Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10 – Bilgisayardan Wifi şifresi, parolasını öğrenmek çok basit bir işlemdir. Windows 10 Wifi şifresini unutma gibi durumlarda kolaylıkla parolanızı bulabilirsiniz.
Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

Bilgisayardan Wifi şifresi öğrenme işlemi birkaç adımdan oluşan bir süreçtir. Genellikle Wifi parolasını unutma, Wifi parolasını hatırlamama gibi durumlarda bu yola başvururuz. Windows 10 işletim sistemi kullanan kullanıcılar Wifi şifresini unutması durumunda ağ ve paylaşım merkezi ayarlarından çok kolay öğrenebilmekteler.

Bilgisayardan Wifi şifresi öğrenme Windows 10 işletim sisteminden ziyade, Windows7, Windows 8, Windows 8.1 ve hatta Windows XP işletim sistemlerinde de kolaylıkla öğrenilebilir. Masaüstü bilgisayardan Wifi şifresi öğrenme işlemi genellikle harici usb wireless kartları vasıtasıyla öğrenilebilir. Fakat yine de Wifi parolasını bulamadıysanız, bu yazıda anlatılan yollar ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

PC’den Wifi şifresi öğrenme işlemi için aşağıdaki adımları takip ediniz…

   Adım 1

Kablosuz ağ üzerinde Sağ tuş / Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç seçeneğine tıklayınız.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 2

Açılan Ağ ve Paylaşım Merkezi penceresinde, bağlı olduğunuz kablosuz ağ adına tıklayınız. Ve ardından Wifi durum penceresi açılacaktır.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 3

Wifi durumu penceresi açıldıktan sonra, Kablosuz özellikleri butonuna tıklayınız.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 4

Bağlı olduğunuz kablosuz ağ adının ağ özellikleri penceresinde, Güvenlik sekmesine tıklayınız.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 5

Güvenlik sekmesinde aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi, Karakterleri Göster seçeneğini aktif ediniz.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 6

Böylece karşınıza Wifi şifresi çıkacaktır. Bilgisayardan Wifi şifresi öğrenme Windows 10 işletim sistemi üzerinde birkaç adımda bulduk.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

CMD ile Wifi Şifresini Öğrenme

CMD ile Wifi şifresini öğrenme işlemi biraz daha deneyimli kullanıcılar içindir. Wifi parolasını komut satırından öğrenmekte avantajlı bir yoldur. Windows 10 üzerinde kayıtlı wifi şifresini öğrenme işlemini yukarıdaki basit adımlarda anlattık.

Şimdi ise, CMD ile Wifi şifresini öğrenme işlemine geçebiliriz.

   Adım 1

Windows Tuşu + R tuşlarına birlikte basınız ve ardından Çalıştır penceresi açılacaktır. Çalıştır penceresi içerisine, CMD yazınız ve Enter tuşuna ve OK butonuna basınız.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 2

CMD komut satırı açıldı. Şimdi buradaki komut arayüzüne unutulan Wifi şifresini öğrenmek için komut yazacağız.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 3

Komut istemine, öncelikle ağ adını bilmiyorsak öğrenmek amacıyla [ netsh wlan show profile ] komutunu yazınız ve sonra Enter tuşuna basınız.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 4

Enter tuşuna basar basmaz aşağıdaki bilgiler ile karşılaşacaksınız.Gördüğünüz gibi, User Profiles kısmında Kablosuz Ağ Adı yazmaktadır. Komut için kablosuz ağ adını kopyalayabilirsiniz.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 5

Şimdi Wifi şifresini bulmak için tam komutu yazınız. Aşağıdaki görüntüdeki gibi, [ netsh wlan show profile “Kablosuz Ağ Adınız” key=clear ] komutunu yazınız ve Enter tuşuna basınız.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 6

Profil bilgisi kısmında kablosuz ağ adınız yazacaktır. Komut isteminde tüm komutları görmek için mouse yardımıyla biraz aşağı ininiz. Ve Güvenlik Ayarları kısmını bulunuz.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 7

Güvenlik ayarları kısmının içerisinde, Anahtar İçeriği yazan seçeneğin tam karşısında, Wifi şifresiniz yazacaktır.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

CMD ile Wifi şifresi öğrenme işlemini tamamladıktan sonra, bilgisayarın Wifi şifresini nasıl değiştirebilirim? konusuna geçelim.

Wifi Şifre Bulma Programı

Wifi şifre bulma programı ile daha basit bir şekilde bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Her zaman elinizin altında bulunması gereken bu küçük Wifi şifre bulucu programı ile unuttuğunuz Wifi parolalarını daha kolay bulabilirsiniz. Ve extra olarak daha önceden komşu veya arkadaşınızın Wifi ağına bağlandıysanız bu parolalarını da yukarıdaki yöntemler ve Wifi şifre bulma programı ile kolaylıkla elde edebilirsiniz.

İlaveten Wifi şifre bulucu programı, Wifi şifresi kırma programı değildir. Sadece bilgisayarda giriş yapılan Wifi parolalarını bulabilmektedir.

Programı aşağıdaki butondan indirebilirsiniz.

 

Bilgisayarın Wifi Şifresini Nasıl Değiştirebilirim?

Bilgisayarın Wifi şifresini nasıl değiştirebilirim? sorusu tabiki deneyimli kullanıcıların kulağına bildikleri için çok hoş gelecektir. Aslında, Bilgisayarın Wifi şifresini nasıl değiştirebilirim? sorusunun cevabı internet aboneliğiniz tarafından veya kendinizin satın almış olduğu bir ADSL modem üzerinden değiştirilebilmektedir.

Kablosuz Modemin Wifi Şifresini Nasıl Değiştirebilirim?

Bilgisayardan Wifi şifresini değiştirme işlemi veya Kablosuz ADSL modemin Wifi şifresini değiştirme işlemi için öncelikle, modemin kutusunun içerisinde bulunan kullanım kılavuzuna ihtiyacınız olacaktır. Çünkü ADSL modemin arayüzüne giriş yaparken kullanıcı adı ve parola sormaktadır. Bu kullanıcı adı ve parolayı ancak kullanım kılavuzundan veya yeni nesil ADSL modemlerin alt kısmında bulunan etiketten öğrenebiliriz.

Bu konu hakkında uzman olan kullanıcılar genellikle kullanıcı adı ve parolasını tahmin yöntemiyle deneyip bulabilmekteler. ADSL modem üreticilerinin veya İnternet servis sağlayıcıların kablosuz ADSL modemlerinde standart kullanıcı ve parolalar bulunmaktadır. İşte bu yüzden, uzman kullanıcılar bir iki deneme ile bulabilirler.

DNS önbellek temizleme işlemi sizi İnternet üzerinde sörf yaparken aldığınız birtakım hatalardan kurtarabilir… Windows 7/8x/10’da DNS Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır? konusunu okumanızı öneriyorum!

Fakat bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler için zor bir durum olabilir. Kablosuz modemin Wifi şifresini değiştirmek tüm modemlerde aynı mantıktır.

TP-LINK N600 ADSL modeme sahip olduğum için, aşağıdaki ayarları bu ADSL modem üzerinden gerçekleştirdim. Dediğim gibi, bu işlemler de birkaç adımda herhangi bir modem arayüzünde bulunabilmektedir.

Kablosuz Modemin Wifi Şifresini Değiştirme

Kablosuz modemin Wifi şifresini değiştirme işlemini aşağıdaki görüntüler ile adım adım uygulamanızda fayda vardır.

   Adım 1

Modemin kullanım kılavuzundan, LAN ağınızın kullanmış olduğu IP adres aralığı yazmaktadır. Modemin arayüzüne bağlanabilmek için bunu bilmeniz gerekmektedir. ADSL modem arayüz IP adresleri genellikle 192.168.1.1 veya 192.168.2.1’dir.

ADSL modeminizin arayüz IP adresini öğrendikten sonra, İnternet tarayıcıyı açınız ve ardından adres satırına 192.168.1.1 veya 192.168.2.2 yazınız.

Karşınıza çıkacak olan ekran, modemin arayüz giriş ekranıdır. Burada ADSL modemin kullanıcı ve parolasını girerek Enter tuşuna veya Login butonuna basınız.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 2

Kablosuz ağ veya Kablosuz Güvenlik Ayarları gibi bir seçenek bulunacaktır. TP-Link N600 ADSL modemin üzerinde aşağıdaki gibi, Wireless 2.4 GHz seçeneği vardır. Eğer TP-Link üreticisinin modemine sahipseniz aşağıdaki görüntü size pek fazla yabancı gelmeyecektir.

Wireless 2.4 GHz seçeneğine tıklayınız.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 3

Wireless 2.4 GHz seçeğine tıklar tıklamaz alt kısmında seçenekler açılacaktır. Buradan, Wireless Security (Kablosuz Güvenlik) seçeneğine tıklayınız.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

   Adım 4

Kablosuz Güvenlik seçeneğine tıkladıktan hemen sonra sağ bölmede aşağıdaki gibi ekran ile karşılaşacaksınız. Burada Wireless Password (Kablosuz Parolası) yazan metin kutusuna değiştirmek istediğiniz Wifi parolasını yazınız ve alt tarafta kaydet butonuna tıklayınız.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

4 adımıda tamamladıktan sonra Wifi ağınız anında kopacaktır. Bilgisayarınızın Wifi simgesine tıklayarak artık yeni parolanız ile bağlanabilirsiniz. Eğer Wifi parolasını değiştirmede sorun yaşarsanız, Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız, Ayarlar / İnternet ve Ağ / Wifi / Bilinen Ağları Yönet / “Kablosuz Ağ Adınıza Tıklayın” / Ağı Unut işleminden sonra tekrar bağlanmak üzere Wifi parolanızı girdiğinizde herhangi bir sorun ile karşılaşmayacaksınız.

Windows işletim sisteminizi hangi tarihte kurdunuz biliyor musunuz ? Eğer bilmiyorsanız, Windows Kurulum Tarihini CMD ve Powershell ile Öğrenme adlı konuya göz atabilirsiniz…

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10 ⇒ Video

Bilgisayarda kayıtlı Wifi şifresini öğrenme veya diğer bir değişle Windows 10 kayıtlı wifi şifrelerini öğrenme adımlarını gerçekleştirmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10 adlı yazımı burada bitiriyorum. Bilgisayardan Wifi şifresi bulma yöntemi anlatmış bulunmaktayım. İlk yöntem bilgi sahibi olmayan kullanıcıları hedeflemektedir. İkinci yöntem olan CMD ile Wifi şifresini öğrenme işlemi ise biraz daha bilgisayar konusunda uzmanlaşmış kullanıcılara hitap etmektedir.

Ve ayrıca, kablosuz modemin Wifi şifresini nasıl değiştirebilirim? sorusunu adım adım yanıtlayarak, ADSL modemin Wifi parolasını değiştirdik. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10 İlgili Yazılar

One thought on “Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 5 =