Ping Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır? – Ping, bilgisayar alanıyla ilgilenen kişi veya kişilerin sık kullandığı bir programdır. Daha önce sanırım birkaç kez test yapmışsınızdır. Ağ üzerinde bir bilgisayara veya internet üzerinde herhangi bir websitesine ping attınız mı ?Ping Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır?

Ping Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır?

Ping Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır?

Ping komutunun ne olduğuna, ne işe yaradığına ve nasıl ping atılacağını inceleyelim.

Ping, Packet Internet Groper kelimelerinin kısaltılmasıdır. Ping bir ağ yardımcı programı veya belirli bir bilgisayarın ulaşılabilirliğini test etmek için kullanılan bir araçtır. Bu araç bilgisayarınızın internet üzerinde veya yerel ağ üzerinde herhangi bir Ip numarasına sahip olan bilgisayara bağlantınızın olup olmadığını kontrol eder.

1983 yılında Mike Muss tarafından yazılan bu küçücük basit ama bir o kadar da faydalı program, 32 baytlık paketler gönderir ve gönderdiği paketi geri almak için bekler. Örneğin Türkiye’de barındırılan bir siteye pıng atıldı ve geri dönüş süresi 20ms’dir. Fakat yurtdışında barındırılan bir siteye pıng atıldığında bu geri dönüş süresi artmaktadır. Yani ne kadar uzaksa tepkime süresi bir o kadar fazladır.

Pıng Internet Control Message Protokol (ICMP) Protokolünü kullanarak, karşı tarafa Echo Request Paketi gönderir ve karşılığında Echo Reply Paketini bekler, işlem başarılı olursa bağlantının olduğu anlaşılır.

Ping Nasıl Çalışır?

Ping terimi, bir denizaltının yankı lokasyonundan alınan bir terimdir. Hayvanlardan bir örnek verirsek, yarasaların da bu sistemle uçtuğunu biliyor muydunuz ? Yarasalar insanların duyamayacağı yüksek titreşimli ses dalgaları yayarlar. Bir duvarın köşesinden dönmek üzere ses dalgası yayan bir yarasa, duvardan çarpıp dönen ses dalgaları yani yankı ile kendilerine bir harita çıkarıp kendilerine yön verirler. Yarasalar yankı sistemi benzetimiyle hareket ederler.

Ping ise bir sunucuya veri paketi gönderir ve sunucudan geri veri paketi alırsa, o zaman bir bağlantı var demektir. Sunucunun varlığını ve aktif olduğunu gidiş geliş yani yankı sistemiyle bize bildirir.

Ping Nedir Ne İşe Yarar?

Ping nedir kısaca bahsettikten sonra, pıng günümüzde en çok internet bağlantı sorunlarının çözümü için kullanılmaktadır. Bu küçük program ile yerel ağ üzerinde bir bilgisayar ile iletişim kurup kurmadığını test etmek için kullanılır. Ayrıca, internet üzerinde herhangi bir websitesine ulaşılabilirliğini test etmek için kullanılır. Belirli bir Ip adresinin bir bilgisayara atanıp atanmadığını kontrol etmek içinde kullanılır. Ağın performans istatistiklerini kontrol ederek paket kayıp oranlarını kontrol eder.

Eğer bir Ip numarasına sahip olan aygıta ulaşılamıyorsa, geri dönen paketi Request Timed Out mesajıyla bize bildirir. Bu mesaj ile de karşı taraftaki bilgisayarın, sunucunun, websitenin veya oyun sunucularının ulaşılamadığını anlamış oluruz.

DNS önbellek temizleme işlemi hiç yaptınız mı ? Bu küçük ve basit işlem için, Windows 7/8x/10’da DNS Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır ? adlı konuya göz atabilirsiniz…

Ping Nasıl Atılır?

   Adım 1

Windows işletim sistemi üzerinde pıng atmak istiyorsanız, , Windows tuşuna basılı tutarak R’ye basınız. Aşağıdaki pencere açılacaktır.

Ping Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır?

   Adım 2

Açılan pencerede, aç kısmına [ cmd ] yazdıktan sonra tamam butonuna basınız.

Ping Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır?

   Adım 3

Aşağıdaki pencerede görüldüğü gibi, CMD programı açılacaktır.

