DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP), ağdaki tüm bilgisayarlara IP adresi, DNS adresi, ağ geçidi IP adresi ve alt ağ maskesi atayan bir servistir.

Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Nedir?: Bu protokol sayesinde ağdaki bir bilgisayar bir sunucudan veya yönlendiriciden gerekli TCP/IP bilgilerini alır. Ağ üzerindeki tüm bilgisayarların TCP/IP bilgilerini manuel olarak yapılandırmaya çalışırsanız çok fazla zamana ihtiyaç duyacağınızdan DHCP kullanımı tavsiye edilir.

Ağ yapınızda bir DHCP sunucusu yapılandırdıktan sonra, tüm bilgisayarlara TCP/IP ayarlarını otomatik olarak atayabilirsiniz. Ağınızda WiFi donanımı olan cihazlar varsa, bu cihazlar da sunucunuzdan otomatik olarak TCP/IP bilgilerini alır.

DHCP sunucusu etkinleştirilmiş bir sunucu veya yönlendirici, ağda Statik IP adresi yapılandırılmış herhangi bir bilgisayara bir IP adresi atayamaz.

Aynı ağdaki tüm cihazlar, ADSL Router’ınızda veya yerel bir DHCP sunucusunda yapılandırdığınız IP adresi havuzuna erişebilir. Ancak, bu cihazlarda otomatik IP adresi atamak için bu hizmeti etkinleştirmeniz gerekir.

Örneğin, bu makalede, bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarda ADSL Router’dan otomatik bir IP adresi almak için DHCP’yi etkinleştireceğiz.

DHCP Nasıl Çalışır?

Dynamic Host Configuration Protokolü çalışması 4 adımdan oluşur. Bunlar; Discover (Keşif), Offer (Teklif), Request (İstek) ve ACK (Onay)’dır.

Bu paketler, sunucu ve istemci arasındaki TCP/IP bilgilerini yapılandırmak için gereklidir.

DHCP Discover (Keşif)

Ağa katılan yeni bir bilgisayar, sunucuyu bulmak için bir Discover mesajı gönderir. Bilgisayar sunucuyu bulduktan sonra, Teklif isteği başlar.

DHCP Offer (Teklif)

Ağdaki sunucu Discover paketini aldıktan sonra, bir IP adresi göndermek için istemciye bir Teklif paketi gönderir.

DHCP Request (İstek)

Teklif mesajını gönderen bilgisayar sunucuya tekrar bir İstek mesajı gönderir. Bilgisayar, bu mesajla IP adresini doğruladığını bildirir ve kabul eder.

DHCP ACK (Onay)

Sunucu İstek paketini alır ve TCP/IP bilgilerini istemciye atamak için Onay paketini gönderir ve işlem sonlanır.

ADSL Modem/Router Üzerinde DHCP Nasıl Etkinleştirilir?

Bir ev kullanıcısıysanız ve bir ADSL Modem kullanıyorsanız, ağınızdaki istemcilere otomatik bir IP adresi atamak için cihazınızda DHCP sunucusunu etkinleştirmeniz gerekir.

   Adım 1

TP-Link W8980 ADSL Router’da DHCP sunucusunu etkinleştirmek için öncelikle web tarayıcınıza varsayılan ağ geçidi IP adresini girin ve Enter tuşuna bastıktan sonra DHCP Server seçeneğine tıklayın.

TP-LINK / IP Server

   Adım 2

Eğer bu seçenek devre dışı bırakılmışsa, onu yeniden aktif etmek için Etkinleştir‘e tıklayın.

Sunucuyu Etkinleştirme

   Adım 3

Sunucuyu etkinleştirildikten sonra, 192.168.1.0 ağında hangi IP adreslerinin kullanılacağını belirtebilirsiniz.

Aşağıdaki görüntü 192.168.1.100 ve 192.168.1.199 arasındaki değerleri atamak için ayarlanmıştır. DNS adreslerini girdikten sonra, ayarları kaydedin.

TP-LINK TCP/IP Yapılandırması

   Adım 4

DHCP sunucusu tarafından atanan IP adreslerine bakarsanız, Android cep telefonunun 192.168.1.100 IP adresini aldığını görebilirsiniz.

