POP3 Nedir? POP3 Ne İşe Yarar?

POP3 Nedir? POP3 Ne İşe Yarar?POP3 (Post Office Protocol 3- Postane Protokolü 3) protokolü uzak bir sunucudan bir posta almak için kullanılır. POP3 protokolü POP e-posta protokolünün 3. sürümüdür.

POP3 Nedir? POP3 Ne İşe Yarar?

POP3 Nedir? POP3 Ne İşe Yarar?

POP3, e-postaların bir E-posta sunucusundan alınmasına izin verir. POP3 ile bir e-posta indirdiğinizde, e-posta sunucudan silindiğinden e-postalar yerel olarak depolanır.

POP3 protokolünü kullanarak hesabınıza birden çok konumdan erişirseniz, daha önce aldığınız e-postaları göremezsiniz. İndirdiğiniz mesajlar sadece bir cihazda saklanır.

POP3‘ün yüksek depolama gereksinimleri nedeniyle küçük işletmeler için önerilmez. POP3 posta protokolü, genellikle ISP’ler için yararlı bir protokoldür.

Kullanıcı yeni bir E-posta gönderdiğinde SMTP protokolü kullanılır. Ayrıca, e-posta sunucuları arasındaki bağlantı SMTP tarafından kontrol edilir. Bir kullanıcı yeni alınan e-postayı okumak istediğinde, e-postayı POP3 veya IMAP protokolleri aracılığıyla okuyabilecektir. Sonuç olarak, POP3 bir E-posta alma protokolüdür.

POP3, varsayılan olarak TCP bağlantı noktası 110’u kullanır. TCP 995 bağlantı noktası, e-posta güvenliği için de kullanılabilir. Ayrıca, POP3, RFC 1939‘da tanımlanmıştır.

POP3 Nasıl Çalışır?

POP3 posta protokolünün nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için, Windows Mail uygulamasını veya 3. parti bir yazılımını POP3 posta protokolüyle yapılandırarak test edebilirsiniz.

POP3 nasıl çalışır kısaca: Alınan e-postalar sunucudan silinir ve oturum açılan cihazda saklanır. Sonuç olarak, hesabınıza başka bir yerden eriştiğinizde, daha önce aldığınız e-postaları göremezsiniz.

   Son Söz

Bu yazımızda POP3 nedir kısaca bahsettik. IMAP bir Email göderme, POP3 ise bir Email alma servisidir. POP3 kullanılacak bilgisayarın depolama kapasitesi ciddi derecede dolacağından dolayı, POP3 yerine IMAP protokolünün kullanılması tavsiye edilmektedir. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalıysa, yorum yazarak geri bildirim gönderebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler, kendinize iyi bakın!

   POP3 Nedir İlgili Yazılar


 FTP Nedir Ne İşe Yarar?
♦ NAT Nedir Ne İşe Yarar?
TFTP Nedir Ne İşe Yarar?
 Sysprep Nedir?
♦ Ping Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 1 =

shares