Ping Parameters (Ping Parametreleri), Ping komutu gelişmiş kullanım özellikleri için bazı ek komutlar barındırmaktadır. Ping komutu ağ bağlantısı sorunlarını gidermede kullanılan en kullanılışlı komuttur.Ping Parameters (Parametreleri) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Ping Parameters (Parametreleri) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ping Parameters (Ping Parametreleri) ile daha detaylı, kapsamlı ve profesyonel sorun gidermek için kullanılabilir. Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulan durumlarda da kullanılabilir.

Ping Parameters (Ping Parametreleri) özelliklerine giriş yapmadan önce, Ping Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Atılır ? konusunu okumanızı tavsiye ediyorum. Daha sonra ise parametreleri ile testler yapabilirsiniz.

Günümüzde gerek sistem kullanıcılarının gerekse ev kullanıcılarının sürekli hatalar ile karşı karşıya kaldığı durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu sorunlar bazen insanın canını sıkabilir ve işin içinden çıkılmaz bir hâl alabilir. Ağ bağlantısı testi için genellikle ping komutu kullanılmaktadır.

Basit ve sade arayüzü ile sorun bulma işlemlerimizde bize çok büyük yardımcı olmaktadır. Ping Parameters (Ping Parametreleri) ise, ping komutunun daha gelişmiş özelliklerini bizlere sunmaktadır. Bu parametreler ile daha detaylı sorun giderme yöntemleri yapılabilmektedir.

Ping Parametreleri Kullanımı

Ping Parameters (Ping Parametreleri) özellikleri Windows işletim sistemi çalıştıran tüm bilgisayardan ulaşılabilir. Ping komutunun özelliklerine ulaşmak istersek, Windows tuşu + R ile Çalıştır programını açarız ve komut bölümüne cmd yazarız ve enter’a basarız.

Karşımıza çıkan komut istemine [ Ping /? ] yazıp enter’a bastığımızda aşağıdaki komutlar ekranda gösterilecektir.

Ping Parameters (Parametreleri) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Usage yazan kısımda parametrelerinin nasıl kullanılacağı yazıyor. Options kısımda ise kullanılabilecek parametreler yer almaktadır. Şimdi sırasıyla numaralandırarak açıklayalım.

1. -t parametresi : Belirli bir Ip adresi veya Websitesine sürekli ping gönderme işlemini sağlar. Ve durdurana kadar bu işlem devam eder.
Ping Parameters (Parametreleri) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Kırmızı çizgide, Ctrl + C ye basılarak işlem durdurulmuştur. Aksi takdirde, ping işlemi devam edecektir. Bu işlemi örneğin ağ kablosunu çıkarmadan önce başlatıp, ağ kablosunu çıkardığımız anda ping işlemi bize Request Timed Out mesajı gönderecektir.

2. -a parametresi : Belirli bir Ip adresine sahip bilgisayarın, Ip adresini Host adına çevirerek ping işlemi gerçekleştirir. Örneğin benim bilgisayarımın, bilgisayar adı JOBPC’dir. Kendi bilgisayarıma ping attığımda aşağıdaki ekran gibi host adını da yazacaktır.Ping Parameters (Parametreleri) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

3. -n count parametresi : Belirli bir Ip adresi veya Websitesine normal şartlarda ping atıldığında işlem 4 defa döndürülür. Biz -n count parametresi ile bunu arttırabiliriz.Ping Parameters (Parametreleri) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

4. -l size parametresi : Belirli bir Ip adresi veya Websitesine normal şartlarda gönderilen ping paketi 32bayttır. -l size parametresi ile bu boyutu arttırabiliriz. En büyük paket boyutu 65.500 bayttır. Evinizde kullandığınız modem veya firewall ayarlarındaki MTU değeri kadar paket gönderebilirsiniz.
Ping Parameters (Parametreleri) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

5. -f (fload) parametresi : Yankı isteği (Echo Request) paketine, Ip header başlığına Don’t Fragment (Parçalama) Flag 1 biti ekleyerek, paketlerin parçalanmadan gönderilmesini sağlar. Bu parametre Path Maximum Transmission Unit (PMTU-Yol Üzerinde En Fazla İletim Birimi) sorunlarını çözmek için kullanılabilir. Yankı isteği paketi yönlericilerden geçmeye çalışırken, paket parçalanmaz.
Ping Parameters (Parametreleri) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

İlk komutta paket boyu 1500bayt olarak ve flag biti 1 yani Don’t Fragment (Parçalama) olarak gönderdiğimizde, paketler gönderilmedi. İkinci komutta ise, flag bitini ayarlamağımız için paketler parçalanarak gönderilmiştir. PPPoE over Ethernet v2 MTU değeri 1492’dir.

