NAT Nedir Ne İşe Yarar? – NAT (Network Address Translation) Türkçe karşılığı Ağ Adres Çevrimi’dir. NAT çoğu kişinin bilmediği fakat her zaman kullandığı bir özelliktir. ADSL modemlerin üzerinde yerleşik olarak bulunan NAT özelliği, ağ üzerindeki bilgisayarların intenete çıkarken Ip adreslerini dönüştürür.
NAT Nedir Ne İşe Yarar

NAT Nedir Ne İşe Yarar?

NAT Nedir Ne İşe Yarar?

NAT Nedir Ne İşe Yarar? – IPv4 protokolünü duymuş olmalısınız. İnternet üzerindeki Ip adreslerin gün geçtikçe tükendiği gözlemlenmiştir. İnternet Server Sağlayıcıları tarafından atanan genel Ip adresleri dinamik ve statik olarak ikiye ayrılır.

Dinamik Ip adresleri DHCP mantığı ile çalışır ve ADSL modemi kapatıp açtığınızda ADSL modem tekrar dinamik Ip adresi alır. Statik Ip adresleri ise, İnternet Servis Sağlayıcı ile iletişim halinde bulunarak bu genel Ip adresini belirli bir ücret karşılığında adınıza tahsis etmenizdir.

İnternet üzerinde kullanılan bu Ip adresleri ICANN adlı firmadan tahsis edilmektedir. Hergün milyonlarca insan internet üzerinde zaman geçirmektedir. Her geçen gün insan sayısı arttığını ve bu kişilerin internete girdiğini düşündüğümüzde, Ip adresleri sizce yeterli olacak mıdır?

Tabiki hayır! Ip versiyonu olarak 4 sürümünü kullanmaktayız. IPv4 ile 4,294,967,296 Ip adresi dağıtılabilir veya kurum, firmalara ve ev kullanıcılarına tahsis edilebilir.

NAT Ne İşe Yarar?

NAT Nedir kısaca bahsettikten sonra, NAT ne işe yarar bir göz atalım. IPv4 Ip adreslerinin yetersizliğini engellemek için NAT özelliği kullanılmaktadır. Kurum veya firmalar için NAT kullanılırken, Servis Sağlayıcılar ya da yönlendirme kullananlar için ise CIDR teknolojisi kullanılmaktadır. CIDR teknoloji (Classless Inter-Domain Router – Sınıfsız İç Alan Adı Yönlendirme)’dir.

Ağ ortamında yerel Ip adresleri kullanırız. Bu Ip adresleri özel Ip adresleridir ve yalnızca yerel ağda kullanılmaktadır.

Bu Özel Ip Adresleri;

10.0.0.0 — 10.255.255.255
172.16.0.0 — 172.31.255.255
192.168.0.0 — 192.168.255.255

Bu özel Ip adreslerini yerel ağ üzerinde kullanırken, 192.168.1.100 Ip adresine sahip bir bilgisayar internet üzerine çıkarken NAT tarafından otomatik olarak genel bir Ip adresine çevrilmektedir.

Günlük yaşamdan örnek verecek olursak, evimizde kullandığımız ADSL modem NAT özelliğinin dış taraf (outide) oluşturur. ADSL modemi yapılandırırken yerel ağ adresine bağlanırız. ADSL modemin yerel ağ kısmına ise iç taraf (inside) denir.

İç kısımdan internete çıkmak isteyen bilgisayar ADSL modeme gelir ve buradan NAT dış tarafa çıkabilmek için genel bir Ip adresine dönüştürülür. Ve böylece LAN üzerindeki bilgisayar internet ortamına çıkabilecektir. Örneğin, LAN üzerinden 50 tane bilgisayar aynı anda internete çıkmak istediğinde NAT olmasaydı 50 tane Ip adresine ihtiyacımız olacaktı. Bu senaryo da oldukça sıkıntı olacaktı. Fakat NAT özelliği 50 adet bilgisayarı 1 adet genel Ip adresi ile internet üzerine çıkabilmesini sağlar.

ADSL Modem Üzerinde Etkin NAT Servisi;

NAT Nedir Ne İşe Yarar

NAT Avantajları Nelerdir?

NAT Nedir Ne İşe Yarar kısaca bahsettikten sonra, şimdi NAT avantajlarından bahsedelim. NAT avantajları aşağıda 4 madde ile sıralanmıştır.

1. Birkaç Ip adresi ile LAN üzerindeki birçok bilgisayarı internete çıkarabiliriz.

2. Yerel Ağ (LAN) üzerinde yeni ağlar ekleyebiliriz. Var olan ağ yapısını değiştirebiliriz. Bu işlemlerden sonra sadece NAT ayarlarında ufak bir değişik yaparız.

3. NAT ile internet üzerinde güvenliğimizi sağlayabiliriz. NAT ile bilgisayarlar internete çıkarken port adres çevrimi sayesinde yerel port numaralarını gizleyerek büyük bir güvenlik sağlar.

4. NAT özelliğinin tek dezavantajı, bazı uygulamalarda sıkıntı yaşanmasıdır. Örneğin; FTP, IPSec gibi…

NAT Türleri Nelerdir?

NAT türleri nelerdir? NAT türleri kullanıma göre ayrılabilir.

Basit NAT (Basic NAT)

Basit NAT sadece tek bir genel Ip adresini kullanarak adres çevrimi gerçekleştirir ve port haritalama işlemini kullanmaz.

Dinamik NAT (Dynamic NAT)

Basit NAT özelliğinden farklı olarak, İnternet Servis Sağlayıcısından satın alınan 5 adet Ip adresini düşündüğümüzde,  LAN üzerindeki bilgisayarlardan biri internete çıkmak istediğinde bu 5 Ip adresinden biri boşta ise o Ip adresini kullanarak internete çıkar.

Port Adres Çevrimi (Port Address Translation (PAT) )

NAT türleri 3. seçeneği ise, Port Adres Çevrimi’dir. Port Adres Çevrimi işleminin diğer adı Overloading (Aşırı Yükleme)’dir. NAT Port Adress Çevrimi yalnızca tek bir genel Ip adresi ile LAN üzerindeki tüm bilgisayarları internete çıkarmakta kullanılır.

NAT Port Adres Çevrimi, yerel port numaraları kullanır. Bunlar; 1024 – 65535 aralığıdır. Bu aralıktan herhangi biri port numarası olarak atanır.

Bu işlemin tek farkı, LAN üzerinden İnternete çıkan bilgisayarın IP adresi dönüşüme uğrarken port numarası eklenmesi ve internete çıktığı durumda ise bu port numarasının farklı olmasıdır.

PAT Port Adres Çevrimi Çalışma Mantığı

NAT PAT işleminde, LAN üzerinde bir bilgisayar HTTP sunucusuna bağlanmak istediğinde, yönlendiriciye uğrar ve yönlendirici NAT tablosuna bakar. Bu Ip adresine herhangi bir kayıt bulamazsa NAT tablosuna, bilgisayarın Ip adresi + port numarasını yazar. Yönlendirici daha sonra bilgisayarı İnternet ortamına çıkarırken, HTTP sunucusunun dış tarafta kullandığı port numarasını yazar.

Karşı taraftaki yönlendirici Ip adresini alır. Daha sonra bizim yerelde kullandığımız Ip adresini bilmediği için, bizim yönlendiricimiz tarafından çevrilmiş Ip adresi + Port numarasına paketi gönderir. Karşı yönlendiriciden gelen paket, bizim yönlendirimiz tarafından çevrilerek iç ağa yani bilgisayarımıza ulaşır.

Sabit NAT ve Dinamik NAT çalışma mantığının tek farkı, Sabit NAT’ta herhangi bir bilgisayarın Ip adresi küresel İnternet ortamı için manuel olarak yapılandırılmasıdır. Dinamik NAT’ta ise satın alınan Ip adreslerinin arasından boşta olanının kullanılmasıdır.

NAT Nasıl Çalışır? ⇒ Video

Cisco Packet Tracer programında yapılandırılan PAT konfigürasyonu videosunu izleyerek NAT’ın çalışma mantığını daha iyi anlayabilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

NAT Nedir Ne İşe Yarar adlı yazımı burada noktalandırıyorum. NAT nedir ve çalışma mantığı hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

NAT Nedir Ne İşe Yarar? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Access Port Nedir? | Switch Access Port Nedir?
♦ Cisco Port Security Nedir?
♦ Static Route Nedir? | Statik Rota Nedir?
♦ Dinamik Yönlendirme Nedir? | Dynamic Routing Nedir?
♦ Varsayılan Rota Nedir? | Varsayılan Rota Nasıl Yapılır?
[/su_box]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir