DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir? – DNS açılımı Domain Name System/Alan Adı Sunucusu’dur.
DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir?

DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir?

DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir?

DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS, günlük hayatta internet üzerinde kullandığımız birçok siteyi adıyla hatırlamamıza yardımcı olur. İnternet üzerindeki tüm bilgisayarlar Ip adresleri ile haberleşebilmektedir. Ip üzerinden veri iletimi ve gönderimi yapılır. İnternet üzerinde milyonlarca websitesi vardır. Her bir websitesine Ip adresleri vasıtasıyla bağlansaydık ne olurdu? Düşünülemez bir durum ortaya çıkardı.

Çünkü her bir websitesinin Ip adresini aklımızda tutamayız. DNS Ip adreslerini web adreslerine çevirir ve böylelikle Ip numaralarını aklımızda tutmamız gerekmeyecektir. Örneğin; sysnettechsolutions.com sitesini domain adıyla hatırlarsınız. Fakat arka planda bu ismi Ip adresine çeviren bir sistem vardır. Bu sisteme DNS denir.

DNS özetçe, Ip adreslerini hatırlanması kolay isimlere veririr. Günlük hayattan bir örnek verecek olursak, cep telefonu rehberlerimizde tanıdığımız kişilerin telefon numaraları vardır. Her kişinin cep telefonu numarasını hatırlamak zordur. Telefon numaralarını isim ve soyad olarak kaydederiz. Ve telefon edeceğimiz kişi adını yazdığımızda direk olarak onun cep telefon numarası görüntülenir.

Windows 10 DNS önbelleği nasıl temizlenir? Cevap için Windows 7/8/8.1/10 DNS Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır? adlı konudan ulaşabilirsiniz…

DNS işleyişini de buna benzetebiliriz. Web tarayıcınızın adres satırından ziyeret etmek istediğiniz web sitesi adını yazdığınızda, arka planda yazdığınız web adresi bir DNS sunucusuna giderek websitesinin Ip adresini öğrenecektir. Daha sonra websitesine bağlanacaksınız.

Bu işlemler çok hızlı olduğu için çoğu kişi bu durumu farkedemez. Kimi zaman internet sitelerine bağlanırken sorunlar yaşarız ve DNS adreslerini değiştiririz.

DNS Tarihi

DNS Nedir Ne İşe Yarar? sorularını yanıtladıktan sonra, DNS tarihi hakkında kısaca bahsetmek gerekirse, ARPANET ağ sistemlerinin atası olarak bilinir. ARPANET döneminde ağ üzerindeki bilgisayarın haberleşebilmesi için DNS sistemi uygulanmaya başlanmıştı. Fakat bu işlemler manuel olarak yapılıyordu. Hosts dosyası vasıtasıyla bilgisayar isimleri ve Ip adresleri kaydediliyordu.

Belirli zaman aralığında ise Hosts dosyası tekrardan el ile güncelleniyordu. DNS 1983 yılında Amerikalı bilim insanı Paul Mockapetris tarafından bulunmuştur.

Windows 10 sistem performansı nasıl yapılır? Sorunun cevabı için, Windows 7/8/8.1/10 Windows Performance WEI (Performans) Testi Nasıl Yapılır? adlı konuya tıklayınız!

DNS Nasıl Değiştirilir?

DNS nasıl değiştirilir? DNS adreslerini değiştirmek için internet üzerinde birkaç arama yapmışsınızdır. Bu işlem oldukça kolay bir işlemdir. DNS adresleri istenildiği zaman değiştirilebilir. Bu işlemler kalıcı veya kaldırılamaz bir işlem değildir.

DNS bilgisayarınızın ağ ve paylaşım merkezi ayarlarından, aktif olan ağ kartı özelliklerinden TCP/IP seçeneği içerisinde DNS kısmından değiştirilebilir.

Güncel DNS Adresleri

Tavsiye edilen en hızlı ve güvenilir DNS adresi, Google DNS’tir.

Google DNS Adresleri8.8.8.88.8.4.4
Open DNS Adresleri208.67.222.222208.67.220.220
Norton DNS Adresleri198.153.192.1198.153.194.1
GTEI DNS Adresleri4.2.2.14.2.2.2 / 4.2.2.3 /4.2.2.4 / 4.2.2.5 / 4.2.2.6
Yandex DNS Adresleri77.88.8.177.88.8.8
UyduNet DNS Adresleri 62.248.80.161 62.248.80.162
DNSAdvantage Adresleri 156.154.70.1 156.154.71.1
SCRUBLT DNS Adresleri 67.138.54.100 207.225.209.66

Windows 10 DNS Değiştirme

Windows 10 DNS değiştirme işlemi için aşağıdaki adımları takip ediniz.

   Adım 1

Windows 10 DNS değiştirme işlemi için öncelikle ağ ve paylaşım merkezini açınız.

DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir?

   Adım 2

Açılan pencerede aktif olan ağ kartınızın üzerine tıklayınız.

DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir?

   Adım 3

Daha sonra ağ kartınızın aşağıdaki gibi penceresi açılacaktır. Burada özellikler butonuna tıklayınız.

DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir?

   Adım 4

Ağ kartınızın gelişmiş ayarları gözükmektedir. TCP/IPv4 seçeneği seçili durumdayken özellikler butonuna tıklayınız.

DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir?

   Adım 5

Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) penceresinde, aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi DNS bölümünden, DNS adreslerini değiştirebilirsiniz.

8.8.8.8 / 8.8.4.4 Ip adresleri Google’ın DNS sunucularıdır.

DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 ekran parlıklığı ayarı değişmiyor diye bir şikayetiniz varsa, LenovoZ580 Windows 10 Ekran Parlaklığı Ayarlama Sorunu adlı konudan çözüme ulaşabilirsiniz…

DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir? ⇒ Video

Windows 10 DNS değiştirme adımlarını videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir? adlı yazımı burada noktalandırıyorum. DNS değiştirme oldukça kolaydır. Windows işletim sistemlerinde DNS değiştirme mantığı tamamen aynıdır. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir?  İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + seven =