DNS önbellek temizleme işlemi, belirli bir websitesine erişilmeye çalışıldığında kimi zaman DNS değişiklikleri nedeniyle websitesine erişilememe problemleri ortaya çıkar ve bu sorun ancak DNS önbelleği temizlenerek aşılabilir.
DNS Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır ?

DNS Önbellek Temizleme İşlemi Nedir?

DNS Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?

Bir bilgisayar ile bir websitesine ilk kez erişildiğinde, bu websitesinin adı Ip adresine çevrilmesi gerekmektedir. Bilgisayar bu websitesinin Ip adresini DNS sunucularından almaktadır. Ve erişilen websitesinin DNS bilgileri, DNS önbelleğinde tutulmaktadır. Bu websitesine daha sonra tekrar bağlanma gereksinimi duyulduğunda, tekrar tekrar Ip adresini öğrenmek için DNS sunucularına gidilmeyecektir. Bilgisayar, DNS önbelleğine bakacak ve Ip adresini önbellekten alacaktır.

Erişmeye çalıştığınız websitesi 404 error hata sayfaları içeriyorsa, bu sorun bazen yanlış veya eski DNS bilgisinden kaynaklanıyor olabilir. DNS bilgisi websitesine son ziyaretten sonra değiştiyse, yani websitesi yöneticisi farklı DNS ayarları yaptıysa erişmeye çalıştığınız websitesi hata verecektir. Bu hatayı aşmak için DNS önbellek temizleme işlemi yapılmaktadır.

Tüm Windows işletim sistemlerinde DNS önbellek temizleme işlemini yapmak oldukça kolay ve basit bir işlemdir. Windows Xp, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemlerinde DNS önbellek temizleme işlemi aynıdır. DNS önbelleği temizlendikten sonra, bilgisayar websitesinin DNS bilgilerini aramak için önbelleğe gidecek fakat önbellek temizlendiği için, DNS sunucularına gidip websitesinin DNS bilgilerini tazeleyecektir. Ve sorunsuz olarak websitesine erişim sağlanacaktır.

Windows 8, 8.1 veya 10 işletim sistemi kullanıyorsanız, hangi tarihte kurduğunuzu merak ediyorsanız, Windows Kurulum Tarihini CMD ve Powersell ile Öğrenme adlı konuya göz atabilirsiniz …

Windows 10 DNS Önbellek Temizleme

Windows 10 DNS önbellek temizleme işlemini uygulayalım. Tüm Windows işletim sistemlerinde aynı işlemler uygulanmaktadır. Bu yazıda Windows 10 üzerinde DNS önbelleğini temizleyeceğiz.

   Adım 1

Klavyeden windows tuşuna basılı tutarak R’ye DNS Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır ? basınız. Çalıştır programı açılacaktır.

DNS Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır ?

   Adım 2

Çalıştır programında Aç yazan kısıma, CMD yazınız ve Tamam butonuna basınız.

DNS Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır ?

   Adım 3

CMD komut istemi açılacaktır ve komut satırına ipconfig /flushdns yazınız.

DNS Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır ?

DNS önbelleğini temizlemeden önce, CMD komut isteminde [ ipconfig /displaydns ] komutunu yazıp Enter tuşuna basınız. Karşınıza çıkacak olan kayıtlar DNS önbelleğinde tutulan kayıtlardır. İşte bizler buradaki kayıtları silerek, herhangi bir sitenin IP adresi değişikliğine gitmesi sebebiyle ulaşılamaz halde olmasını bu şekilde halledebiliyoruz.

   Adım 4

Komutu yazdıktan sonra Enter’a basınız ve DNS önbelleğinin başarıyla temizlendiğine dair komut isteminde bir mesaj ile bize bildirilecektir.

DNS Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır ?

Windows 10 işletim sisteminin görüntüleme dilini Türkçe’den İngilizce’ye veya herhangi bir dilden başka bir dile değiştirmek istiyorsanız veya nasıl değiştirilir sorusuna yanıt olarak, Windows 10 Sistem Dili Nasıl Değiştirilir ? adlı konuya göz atabilirsiniz …

DNS Önbellek Temizleme Hazır Bat Dosyası

DNS önbelleğini temizlemenin diğer bir kolay yolu da, hazır hale getirilmiş bir bat dosyasıdır. Bu dosyayı aşağıdaki butondan indirebilirsiniz.

 

Windows 7/8x/10’da DNS Önbellek Temizleme ⇒ Video

  Son Söz

İnternette gezinti yaparken kimi zaman website yöneticilerinin DNS değişikliği sebebiyle önbellek hataları ile karşılaşmaktayız. Karşımıza çıkıcak olan bu tarz sorunları halledebilmek için DNS önbelleğini temizlemekteyiz. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!


DNS Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır ile İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + fifteen =