Ping Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır?

   Adım 4

Varsayılan ağ geçidi olan modeme pıng atmak istiyorsanız, Pıng 192.168.1.1 yazınız ve enter’a basınız.

Ping Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır?

Yukarıdaki ekran görüldüğü gibi, işlem başarılıdır. Bu modeme sağlıklı bir şekilde ulaşıldığını göstermektedir. Modeme bağlantı kurabildiysem internete çıkıyorum demektir.
( 0% loss ) pıng işleminde paketler kayıpsız bir şekilde gidip gelmiş olduğunu göstermektedir. Bytes=32 yazan kısım ise, pıng programının varsayılan olarak 32baytlık paketler gönderdiğini gösterir.

Ayrıca unutmadan, RamDisk nedir hiç duydunuz mu ? Duymadıysanız problem değil, RamDisk Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ? adlı konuyu okuduktan sonra bilgi sahibi olabilirsiniz…

Aynı Ağ Üzerinde Ip Adresi Almamış Bir Bilgisayara Pıng İşlemi

Aynı ağ üzerinde Ip adresi almamış bir bilgisayara pıng atıldığında, bize Destination host unreachable (Hedef Makine Ulaşılamaz) mesajı verir çünkü bu Ip adresine sahip bir bilgisayar yoktur. Pıng işlemi aslında burada başarılıdır. Gönderilen paketler tepkime ile geri geldiğinden dolayı, bilgisayarın ulaşılamadığını anlıyoruz.

Ping Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır?

Aynı Ağ Üzerinde Olmayan Bir Bilgisayara Pıng İşlemi

Aynı ağ üzerinde olmayan bir bilgisayara pıng atıldığında, aşağıdaki gibi Request Timed Out (İstek Zaman Aşımına Uğradı) mesajı gönderecektir. Bizim Ip bloğumuz 192.168.1.0/24 olduğu için işlem başarısız oldu. Bilgisayarımızdan [ Ping 192.168.2.1 ] komutu işlemini uyguladığımızda Ip bloğu farklı ağda olduğu için, paketler öncelikle varsayılan ağ geçidi yani modeme gidecektir.

Modemden geri dönen yanıt ben (böyle bir ağı tanımıyorum) olduğu için, istek zaman aşımına uğramaktadır. Ve işlem başarısız olacaktır. Paket kaybı 100% loss (kayıp) olarak bize bildirecektir. Sonuç bağlantı yoktur.

Ping Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır?

Websitesine Ping Nasıl Atılır?

Yukarıdaki işlemlerde bahsedildiği gibi, Windows çalıştır programına cmd yazarak, komut istemini açınız. Ve aşağıda gösterildiği gibi bu sefer bir Ip adresi yazmak yerine, websitesi adresini yazarak işlemi gerçekleştirelim.

Ping Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır?

Bilgisayarınızdan Wifi şifresini öğrenmek ister misiniz? Öyleyse, Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10 adlı konuya gözatabilirsiniz…

Yukarıdaki çıktıda görüldüğü gibi, websitesi adresini yazarak işlemi gerçekleştirdik. Yine aynı 32baytlık paket gönderildiği, paketlerin kayıpsız olarak alındığı görülmektedir. Fakat, burada time=74ms yazıyor, biz yerel ağda pıng attığımızda bu rakam çok düşüktü, websitesi internet üzerinde bir sunucuda barındırıldığından dolayı tepkime süresi büyümektedir.

Websitesine pıng işlemi, yazı olarak yazılır fakat ilk önce DNS’e gidip sorar, bunun Ip adresi nedir ? Ip adresini öğrendikten sonra işlem gerçekleşir.

Ping Nedir Ne İşe Yarar | Ping Komutları Kullanımı ⇒ Video

Ping nedir ne işe yarar ve ping komutları kullanımı ile ilgili video’yu izleyebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Ping Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır? adlı yazımı burada noktalandırıyorum. Günümüzde bilgisayar teknisyenlerinin sorun çözmede sık kullandığı pıng işleminin ne olduğu ve ne işe yaradığını ayrıca birkaç örnek ile nasıl pıng atıldığını inceledik. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!


Ping Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır? İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =