DHCP Nedir Ne İşe Yarar? – DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) ağ üzerinde bulunan tüm bilgisayarlara Ip adresi, DNS adresi, ağ geçidi Ip adresi ve alt ağ maskesi atayan servistir.
DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

DHCP Nedir Ne İşe Yarar? DHCP bilgisayarın ağ üzerinde gerekli olan bilgileri ana bir bilgisayardan veya yönlendirici üzerinden almasını sağlar. Ağ üzerindeki bu bilgisayarlar, static (statik) Ip şeklinde yapılandırılabilir. Fakat, birden çok bilgisayar bulunuyorsa, tek tek Ip adresi, DNS adresi vs vermek zor olacaktır.

Bu yüzden devreye DHCP girer ve bir kez yapılandırıldıktan sonra, ağ üzerine eklenecek her bilgisayara otomatik olarak ayarlar atanır. Günümüzde kablosuz cihazların artması ile birlikte bu ayarların manuel olarak yapılması gerçekten zor bir iş olacaktır. Evinizde veya ofisinizde kullandığınız adsl modem üzerinde bu ayarları bir kez yapılandırırsınız ve birdaha ayar yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak ayarları alabilirsiniz.

DHCP Nedir Ne İşe Yarar? başlığına başka bir örnek verecek olursak, mobil cep telefon kullanıcıları oldukça fazladır. Herhangi bir Wifi ağına bağlanılmak istendiğinde şifresi girilir. Şifre girildikten sonra, mobil cep telefonlarının internete çıkabilmesi için bir Ip adresine ve DNS adresine ihtiyacı olacaktır.

Adsl Wifi Router üzerinde DHCP ayarlarını bir defalığına yapılandırırsanız, kullanıcıların bu adreslere otomatik olarak sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Mobil cep telefonları manuel olarakta yapılandırılabilir. Fakat, gelişmiş ayarları yapabilme becerisine sahip olmayan kullanıcılar zorluk çekebilir. Bu sebeple de, DHCP ayarlarının mutlaka yapılması gerekmektedir.

Windows DNS cache nasıl temizlenir? Sorunun cevabı için, Windows 10 DNS Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz…

DHCP Nasıl Çalışır?

DHCP Nedir Ne İşe Yarar? başlığından sonra, DHCP nasıl çalışır sorusunu cevaplayalım. DHCP arka planda gerçekleştirdiği 4 adım vardır. Bu adımlar; DHCP Discover, DHCP Offer, DHCP Request, DHCP ACK’dir. DHCP sunucu ile DHCP istemcisi arasında bu 4 adım gerçekleşmektedir.

Bu adımları açıklayalım;

DHCP Nedir Ne İşe Yarar ve amacından bahsettikten sonra, DHCP arka planda nasıl çalışır bir göz atalım.

DHCP Discover / DHCP Keşfi

DHCP discover, bilgisayarın ilk açılışında ağ ortamında bir discover mesajı yollar. Bu mesaj ile ağ üzerinde bir DHCP sunucu olup olmadığını keşfeder. Eğer DHCP sunucu varsa, bilgisayar DHCP sunucuya bana bir Ip adresi lazım der.

DHCP Offer / DHCP Teklifi

DHCP offer, ağ ortamında bilgisayar Discover mesajı yaydığında, DHCP offer mesajı DHCP sunucu tarafından alınır. Daha sonra, DHCP sunucu veritabanına bakar ve bilgisayar için uygun bir Ip adresi belirler. Bu Ip adresinin DHCP offer mesajı ile bilgisayara iletir. Eğer bilgisayar yani DHCP istemcisi, bu mesaja onay verirse, Ip adresini alacaktır.

DHCP Request / DHCP Talebi

DHCP offer mesajı gönderilen bilgisayar, DHCP sunucuya tekrardan DHCP request mesajı gönderecektir. Bilgisayar bu mesaj ile Ip adresini onayladığını bildirir. Özetçe, Ip adresini kabul etmektedir.

DHCP ACK / DHCP Onayı

DHCP request mesajı DHCP sunucuya iletildiğinde, DHCP sunucu bilgisayara ack mesajı ile beraber Ip Adresi, DNS Ip Adresi, Alt Ağ Maskesi, Ağ Geçiti ve WINS bilgilerini gönderir.

ADSL Modem DHCP Server Özelliği Etkinleştirme

DHCP Nedir Ne İşe Yarar? kısaca bahsettikten sonra, Modem DHCP ayarları’na bir göz atalım. Router DHCP Server özelliği etkinleştirme işlemi birkaç adımdan ibarettir. Aslında DHCP sunucu ADSL Router’larda varsayılan olarak aktif haldedir. Fakat herhangi bir sebeple devre dışı bırakıldıysa, bu ayarı etkinleştirebilirsiniz. Bu ayarlar genellikle Modem DHCP ayarları’ndan etkinleştirilmektedir.

TP-Link 8980 ADSL Router (Modem) üzerinde DHCP sunucuyu etkinleştirmek için öncelikle varsayılan ağ geçidi Ip adresini web tarayıcınıza yazınız ve Enter tuşuna basınız. Daha sonra, DHCP server seçeneğine tıklayınız.

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

DHCP sunucu devre dışı bırakılmış, DHCP sunucu’yu etkinleştirmek için Enable seçeneğine tıklayınız.

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

DHCP sunucu etkinleştirildikten sonra, 192.168.1.0 ağında hangi Ip adreslerin dağıtılacağını belirleyebilirsiniz. Aşağıdaki görüntüde 192.168.1.100’den 192.168.1.199’a kadar olan aralık atanmak için belirlenmiştir. DNS adreslerini de girdikten sonra ayarları kaydediniz.

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

DHCP sunucu’nun tahsis ettiği Ip adreslerine baktığımızda, adroid mobil cep telefonu 192.168.1.100 Ip adresi aldığını görebilirsiniz.

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

Alan Adı Sunucusu (DNS) nedir? Windows 10 DNS nasıl değiştirilir? Soruların cevabını DNS Nedir Ne İşe Yarar? DNS Nasıl Değiştirilir? adlı yazıda bulabilirsiniz!

Windows 10 DHCP Etkinleştirme

Windows 10 DHCP etkinleştirme işlemi ağ ve paylaşım merkezi ayarlarından yapılmaktadır. Windows 10 DHCP etkinleştirme işlemi sonucunda, Windows 10 veya herhangi bir işletim sistemi, DHCP sunucu’dan Ip adresini otomatik olarak alacaktır.

Windows 10 DHCP etkinleştirme işlemini aşağıdaki adımları takip ederek uygulayabilirsiniz.

   Adım 1

Windows 10 DHCP etkinleştirme için ilk adım ağ ve paylaşım merkezini açmaktır. Ağ ve paylaşım merkezini aşağıdaki görüntüdeki gibi Wireless simgesine sağ tuş tıkladıktan sonra ulaşabilirsiniz.

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

   Adım 2

Bağlı olduğunuz Wifi kartı veya Ethernet kartına tıklayınız. Wifi durumu penceresi açılacaktır.

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

   Adım 3

Wi-Fi Durum penceresi açıldıktan sonra, özellikler butonuna tıklayınız. Wifi özellikleri penceresi açılacaktır.

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

   Adım 4

Wifi özellikleri penceresinde IPv4 seçeneğini seçerek, özellikler butonuna tıklayınız.

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

   Adım 5

Aşağıdaki görüntüde ayarlar static olarak ayarlanmıştır. İstediğiniz Ip adresini statik olarak girebilirsiniz. DHCP sunucu’dan Ip adresi ve diğer özellikleri almak için DHCP sunucu’yu bu ekranda etkinleştirebiliriz.

Ip adresini otomatik olarak ayarla seçeneğini seçtikten sonra, DNS sunucuyu otomatik olarak ayarla seçeneği aktif olacaktır.

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

   Adım 6

IP ayarlarının otomatik olarak DHCP sunucu’dan alınacak şekilde ayarladık. OK butonuna tıklayarak ayarları kaydediniz. Bu işlem sonrasında DHCP Nedir Ne İşe Yarar konusu daha iyi anlaşılacaktır.

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

   Adım 7

Windows 10 DHCP etkinleştirme işlemini tamamladık. Ayarları kaydettikten sonra, Wifi kartı üzerine tıkladıktan sonra açılan pencereden, Ayrıntılar butonuna tıklayarak DHCP sunucu’dan alınan Ip adresini ve DHCP sunucu’nun etkin olduğunu görebilirsiniz.

DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

Windows 10 görüntüleme dili değişmiyor mu? Öyleyse, Windows 10 Sistem Dili Nasıl Değiştirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz!

DHCP Kapatılırsa Ne Olur?

DHCP Nedir Ne İşe Yarar kısaca bahettik. Peki DHCP kapatılır ne olur? Sizce ne olur? DHCP ayarları doğru olarak yapılandırılmalıdır. DHCP sunucu devre dışı bırakıldığında ağ üzerinde bulunan bilgisayarlar otomatik olarak Ip adresi alamazlar. Bir ağ ortamında 150-200 adet bilgisayar bulunuyorsa, DHCP sunucu mutlaka etkinleştirilmelidir. Aksi taktirde, tek tek manuel olarak Ip adresi ve diğer bilgileri girmek çok zaman alır.

DHCP kapatılırsa ne olur sorusuna diğer bir yanıt, sürekli olarak manuel olarak Ip adresi girmeniz gerekmektedir. Yukarıdaki görüntüde statik olarak atanan Ip adresi, Alt Ağ Maskesi, Ağ Geçidi ve DNS Ip adreslerini gördünüz. 200 tane bilgisayar bulunan bir ağ ortamında bu bilgileri girmek hem uzun zaman hemde karmaşıklığa neden olacaktır.

Unutulan Wifi parolası nasıl bulunur? Unuttuğunuz Wifi parolalarını bulmak için, Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10 adlı konuya göz atabilirsiniz…

DHCP Nedir Ne İşe Yarar? ⇒ Video

Windows 10 DHCP etkin değil sorunu, Windows 10 DHCP etkinleştirme, Windows 10 DHCP ayarları ve modem DHCP sunucusu etkinleştirme adımlarını videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

DHCP Nedir Ne İşe Yarar? adlı yazımı burada noktalandırıyorum. Router DHCP Server özelliği etkinleştirme işleminden sonra Windows 10 DHCP etkinleştirme işlemini gerçekleştirdik. DHCP sorunu nasıl çözülür, DHCP etkin değil, DHCP etkinleştirme gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. Ayrıca, Modem DHCP ayarları markadan markaya farklılık gösterebilir. Umarı DHCP Nedir Ne İşe Yarar konusu faydalı olmuştur. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

DHCP Nedir Ne İşe Yarar? İlgili Yazılar

2 thoughts on “DHCP Nedir Ne İşe Yarar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =