VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir? – VMware Workstation sanallaştırma programının özelliklerinden biride, Snapshot’tır. Snapshot diğer bir adıyla da anlık görüntü özelliği bizlere her adımımızda gerekli olan bir özelliktir.
VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir? VMware programında Snapshot özelliği, Windows işletim sistemindeki Geri Yükleme işlemi ile benzetilebilir. Snapshot ile VMware Workstation 12 üzerine kurulan herhangi bir sanal makineye geri yükleme noktası işlemi uygulanabilir.

Geri yükleme noktası oluşturulan bir sanal makinede, geri yükleme noktası sonrası yapılacak tüm işlemlerden sonra (Örneğin: Ofis programı yükleme vs.) oluşturulan noktaya geri dönülebilir. Sonuç olarak, VMware Snapshot özelliği, VMware Workstation sanallaştırma programının “Sistem Geri Yükleme” işlemidir.

VMware Snapshot Özelliği Ne İşe Yarar?

VMware Workstation Snapshot tanımından sonra, Snapshot özelliği ne işe yarar bahsedelim. Snapshot özelliği (anlık görüntü) çok basit bir konu olmasından ziyade çok ta kullanılışlı bir özelliktir. Örnğin; VMware Workstation 12 sanallaştırma programı ile Windows 10 işletim sisteminin yeni bir sürümünü kurdunuz.

Öncelikle bir temiz bir kurulum için Snapshot aldınız ve ardından Windows 10 işletim sistemini sanal makine olarak kullanıp deneyip kurcaladığınızı düşünün. Snapshot oluşturduktan sonra kullanmakta olduğunuz programları yeni Windows işletim sistemine kurarak uyumluluğunu test ettiniz.

Fakat bir takım hatalar ile karşılaştınız. İşte bu noktada temiz kuruluma tekrar geri dönmek en güzel yoldur. Programı, işletim sistemi üzerinden kaldırmak ile zaman harcamak istemeyebilirsiniz. Çünkü; bazı programlar oldukça yüksek boyutludur.

VMware Workstation disk performansında gecikmeler yaşıyorsanız, VM Workstation Disk Performansı Arttırma adlı konuya göz atabilirsiniz…

VMware Workstation Snapshot Özelliği Kullanımı

Snapshot nedir ve ne işe yarar konuları hakkında bahsettikten sonra, VMware Workstation 12’de adım adım Snapshot alma özelliğini kullanalım. Adım adım anlatmayı sevdiğim bir yol olduğu için, temel olarak her zaman basit kullanıcıları hedef alarak anlatıyorum. Bir iki görüntü ile anlatmayı şahsen sevmiyorum…

Neyse… VMware Snapshot Alma işlemine giriş yapalım.

   Adım 1

VMware Workstation 12 sanallaştırma programı açınız ve ardından Snapshot’ını almak istediğiniz sanal makine üzerindeyken aşağıdaki görüntüdeki gibi Snapshot ekle butonuna tıklayınız.

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

   Adım 2

Snapshot butonuna tıklar tıklamaz Take Snapshot penceresi açılacaktır. Sanal makineyi ilk defa kurduysanız, buraya İlk Kurulum yazabilirsiniz. Snapshot adı ve açıklamasını yazmanız sizin için kolaylık oluşturacaktır. İlerleyen zamanlarda birden fazla Snapshot aldığınızda, nerede olduğunuzu hatırlamayı kolaylaştıracaktır.

Snapshot adı ve açıklamasını doldurduktan sonra, Take Snapshot butonuna tıklayınız.

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

   Adım 3

Butona tıklar tıklamaz pencere kapanacaktır. Kontrol amaçlı olarak, oluşturulan Snapshot’ı incelemek için, Snapshot Manager (Yönetimi) butonuna tıklayınız.

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

   Adım 4

Snapshot adını yazdığınız, Geri Yükleme Moduna tıklayınız.

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

   Adım 5

Gördüğünüz gibi, oluşturulan Snapshot burada kontrol edilebilmektedir. Şimdi Close (Kapat) butonuna tıklayınız.

Ayrıca, VMware Snapshot Almak, VMware Snapshot Silme ve VMware Snapshot Geri Yükleme işlemlerini anlık görüntü yönetim penceresinden yapabilirsiniz.

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

   Adım 6

Snapshot kontrol ettikten sonra, Power on this virtual machine (Bu sanal makineyi çalıştır) butonuna tıklayarak sanal makineyi çalıştırınız.

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

   Adım 7

Örnek olarak, Speccy programının kurulumunu gerçekleştirdim. Şuan Windows 10 işletim sistemi üzerinde Speccy programı kurulu durumdadır. Yüksek boyutlu olarak, Photoshop programının kurulumu yaptığımızı varsayarsak, program ekle ve kaldırdan kaldırabiliriz.

Fakat, registry kayıtları, boş klasör ve de gereksiz dosyaları sevmedğim için programı kaldırmayacağım ve sistemi komple geri yükleyeceğim. Benim daha kolayıma giden yöntem Snapshot özelliği olduğu için Windows 10 sanal bilgisayarımı kapatıp, tekrar geri yüklemek istiyorum.

Sanal makineyi kapatmak için, aşağıdaki görüntüde gördüğünüz tik’e tıklayınız.

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

   Adım 8

Power Off seçeneğine tıklayarak, sanal makinenin gücünü komple kesiniz. Direk fişi çekmek gibi aslında bu işlem, pek fazla tavsiye etmem 🙂

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

   Adım 9

Sanal bilgisayar kapandıktan sonra, Snapshot yönetimine girmek için butona tıklayınız.

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

   Adım 10

You are here (Buradasın) olan seçenek, Snapshot alındıktan sonra ne yapıldıysa o anın görüntüsü olduğunu bildirmektedir. Eklediğiniz Snapshot üzerine tıkladıktan sonra, Go To butonuna tıklayınız.

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

   Adım 11

Gördüğünüz gibi, Do you want to restore “The First Installation!”? sorusu soruluyor. Snapshot’ı geri güklemek istiyor musunuz? diye soru soruyor, burada Yes (Evet) butonuna tıklayarak devam ediniz.

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

   Adım 12

Evet butonuna bastıktan hemen sonra, pencere kapanacaktır. Şimdi son durumu kontrol etmek için Sanal makineyi çalıştırınız.

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

   Adım 13

İşlem tamamdır! Gördüğünüz gibi, Windows 10 sanal makine İlk kuruluma geri dönmüştür!

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

VMware Workstation Snapshot özelliği, gördüğünüz gibi bir kaç adımdan oluşmaktadır. Sanal makine kapalıyken ve de açıkken de Geri Yükleme Noktası oluşturabiliriz. Bu özelliğin ne kadar kullanılışlı olduğunu, sanallaştırma programı ile yapacağınız daha kompleks işlerde çok daha iyi anlayacaksınız.

Ayrıca, VM Workstation Lan Segment (Ağ Bölümleme) adlı konuyu da okumanızı tavsiye ederim…

VMware Workstation Snapshot Özelliği ⇒ Video

VMware Workstation ile Snapshot (Anlık Görüntü) alma adımlarını videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

VMware Workstation Snapshot özelliği nedir ne işe yarar ve kullanımından bahsettikten sonra, burada yazımı noktalandırıyorum. Hangi işletim sistemini kurarsanız kurun Snapshot özelliği bütün işletim sistemlerinde çalışmaktadır. İstediğiniz sanal makine’de Snapshot alma işlemi yapabilirsiniz. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir? İlgili Yazılar

2 thoughts on “VMware Workstation Snapshot Özelliği Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − two =