POP3 Nedir? POP3 Ne İşe Yarar? – POP3 (Post Office Protocol 3- Postane Protokolü 3), uzak bir sunucudan bir mail alma protokolüdür. POP3 protokolü, POP email protokolünün 3. versiyonudur.
POP3 Nedir? POP3 Ne İşe Yarar?

POP3 Nedir? POP3 Ne İşe Yarar?

POP3 Nedir? POP3 Ne İşe Yarar?

POP3 bir Email sunucusundan Eposta alınmasını sağlar. POP3 ile birEmail bilgisayara indirildikten sonra, Email sunucudan silinir. Sonuç olarak indirilen Email’ler bilgisayarın hafızasında saklanır. Bu yüzden büyük bir depolama alanına ihtiyaç duyulur.

POP3 küçük çaplı işletmeler için yüksek depolama alanına ihtiyaç duyulduğundan dolayı pek tavsiye edilmez. POP3 protokolü genellikle ISP’ler için kullanışlı bir protokoldür.

Kullanıcı bir Email gönderirken SMTP protolü kullanılır. Ayrıca, Email sunucuları arasındaki bağlantıda SMTP tarafından kontrol edilir. Eğer bir kullanıcı aldığı Email’i okumak isterse, POP3 ile Email indirilecektir. Sonuç olarak, POP3 bir Email alma protokolüdür.

POP3 varsayılan olarak TCP 110 portunu kullanır. Email güvenliği için TCP 995 portu da kullanılabilir. Ayrıca, POP3 RFC 1939‘da tanımlanmıştır.

POP3 Nasıl Çalışır?

POP3 nasıl çalışır sorusunu yanıtlamak gerekirse, POP3 Email sunucusu ile iletişim kurarak ve tüm yeni Emal’leri indirerek çalışır. POP3 ile tüm Email’leri alındıktan sonra, Email’ler sunucudan silinir.

Kısacası, Email indirildikten sonra, sadece indirilen bilgisayardan ulaşılabilir. Eğer farklı bir aygıttan Email hesabınıza erişirseniz, önceki indirilen Email’leri göremeyeceksiniz. Çünkü POP3 senkronize olarak çalışmaz.

  Son Söz

POP3 Nedir? POP3 Ne İşe Yarar? – Bu yazımızda POP3 nedir kısaca bahsettik. IMAP bir Email göderme, POP3 ise bir Email alma servisidir. POP3 kullanılacak bilgisayarın depolama kapasitesi ciddi derecede dolacağından dolayı, POP3 yerine IMAP protokolünün kullanılması tavsiye edilmektedir. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

POP3 Nedir? POP3 Ne İşe Yarar? İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + twenty =