VMware Virtual Network Editor Ayarları – VMware Virtual Network Editor, yapacağınız ağ tasarımları için en önemli bir bölümdür. Çünkü, bu ağ ayarlarını iyi anlamanız daha iyi ve sorunsuz bir ağ tasarımı deneyimi sunacaktır.
VMware Virtual Network Editor Ayarları

VMware Virtual Network Editor Ayarları

VMware Virtual Network Editor Nedir?

VMware Workstation sanallaştırma programı ile beraber gelen VMware Virtual Network Editor programı, ağ ayarları için çok önemlidir. VMware Virtual Network Editor ile daha detaylı ağ tasarımları yapabilirsiniz. Birden fazla sanal ağ adaptörleri ekleyerek kapsamlı bir çalışma yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda yapacağınız ağ tasarımları için VMware Virtual Network Editor programını sürekli kullanmak durumunda kalacaksınız.

Sertifika programlarına katılan kendilerini geliştirme çabası gösteren kişiler, tek bir ağ tasarımı yapmamakla birlikte farklı farklı ağ deneyimleri yaşayarak bilgi sahibi olacaklardır. Bu yüzden VMware Virtual Network Editor programını iyi kullanmalarını tavsiye ediyorum. Yeri geliyor bazen küçük bir hata çıkmaza gitmektedir…

VMware Virtual Network Editor programının görüntüsü aşağıdaki gibidir;

VMware Virtual Network Editor Ayarları

VMware Virtual Network Editor Ayarları

VMware Virtual Network Editor programına ait bu görüntüde varsayılan ayarlar bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda buradaki ayarları değiştirebilirsiniz. Sırasıyla açıklayacak olursak;

Bridged (Connect VMs Directly to The External Network – Sanal Makineleri Direk Olarak Dış Ağa Bağla)

Bridged seçeneğinde, oluşturduğunuz sanal makineleri direk olarak kendi ağınıza dahil edebilirsiniz. Ip adresini modemden alacağı için başka bir ayar yapma gereksinimi duyulmaz. Örnek vermek gerekirse; bir arkadaşınız laptop bilgisayarını alıp size misafir olarak geldi. Wireless ağınıza bağlanmak için, Wifi ağınızın parolasını sizden istedi ve parolayı girerek ağınıza dahil olarak internette sörf yapmaya başladı. Sizin evinizdeki ağınız 192.168.1.0/24 ise, bu aralıktan boşta bir Ip adresi alacaktır.

VMnet0 Bridged seçeneğine tıkladığınızda altta bulunan seçeneklerin aktif olmadığını görebilirsiniz. Onlara birazdan değineceğiz. Bridged to : Automatic, seçeneğinde fiziksel bilgisayarımız ile internete nasıl çıkıyoruz sorusu aklımıza gelmektedir. Wireless ile modeme bağlı durumdayken, modemin yanına geçtiğimizde ağ kablosunu bilgisayarımızın RJ45 çıkışına taktığımızda sanal makineler ne olacak sorusu geliyor ? Eğer sanal makineler ağımız ile iletişimi koparmayıp internete bağlı kalmasını istiyorsak Automatic seçeriz.

VMware sanallaştırma programında NAT bağlantısı yapmak için, VMware NAT Network Bağlantısı adlı yazıya göz atabilirsiniz…

Daha sonra sanal makineler ağ adaptörü değişikliğinden etkilenmeyerek iletişime devam eder. Eğer burada sadece Qualcomm Atheros Wifi kartını seçersem, modemin yanına gittiğimde ağ kablosunu bilgisayara takıyorsam, sanal makineler bu değişikliği farketmeyecek ve iletişim kuramayacaklardır.