6. -i TTL parametresi : Belirli bir Ip adresi veya Websitesine ping atılırken -i parametresinin değiştirilmesi, gönderilen Echo Request paketinin Ip başlığında TTL (Time to Live) değerini değiştirmektir. Default (Varsayılan) ayar, ana makineye bağlıdır ve değeri en fazla 255’tir. TTL değerine daha düşük bir değer verdiğimiz zaman, hedef adrese asla ulaşılamayacaktır ve TTL Expired in Transit (TTL Aktarma Süresi Doldu) mesajı verecektir.Ping Parameters (Parametreleri) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

7. -v TOS parametresi : Belirli bir Ip adresi veya Websitesine ping atılırken -v TOS parametresinin değiştirilmesi, gönderilen Echo Request paketinin Ip başlığında Type of Service (Servis Tipi) değerini değiştirmektir. Bu değer 0 ila 255 arasındadır. Varsayılan değeri 0’dır.

8. -r count parametresi : Belirli bir Ip adresi veya Websitesine ping atılırken -r count parametresinin kullanılması, Echo Request paketi gönderilip, geri alınan Echo Reply paketinin geçtiği route (yol)’ların kaydını çıkarır. Minimum değer 1 ve maksimum değer 9’dur. Yani en az 1 değeri girmek yeterlidir fakat siz daha büyük bir rakam girmeye çalışınız.Ping Parameters (Parametreleri) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

9. -s count parametresi : Ip adresi başlığındaki Timestamp değerini değiştirerek Hop count zaman damgasını belirtir. Her giden ve gelen echo paketlerine karşılık zaman bilgisini kaydeder. Minimum değeri 1 ve maksimum değeri 9’dur.Ping Parameters (Parametreleri) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

10. -j host-list parametresi : Bu parametre Echo Request paketlerinin Ip başlığında Loose Source Route (Kayıp Kaynak Rota) seçeneğini kullanır. Loose Source Route yönlendirmesiyle birden çok router ile ayrılabilir. Bu host-list, birbiri ardında sıralanan Ip numaralarından oluşmaktadır. Maksimum host-list Ip adresi sayısı 9’dur.

11. -k host-list parametresi : Bu parametre Echo Request paketlerinin Ip başlığında Strict Source Route (Sıkı Kaynak Rota) seçeneğini kullanır. Strict Source Route yönlendirmesiyle, bir sonraki kayıt ulaşılabilir olmalıdır (Yönlendiricinin bir arayüzü veya bir komşusu olmalıdır). Maksimum adres listesi 9’dur. Host-list birbiri ardına sıralanan Ip numaralarından oluşmaktadır.

12. -w Timeout parametresi : Gönderilen Echo Request paketlerinin karşılığında Echo Reply paketinin bekleme süresini belirtir. Zaman dilimi milisaniye cinsinden değerlendirilir ve varsayılan değeri 4.000ms (4 saniye)’dir.Ping Parameters (Parametreleri) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Yerel ağ üzerinde olmayan bir Ip adresine zamanlı ping attığımızda, her Echo Reply mesajı için 8 saniye beklemektedir. 8 saniye içinde herhangi bir Echo Reply paketi geri döndürülmez ise, Request Timed Out mesajı verecektir.

13. -R parametresi : Sadece IPv6 yapısında kullanılmaktadır. Gidiş ve dönüş yollarını izler.

14. -S srcaddr parametresi : Kaynak adresi belirtmek için kullanılmaktadır. Sadece IPv6’da geçerlidir. Biz sadece burada nasıl çalıştığına dair denemek yaptık.Ping Parameters (Parametreleri) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

15. -4 parametresi : Ping atmak için, sadece IPv4 kullanmayı zorlar.

16. -6 parametresi : Ping atmak için, sadece IPv6 kullanmayı zorlar.

Bilgisayarınızın performans testinde kaç puan alacağını merak ediyor musunuz ? Öyleyse, Windows 8/8.1/10’da Windows Performance (Performans) Testi Nasıl Yapılır ? adlı konuya göz atabilirsiniz …

Ping Parametreleri Kullanımı ⇒ Video

  Son Söz

Ping Parameters (Parametreleri) Nedir? Nasıl Kullanılır? adlı yazımı burada noktalandırıyorum. Günümüzde ping parametreleri kullanımı ile çalışmak biraz uzmanlık isteyen bir iştir. Uzmanlıktan kasıt, ev kullanıcıları genelde kullanmazlar. Detaylı bir sorun giderme yöntemi belirlediyseniz bu parametreleri kullanabilirsiniz. Ping parametreleri hakkında bilgiler verdikten sonra, görsel olarak bir kısmını anlatmaya çalıştım. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!


Ping Parameters (Parametreleri) Nedir? Nasıl Kullanılır? İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − thirteen =