VMware NAT Network Bağlantısı

Bu yazımızda, VMware Workstation’da üzerinde çalışan bir sanal makineyi NAT network bağlantı yapılandırması ile İnternet’e çıkaracağız.

VMware NAT Network Bağlantısı

VMware Workstation 12/14/15 Üzerinde NAT Bağlantısı

Öncelikle, Nat nedir kısaca bahsedelim. NAT, LAN üzerindeki IP adreslerini tek bir Global IP adresine dönüştürerek network üzerindeki PC’leri İnternet’e çıkarır. Windows 10 veya Linux üzerine VMware Workstation sanallaştırma programını kurduktan sonra oluşturduğunuz yeni bir sanal makinenin ağ ayarları NAT olarak yapılandırılır.

VMware Workstation NAT ayarı bir sanal makine kurulumundan sonra otomatik olarak yapılandırılan ilk ayardır. Kısacası, VMware üzerinde yeni bir sanal makine kurduğunuz zaman, Virtual Network Editor üzerinde otomatik olarak yapılandırılan NAT ayarı sanal makine için geçerli olur.

VMware Workstation Üzerinde NAT Ağı Yapılandırma

Virtual Network Editor üzerinde VMware NAT ayarları varsayılan olarak aşağıdaki gibidir. VMnet8’in NAT olarak yapılandırıldığını aşağıdaki görüntüden kontrol edebilirsiniz.

VMware NAT Network Bağlantısı

VMware üzerinde Virtual Network Editor kullanarak VMnet8’i oluşturduktan sonra sanal makine üzerinde NAT ayarlarını yapılandırmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

   Adım 1

VMware Workstation kurulumu yaptıktan sonra, bilgisayarınızın ağ bağlantıları penceresinde aşağıdaki görüntüdeki gibi VMnet’ler göreceksiniz.

Virtual Network Editor üzerinde varsayılan olarak yapılandırılan VMnet8 için tanımlanan sanal ağ bağdaştırıcısını aşağıdaki görüntüden inceleyebilirsiniz.

VMware NAT Network Bağlantısı

   Adım 2

VMware’in Sanal Ağ Editöründe yapılandırdığınız NAT bağlantısını, sanal makine üzerinde de aktif etmeniz gerekir. Şimdi, VMware Workstation programını açınız ve bir sanal makinenin ağ bağlantısını yapılandırmak için Network Adapter seçeneğine tıklayınız.

VMware NAT Network Bağlantısı

   Adım 3

Virtual Machine Setting (Sanal Makine Ayarları) penceresi açıldıktan sonra, Windows 10 sanal makinenin network bağlantısı için aşağıdaki gibi NAT: Used to share the host’s IP address (Hostun Ip adresini paylaşmak için kullanılır) seçeneğini seçiniz.

VMware NAT Network Bağlantısı

   Adım 4

NAT seçeneğini seçtikten sonra, OK (Tamam) butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız.

VMware NAT Network Bağlantısı

   Adım 5

Şimdi, Power on this virtual machine (Bu sanal makineyi başlat) butonuna tıklayarak sanal makineyi çalıştırınız.

VMware NAT Network Bağlantısı

   Adım 6

Windows 10 sanal makineyi çalıştırdıktan sonra, sanal makinenin aldığı IP adresini kontrol etmek için CMD komut istemini çalıştırmak için Windows Tuşu + R‘ye basınız.

CMD’yi açtıktan sonra ipconfig komutunu uyguladıktan sonra sanal makinenin IP adresini kontrol edebilirsiniz. Sanal makinenin IP adresi bloğu 192.168.223.0/24‘tür. IP adresi bloğunu Virtual Network Editor üzeriden değiştirebilirsiniz.

VMware NAT Network Bağlantısı

   Adım 7: VMware NAT Network İnternet Bağlantı Testi

Sanal makinenin ağ ayarlarını NAT olarak yapılandırdıktan sonra, İnternet bağlantısını kontrol etmek için bir İnternet tarayıcısını kullanabilir veya CMD komut isteminden bir websitesine Ping atarak bağlantıyı sınayabilirsiniz.

   Son Söz

Bu yazımızda, VMware Workstation üzerinde Virtual Network Editor programını kullanarak NAT ağ bağlantısı nasıl yapılandırılır adım adım inceledik. Unutmamanız gereken nokta Virtual Network Editor üzerinde oluşturduğunuz VMnet NAT için aynı zamanda VMnet Bridged oluşturmanız gerekir. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalıysa, yorum yazarak geri bildirim gönderebilirsiniz…

   VMware NAT Ayarları İlgili Yazılar


♦ VMware Host Only Ağ Bağlantısı
♦ VMware Workstation Disk Performansı Arttırma
♦ VMware Workstation Snapshot Alma
♦ VMware Workstation 12 ile Windows XP Kurulumu
♦ VMware Workstation 12 ile Windows 7 Kurulumu

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 4 =