VMware Virtual Network Editor Ayarları

NAT (Shared Host’s IP Address With VMs – Hostun Ip Adresini Sanal Makineler ile Paylaş)

NAT seçeneğinde, adında da anlaşılabileceği gibi Network Address Translation (Ağ Adresi Dönüştürme) işlemi, sanal makineler için fiziksel bilgisayarınızın yani ağınızda kullanmış olduğunuz 192.168.1.0/24 ağı harici bir bloktan Ip adresi alırlar. Örneğin; VMware Workstation programını kurduğunuz gerçek fiziksel bilgisayarınız 192.168.1.0/24 Ip bloğundan Ip adresi alıyor.

Sanal makine oluşturup Windows 10 kurdunuz. Sanal makine ağ adaptörü için NAT seçtiniz. Sanal makine Virtual Network Editor programında NAT seçeneğinde tanımlanan Ip Bloğundan Ip adresi alacaktır. Yukarıda da görüldüğü gibi 192.168.223.0/24 Ip bloğundan Ip adresi alacaktır. Ve sonuç olarak internete bağlanabilecektir.

NAT seçeneğinin üzerine mouse ile tıkladığınızda aşağıdaki ayarlar aktif olmaktadır. Aşağıdaki ayarlar aktif olduktan sonra, NAT Settings (NAT Ayarları) butonuna basarak NAT ayarlarına bir göz atalım.

VMware Virtual Network Editor Ayarları

NAT Setting (NAT Ayarları) penceresinde, burada daha detaylı ayarlar bulunmaktadır. Örneğin bir port yönlendirmesi yapabiliriz. IPv6’yı veya FTP protokolünü etkinleştirebiliriz.

VMware Virtual Network Editor Ayarları

DHCP Settings (DHCP Ayaları) butonuna bastığımızda, NAT ayarı için VMware ile birlikte gelen yerel DHCP sunucusu ayarlarını yapabilirsiniz.

VMware Virtual Network Editor Ayarları

Host-Only (Connect VMs Internally in a Private Network – Sanal Makineleri Özel Bir Ağa Dahil Olarak Bağla)

Host-Only seçeneğinde, sadece özel bir ağ oluşturulur. Bu özel ağda sanal makineler haberleşebilir ama internete çıkamazlar.

Host-Only seçeneğine tıkladığımızda yine aşağıdaki ayarlar aktif olmaktadır.

VMware Virtual Network Editor Ayarları

Burada aktif olan seçeneklerden bahsetmek gerekirse;

Connect a Host Virtual Adapter to This Network (Bir Sanal Makine Ağ Adaptörünü Bu Ağa Bağla)

Bu seçenek ile bilgisayarımıza kurulan sanal ağ adaptörlerini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabiliriz. Sanal Adaptör Adı VMnet1 gözüküyorsa, bu seçeneği pasif yaptığımızda VMnet1 adaptörü kullanılamayacaktır. Bunu kablonun takılı olmadığını düşünebilirsiniz.

Use Local DHCP Service to Distribute IP Address to VMs (Sanal Makinelere IP Adresi Dağıtmak İçin Yerel DHCP Servisini Kullan)

Bu seçenek adından da anlaşılabileceği gibi, VMware ile birlikte gelen yerel DHCP sunucusunun kullanılıp kullanılmayacağı ile ilgilidir. Bilgisayara daha fazla yük binmesini istemediğim için şahsen ben tavsiye etmiyorum. Bu ayarı deneme amaçlı kullandıktan sonra, gönül rahatlığı ile pasif duruma getirebilirsiniz.

VMware sanallaştırma programında bridged bağlantısı yapmak için, VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz…

  Son Söz

VMware Virtual Network Editor programını yeterince açıklamaya çalıştıktan sonra, Sanal Makine Ağ Ayarlarına daha sonra giriş yapacağımı belirterek yazımı burada noktalandırıyorum. Detaylı ağ tasarımları yaparken, VMnet’leri bir switch gibi düşünerekte kullanabileceğiz. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

VMware Virtual Network Editor Ayarları İlgili Yazılar;

4 thoughts on “VMware Virtual Network Editor Ayarları [ DETAYLI ]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 2 =