 Clients List

Windows 10 Üzerinde Otomatik IP Adresi Ayarları ve Yapılandırması

DHCP’yi ayarları için, ağ bağdaştırıcınızı Ağ ve Paylaşım Merkezi’nden yapılandırmanız gerekir.

Bir bilgisayarın sunucudan otomatik bir IP adresi almasını sağlamak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

DHCP’yi etkinleştirmenin ilk adımı Ağ ve Paylaşım Merkezi‘ni açmaktır. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, Kablosuz simgesine tıkladıktan sonra ağa ve paylaşım merkezine hemen erişebilirsiniz.

Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç

   Adım 2

Bağlı olduğunuz WiFi kartını veya Ethernet kartını tıklayın. WiFi durum penceresi açılacaktır.

WiFi Ağ Ayarları

   Adım 3

WiFi Durumu penceresi açıldıktan sonra, Özellikler düğmesini tıklayın. WiFi özellikleri penceresi açılacaktır.

Wi-Fi Durumu

   Adım 4

WiFi Özellikleri penceresinde IPv4 (Internet Protocol Version 4) seçeneğini seçin ve Özellikler düğmesini tıklayın.

Wi-Fi TCP/IP Yapılandırma

   Adım 5

Aşağıdaki görüntüdeki ayarlar statik olarak ayarlanmıştır. İstediğiniz IP adresini manuel olarak girebilirsiniz. Modemden IP adresi almak için bu ekranda DHCP servisini etkinleştirebiliriz.

Windows 10 üzerinde TCP/IP ayarları için aşağıdaki görüntüdeki seçeneği seçin. Otomatik olarak IP adresini ayarla seçeneğini seçtikten sonra, otomatik olarak bir IP adresi alın seçeneği etkin olacaktır.

LAN IP Adresi

   Adım 6

Sunucudan otomatik olarak alınacak IP ayarlarını ayarladıktan sonra, ayarları kaydetmek için Tamam‘a tıklayın.

Otomatik Olarak DNS Adresi Al

   Adım 7

İstemci servisini etkinleştirdikten sonra WiFi kartınıza tıklayın ve otomatik olarak aldığınız TCP/IP bilgilerini kontrol edin.

Ağ Bağlantısı Detayları

DHCP Kapatılırsa Ne Olur?

Gördüğünüz gibi, otomatik IP adresi almak için sistem ayarları çok kolaydır. Fakat TCP/IP ayarları doğru bir şekilde yapılandırılmalıdır. Eğer bu protokol devre dışı bırakılırsa, ağdaki bilgisayarlar otomatik olarak bir IP adresi alamaz. Bir ağ ortamında 150-200 bilgisayar varsa, sunucuyu yapılandırmanız gerekir. Aksi halde, IP adresini ve diğer bilgileri manuel olarak yapılandırmanız gerekir.

Eğer bu protocol kapalıysa, TCP/IP’yi manuel olarak yapılandırmanız gerekir. Yukarıdaki adımlarda, bir bilgisayara atanmış IP adresini, Alt Ağ Maskesini, Ağ Geçidini ve DNS IP adreslerini inceleyebilirsiniz. Eğer 200 tane bilgisayar bulunan bir ağ ortamında bu protokol kapalıysa, bilgisayarlar TCP/IP bilgilerini alamazlar ve iletişim kuramazlar.

ADSL Modem DHCP Etkinleştirme ve Ayarları Nasıl Yapılır? ⇒ Video

ADSL Router üzerinde DHCP sunucusunu etkinleştirmek ve otomatik IP adreslerini yapılandırmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

   Son Söz


Bu yazımızda, bir ADSL Modem veya Router üzerinde DHCP sunucu etkinleştirme adımlarını inceledik. Ve son olarak, ağa bağlı bir bilgisayara bu hizmet vasıtasıyla IP adresi ve gerekli bilgileri atadık. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Windows Kurulum Tarihini Bulma
NAT Nedir?
TFTP Nedir?
FTP Nedir?
Windows 10 Performans Testi

2 Comments

  1. Avatar for Naseh Naseh 24 Nisan 2018

    Sağ olun

    Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: