrik akımı kesildiği anda üzerindeki bilgiler silinmektedir. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda üzerinde bilgilerin tutulmadığını görebilirsiniz. RamDisk ile de bu özellik aynıdır. Ram üzerinde ayırdığınız bir RamDisk alanı da bu şekilde çalışmaktadır. Fakat, 3. parti uygulama kaydet özelliği var ise, bu alanda yapılan işlemleri kaydedebilirsiniz.

Harddisk veri yazma ve okuma hızları çoğu marka ve model arasında genellikle orta bir değerdedir. Örneğin; herhangi bir markanın harddisk veri yazma ve okuma hızı 100 MB / Sn civarındadır. Tabi bu değerler diskten diske farklılık gösterebilmektedir. Genelde bilgisayarımızda hız arttırma yöntemi olarak Ram ve Disk değişimi veya İşlemci değişimine gidebilmekteyiz.

Günümüzde de yaygın olarak hız arttırma yöntemi olarak bilinen SSD Disk değişimi, hız konusunda ciddi oranda artışlar sağlamaktadır. Hatta mükemmel bir hız artışı sağlamaktadır. Çünkü SSD disklerin veri yazma ve okuma hızları çok yüksektir. SSD ile bilgisayarınız saniyeler içerisinde açılmaktadır.

Şimdi Harddisk veri yazma ve okuma hızı ve de SSD veri yazma ve okuma hızlarını karşılaştıralım;

Harddisk Veri Yazma ve Okuma Hızı

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

SSD Veri Yazma ve Okuma Hızı

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

SDHC Veri Yazma ve Okuma Hızı

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

RamDisk Veri Yazma ve Okuma Hızı

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Harddisk, SSD ve extra fotoğraf makineleri için kullanılan SDHC kartı veri yazma ve okuma hızlarını karşılaştırdık. Son olarak, RamDisk programı ile 500MB lık bir alan ayırarak, veri yazma ve okuma hızlarını test ettik. Görüldüğü gibi RamDisk hızları diğerlerine kıyasla çok yüksek hızlara sahiptir.

RamDisk Ne İşe Yarar?

RamDisk ne işe yarar olarak düşündüğümüzde, aslında biraz hayal gücüne bağlıdır. Sürekli kullanmış olduğunuz bir program var ise, oluşturduğunuz RamDisk üzerine bu programı kurabilirsiniz. Çünkü daha performanslı çalışacaktır. Biraz daha düşündüğümüzde aslında sürekli kullandığımız bir program var. Bu da internet tarayıcılarıdır. Örneğin; Chrome, Opera, Mozilla vs…

Fakat internet tarayıcıyı ayırdığınız bu alana kurduğunuzda bir ayar daha yapmanız gerekmektedir. Nedir bu ? Örneğin; Chrome internet tarayıcısını bu alana kurdunuz. Tam performans almak için bu tarayıcının Cache (Önbellek) ayarını da değiştirmek lazımdır. Çünkü Chrome RamDisk üzerinde süper hızlı çalışmaya devam ederken, cache dosyaları veri yazma ve okuma hızı yavaş olan harddisk üzerindeki lokasyonda kalacağı için orantısız yani dengesiz bir mantık olacaktır. Bu Cache lokasyonunu da değiştirmeniz gerekmektedir.

Bu lokasyonu değiştirmek için; Öncelikle Chrome Cache dosyasının konumuna gidiniz ve ardından Cache isimli dosyanın adını değiştiriniz. Örneğin Cache = CacheX yapınız yoksa hata verecektir ve komut çalışmayacaktır. Çalıştır penceresinde CMD yazınız ve açılan komut istemine aşağıdaki kodu düzenleyerek yapıştırınız.

UserName = Kullanıcı Adınız / G:\ kısmı ise RamDısk oluşturduğunuz yerdir.

mklink /d “C:\Users\UserName\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache” “G:\ChromeCache”

Eğer varsayılan ayara geri dönmek isterseniz, RamDısk içerisindeki ChromeCache klasörünü siliniz ve ardından Chrome lokasyonunda CacheX yaptığınız klasör adını Cache olarak adlandırınız.

Başka bir örnek vermek gerekirse, kendimden örnek vereyim. GNS3 ve VMware Workstation programları vardır. Bu programlar performansı yavaş olan bilgisayarlarda çok kötü çalışmaktadır. Bu programlara uygun olarak RamDisk alanı belirlediğimde bu programlardan çok büyük performans almaktayım.

RamDisk Dezavantajları

RamDısk dezavantajları elbette vardır. Örneğin; RAM değeri düşük bilgisayarlar bu özellikten pek faydalanamayacaktır. 2 GB Ram’e sahip olan bir bilgisayar için sorun yaratacaktır. Bir yandan performansa yüklenirken bir yandan Ram’i sömürecektir. Eğer sağlam bir sisteme sahipseniz 8 GB veya 16 GB gibi, sizin için velinimet bir program olacaktır. Şak diye 1 GB ayırırsınız ve bakarsınız keyfinize…

RamDisk Nasıl Kullanılır?

