You cannot copy content of this page

 

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme – Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP), ağdaki tüm bilgisayarlara IP adresi, DNS adresi, ağ geçidi IP adresi ve alt ağ maskesi atayan bir servistir.

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

Windows 10’da DHCP’yi etkinleştirmek çok kolaydır. DHCP sayesinde ağdaki bir bilgisayar bir sunucudan veya yönlendiriciden gerekli TCP/IP bilgilerini alır. Ağ üzerindeki tüm bilgisayarların TCP/IP bilgilerini manuel olarak yapılandırmaya çalışırsanız çok fazla zamana ihtiyaç duyacağınızdan DHCP kullanımı tavsiye edilir.

Ağ yapınızda bir DHCP sunucusu yapılandırdıktan sonra, tüm bilgisayarlara TCP/IP ayarlarını otomatik olarak atayabilirsiniz. Ağınızda WiFi donanımı olan cihazlar varsa, bu cihazlar da DHCP sunucunuzdan otomatik olarak TCP/IP bilgilerini alır.

DHCP sunucusu etkinleştirilmiş bir sunucu veya yönlendirici, ağda Statik IP adresi yapılandırılmış bir bilgisayara bir IP adresi atayamaz.

Aynı ağdaki tüm cihazlar, ADSL Router’ınızda veya yerel bir DHCP sunucusunda yapılandırdığınız IP adres havuzuna erişebilir. Ancak, bu cihazlarda DHCP hizmetini etkinleştirmeniz gerekir.

Örneğin, bu makalede, Windows 10 bilgisayarında ADSL Router’dan otomatik bir IP adresi almak için DHCP’yi etkinleştireceğiz.

DHCP Nasıl Çalışır?

DHCP’nin ağda nasıl çalıştığını kısaca açıklayalım. DHCP hizmeti 4 paket isteği kullanır. Bunlar; DHCP Discover (DHCP Keşfi), DHCP Offer (DHCP Teklifi), DHCP Request (DHCP İsteği) ve DHCP ACK (DHCP Onayı)‘dir.

Bu paketler, DHCP Sunucusu ve DHCP İstemcisi arasındaki TCP/IP bilgilerini yapılandırmak için gereklidir

DHCP Discover (Keşfi)

Ağa katılan yeni bir bilgisayar, DHCP sunucusunu bulmak için bir DHCP Discover mesajı gönderir. Bilgisayar DHCP Sunucusu’nu bulduktan sonra, DHCP Teklifi görevi başlar.

DHCP Offer (Teklifi)

Ağdaki DHCP Sunucusu DHCP Discover paketini aldıktan sonra, bir IP adresi göndermek için istemciye bir DHCP Teklif paketi gönderir.

DHCP Request (İsteği)

DHCP teklif mesajını gönderen bilgisayar DHCP sunucusuna tekrar bir DHCP istek mesajı gönderir. Bilgisayar, bu mesajla IP adresini doğruladığınızı bildirir. Özet olarak, IP adresini kabul eder.

DHCP ACK (Onayı)

DHCP Sunucusu DHCP İsteği paketini alır ve TCP/IP bilgilerini istemciye atamak ve tamamlamak için DHCP ACK paketini gönderir.

ADSL Modem/Router Üzerinde DHCP Etkinleştirme

Bir ev kullanıcısıysanız ve bir ADSL Modem kullanıyorsanız, ağınızdaki istemcilere otomatik bir IP adresi atamak için cihazınızda DHCP sunucusunu etkinleştirmeniz gerekir.

   Adım 1

TP-Link W8980 ADSL Router’da DHCP sunucusunu etkinleştirmek için öncelikle web tarayıcınıza varsayılan ağ geçidi IP adresini girin ve Enter tuşuna basın. Ardından, DHCP sunucusu seçeneğini tıklayın.

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

   Adım 2

DHCP sunucusu devre dışı bırakılmışsa, DHCP sunucusunu etkinleştirmek için Etkinleştir‘e tıklayın.

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

   Adım 3

Windows 10’da DHCP’yi etkinleştirmek için, ADSL Router’ı yapılandırmanız gerekir. DHCP sunucusu etkinleştirildikten sonra, 192.168.1.0 ağında hangi IP adreslerinin kullanılacağını belirtebilirsiniz.

Aşağıdaki görüntü 192.168.1.100 ve 192.168.1.199 arasındaki değerleri atamak için ayarlanmıştır. DNS adreslerini girdikten sonra, ayarları kaydedin.

