VMware Workstation Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

VMware Workstation Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? – VMware Workstation sanallaştırma programını sanırım duymuş olmalısınız ?
VMware Workstation Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

VMware Workstation Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

VMware Workstation Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Veya duymuş olup hatta internet üzerinden indirip kurmuşta olabilirsiniz ? Üzerine bir iki işletim sistemi kurup denemeler yapmışta olabilirsiniz ? Peki tam anlamıyla VMware Workstation nedir ne işe yarar biliyor musunuz ? VMware 1998 yılında birçok sanallaştırma çözümleri üreterek, VMware Workstation programını 2001 yılında piyasaya sürmüştür.

VMware Workstation, fiziksel bilgisayarlar üzerinde birden fazla sanal işletim sistemi çalıştırmamıza olanak sağlayan, x86 ve x86-x64 sistemler üzerine kurulabilen bir sanallaştırma programdır. Aynı zamanda, fiziksel bilgisayarınızın donanım kaynaklarını kullanarak sanal makine ile arasında bir köprü görevi görür.  VMware programı ile en çok Microsoft Windows işletim sistemleri kullanılmaktadır. Tabi bunun yanında Linux, BSD gibi sürümler de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

VMware İle Hangi İşletim Sistemleri Kurulabilir?

[su_row][su_column size=”1/3″][su_list icon=”icon: desktop”]

  • Windows 10
  • Windows 8
  • Windows 8.1
  • Windows 7
  • Windows XP
  • Ubuntu
  • RedHat
  • Oracle Linux

[/su_list][/su_column][su_column size=”1/3″][su_list icon=”icon: desktop”]

  • Debian
  • Fedora
  • OpenSUSE
  • LinuxMint
  • CentOS
  • Solaris
  • FreeBSD

[/su_list][/su_column][/su_row]

Ve Daha Birçok İşletim Sistemi Kurabiliriz…

VMware Workstation Programı ile İşletim Sistemi Uyumluluğu

Windows İşletim SistemiVMware Workstation Versiyon
Windows Server 2012 R210.0 ve Sonrası…
Windows Server 20129.0 ve Sonrası…
Windows Server 2008 R2 SP18.0 ve Sonrası…
Windows Server 2008 R27.0 ve Sonrası…
Windows Server 20086.0 – 10.0
Windows Server 2003 R26.0 – 10.0
Windows Server 20034.0 – 10.0
Windows 1011.0 ve Sonrası…
Windows 8.110.0 ve Sonrası…
Windows 89.0 ve Sonrası…
Windows 77.1 ve Sonrası…
Windows Vista6.0 – 10.0
Windows XP3.0 – 10.0
Windows 20002.0 – 6.5

Örneğin Yukaridaki Windows 10 İşletim Sistemi, Workstation 11 Sürümü Dahil Olmak Üzere Sonraki Sürümlerde de Kurulmaktadır. Tabi 11 Sürümü Sadece Windows 10 Sisteminin Technical Preview Versiyonunu Destekler.

En yeni sürüm olan VMwareWorkstation 14.1.0 Pro versiyonu, yukarıdaki tüm sistemleri desteklemektedir. Linux sürümleride dahil olmak üzere daha detaylı sistem uyumluluğunu görebilirsiniz. Buradan Web Sitesine gidip göz atabilirsiniz.

VMware Workstation Ne İşe Yarar?

VMware Workstation programı, Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknoloji) altyapısını kullanmaktadır. Bu programı kullanarak birden çok çözüm üretebiliriz. Örneğin;

 1. Kullanmış olduğumuz bilgisayarı program sayesinde sanallaştırarak, program ve ayarlarımızı bidaha tekrar tekrar kurup ayarlamaktansa, uğraşmadan sanal bir bilgisayar olarak kullanabiliriz. Fiziksel bilgisayarımızı sanal bilgisayara çevirdikten sonra ne yapabiliriz ki demeden önce, örneğin bilgisayarımıza kritik bir windows güncellemesi geldi. Bunu ilk sanal ortamda denemek isteyebilirsiniz. Aksi takdirde, bir sorun olduğunda bunu sanal bilgisayarınızda deneyerek test etmiş olacaksınız.
 2. Kullanmakta olduğunuz herhangi bir programın güncel bir versiyonu çıktı ve siz bunu denemek istiyorsunuz. Böylelikle programın yeni versiyonunu download ettikten sonra, sanal bilgisayarınıza kurup inceledikten sonra fiziksel bilgisayarınıza kurabilirsiniz.
 3. E-posta hesabınıza bir mail geldi ve bilgisayarınıza okuyup biçmeden indirdiniz. Bu dosyayı öncelikle sanal bilgisayarınıza kopyalayıp sonrada içeriğine göz atmak isteyebilirsiniz. Çünkü, dosyada bir virüs olabilir ve bilgisayarınızdaki önemli belgeleri kaybetmek istemezsiniz. Böylece, dosyamızı test etmiş olduk.
 4. Linux sürümlerine merağınız var ve download edip kurmak istiyorsunuz. Linux sürümünü download ettikten sonra, VMware Workstation ile yeni bir sanal makine oluşturup kurabilirsiniz. Ayrıca, yeni bir sanal makina kurmak için, VM 12 ile Sanal Makina Kurulumu [ DETAYLI ] adlı konuyu okumanızı tavsiye ediyorum…
 5. Apple firmasının Mac OS işletim sistemlerini denemek istiyorsanız download ettikten sonra yine VM ile kurup kullanabilirsiniz.
 6. Eski sürüm Windows işletim sistemlerini yani Windows 98, Windows 2000, Windows 2003 sistemleri kurabilir ve nostalji havası yaşayabilirsiniz.
 7. Mesela kullandığım bir yöntemi anlatmak istiyorum. Antivirüs programları bilgisayarımızı kastığından dolayı ve bilinçli bir kullanıcı olduğum için, antivirüs yazılımını sanal bir bilgisayara kurup internetten indirdiğim güvenmediğim dosyaları veya programları, sanal bilgisayarıma atıp virüs taraması yaptıktan sonra gerçek bilgisayarıma kopyalıyorum ve işlemime devam ediyorum. Sizin içinde bu yöntemi tavsiye ederim.

VMware Workstation Nasıl Kurulur?

 

VMware nedir ve ne işe yarar kısaca bahsettikten sonra, VMware Workstation sanallaştırma programının kurulumunu gerçekleştirelim. VMware kurulumu için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

Ayrıca, VMware nedir ve VMware nasıl kullanılır daha iyi anlamak için örnek olarak Windows 10 işletim sistemi kurulumunu gerçekleştirelim.

  Son Söz

VMware Workstation Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? – VMware Workstation sanallaştırma programının tanımını yapıp, ne işe ve işlere yaradığını anlattım. Sadece birkaç madde ile kalmamakla beraber hayal gücünüz ile daha fazla kullanım alanı oluşturabilirsiniz. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

VMware Workstation Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
 RamDisk Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
♦ VM Workstation 12 Windows 10 Kurulumu
 VM Workstation 12 Windows 8.1 Kurulumu
♦ VM Virtual Network Editor Ayarları
♦ VM Bridged Network Bağlantısı
[/su_box]

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × one =