RamDisk nasıl kullanılır sorusuna yanıt olarak, çok basit cevabını vermekteyim. Bu işi yapan bir firmanın şahane bir programı vardır. Şahane ama bir öte yandan da 1 GB kısıtlı olması insanı kederlendiren tarafı… Ama free versiyonu indirmek isterseniz, buradan indirebilirsiniz. Veya alternatif olarak aşağıdaki butondan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 
Programı bilgisayarınıza indirdikten sonra, klasöre çıkartınız ve sonra sağ tuş / yükle diyerek çalıştırınız. Programı çalıştırdıktan sonra, adım adım kurulum işlemine devam edelim.

Lisans anlaşması penceresinde, I accept the terms in the License Agreement yani Lisan Anlaşmasını Kabul Ediyorum seçeneğini seçiniz.

Dataram RamDisk programına ilaveten, Imdisk programı da mevcuttur. Imdisk hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Imdisk Virtual Disk Toolkit Kullanımı adlı yazıya göz atabilirsiniz…

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Lisans anlaşmasını seçtikten sonra, Install (Kur) butonuna basınız.

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Kurulum tamamlanmıştır. Finish (Bitir) butonuna basarak devam ediniz.

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Program açılıyor…

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Program açıldıktan sonra ilk varsayılan ayarlar aşağıdaki görüntüdeki gibidir. Buradaki ayarlarda değişiklik yapacağız. FAT32 Partition ve Set Disk Label (Disk Adı) seçeneklerini seçiniz.

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Bu seçenekleri seçtikten sonra, Disk Size alanında max 1023 MB olduğunu görüyorsunuz. Burada program free yani ücretsiz olduğu için 1 GB limitlidir. Örnek olarak 500 MB alan ayırdım. Siz daha fazla bir değer belirtebilirsiniz. Ve ardından Load/Save (Yükle/Kaydet) kısmına tıklayınız.

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Load/Save kısmında, ayarlamamız gereken kısım Save Disk Image at Shutdown (Bilgisayar Kapanırken İmajı Kaydet) seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bu seçeneği de seçtikten hemen sonra, Options (Seçenekler) kısmına tıklayınız.

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Options kısmında, aşağıdaki görüntüde görüldüğü gibi 2 seçeneği aktif ediniz. Ve sonra Start RamDisk butonuna tıklayarak artık RamDisk alanını oluşturalım.

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

RamDisk alanı oluşturulduktan sonra, Bilgisayarım içerisinde belirtmiş olduğunuz etiket ile isimlendirildiğini görüyorsunuz.

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

RamDısk için bilgisayarınızı kapattığınızda bilgilerin kaydedilmeyeceğini yukarıda bahsetmiştik. Programın Load/Save kısmında belirttiğimiz seçenek bu durumu devre dışı bırakacaktır. Ve geçici olarak C:\ içerisine kaydedilmesini belirttik. Aşağıdaki görüntüde RamDisk.img dosyaını görüyorsunuz…

RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Programın kurulumunu tamamladıktan sonra, yukarıdaki adımlardan sonra, RAM’imiz üzerinden 500 MB’lık bir alan ayırdık ve biz bu alanı performans amaçlı olarak kullanacağız. Benim tavsiyem programı satın almanızdır. Çünkü 1 GB’lık limitli alanı sizi daraltacaktır. Kısıtlı olmasından dolayı maalesef birden fazla işlem yapamıyoruz.

Laptop veya masaüstü bilgisayarlarda Wifi ağına bağlanıldığında, Wifi şifreleri kaydedilmektedir. Bu şifreleri tekrar görebilmek için, Bilgisayarda Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10 adlı yazıyı okuyabilirsiniz…

RamDisk Kurulumu, Hız Testi ve Dataram RamDisk Kaldırma ⇒ Video

  Son Söz

RamDisk nedir adlı başlıkta ne olduğu hakkında ve harddisk, ssd, sdhc kıyaslaması yaptık. Ne işe yaradığına dair birkaç bilgi ve öneri ardından, RamDısk nasıl kullanılır adlı başlıkta bu iş için en faydalı program olan Dataram RamDısk’ten bahsettik. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!


RamDisk Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? İlgili Yazılar

2 thoughts on “RamDisk Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

 1. Yunus

  Merhaba gerçekten yararlı bir paylaşım olmuş benim aklıma takılan şu mesela 12 gb ram’i olan bilgisayarımın 4gb’ını ramdisk’e ayırıp içerisinde render yapabilir miyim veya photoshop vb hangi programları kulllanabilirim.

  1. tolqabaqci

   Merhabalar, dediğiniz bu uygulama mevcut fakat genellikle daha hafif programlar sağlıklı çalışmaktadır. Örneğin; RamDisk ile Chrome uygulamasının daha hızlı çalıştırılması gibi. Fakat bir PhotoShop programı ile çalışırken genellikle program daha fazla alana ihtiyaç duyar ve bu yüzden sağlıklı olmayabilir. Render konusunda performans alabilirsiniz ama ancak küçük çaplı video boyutları ile çalışabilirsiniz. Örneğin; 4K bir video render yapmak için 4 GB RAM yetersiz bir alan olacaktır.

   Hatta bu iş için masaüstü bilgisayarlar için Amazon üzerinde RamDisk kartı mevcut, ürünü bulduktan sonra inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 3 =