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

   Adım 4

DHCP sunucusu tarafından atanan IP adreslerine bakarsanız, Android cep telefonunun 192.168.1.100 IP adresini aldığını görebilirsiniz.

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

Windows 10 İşletim Sistemi Üzerinde DHCP Etkinleştirme

Windows 10’da DHCP’yi etkinleştirmek için, ağ bağdaştırıcınızı Ağ ve Paylaşım Merkezi‘nden yapılandırmanız gerekir.

Windows 10 bilgisayarınızda DHCP’yi etkinleştirmek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Windows 10’da DHCP’yi etkinleştirmenin ilk adımı Ağ ve Paylaşım Merkezi‘ni açmaktır. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, Kablosuz simgesine tıkladıktan sonra ağa ve paylaşım merkezine hemen erişebilirsiniz.

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

   Adım 2

Bağlı olduğunuz WiFi kartını veya Ethernet kartını tıklayın. Wifi durum penceresi açılacaktır.

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

   Adım 3

Wifi Durumu penceresi açıldıktan sonra, Özellikler düğmesini tıklayın. WiFi özellikleri penceresi açılacaktır.

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

   Adım 4

Windows 10’da DHCP’yi etkinleştirmek için WiFi Özellikleri penceresinde IPv4 seçeneğini seçin ve Özellikler düğmesini tıklayın.

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

   Adım 5

Aşağıdaki görüntüdeki ayarlar statik olarak ayarlanmıştır. İstediğiniz IP adresini manuel olarak girebilirsiniz. DHCP sunucusundan, IP adresi ve diğer özellikleri almak için bu ekranda DHCP sunucusunu etkinleştirebiliriz.

Windows 10 üzerinde DHCP etkinleştirmek için aşağıdaki görüntüdeki seçeneği seçin. Otomatik olarak IP adresini ayarla seçeneğini seçtikten sonra, DNS sunucusunu otomatik olarak ayarla seçeneği etkin olacaktır.

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

   Adım 6

DHCP sunucusundan otomatik olarak alınacak IP ayarlarını ayarladıktan sonra, ayarları kaydetmek için Tamam‘a tıklayın.

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

   Adım 7

Windows 10 üzerinde DHCP’yi etkinleştirdikten sonra, WiFi kartınıza tıklayın ve otomatik olarak aldığınız TCP/IP bilgilerini kontrol edin.

DHCP Nedir? | Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme

DHCP Kapatılırsa Ne Olur?

Gördüğünüz gibi, Windows 10’da DHCP’yi etkinleştirmek çok kolaydır. DHCP ayarları doğru şekilde yapılandırılmalıdır. DHCP sunucusu devre dışı bırakıldığında, ağdaki bilgisayarlar otomatik olarak bir IP adresi alamaz. Bir ağ ortamında 150-200 bilgisayar varsa, DHCP sunucusu etkinleştirilmelidir. Aksi halde, IP adresini ve diğer bilgileri manuel olarak yapılandırmanız gerekir.

DHCP kapalıysa, TCP/IP’yi manuel olarak yapılandırmanız gerekir. Yukarıdaki adımlarda, bir bilgisayara atanmış IP adresini, Alt Ağ Maskesini, Ağ Geçidini ve DNS IP adreslerini inceleyebilirsiniz. Eğer 200 tane bilgisayar bulunan bir ağ ortamında DHCP kapalıysa, bilgisayarlar TCP/IP bilgilerini alamazlar ve iletişim kuramazlar.

Windows 10 Üzerinde DHCP Etkinleştirme ⇒ Video

Windows 10 işletim sisteminde DHCP sunucusunu etkinleştirmek ve otomatik IP adreslerini yapılandırmak için, aşağıdaki videoyu izleyebilir ve bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

   Son Söz

Bu yazımızda, bir ADSL Modem veya Router üzerinde DHCP sunucu etkinleştirme adımlarını inceledik. Ve son olarak, ağa bağlı bir bilgisayara DHCP vasıtasıyla IP adresi ve gerekli bilgileri atadık. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

Eğer bu makale faydalıysa, yorum yazarak geri bildirim gönderebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler, kendinize iyi bakın!

   DHCP Nedir İlgili Yazılar


Windows Kurulum Tarihini Bulma
NAT Nedir?
TFTP Nedir?
FTP Nedir?
Windows 10 Performans Testi

2 Comments

  1. Avatar for Naseh

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + one =

shares